Szczecin: Po odwołaniu abp. Dzięgi urząd administratora apostolskiego objął bp Zieliński

Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej bp Zbigniew Zieliński zaprezentował 26 lutego w Kurii Metropolitalnej papieską nominację, co zgodnie z prawem nastąpiło wobec Kolegium Konsultorów w obecności Kanclerza Kurii. Tym samym zostało oficjalnie ogłoszone objęcie urzędu administratora apostolskiego - poinformowała kuria metropolitalna szczecińsko-kamieńska. Bp Zieliński będzie zarządzał diecezją do czasu wyboru nowego biskupa diecezjalnego. Dotychczasowy metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga złożył rezygnację w następstwie dochodzenia dotyczącego zaniedbań, o których mówi motu proprio "Vos estis lux mundi".
abp Andrzej Dzięga Szczecin: Po odwołaniu abp. Dzięgi urząd administratora apostolskiego objął bp Zieliński
abp Andrzej Dzięga / wikimedia.commons CC-BY 3.0/Redaktor01 - Own work
 

Po stwierdzeniu autentyczności dokumentów przez kanclerza Kurii, został publicznie odczytany wobec Kolegium Konsultorów i pracowników Kurii Metropolitalnej dokument nominacyjny wystawiony przez Dykasterię ds. Biskupów.

"Biskup administrator apostolski Zbigniew Zieliński oświadczył, że obejmuje urząd administratora apostolskiego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, zgodnie z wolą Ojca Świętego Franciszka oraz wymogami prawa kanonicznego i podpisał stosowny protokół" - poinformowała szczecińska kuria.

Nominacja

DYKASTERIA DO SPRAW BISKUPÓW

Nominacja Administratora Apostolskiego
DEKRET
Dla zapewnienia ciągłości władzy w metropolitalnym Kościele Szczecińsko-Kamieńskim po rezygnacji Jego Ekscelencji Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Ojciec Święty Franciszek, z Bożej Opatrzności papież,niniejszym dekretem Dykasterii do spraw Biskupów mianuje i ustanawia Administratorem Apostolskim wspomnianego Kościoła
Jego Ekscelencję Zbigniewa Zielińskiego
Biskupa Koszalińsko-Kołobrzeskiego
na tak długo, aż zostanie wybrany arcybiskup i obejmie w kanoniczne posiadanie archidiecezję i przyznaje mu prawa, pełnomocnictwa i obowiązki, które są w kompetencji biskupów diecezjalnych stosownie do norm prawa.
Obowiązuje bez względu na inne rozporządzenia.


Wydano w Rzymie, w siedzibie Dykasterii do spraw Biskupów, dnia 24 lutego 2024 roku.

Kard. Robert Francis Prevost, prefekt
Ilson de Jesus Montanari, sekretarz

Administrator apostolski

Administrator apostolski sede vacante (wakat stolicy biskupiej) mianowany jest przez Stolicę Apostolską, a jego urząd jest z natury tymczasowy. Biskup Zbigniew Zieliński nadal jest biskupem koszalińsko-kołobrzeskim. "W naszej Archidiecezji sprawuje władzę z mandatu papieża i zapewnia zwyczajne zarządzanie diecezją do czasu wyłonienia nowego biskupa diecezjalnego" - informuje szczecińska kuria metropolitalna.

Tło sprawy

W sobotę media obiegła informacja o przyjęciu przed papieża Franciszka rezygnacji z urzędu dotychczasowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi i ustanowieniu nad tą archidiecezją administratora apostolskiego w osobie bp. Zbigniewa Zielińskiego, ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego. Z późniejszego doprecyzowania stanowiska Watykanu w postaci kolejnego dokumentu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce dowiadujemy się, że zmiana, która dokonała się w zarządzaniu archidiecezją jest konsekwencją wniosków wypływających z toczących się ws. abp. Dzięgi procesów kanonicznych.

Pierwsza ze spraw dotyczy okresu, gdy hierarcha sprawował urząd biskupa sandomierskiego. Sprawę w roku 2006 opisał portal Wiez.pl. Po wpłynięciu zeznań dwunastoletniego ministranta o wykorzystaniu seksualnym przez lokalnego proboszcza, duchowny ów zostać miał przeniesiony w inne miejsce, gdzie pełnić miał nadal funkcję proboszcza i nauczać religii w szkole podstawowej. Protokół z zeznania chłopca i nagrania w tej sprawie miały - wg dochodzenia portalu Więź.pl - zniknąć w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak podaje Wiez.pl, za zniknięcie dokumentów odpowiedzialny miał być sam ordynariusz sandomierski, który otrzymać je miał osobiście od księdza spisującego zeznania pokrzywdzonego chłopca.

W 2021 roku Wiez.pl pisała o sprawie kolejnych czterech chłopców wykorzystanych seksualnie przez duchownych diecezji sandomierskiej i archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, których sprawy - wg Więzi - zaniedbać miał abp Andrzej Dzięga. Zarzuty dotyczyły również samego zarządzania archidiecezją. Jedną ze spraw, o których mowa, stanowił bardzo głośny medialnie casus zmarłego przed trzema laty ks. Dymera. Na podstawie powyższych zarzutów wszczęto dwa osobne procesy kanoniczne: jeden dotyczył okresu, gdy hierarcha był ordynariuszem sandomierskim, drugi okresu zarządzania przez niego archidiecezją szczecińsko-kamieńską.

Po ukazaniu się pierwszej, tj. sobotniej, informacji przekazanej przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce o przyjęciu przez papieża rezygnacji abp. Dzięgi, do opinii publicznej dotarł list arcybiskupa wyjaśniający, że przedwczesne przejście na emeryturę podyktowane jest stanem jego zdrowia. Kolejny komunikat nuncjatury wyjaśnia, że powodem zdjęcia hierarchy z urzędu jest kwestia wniosków płynących z jego procesów.

Abp Andrzej Dzięga, jako doktor habilitowany nauk prawnych i dawny dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pełnił funkcję przewodniczącego Rady Prawnej KEP przygotowującej m.in. wytyczne dotyczące postępowania w sprawach wykorzystywania seksualnego niepełnoletnich przez duchownych. Hierarcha był także członkiem członkiem: Rady Stałej, Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, Komisji Rewizyjnej, Rady ds. Rodziny i innych.

kuria.pl, lk; adg


 

POLECANE
Mijanka w wyborach prezydenckich w Rumunii. Przeliczono blisko 99 proc. głosów z ostatniej chwili
Mijanka w wyborach prezydenckich w Rumunii. Przeliczono blisko 99 proc. głosów

Po przeliczeniu 98,85 proc. głosów, George Simion wygrał I turę wyborów prezydenckich z 40,39 proc. wynikiem. Na drugim miejscu znalazł się Dan Nicusor z 20,86 proc. wynikiem. Druga tura wyborów prezydenckich w Rumunii odbędzie się 18 maja.

Najgorszy wynik Trzaskowskiego od początku kampanii. Nowy sondaż z ostatniej chwili
Najgorszy wynik Trzaskowskiego od początku kampanii. Nowy sondaż

Rafał Trzaskowski notuje najniższy wynik od początku kampanii wyborczej, a największy zysk odnotowuje Karol Nawrocki – wynika z najnowszej prognozy prezydenckiej Onetu.

Wybory w Rumunii. Połowa głosów policzona. Duża przewaga kandydata prawicy z ostatniej chwili
Wybory w Rumunii. Połowa głosów policzona. Duża przewaga kandydata prawicy

Po przeliczeniu połowy głosów I tury wyborów prezydenckich w Rumunii George Simion prowadzi z 42,13 proc. poparcia. Drugie miejsce przypada Crinowi Antonescu (22,42 proc.).

Pierwszy komentarz George Simiona po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Pierwszy komentarz George Simiona po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezydenckich

– Jestem tu, by Rumunia powróciła do porządku konstytucyjnego. Mam jeden cel: zwrócić narodowi rumuńskiemu to, co mu odebrano – oświadczył w niedzielę George Simion, kandydat na prezydenta Rumunii, który wygrał I turę.

Duży pożar w Łodzi. Doszło do kilku eksplozji z ostatniej chwili
Duży pożar w Łodzi. Doszło do kilku eksplozji

W niedzielę 4 maja po godzinie 17:30 przy ul. Starorudzkiej w Łodzi doszło do pożaru. Płoną dwa samochody ciężarowe z naczepami, wiata magazynowa oraz składowisko palet.

Wybory prezydenckie w Rumunii. Są wyniki exit poll z ostatniej chwili
Wybory prezydenckie w Rumunii. Są wyniki exit poll

George Simion uzyskał 33,1 proc. wynik i wygrał I turę wyborów prezydenckich w Rumunii, które odbyły się w niedzielę. Na drugim miejscu z wynikiem 22,9 proc. znalazł się Crin Antonescu, liberał wspierany przez koalicję rządzącą – wynika z badania exit poll Curs.

Utrudnienia w ruchu. Komunikat dla mieszkańców Katowic z ostatniej chwili
Utrudnienia w ruchu. Komunikat dla mieszkańców Katowic

Trzy osoby w szpitalu po wykolejeniu tramwaju na ul. Chorzowskiej w Katowicach. Ruch jest utrudniony, trwa akcja służb.

Rosnący problem w stolicy. Mieszkańcy Warszawy alarmują z ostatniej chwili
Rosnący problem w stolicy. Mieszkańcy Warszawy alarmują

Warszawa walczy z dzikami. Lasy Miejskie stosują metodę odławiania z uśmiercaniem, by ograniczyć zagrożenie dla mieszkańców.

Groźny incydent w gdyńskim szpitalu. 28-latka usłyszała zarzuty Wiadomości
Groźny incydent w gdyńskim szpitalu. 28-latka usłyszała zarzuty

28-latka, która w nocy z piątku na sobotę zaatakowała lekarzy na oddziale SOR gdyńskiego szpitala, usłyszała zarzuty. Prokuratura zastosowała wobec kobiety dozór policyjny i zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych.

Świetne wieści dla kibiców Barcelony. Chodzi o Roberta Lewandowskiego Wiadomości
Świetne wieści dla kibiców Barcelony. Chodzi o Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski znów trenuje z drużyną i jest gotowy do gry po kontuzji. Klub pokazał zdjęcie z treningu, na którym Polak ćwiczy razem z nowym trenerem - Hansim Flickiem.

REKLAMA

Szczecin: Po odwołaniu abp. Dzięgi urząd administratora apostolskiego objął bp Zieliński

Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej bp Zbigniew Zieliński zaprezentował 26 lutego w Kurii Metropolitalnej papieską nominację, co zgodnie z prawem nastąpiło wobec Kolegium Konsultorów w obecności Kanclerza Kurii. Tym samym zostało oficjalnie ogłoszone objęcie urzędu administratora apostolskiego - poinformowała kuria metropolitalna szczecińsko-kamieńska. Bp Zieliński będzie zarządzał diecezją do czasu wyboru nowego biskupa diecezjalnego. Dotychczasowy metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga złożył rezygnację w następstwie dochodzenia dotyczącego zaniedbań, o których mówi motu proprio "Vos estis lux mundi".
abp Andrzej Dzięga Szczecin: Po odwołaniu abp. Dzięgi urząd administratora apostolskiego objął bp Zieliński
abp Andrzej Dzięga / wikimedia.commons CC-BY 3.0/Redaktor01 - Own work
 

Po stwierdzeniu autentyczności dokumentów przez kanclerza Kurii, został publicznie odczytany wobec Kolegium Konsultorów i pracowników Kurii Metropolitalnej dokument nominacyjny wystawiony przez Dykasterię ds. Biskupów.

"Biskup administrator apostolski Zbigniew Zieliński oświadczył, że obejmuje urząd administratora apostolskiego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, zgodnie z wolą Ojca Świętego Franciszka oraz wymogami prawa kanonicznego i podpisał stosowny protokół" - poinformowała szczecińska kuria.

Nominacja

DYKASTERIA DO SPRAW BISKUPÓW

Nominacja Administratora Apostolskiego
DEKRET
Dla zapewnienia ciągłości władzy w metropolitalnym Kościele Szczecińsko-Kamieńskim po rezygnacji Jego Ekscelencji Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Ojciec Święty Franciszek, z Bożej Opatrzności papież,niniejszym dekretem Dykasterii do spraw Biskupów mianuje i ustanawia Administratorem Apostolskim wspomnianego Kościoła
Jego Ekscelencję Zbigniewa Zielińskiego
Biskupa Koszalińsko-Kołobrzeskiego
na tak długo, aż zostanie wybrany arcybiskup i obejmie w kanoniczne posiadanie archidiecezję i przyznaje mu prawa, pełnomocnictwa i obowiązki, które są w kompetencji biskupów diecezjalnych stosownie do norm prawa.
Obowiązuje bez względu na inne rozporządzenia.


Wydano w Rzymie, w siedzibie Dykasterii do spraw Biskupów, dnia 24 lutego 2024 roku.

Kard. Robert Francis Prevost, prefekt
Ilson de Jesus Montanari, sekretarz

Administrator apostolski

Administrator apostolski sede vacante (wakat stolicy biskupiej) mianowany jest przez Stolicę Apostolską, a jego urząd jest z natury tymczasowy. Biskup Zbigniew Zieliński nadal jest biskupem koszalińsko-kołobrzeskim. "W naszej Archidiecezji sprawuje władzę z mandatu papieża i zapewnia zwyczajne zarządzanie diecezją do czasu wyłonienia nowego biskupa diecezjalnego" - informuje szczecińska kuria metropolitalna.

Tło sprawy

W sobotę media obiegła informacja o przyjęciu przed papieża Franciszka rezygnacji z urzędu dotychczasowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi i ustanowieniu nad tą archidiecezją administratora apostolskiego w osobie bp. Zbigniewa Zielińskiego, ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego. Z późniejszego doprecyzowania stanowiska Watykanu w postaci kolejnego dokumentu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce dowiadujemy się, że zmiana, która dokonała się w zarządzaniu archidiecezją jest konsekwencją wniosków wypływających z toczących się ws. abp. Dzięgi procesów kanonicznych.

Pierwsza ze spraw dotyczy okresu, gdy hierarcha sprawował urząd biskupa sandomierskiego. Sprawę w roku 2006 opisał portal Wiez.pl. Po wpłynięciu zeznań dwunastoletniego ministranta o wykorzystaniu seksualnym przez lokalnego proboszcza, duchowny ów zostać miał przeniesiony w inne miejsce, gdzie pełnić miał nadal funkcję proboszcza i nauczać religii w szkole podstawowej. Protokół z zeznania chłopca i nagrania w tej sprawie miały - wg dochodzenia portalu Więź.pl - zniknąć w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak podaje Wiez.pl, za zniknięcie dokumentów odpowiedzialny miał być sam ordynariusz sandomierski, który otrzymać je miał osobiście od księdza spisującego zeznania pokrzywdzonego chłopca.

W 2021 roku Wiez.pl pisała o sprawie kolejnych czterech chłopców wykorzystanych seksualnie przez duchownych diecezji sandomierskiej i archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, których sprawy - wg Więzi - zaniedbać miał abp Andrzej Dzięga. Zarzuty dotyczyły również samego zarządzania archidiecezją. Jedną ze spraw, o których mowa, stanowił bardzo głośny medialnie casus zmarłego przed trzema laty ks. Dymera. Na podstawie powyższych zarzutów wszczęto dwa osobne procesy kanoniczne: jeden dotyczył okresu, gdy hierarcha był ordynariuszem sandomierskim, drugi okresu zarządzania przez niego archidiecezją szczecińsko-kamieńską.

Po ukazaniu się pierwszej, tj. sobotniej, informacji przekazanej przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce o przyjęciu przez papieża rezygnacji abp. Dzięgi, do opinii publicznej dotarł list arcybiskupa wyjaśniający, że przedwczesne przejście na emeryturę podyktowane jest stanem jego zdrowia. Kolejny komunikat nuncjatury wyjaśnia, że powodem zdjęcia hierarchy z urzędu jest kwestia wniosków płynących z jego procesów.

Abp Andrzej Dzięga, jako doktor habilitowany nauk prawnych i dawny dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pełnił funkcję przewodniczącego Rady Prawnej KEP przygotowującej m.in. wytyczne dotyczące postępowania w sprawach wykorzystywania seksualnego niepełnoletnich przez duchownych. Hierarcha był także członkiem członkiem: Rady Stałej, Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, Komisji Rewizyjnej, Rady ds. Rodziny i innych.

kuria.pl, lk; adg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe