Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Przełomowe osiągnięcie w badaniach nad syntezą jądrową z udziałem Polaków
Prezentujemy moment, w którym jedno z największych i najpotężniejszych urządzeń termojądrowych na świecie ustanowiło światowy rekord energetyczny. Jak przekazał nam dziś o 14:33 polski Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, w wygenerowanym wyładowaniu osiągnięto moc termojądrową utrzymującą się przez 5 sekund. W rezultacie uzyskano przełomowy rekord 69 megadżuli energii przy zużyciu zaledwie 0,2 miligrama paliwa!!! To jest efekt 40 lat badań naukowych.
„Coś nieprawdopodobnego”. Szokująca wypowiedź ministra rolnictwa [VIDEO]
JET
Drodzy Państwo, Joint European Torus (JET), jedno z największych i najpotężniejszych urządzeń termojądrowych na świecie. To osiągnięcie stanowi kamień milowy w dziedzinie nauki i inżynierii termojądrowej. Możemy tworzyć plazmę termojądrową, używając tej samej mieszanki paliwowej, która będzie stosowana w komercyjnych elektrowniach termojądrowych, co dowodzi zaawansowanej wiedzy specjalistycznej zdobywanej na przestrzeni lat.
Synteza jądrowa
Synteza jądrowa, proces zasilający gwiazdy takie jak nasze Słońce, gwarantuje na dłuższą metę czyste, podstawowe źródło ciepła i energii elektrycznej przy użyciu niewielkich ilości paliwa, które można pozyskać na całym świecie z niedrogich materiałów. Kiedy mieszanina dwóch izotopów wodoru (deuteru i trytu) jest podgrzewana, aby utworzyć kontrolowaną plazmę w ekstremalnych temperaturach (10 razy wyższych niż w jądrze Słońca), jądra deuteru i trytu łączą się ze sobą, tworząc hel i uwalniając energię, która będzie wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej.
Gratuluję prof. Agacie Chomiczewskiej, z którą miałem już okazję rozmawiać. To, co Pani i Pani zespół robicie, to jest krok milowy w przyszłej produkcji energii na skalę komercyjną z wykorzystaniem fuzji jądrowej. Ale to jest też pokaz siły fizyki i naszej wiedzy o fundamentalnych zjawiskach i naturze materii.