Gazeta.pl: Tusk organicznie nie znosi CPK

"Wszyscy w Platformie wiedzą, że Donald Tusk organicznie nie znosi CPK, więc możesz ogłosić dowolną brednię o "łące pod Baranowem", a na pewno w gust szefa trafisz" – pisze na łamach "Gazeta.pl" red. Grzegorz Sroczyński. 
Donald Tusk Gazeta.pl: Tusk organicznie nie znosi CPK
Donald Tusk / PAP/Marcin Obara

W swoim felietonie red. Sroczyński opisuje pięć trendów, które w jego opinii ustawiają dziś polską politykę. Jako pierwszy z nich wskazał temat Centralnego Portu Komunikacyjnego wskazując, że "Platforma zderza się z CPK", a "ta sprawa może osłabić "geniusz Tuska".

Czytaj także: Tusk: Przygotujemy projekt zmian w ustawie o CPK

Powrót do starych grzechów

Nowej władzy grozi powrót do starych grzechów. Platforma - wiele na to wskazuje - płynnie przełączyła się w tryb domyślny samouwielbienia, lekceważy głosy zewnętrzne i krytyczne, a wiedzę o rzeczywistości czerpie z przychylnych mediów i własnych powielanych tweetów. Ma to w nauce nawet swoją nazwę: kabina pogłosowa. Jeśli coś sobie wymyśli Tusk z najbliższym otoczeniem, to cała partia w to brnie aż do zderzenia ze ścianą

– rozpoczyna swój felieton red. Sroczyński. Publicysta dodaje, że "w identycznym trybie działała PO, wprowadzając reformę emerytalną, uśpiona aprobującym mlaskaniem profesorów, którzy kompletnie nie rozumieli zgrozy kasjerek, sprzątaczek czy ochroniarzy". 

Wydawało się, że tamten błąd – i kara, jaką było osiem lat PiS-u – czegoś Platformę nauczyły, jednak sprawa CPK pokazuje coś odwrotnego

– stwierdza redaktor i przypomina, że pełnomocnik ds. CPK Maciej Lasek już w pierwszym tygodniu urzędowania ogłosił, że "nie potrzebujemy żadnego centralnego lotniska, bo będziemy latać po całym świecie z lotnisk regionalnych, a w ogóle to lotnisko Chopina da się rozbudować wzdłuż i wszerz". 

Czytaj także: Sondaż: Ogromne poparcie dla protestujących rolników

"Tusk organicznie nie znosi CPK"

Lasek powiela swoje nienaukowe teorie z uporem antyszczepionkowca. Dlaczego? A bo tak. Bo wszyscy w Platformie wiedzą, że Donald Tusk organicznie nie znosi CPK, więc możesz ogłosić dowolną brednię o "łące pod Baranowem", a na pewno w gust szefa trafisz. Platformersi są jak igła w kompasie i zawsze wskazują na Tuska, zestandaryzowanie opinii w tej partii staje się nieznośne, z innym zdaniem nikt się nie wychyli. I to nawet w sytuacji, kiedy powinien zadziałać zwykły instynkt samozachowawczy

– podkreśla Sroczyński. Dodał, że "z internetowych analiz, do których Platforma ma dostęp, jasno widać, że sprawa CPK przebija bańki, rezonuje w sieci, interesuje młodszych wyborców, którzy nie kupują gawędek babuni o "gierkowskiej gigantomanii", bo – po pierwsze – nie mają pojęcia, kto to był Gierek, a po drugie zupełnie inaczej rozumieją świat". 

Popularność tematu to jedno, ale ważniejsze, że większość poważnych ekspertów - wcale nie pisowskich - przedstawia mocne argumenty za kontynuacją tej inwestycji. To wszystko Platforma wie od tygodni i nadal wali głową w mur. Wychodzi na trybunę Lasek, mówi dziwne rzeczy, które ekspertom od biznesu lotniczego stawiają włosy na głowie, w charakterze działań osłonowych następuje kanonada tweetów polityków PO o - jakżeby inaczej - „łące pod Baranowem", ewentualnie feeria tzw. śmiesznych memów z pasącą się krową, a do tego wujkowe wypowiedzi w stylu „przecież z lotniska Chopina można wszędzie dolecieć" (to cytat z wybitnego znawcy lotnictwa Jońskiego). CPK to pisowski pomysł, więc nie możemy tego kontynuować, a poza tym pod Baranowem płynie rzeczka Pisia Gągolina, są mokradła, więc i tak się nie da - tak wygląda argumentacja wielkiej polskiej partii, która bierze z budżetu miliony na think tanki i ekspertów, a obecnie zatrudnia w rządzie 113 ministrów i wiceministrów

– gorzko podsumował Grzegorz Sroczyński.

Czytaj również: Popularny na TikToku rolnik zaprasza "miastowych" na protest pod siedzibę PE we Wrocławiu [WIDEO]

Presja ma sens

Jeszcze niedawno politycy koalicji rządzącej ostro krytykowali wielkie inwestycje rządu Prawa i Sprawiedliwości, a sam premier Tusk twierdził, że „woli w Trójmieście wsiąść w taksówkę i w 20 minut być na lotnisku, niż pojechać na dworzec, wsiąść w pociąg i dalej do Baranowa”. Wszystko wskazuje jednak, że olbrzymia presja jaka powstała na rząd Tuska ws. kontynuacji budowy CPK odniosła pewien skutek, bo ostatnia wypowiedź szefa rządu w tej sprawie jest odmienna, niż jeszcze kilka tygodni temu.

Premier Donald Tusk podczas wiecu w Morągu w woj. warmińsko-mazurskim odniósł się do sprawy budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Stwierdził, że o inwestycji wypowiedziało się już „pewnie ponad tysiąc celebrytów, pisarzy, aktorów i działaczy partyjnych”.

– Ja, tylko dlatego, że ktoś znany z telewizji uważa, że lotnisko powinno być w mieście X albo Y, albo pod Warszawą, albo między Łodzią a Warszawą, nie mogę podjąć decyzji, o której nawet oni sami nie wiedzą, czy to będzie 150 miliardów czy 300 miliardów, czy może jeszcze więcej – powiedział Tusk.

– My mamy dzisiaj kupować broń, produkować amunicję, bo wiecie, w jakich czasach żyjemy. Mamy poważne potrzeby społeczne. Plan inwestycyjny jest niezwykle ambitny. CPK musi być bardzo przemyślane – dodał.

Szef rządu przekazał, że „projekt, który nazywa się CPK, przeprowadzimy w interesie Polski, za publiczne pieniądze, policzone co do grosza”.

Ekspert odpowiada

Do słów polskiego premiera odniósł się w mediach społecznościowych ekspert ds. lotniczych, obecnie dyrektor operacyjny Flair Airline Maciej Wilk. Ekspert na platformie X stwierdził, że wypowiedź Donalda Tuska w Morągu to „bez wątpienia krok w dobrą stronę, ale niestety dalece niewystarczający”.

„Pan nie będzie podejmować decyzji czy CPK budować, tylko czy CPK zatrzymać, opóźnić bądź okroić. Decyzja o budowie została podjęta w drodze uchwały Rady Ministrów w roku 2017. Decyzja co do zasadniczego kształtu i harmonogramu inwestycji jest i obowiązuje do dzisiaj, a Pan może ewentualnie ja tylko odwrócić. I odpowiedzialność za tę decyzję spadnie osobiście na Pana” – zwrócił się do premiera ekspert.

Czytaj więcej: Ekspert wypunktował wypowiedź Tuska o CPK: „NIE dla bzdur” 


 

POLECANE
Umowa ws. złóż mineralnych z USA. Zełenski zabiera głos polityka
Umowa ws. złóż mineralnych z USA. Zełenski zabiera głos

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, że w negocjowanej obecnie umowie o współpracy z USA, które chcą dostępu do ukraińskich złóż mineralnych, Waszyngton nie przedstawił dotychczas żadnych gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa. Zapowiedział również, iż "nie podpisze czegoś, za co będzie płaciło 10 pokoleń Ukraińców".

Wybory do Bundestagu. Są wyniki 150 z 299 okręgów wyborczych z ostatniej chwili
Wybory do Bundestagu. Są wyniki 150 z 299 okręgów wyborczych

Niemiecki nadawca publiczny ARD podał aktualną prognozę wyników wyborów do Bundestagu na podstawie danych ze 150 na 299 okręgów wyborczych.

Ekspert: Koalicja chadeków i SPD nie będzie łatwa polityka
Ekspert: Koalicja chadeków i SPD nie będzie łatwa

Prof. Klaus Stuewe uważa, że prognozy wyników chadeckiego bloku CDU/CSU i prawicowej AfD w niedzielnych wyborach do Bundestagu odzwierciedlają niezadowolenie Niemców z koalicji kierowanej przez kanclerza Olafa Scholza. Politolog powiedział w rozmowie z PAP, że utworzenie koalicji chadeków i SPD może nie być proste.

Wyniki wyborów w Niemczech. Podano nowe dane z ostatniej chwili
Wyniki wyborów w Niemczech. Podano nowe dane

Program drugi niemieckiej telewizji publicznej ZDF o g. 20:58 podał nowe dane ws. wyników wyborów parlamentarnych w Niemczech. Różnią się one nieznacznie od wyników exit poll; co się zmieniło?

Messi stracił nerwy po meczu. Sieć obiegło nagranie Wiadomości
Messi stracił nerwy po meczu. Sieć obiegło nagranie

Lionel Messi, gwiazda Interu Miami, wpadł w złość po meczu inaugurującym sezon Major League Soccer przeciwko New York City (2:2). Argentyńczyk nie zgadzał się z decyzjami sędziego i dostał żółtą kartkę już po zakończeniu spotkania.

Wyniki wyborów Niemczech. Jest komentarz Donalda Trumpa z ostatniej chwili
Wyniki wyborów Niemczech. Jest komentarz Donalda Trumpa

Prezydent USA Donald Trump wyraził w piątek radość z wyborczego zwycięstwa CDU/CSU w Niemczech. Jak stwierdził, dowodzi to, że Niemcy mieli dość "braku zdrowego rozsądku" w sprawach energetyki i imigracji.

Gorzki wynik. Scholz nie kryje rozczarowania po wyborach polityka
"Gorzki wynik". Scholz nie kryje rozczarowania po wyborach

Niedzielne wybory do Bundestagu zakończyły się historycznym ciosem dla niemieckiej socjaldemokracji. SPD, kierowane przez kanclerza Olafa Scholza, zdobyło zaledwie 16 proc. głosów – to najgorszy rezultat partii od zakończenia II wojny światowej. W porównaniu z poprzednimi wyborami z 2021 roku, kiedy to socjaldemokraci uzyskali 25,7%, strata jest druzgocąca.

Wynik wyborów w Niemczech optymalny z polskiego punktu widzenia. Gorące komentarze polityka
"Wynik wyborów w Niemczech optymalny z polskiego punktu widzenia". Gorące komentarze

Wyniki przedterminowych wyborów do Bundestagu wzbudziły ogromne emocje nie tylko w Niemczech, ale także w Polsce. Politycy, komentatorzy i publicyści analizują, co nowy układ sił oznacza dla relacji polsko-niemieckich, zwłaszcza w kontekście współpracy gospodarczej, polityki bezpieczeństwa oraz przyszłości Unii Europejskiej.

Są wyniki badań papieża Franciszka z ostatniej chwili
Są wyniki badań papieża Franciszka

Podano nowe informacje ws. stanu zdrowia papieża Franciszka.

Dramatyczna akcja ratunkowa w Beskidach. Nie żyje turysta Wiadomości
Dramatyczna akcja ratunkowa w Beskidach. Nie żyje turysta

W sobotnie popołudnie na żółtym szlaku w rejonie Klimczoka w Beskidach doszło do dramatycznego zdarzenia.

REKLAMA

Gazeta.pl: Tusk organicznie nie znosi CPK

"Wszyscy w Platformie wiedzą, że Donald Tusk organicznie nie znosi CPK, więc możesz ogłosić dowolną brednię o "łące pod Baranowem", a na pewno w gust szefa trafisz" – pisze na łamach "Gazeta.pl" red. Grzegorz Sroczyński. 
Donald Tusk Gazeta.pl: Tusk organicznie nie znosi CPK
Donald Tusk / PAP/Marcin Obara

W swoim felietonie red. Sroczyński opisuje pięć trendów, które w jego opinii ustawiają dziś polską politykę. Jako pierwszy z nich wskazał temat Centralnego Portu Komunikacyjnego wskazując, że "Platforma zderza się z CPK", a "ta sprawa może osłabić "geniusz Tuska".

Czytaj także: Tusk: Przygotujemy projekt zmian w ustawie o CPK

Powrót do starych grzechów

Nowej władzy grozi powrót do starych grzechów. Platforma - wiele na to wskazuje - płynnie przełączyła się w tryb domyślny samouwielbienia, lekceważy głosy zewnętrzne i krytyczne, a wiedzę o rzeczywistości czerpie z przychylnych mediów i własnych powielanych tweetów. Ma to w nauce nawet swoją nazwę: kabina pogłosowa. Jeśli coś sobie wymyśli Tusk z najbliższym otoczeniem, to cała partia w to brnie aż do zderzenia ze ścianą

– rozpoczyna swój felieton red. Sroczyński. Publicysta dodaje, że "w identycznym trybie działała PO, wprowadzając reformę emerytalną, uśpiona aprobującym mlaskaniem profesorów, którzy kompletnie nie rozumieli zgrozy kasjerek, sprzątaczek czy ochroniarzy". 

Wydawało się, że tamten błąd – i kara, jaką było osiem lat PiS-u – czegoś Platformę nauczyły, jednak sprawa CPK pokazuje coś odwrotnego

– stwierdza redaktor i przypomina, że pełnomocnik ds. CPK Maciej Lasek już w pierwszym tygodniu urzędowania ogłosił, że "nie potrzebujemy żadnego centralnego lotniska, bo będziemy latać po całym świecie z lotnisk regionalnych, a w ogóle to lotnisko Chopina da się rozbudować wzdłuż i wszerz". 

Czytaj także: Sondaż: Ogromne poparcie dla protestujących rolników

"Tusk organicznie nie znosi CPK"

Lasek powiela swoje nienaukowe teorie z uporem antyszczepionkowca. Dlaczego? A bo tak. Bo wszyscy w Platformie wiedzą, że Donald Tusk organicznie nie znosi CPK, więc możesz ogłosić dowolną brednię o "łące pod Baranowem", a na pewno w gust szefa trafisz. Platformersi są jak igła w kompasie i zawsze wskazują na Tuska, zestandaryzowanie opinii w tej partii staje się nieznośne, z innym zdaniem nikt się nie wychyli. I to nawet w sytuacji, kiedy powinien zadziałać zwykły instynkt samozachowawczy

– podkreśla Sroczyński. Dodał, że "z internetowych analiz, do których Platforma ma dostęp, jasno widać, że sprawa CPK przebija bańki, rezonuje w sieci, interesuje młodszych wyborców, którzy nie kupują gawędek babuni o "gierkowskiej gigantomanii", bo – po pierwsze – nie mają pojęcia, kto to był Gierek, a po drugie zupełnie inaczej rozumieją świat". 

Popularność tematu to jedno, ale ważniejsze, że większość poważnych ekspertów - wcale nie pisowskich - przedstawia mocne argumenty za kontynuacją tej inwestycji. To wszystko Platforma wie od tygodni i nadal wali głową w mur. Wychodzi na trybunę Lasek, mówi dziwne rzeczy, które ekspertom od biznesu lotniczego stawiają włosy na głowie, w charakterze działań osłonowych następuje kanonada tweetów polityków PO o - jakżeby inaczej - „łące pod Baranowem", ewentualnie feeria tzw. śmiesznych memów z pasącą się krową, a do tego wujkowe wypowiedzi w stylu „przecież z lotniska Chopina można wszędzie dolecieć" (to cytat z wybitnego znawcy lotnictwa Jońskiego). CPK to pisowski pomysł, więc nie możemy tego kontynuować, a poza tym pod Baranowem płynie rzeczka Pisia Gągolina, są mokradła, więc i tak się nie da - tak wygląda argumentacja wielkiej polskiej partii, która bierze z budżetu miliony na think tanki i ekspertów, a obecnie zatrudnia w rządzie 113 ministrów i wiceministrów

– gorzko podsumował Grzegorz Sroczyński.

Czytaj również: Popularny na TikToku rolnik zaprasza "miastowych" na protest pod siedzibę PE we Wrocławiu [WIDEO]

Presja ma sens

Jeszcze niedawno politycy koalicji rządzącej ostro krytykowali wielkie inwestycje rządu Prawa i Sprawiedliwości, a sam premier Tusk twierdził, że „woli w Trójmieście wsiąść w taksówkę i w 20 minut być na lotnisku, niż pojechać na dworzec, wsiąść w pociąg i dalej do Baranowa”. Wszystko wskazuje jednak, że olbrzymia presja jaka powstała na rząd Tuska ws. kontynuacji budowy CPK odniosła pewien skutek, bo ostatnia wypowiedź szefa rządu w tej sprawie jest odmienna, niż jeszcze kilka tygodni temu.

Premier Donald Tusk podczas wiecu w Morągu w woj. warmińsko-mazurskim odniósł się do sprawy budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Stwierdził, że o inwestycji wypowiedziało się już „pewnie ponad tysiąc celebrytów, pisarzy, aktorów i działaczy partyjnych”.

– Ja, tylko dlatego, że ktoś znany z telewizji uważa, że lotnisko powinno być w mieście X albo Y, albo pod Warszawą, albo między Łodzią a Warszawą, nie mogę podjąć decyzji, o której nawet oni sami nie wiedzą, czy to będzie 150 miliardów czy 300 miliardów, czy może jeszcze więcej – powiedział Tusk.

– My mamy dzisiaj kupować broń, produkować amunicję, bo wiecie, w jakich czasach żyjemy. Mamy poważne potrzeby społeczne. Plan inwestycyjny jest niezwykle ambitny. CPK musi być bardzo przemyślane – dodał.

Szef rządu przekazał, że „projekt, który nazywa się CPK, przeprowadzimy w interesie Polski, za publiczne pieniądze, policzone co do grosza”.

Ekspert odpowiada

Do słów polskiego premiera odniósł się w mediach społecznościowych ekspert ds. lotniczych, obecnie dyrektor operacyjny Flair Airline Maciej Wilk. Ekspert na platformie X stwierdził, że wypowiedź Donalda Tuska w Morągu to „bez wątpienia krok w dobrą stronę, ale niestety dalece niewystarczający”.

„Pan nie będzie podejmować decyzji czy CPK budować, tylko czy CPK zatrzymać, opóźnić bądź okroić. Decyzja o budowie została podjęta w drodze uchwały Rady Ministrów w roku 2017. Decyzja co do zasadniczego kształtu i harmonogramu inwestycji jest i obowiązuje do dzisiaj, a Pan może ewentualnie ja tylko odwrócić. I odpowiedzialność za tę decyzję spadnie osobiście na Pana” – zwrócił się do premiera ekspert.

Czytaj więcej: Ekspert wypunktował wypowiedź Tuska o CPK: „NIE dla bzdur” 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe