Gazeta.pl: Tusk organicznie nie znosi CPK

"Wszyscy w Platformie wiedzą, że Donald Tusk organicznie nie znosi CPK, więc możesz ogłosić dowolną brednię o "łące pod Baranowem", a na pewno w gust szefa trafisz" – pisze na łamach "Gazeta.pl" red. Grzegorz Sroczyński. 
Donald Tusk Gazeta.pl: Tusk organicznie nie znosi CPK
Donald Tusk / PAP/Marcin Obara

W swoim felietonie red. Sroczyński opisuje pięć trendów, które w jego opinii ustawiają dziś polską politykę. Jako pierwszy z nich wskazał temat Centralnego Portu Komunikacyjnego wskazując, że "Platforma zderza się z CPK", a "ta sprawa może osłabić "geniusz Tuska".

Czytaj także: Tusk: Przygotujemy projekt zmian w ustawie o CPK

Powrót do starych grzechów

Nowej władzy grozi powrót do starych grzechów. Platforma - wiele na to wskazuje - płynnie przełączyła się w tryb domyślny samouwielbienia, lekceważy głosy zewnętrzne i krytyczne, a wiedzę o rzeczywistości czerpie z przychylnych mediów i własnych powielanych tweetów. Ma to w nauce nawet swoją nazwę: kabina pogłosowa. Jeśli coś sobie wymyśli Tusk z najbliższym otoczeniem, to cała partia w to brnie aż do zderzenia ze ścianą

– rozpoczyna swój felieton red. Sroczyński. Publicysta dodaje, że "w identycznym trybie działała PO, wprowadzając reformę emerytalną, uśpiona aprobującym mlaskaniem profesorów, którzy kompletnie nie rozumieli zgrozy kasjerek, sprzątaczek czy ochroniarzy". 

Wydawało się, że tamten błąd – i kara, jaką było osiem lat PiS-u – czegoś Platformę nauczyły, jednak sprawa CPK pokazuje coś odwrotnego

– stwierdza redaktor i przypomina, że pełnomocnik ds. CPK Maciej Lasek już w pierwszym tygodniu urzędowania ogłosił, że "nie potrzebujemy żadnego centralnego lotniska, bo będziemy latać po całym świecie z lotnisk regionalnych, a w ogóle to lotnisko Chopina da się rozbudować wzdłuż i wszerz". 

Czytaj także: Sondaż: Ogromne poparcie dla protestujących rolników

"Tusk organicznie nie znosi CPK"

Lasek powiela swoje nienaukowe teorie z uporem antyszczepionkowca. Dlaczego? A bo tak. Bo wszyscy w Platformie wiedzą, że Donald Tusk organicznie nie znosi CPK, więc możesz ogłosić dowolną brednię o "łące pod Baranowem", a na pewno w gust szefa trafisz. Platformersi są jak igła w kompasie i zawsze wskazują na Tuska, zestandaryzowanie opinii w tej partii staje się nieznośne, z innym zdaniem nikt się nie wychyli. I to nawet w sytuacji, kiedy powinien zadziałać zwykły instynkt samozachowawczy

– podkreśla Sroczyński. Dodał, że "z internetowych analiz, do których Platforma ma dostęp, jasno widać, że sprawa CPK przebija bańki, rezonuje w sieci, interesuje młodszych wyborców, którzy nie kupują gawędek babuni o "gierkowskiej gigantomanii", bo – po pierwsze – nie mają pojęcia, kto to był Gierek, a po drugie zupełnie inaczej rozumieją świat". 

Popularność tematu to jedno, ale ważniejsze, że większość poważnych ekspertów - wcale nie pisowskich - przedstawia mocne argumenty za kontynuacją tej inwestycji. To wszystko Platforma wie od tygodni i nadal wali głową w mur. Wychodzi na trybunę Lasek, mówi dziwne rzeczy, które ekspertom od biznesu lotniczego stawiają włosy na głowie, w charakterze działań osłonowych następuje kanonada tweetów polityków PO o - jakżeby inaczej - „łące pod Baranowem", ewentualnie feeria tzw. śmiesznych memów z pasącą się krową, a do tego wujkowe wypowiedzi w stylu „przecież z lotniska Chopina można wszędzie dolecieć" (to cytat z wybitnego znawcy lotnictwa Jońskiego). CPK to pisowski pomysł, więc nie możemy tego kontynuować, a poza tym pod Baranowem płynie rzeczka Pisia Gągolina, są mokradła, więc i tak się nie da - tak wygląda argumentacja wielkiej polskiej partii, która bierze z budżetu miliony na think tanki i ekspertów, a obecnie zatrudnia w rządzie 113 ministrów i wiceministrów

– gorzko podsumował Grzegorz Sroczyński.

Czytaj również: Popularny na TikToku rolnik zaprasza "miastowych" na protest pod siedzibę PE we Wrocławiu [WIDEO]

Presja ma sens

Jeszcze niedawno politycy koalicji rządzącej ostro krytykowali wielkie inwestycje rządu Prawa i Sprawiedliwości, a sam premier Tusk twierdził, że „woli w Trójmieście wsiąść w taksówkę i w 20 minut być na lotnisku, niż pojechać na dworzec, wsiąść w pociąg i dalej do Baranowa”. Wszystko wskazuje jednak, że olbrzymia presja jaka powstała na rząd Tuska ws. kontynuacji budowy CPK odniosła pewien skutek, bo ostatnia wypowiedź szefa rządu w tej sprawie jest odmienna, niż jeszcze kilka tygodni temu.

Premier Donald Tusk podczas wiecu w Morągu w woj. warmińsko-mazurskim odniósł się do sprawy budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Stwierdził, że o inwestycji wypowiedziało się już „pewnie ponad tysiąc celebrytów, pisarzy, aktorów i działaczy partyjnych”.

– Ja, tylko dlatego, że ktoś znany z telewizji uważa, że lotnisko powinno być w mieście X albo Y, albo pod Warszawą, albo między Łodzią a Warszawą, nie mogę podjąć decyzji, o której nawet oni sami nie wiedzą, czy to będzie 150 miliardów czy 300 miliardów, czy może jeszcze więcej – powiedział Tusk.

– My mamy dzisiaj kupować broń, produkować amunicję, bo wiecie, w jakich czasach żyjemy. Mamy poważne potrzeby społeczne. Plan inwestycyjny jest niezwykle ambitny. CPK musi być bardzo przemyślane – dodał.

Szef rządu przekazał, że „projekt, który nazywa się CPK, przeprowadzimy w interesie Polski, za publiczne pieniądze, policzone co do grosza”.

Ekspert odpowiada

Do słów polskiego premiera odniósł się w mediach społecznościowych ekspert ds. lotniczych, obecnie dyrektor operacyjny Flair Airline Maciej Wilk. Ekspert na platformie X stwierdził, że wypowiedź Donalda Tuska w Morągu to „bez wątpienia krok w dobrą stronę, ale niestety dalece niewystarczający”.

„Pan nie będzie podejmować decyzji czy CPK budować, tylko czy CPK zatrzymać, opóźnić bądź okroić. Decyzja o budowie została podjęta w drodze uchwały Rady Ministrów w roku 2017. Decyzja co do zasadniczego kształtu i harmonogramu inwestycji jest i obowiązuje do dzisiaj, a Pan może ewentualnie ja tylko odwrócić. I odpowiedzialność za tę decyzję spadnie osobiście na Pana” – zwrócił się do premiera ekspert.

Czytaj więcej: Ekspert wypunktował wypowiedź Tuska o CPK: „NIE dla bzdur” 


 

POLECANE
Gwiazda znanego kabaretu bardzo chora. Opublikowała krótki wpis Wiadomości
Gwiazda znanego kabaretu bardzo chora. Opublikowała krótki wpis

Kabaret Hrabi przekazał fanom poruszającą wiadomość. Joanna Kołaczkowska, która od lat jest nieodłączną częścią grupy i jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na scenie kabaretowej, nie pojawi się podczas nadchodzących koncertów. Powodem jest ciężka choroba – artystka zmaga się z nowotworem.

W Vancouver samochód wjechał w tłum ludzi. Wzrosła liczba ofiar Wiadomości
W Vancouver samochód wjechał w tłum ludzi. Wzrosła liczba ofiar

Kanadyjska policja poinformowała, że 11 osób zginęło, gdy samochód wjechał w tłum na festiwalu ulicznym w Vancouver. Wcześniej informowano o dziewięciu ofiarach śmiertelnych i wielu rannych.

Ławrow zabrał głos ws. Krymu i zaporoskiej elektrowni. Jasne stanowisko Rosji z ostatniej chwili
Ławrow zabrał głos ws. Krymu i zaporoskiej elektrowni. Jasne stanowisko Rosji

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wykluczył w wywiadzie dla telewizji CBS oddanie kontroli nad Zaporoską Elektrownią Jądrową i oznajmił, że kwestia rosyjskiej kontroli nad Krymem jest zamknięta. Wyraził jednak uznanie dla administracji Donalda Trumpa za jej wysiłki pokojowe.

Z ogromnym żalem. Smutne wieści dla fanów Roxie Węgiel Wiadomości
"Z ogromnym żalem". Smutne wieści dla fanów Roxie Węgiel

To miał być wyjątkowy wieczór dla fanów Roxie Węgiel.. Koncert w Toruniu miał być ostatnim przystankiem jej trasy "Break Tour". Niestety, występ został odwołany dosłownie w ostatniej chwili. Powodem są "nagłe, osobiste powody artystki" - poinformowała agencja DM Agency w oficjalnym komunikacie.

Niemcy w kłopocie. Nowe zagrożenie przybiera na sile pilne
Niemcy w kłopocie. Nowe zagrożenie przybiera na sile

Kokaina staje się w Niemczech coraz powszechniejszym narkotykiem. Jak alarmuje szef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Holger Muench, Europę - a w szczególności Niemcy - zalewa fala kokainy, ponieważ „rynek w Ameryce Północnej jest już nasycony, a handel narkotykami koncentruje się w większym stopniu na Europie”.

Barcelona zdobyła Puchar Króla. Zdjęcie Lewandowskiego robi furorę w sieci Wiadomości
Barcelona zdobyła Puchar Króla. Zdjęcie Lewandowskiego robi furorę w sieci

FC Barcelona ma kolejne powody do radości. W sobotę drużyna ze stolicy Katalonii po emocjonującym meczu pokonała Real Madryt 3:2 i sięgnęła po Puchar Króla. To już drugie trofeum Barcelony w tym sezonie - wcześniej, na początku roku, wygrała Superpuchar Hiszpanii.

Ukraina zaprzecza Rosji. Walki w obwodzie kurskim wciąż trwają z ostatniej chwili
Ukraina zaprzecza Rosji. "Walki w obwodzie kurskim wciąż trwają"

- Siły ukraińskie "kontynuują operacje" w obwodzie kurskim w Rosji - powiedział Wołodymyr Zełenski. Tym samym zaprzeczył doniesieniom rosyjskim na temat działań w tym rejonie. Prezydent Ukrainy wysłuchał w niedzielę sprawozdania naczelnego dowódcy sił ukraińskich, generała Ołeksandra Syrskiego, na temat sytuacji w poszczególnych rejonach frontu. 

Pogoda na najbliższe dni. IMGW wydał komunikat Wiadomości
Pogoda na najbliższe dni. IMGW wydał komunikat

IMGW wydał nowy komunikat. Jaka pogoda nas czeka?

Pożar przedszkola w Koszalinie. Służby zarządziły ewakuację Wiadomości
Pożar przedszkola w Koszalinie. Służby zarządziły ewakuację

W niedzielę rano w zabytkowej willi przy ulicy Piłsudskiego w Koszalinie wybuchł pożar. Wiadomo, że na parterze budynku działa niepubliczne przedszkole "Zaczarowany Pałacyk", a wyżej znajdują się mieszkania na wynajem.

Niemcy wahają się, czy umieścić polski napis w Dachau. Skomplikowana sprawa Wiadomości
Niemcy wahają się, czy umieścić polski napis w Dachau. "Skomplikowana sprawa"

Niemcy zastanawiają się, czy umieścić polską wersję napisu „Nigdy więcej” na Pomniku Narodów w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau. Sprawę uznają za tak "skomplikowaną", że kolejne władze nie potrafiły jej rozwiązać przez dziesiątki lat. Polacy stanowili największą grupą narodowościową w obozie.

REKLAMA

Gazeta.pl: Tusk organicznie nie znosi CPK

"Wszyscy w Platformie wiedzą, że Donald Tusk organicznie nie znosi CPK, więc możesz ogłosić dowolną brednię o "łące pod Baranowem", a na pewno w gust szefa trafisz" – pisze na łamach "Gazeta.pl" red. Grzegorz Sroczyński. 
Donald Tusk Gazeta.pl: Tusk organicznie nie znosi CPK
Donald Tusk / PAP/Marcin Obara

W swoim felietonie red. Sroczyński opisuje pięć trendów, które w jego opinii ustawiają dziś polską politykę. Jako pierwszy z nich wskazał temat Centralnego Portu Komunikacyjnego wskazując, że "Platforma zderza się z CPK", a "ta sprawa może osłabić "geniusz Tuska".

Czytaj także: Tusk: Przygotujemy projekt zmian w ustawie o CPK

Powrót do starych grzechów

Nowej władzy grozi powrót do starych grzechów. Platforma - wiele na to wskazuje - płynnie przełączyła się w tryb domyślny samouwielbienia, lekceważy głosy zewnętrzne i krytyczne, a wiedzę o rzeczywistości czerpie z przychylnych mediów i własnych powielanych tweetów. Ma to w nauce nawet swoją nazwę: kabina pogłosowa. Jeśli coś sobie wymyśli Tusk z najbliższym otoczeniem, to cała partia w to brnie aż do zderzenia ze ścianą

– rozpoczyna swój felieton red. Sroczyński. Publicysta dodaje, że "w identycznym trybie działała PO, wprowadzając reformę emerytalną, uśpiona aprobującym mlaskaniem profesorów, którzy kompletnie nie rozumieli zgrozy kasjerek, sprzątaczek czy ochroniarzy". 

Wydawało się, że tamten błąd – i kara, jaką było osiem lat PiS-u – czegoś Platformę nauczyły, jednak sprawa CPK pokazuje coś odwrotnego

– stwierdza redaktor i przypomina, że pełnomocnik ds. CPK Maciej Lasek już w pierwszym tygodniu urzędowania ogłosił, że "nie potrzebujemy żadnego centralnego lotniska, bo będziemy latać po całym świecie z lotnisk regionalnych, a w ogóle to lotnisko Chopina da się rozbudować wzdłuż i wszerz". 

Czytaj także: Sondaż: Ogromne poparcie dla protestujących rolników

"Tusk organicznie nie znosi CPK"

Lasek powiela swoje nienaukowe teorie z uporem antyszczepionkowca. Dlaczego? A bo tak. Bo wszyscy w Platformie wiedzą, że Donald Tusk organicznie nie znosi CPK, więc możesz ogłosić dowolną brednię o "łące pod Baranowem", a na pewno w gust szefa trafisz. Platformersi są jak igła w kompasie i zawsze wskazują na Tuska, zestandaryzowanie opinii w tej partii staje się nieznośne, z innym zdaniem nikt się nie wychyli. I to nawet w sytuacji, kiedy powinien zadziałać zwykły instynkt samozachowawczy

– podkreśla Sroczyński. Dodał, że "z internetowych analiz, do których Platforma ma dostęp, jasno widać, że sprawa CPK przebija bańki, rezonuje w sieci, interesuje młodszych wyborców, którzy nie kupują gawędek babuni o "gierkowskiej gigantomanii", bo – po pierwsze – nie mają pojęcia, kto to był Gierek, a po drugie zupełnie inaczej rozumieją świat". 

Popularność tematu to jedno, ale ważniejsze, że większość poważnych ekspertów - wcale nie pisowskich - przedstawia mocne argumenty za kontynuacją tej inwestycji. To wszystko Platforma wie od tygodni i nadal wali głową w mur. Wychodzi na trybunę Lasek, mówi dziwne rzeczy, które ekspertom od biznesu lotniczego stawiają włosy na głowie, w charakterze działań osłonowych następuje kanonada tweetów polityków PO o - jakżeby inaczej - „łące pod Baranowem", ewentualnie feeria tzw. śmiesznych memów z pasącą się krową, a do tego wujkowe wypowiedzi w stylu „przecież z lotniska Chopina można wszędzie dolecieć" (to cytat z wybitnego znawcy lotnictwa Jońskiego). CPK to pisowski pomysł, więc nie możemy tego kontynuować, a poza tym pod Baranowem płynie rzeczka Pisia Gągolina, są mokradła, więc i tak się nie da - tak wygląda argumentacja wielkiej polskiej partii, która bierze z budżetu miliony na think tanki i ekspertów, a obecnie zatrudnia w rządzie 113 ministrów i wiceministrów

– gorzko podsumował Grzegorz Sroczyński.

Czytaj również: Popularny na TikToku rolnik zaprasza "miastowych" na protest pod siedzibę PE we Wrocławiu [WIDEO]

Presja ma sens

Jeszcze niedawno politycy koalicji rządzącej ostro krytykowali wielkie inwestycje rządu Prawa i Sprawiedliwości, a sam premier Tusk twierdził, że „woli w Trójmieście wsiąść w taksówkę i w 20 minut być na lotnisku, niż pojechać na dworzec, wsiąść w pociąg i dalej do Baranowa”. Wszystko wskazuje jednak, że olbrzymia presja jaka powstała na rząd Tuska ws. kontynuacji budowy CPK odniosła pewien skutek, bo ostatnia wypowiedź szefa rządu w tej sprawie jest odmienna, niż jeszcze kilka tygodni temu.

Premier Donald Tusk podczas wiecu w Morągu w woj. warmińsko-mazurskim odniósł się do sprawy budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Stwierdził, że o inwestycji wypowiedziało się już „pewnie ponad tysiąc celebrytów, pisarzy, aktorów i działaczy partyjnych”.

– Ja, tylko dlatego, że ktoś znany z telewizji uważa, że lotnisko powinno być w mieście X albo Y, albo pod Warszawą, albo między Łodzią a Warszawą, nie mogę podjąć decyzji, o której nawet oni sami nie wiedzą, czy to będzie 150 miliardów czy 300 miliardów, czy może jeszcze więcej – powiedział Tusk.

– My mamy dzisiaj kupować broń, produkować amunicję, bo wiecie, w jakich czasach żyjemy. Mamy poważne potrzeby społeczne. Plan inwestycyjny jest niezwykle ambitny. CPK musi być bardzo przemyślane – dodał.

Szef rządu przekazał, że „projekt, który nazywa się CPK, przeprowadzimy w interesie Polski, za publiczne pieniądze, policzone co do grosza”.

Ekspert odpowiada

Do słów polskiego premiera odniósł się w mediach społecznościowych ekspert ds. lotniczych, obecnie dyrektor operacyjny Flair Airline Maciej Wilk. Ekspert na platformie X stwierdził, że wypowiedź Donalda Tuska w Morągu to „bez wątpienia krok w dobrą stronę, ale niestety dalece niewystarczający”.

„Pan nie będzie podejmować decyzji czy CPK budować, tylko czy CPK zatrzymać, opóźnić bądź okroić. Decyzja o budowie została podjęta w drodze uchwały Rady Ministrów w roku 2017. Decyzja co do zasadniczego kształtu i harmonogramu inwestycji jest i obowiązuje do dzisiaj, a Pan może ewentualnie ja tylko odwrócić. I odpowiedzialność za tę decyzję spadnie osobiście na Pana” – zwrócił się do premiera ekspert.

Czytaj więcej: Ekspert wypunktował wypowiedź Tuska o CPK: „NIE dla bzdur” 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe