Zbigniew Kuźmiuk: Tak Donald Tusk odebrał od prezydenta Dudy 10-minutową lekcję z polityki

Wczoraj podczas części otwartej Rady Gabinetowej prezydent Andrzej Duda w merytorycznym wystąpieniu upomniał się o kontynuację realizacji pierwszej elektrowni atomowej, Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), a także zakupów uzbrojenia w związku z zagrożeniem ze strony agresywnej Rosji. 
Donald Tusk i Andrzej Duda Zbigniew Kuźmiuk: Tak Donald Tusk odebrał od prezydenta Dudy 10-minutową lekcję z polityki
Donald Tusk i Andrzej Duda / PAP/Radek Pietruszka

Na te oczekiwania premier Tusk zareagował nerwowym wystąpieniem, w którym oczekiwał od prezydenta odniesienia się do słów kandydata na prezydenta USA Donalda Trumpa, który mówił o konieczności płacenia na własną obronę przynajmniej 2 proc. PKB, ale także sugerując podejrzenia popełnienia przestępstw podczas prowadzenia takich inwestycji jak małe reaktory atomowe (SMR) czy CPK. Wystąpienie Tuska było wygłoszone w taki sposób i z użyciem takich argumentów, aby zaspokoić najbardziej skrajnych jego „wyznawców”, wychowanych na „Soku z Buraka” czy występujących w mediach społecznościowych z hashtagiem „SilniRazem”.

Czytaj również: Problem Tuska: „Nie ma przełomu ws. KPO

Prezydent udzielił Tuskowi lekcji

Prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na to wystąpienie, dał premierowi Tuskowi 10-minutową lekcję takiego prowadzenia polityki zagranicznej i krajowej, aby dobrze służyć Polsce i Polakom. Najpierw przypomniał oczywistość, że jeżeli rządzący mają jakiekolwiek podejrzenia o popełnianiu przestępstw przez ich poprzedników, to powinni odpowiednie dokumenty skierować do prokuratury, zamiast opowiadać o tym publicznie. Przy okazji przypomniał postawę Mariusza Kamińskiego i podkreślił, że to właśnie dzięki niemu była badana sprawa powstania spółki, która ma realizować inwestycje w SMR i to właśnie jemu podległe służby przygotowały materiały, z których teraz korzysta premier Tusk, mówiąc o nieprawidłowościach w tej sprawie („państwowiec, uczciwy człowiek” – powiedział o Kamińskim prezydent Duda, a w tym czasie twarz premiera Tuska wyraźnie stężała). Później zwrócił uwagę, że program SMR-ów jest ciągle jeszcze na poziomie badań naukowych, a ponieważ polski system energetyczny wymaga stabilizatora w miejsce „odchodzących na emeryturę” elektrowni węglowych, więc niezwykle pilna jest sprawa kontynuacji budowy pierwszej elektrowni atomowej, więc pojawiające się w sprawie jej realizacji wątpliwości ze strony przedstawicieli rządu (minister klimatu, wojewoda pomorski) powodują ogromny niepokój także u partnerów zagranicznych. W sprawie budowy CPK prezydent zwrócił uwagę, że przygotowanie tak ogromnych inwestycji wymaga zaangażowania dużych środków i długiego czasu, aby spełnić wszystkie wymogi wynikające z obowiązującego w Polsce prawa.

Czytaj także: Ukraińcy twierdzą, że zniszczyli rosyjski okręt desantowy

Komentarz do słów Trupa

Oddzielną część wystąpienia prezydent Duda poświęcił wątkowi związanemu z wystąpieniem Donalda Trumpa i przypomniał, że jego wypowiedzi o konieczności przeznaczania co najmniej 2 proc. PKB na własną obronę narodową nie są nowością, w czasie swojej prezydentury kierował je do wszystkich szefów rządów, którzy tego warunku przez lata nie wypełniali i korzystali z parasola ochronnego NATO „na gapę”. Podkreślił, że na pewno nie było ono skierowane do Polski, ponieważ prezydent Trump doskonale wie, że nasz kraj od kilku lat przeznacza znacznie więcej środków na obronę narodową niż wspomniane 2 proc. PKB (w 2023 roku było 3,8 proc. PKB, a na rok następny są zaplanowane wydatki na obronę rzędu 4,1 proc. PKB). I wreszcie na koniec zwrócił uwagę, że Polska we własnym dobrze pojętym interesie powinna mieć dobre relacje zarówno z obozem demokratycznym obecnie rządzącym w USA, jak i z obozem republikańskim, który być może przejmie władzę w tym kraju po listopadowych wyborach prezydenckich.

Czytaj również: Prezes Lockheed Martin z wizytą w Polsce

Jak było „widać i słychać”, Tusk zwyczajnie się przeliczył

10-minutowa lekcja prezydenta z polityki międzynarodowej i krajowej, i premier Tusk wysłuchujący jej z kamienną twarzą, chyba żałujący, że wygłosił wcześniej takie, a nie inne wystąpienie. Miało ono zaspokoić oczekiwania wspomnianych „SilnychRazem” czy też wychowanków „Soku z Buraka”, ale Tusk liczył, że już nie będzie na nie reakcji prezydenta, jednak, jak było „widać i słychać”, zwyczajnie się przeliczył.


 

POLECANE
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos z ostatniej chwili
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos

Ekipa prezydenta elektra Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozpocznie współpracę z administracją prezydenta Joe Bidena w celu osiągniecia „porozumienia” między Ukrainą i Rosją - oświadczył w niedzielę w telewizji Fox News Michael Waltz, nominowany przez Trumpa na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Genialne w swej prostocie. Zaskoczenie dla fanów Familiady z ostatniej chwili
"Genialne w swej prostocie". Zaskoczenie dla fanów "Familiady"

Z okazji 30-lecia „Familiady” produkcja programu zdecydowała się ujawnić tajemnicę słynnego kącika muzycznego. Przez lata widzowie wyobrażali sobie to miejsce jako profesjonalne, dźwiękoszczelne studio - być może szklany pokój lub elegancką kabinę. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem z ostatniej chwili
Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem

Prezes IPN Karol Nawrocki zadeklarował podczas niedzielnej konwencji w Krakowie, że Polska to jego miłość, dlatego jest gotowy zostać jej prezydentem. Jego pierwszą obietnicą wyborczą jest zakończenie wojny polsko-polskiej.

Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski tylko u nas
Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski

- Mamy ponadpartyjnego kandydata, podkreślającego swoje związki ze zwykłymi Polakami, Karol Nawrocki dosyć też skutecznie wypunktował słabości przeciwnika, a z drugiej strony mówił o programie, o ambitnej Polsce, o inwestycjach, o tych wszystkich rzeczach, o których Polacy dyskutują - skomentował wybór kandydata PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

Rozpłakałam się. Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
"Rozpłakałam się". Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Vanessa Aleksander, która wygrała 15. edycję „Tańca z Gwiazdami”, po tygodniu milczenia przerwała ciszę i udzieliła pierwszego wywiadu. W rozmowie w programie „Halo tu Polsat” aktorka opowiedziała o emocjach związanych z wygraną i wielu trudnych momentach na drodze do finału.

Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata z ostatniej chwili
Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że mamy dziś stan wojny polsko-polskiej, której Polacy nie chcą. Dlatego - jak przekonywał - potrzebny jest kandydat na prezydenta, który będzie niezależny od formacji politycznych i zakończy tę wojnę w imię interesu Polski. Dodał, że takim kandydatem jest Karol Nawrocki.

Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku z ostatniej chwili
Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku

Rok 2025 może okazać się finansowym wyzwaniem dla wielu Polaków. Jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów, aż 80% rodaków spodziewa się wzrostu rachunków i opłat. Najbardziej drastyczne podwyżki mogą dotknąć ogrzewania, a także innych podstawowych kosztów życia.

To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS z ostatniej chwili
To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS

Rozpoczęła się konwencja z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie której ogłoszono decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta.

Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS z ostatniej chwili
Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS

W niedzielę, w krakowskiej Hali "Sokół", Prawo i Sprawiedliwość ogłosi swojego kandydata na prezydenta podczas wydarzenia określanego jako "spotkanie obywatelskie". Choć oficjalne nazwisko nie padło, według wielu doniesień medialnych to Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ma otrzymać poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego. Proces wyłaniania kandydata był jednak burzliwy, a decyzję podjęto po długich negocjacjach.

Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska poinformowała, że w niedzielę niemal w całej Polsce będzie pochmurnie. Kolejne dni przyniosą stopniową poprawę pogody; będzie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń, choć niewykluczone są także miejscowe, silne porywy wiatru i gołoledź.

REKLAMA

Zbigniew Kuźmiuk: Tak Donald Tusk odebrał od prezydenta Dudy 10-minutową lekcję z polityki

Wczoraj podczas części otwartej Rady Gabinetowej prezydent Andrzej Duda w merytorycznym wystąpieniu upomniał się o kontynuację realizacji pierwszej elektrowni atomowej, Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), a także zakupów uzbrojenia w związku z zagrożeniem ze strony agresywnej Rosji. 
Donald Tusk i Andrzej Duda Zbigniew Kuźmiuk: Tak Donald Tusk odebrał od prezydenta Dudy 10-minutową lekcję z polityki
Donald Tusk i Andrzej Duda / PAP/Radek Pietruszka

Na te oczekiwania premier Tusk zareagował nerwowym wystąpieniem, w którym oczekiwał od prezydenta odniesienia się do słów kandydata na prezydenta USA Donalda Trumpa, który mówił o konieczności płacenia na własną obronę przynajmniej 2 proc. PKB, ale także sugerując podejrzenia popełnienia przestępstw podczas prowadzenia takich inwestycji jak małe reaktory atomowe (SMR) czy CPK. Wystąpienie Tuska było wygłoszone w taki sposób i z użyciem takich argumentów, aby zaspokoić najbardziej skrajnych jego „wyznawców”, wychowanych na „Soku z Buraka” czy występujących w mediach społecznościowych z hashtagiem „SilniRazem”.

Czytaj również: Problem Tuska: „Nie ma przełomu ws. KPO

Prezydent udzielił Tuskowi lekcji

Prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na to wystąpienie, dał premierowi Tuskowi 10-minutową lekcję takiego prowadzenia polityki zagranicznej i krajowej, aby dobrze służyć Polsce i Polakom. Najpierw przypomniał oczywistość, że jeżeli rządzący mają jakiekolwiek podejrzenia o popełnianiu przestępstw przez ich poprzedników, to powinni odpowiednie dokumenty skierować do prokuratury, zamiast opowiadać o tym publicznie. Przy okazji przypomniał postawę Mariusza Kamińskiego i podkreślił, że to właśnie dzięki niemu była badana sprawa powstania spółki, która ma realizować inwestycje w SMR i to właśnie jemu podległe służby przygotowały materiały, z których teraz korzysta premier Tusk, mówiąc o nieprawidłowościach w tej sprawie („państwowiec, uczciwy człowiek” – powiedział o Kamińskim prezydent Duda, a w tym czasie twarz premiera Tuska wyraźnie stężała). Później zwrócił uwagę, że program SMR-ów jest ciągle jeszcze na poziomie badań naukowych, a ponieważ polski system energetyczny wymaga stabilizatora w miejsce „odchodzących na emeryturę” elektrowni węglowych, więc niezwykle pilna jest sprawa kontynuacji budowy pierwszej elektrowni atomowej, więc pojawiające się w sprawie jej realizacji wątpliwości ze strony przedstawicieli rządu (minister klimatu, wojewoda pomorski) powodują ogromny niepokój także u partnerów zagranicznych. W sprawie budowy CPK prezydent zwrócił uwagę, że przygotowanie tak ogromnych inwestycji wymaga zaangażowania dużych środków i długiego czasu, aby spełnić wszystkie wymogi wynikające z obowiązującego w Polsce prawa.

Czytaj także: Ukraińcy twierdzą, że zniszczyli rosyjski okręt desantowy

Komentarz do słów Trupa

Oddzielną część wystąpienia prezydent Duda poświęcił wątkowi związanemu z wystąpieniem Donalda Trumpa i przypomniał, że jego wypowiedzi o konieczności przeznaczania co najmniej 2 proc. PKB na własną obronę narodową nie są nowością, w czasie swojej prezydentury kierował je do wszystkich szefów rządów, którzy tego warunku przez lata nie wypełniali i korzystali z parasola ochronnego NATO „na gapę”. Podkreślił, że na pewno nie było ono skierowane do Polski, ponieważ prezydent Trump doskonale wie, że nasz kraj od kilku lat przeznacza znacznie więcej środków na obronę narodową niż wspomniane 2 proc. PKB (w 2023 roku było 3,8 proc. PKB, a na rok następny są zaplanowane wydatki na obronę rzędu 4,1 proc. PKB). I wreszcie na koniec zwrócił uwagę, że Polska we własnym dobrze pojętym interesie powinna mieć dobre relacje zarówno z obozem demokratycznym obecnie rządzącym w USA, jak i z obozem republikańskim, który być może przejmie władzę w tym kraju po listopadowych wyborach prezydenckich.

Czytaj również: Prezes Lockheed Martin z wizytą w Polsce

Jak było „widać i słychać”, Tusk zwyczajnie się przeliczył

10-minutowa lekcja prezydenta z polityki międzynarodowej i krajowej, i premier Tusk wysłuchujący jej z kamienną twarzą, chyba żałujący, że wygłosił wcześniej takie, a nie inne wystąpienie. Miało ono zaspokoić oczekiwania wspomnianych „SilnychRazem” czy też wychowanków „Soku z Buraka”, ale Tusk liczył, że już nie będzie na nie reakcji prezydenta, jednak, jak było „widać i słychać”, zwyczajnie się przeliczył.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe