Prezydent: Proszę działać i się nie wahać, składać wnioski do prokuratury

Prezydent Andrzej Duda podkreślił we wtorek podczas posiedzenia Rady Gabinetowej, że zależy mu na tym, by najważniejsze inwestycje w kraju były realizowane. Podkreślał, że jeśli rząd dostrzega, że były w tej sprawie jakieś nieprawidłowości, to powinien wykorzystać odpowiednie organy państwa.
Warszawa, 13.02.2024. Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk na posiedzeniu Rady Gabinetowej Prezydent: Proszę działać i się nie wahać, składać wnioski do prokuratury
Warszawa, 13.02.2024. Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk na posiedzeniu Rady Gabinetowej / fot. PAP/Radek Pietruszka

We wtorek po godz. 13 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się posiedzenie Rady Gabinetowej, zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Do Pałacu przybył premier Donald Tusk, wicepremierzy Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Gawkowski oraz inni ministrowie.

Prezydent zaznaczył, że z jego punktu widzenia istotne jest to, by najważniejsze inwestycje w kraju były realizowane, a Polska "te rozwiązania - czy to komunikacyjne, czy to energetyczne, czy gospodarcze, handlowe, jakie są związane z tymi inwestycjami, po prostu uzyskała, aby stały się one elementem fundamentalnym do dalszego rozwoju". Wyraził przekonanie, że tak właśnie będzie.

Podkreślił, że wiele z tych projektów zostało poprzedzonych analizami przeprowadzonymi prawie 9 lat temu - w 2014-15 r. Zaznaczył, że wtedy już była dyskutowana kwestia rozwoju branży lotniczej w Polsce i były przeprowadzane ekspertyzy przez bardzo znane firmy doradcze i analityczne, które badały polski rynek lotniczy.

Więc chciałem, abyśmy dzisiaj o tym rozmawiali, chciałem, żebyście mi państwo powiedzieli, jak to postrzegacie, ale przede wszystkim, jak widzicie dalszą realizację tych inwestycji, poczynając od odpowiedzi na pytanie, czy będziecie je państwo dalej realizowali. Bo to w ogóle ma znaczenie fundamentalne, przez to, jak widzicie dalszy harmonogram realizacji tych dalszych inwestycji, jest pytanie, na ile jesteśmy w stanie dotrzymać wcześniej przewidzianych terminów, na ile państwo uważacie, że te terminy są realne

– mówił prezydent.

Dodał, że chciałby wiedzieć, czy spodziewane są "jakieś zaburzenia", jeśli chodzi o te inwestycje. Duda podkreślił, że nie chodzi o to, że jego zdaniem, jeśli chodzi o te inwestycje, "wszystko było idealnie i może go coś tutaj zaskoczyć". – Prawda jest następująca: wszyscy jesteśmy twardo stąpającymi po ziemi realistami, nic mnie zaskoczyć nie powinno. Natomiast ogromnie mi zależy, by to zostało zrealizowane. Jeżeli coś było źle realizowane, jeżeli państwo tak uważacie, być może trzeba to zmienić, proszę żebyście to zmieniali, ale by było to realizowane – powiedział prezydent.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje wieloletnia partnerka Wojciecha Młynarskiego. Walczyła z ciężką chorobą

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje gwiazda programu „Twoja twarz brzmi znajomo”

„Proszę się nie wahać”

Andrzej Duda mówił, że jeśli premier i ministrowie dostrzegają, że były jakieś nieprawidłowości, które czasem mogą nasuwać wątpliwości, czy nie doszło do jakichś działań sprzecznych z prawem i że "być może doszło do popełnienia jakichś przestępstw", to powinni wykorzystać dostępne odpowiednie organy państwa, które się tym zajmują.

Proszę działać i nie wahać się, proszę składać odpowiednie wnioski do prokuratury, niech odpowiednie podmioty podejmują tutaj działania i badania. Mnie przede wszystkim zależy na tym, żeby to, co jest realizowane (...) z naszych pieniędzy, jako podatników dla Rzeczypospolitej, a przede wszystkim dla przyszłych pokoleń, by było realizowane dobrze

– zaznaczył.

Ocenił, że na te inwestycje "ludzie czekają niezależnie od przekonań politycznych" i że są one potrzebne Polsce.

– Być może, że będziemy potrzebowali i będę uważał, że trzeba, żebyśmy mieli kolejne spotkania w tych sprawach. Bo rzeczywiście uważam je w tej chwili za najważniejsze. I tak bym prosił, żebyście państwo do tego podeszli, proszę podejść do tego na spokojnie, na roboczo – powiedział Duda.

Prezydent wyraził też nadzieję, że "wolą nas wszystkich jest to, aby ten rozwój Rzeczypospolitej postępował". – W moim przekonaniu temu mają służyć te inwestycje i wszyscy będziemy robili to z najlepszą wolą i z najlepszą wiedzą – powiedział prezydent, zwracając się do przedstawicieli rządu.

CZYTAJ TAKŻE: Tusk w Berlinie: Kwestia reparacji jest zamknięta

Premier wyciągnął dokumenty

Tusk w oświadczeniu na początku posiedzenia nawiązał do kwestii Pegasusa. – Mam w tej chwili ujawniony dokument, ale to jest tylko próbka tych dokumentów, które są do pańskiej dyspozycji, panie prezydencie. Zobowiązałem ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego do przekazania - jeśli będzie pan zainteresowany - kompletem dokumentów, które niestety - mówię bez satysfakcji - potwierdzają w stu procentach zakup i korzystanie w sposób legalny i nielegalny z Pegasusa – powiedział.

Podkreślił, że lista „ofiar tych praktyk” jest bardzo długa. – Ten dokument, który mam tutaj w ręku, potwierdza niestety to, czego się najbardziej obawialiśmy, że z inicjatywy Centralnego Biura Antykorupcyjnego zwrócono się o sfinansowane zakupu Pegasusa do Funduszu Sprawiedliwości, co zostało potwierdzone przez pana ministra Ziobrę – dodał. – Komplet dokumentów będzie do pańskiej dyspozycji – zwrócił się premier do prezydenta.

Odniósł się także do kwestii związanych z energetyką. – Mam absolutne przekonanie, że pan prezydent nie miał wiedzy, nie miał świadomości, jeśli chodzi o zdarzenia wokół tego projektu energetyki jądrowej, jaką są małe reaktory – mówił Donald Tusk. Jak dodał, informacje dla prezydenta przygotował na podstawie doniesień Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego zanim obecny rząd objął władzę przed wyborami 15 października.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Węgier podała się do dymisji


 

POLECANE
Przyczyny katastrofy samolotu w Kazachstanie. Jest oświadczenie Azerbaijan Airlines z ostatniej chwili
Przyczyny katastrofy samolotu w Kazachstanie. Jest oświadczenie Azerbaijan Airlines

Linie Azerbaijan Airlines poinformowały w piątek, że według wstępnych ustaleń ich samolot pasażerski, który rozbił się w środę w Kazachstanie, doświadczył „zewnętrznego oddziaływania fizycznego i technicznego”. W katastrofie zginęło 38 osób, przeżyło 29.

Austria odmówi przyjmowania przymusowo relokowanych imigrantów? z ostatniej chwili
Austria odmówi przyjmowania przymusowo relokowanych imigrantów?

Nie ustają wysiłki Austrii zmierzające do repatriacji Syryjczyków do kraju ich pochodzenia. Ponadto plany Wiednia mają iść jeszcze dalej.

W 2024 roku ideologia gender oberwała jak nigdy tylko u nas
W 2024 roku ideologia gender oberwała jak nigdy

W mijającym roku ideologia gender oberwała, jak jeszcze nigdy. Wyszły nowe badania, pokazujące szkodliwość „zmiany płci”, wiele krajów i stanów zakazało transowania dzieci, a ludzie na całym świecie przekonali się, do jakich absurdów prowadzi negowanie ludzkiej biologii.

Merkel mimo krytyki wzywa do większej otwartości na imigrację Wiadomości
Merkel mimo krytyki wzywa do większej otwartości na imigrację

Mimo że aktualne badania pokazują, że ponad 70 proc. Niemców negatywnie ocenia swoją politykę azylową z 2015 roku, Merkel wciąż wzywa do otwarcia się na większą liczbę cudzoziemców. Jej uzasadnieniem jest tutaj konieczność zapełnienia luki na rynku pracy na stanowiskach, do których nie garną się rodowici Niemcy.

Paweł Kukiz przeprosił Patryka Jakiego z ostatniej chwili
Paweł Kukiz przeprosił Patryka Jakiego

"Obiecałem sobie, że w okolicach Świąt publicznie przeproszę Patryka Jakiego – a właściwie jego Żonę i Rodzinę – za wpis, jaki wykonałem na Facebooku kilka lat temu" – pisze w mediach społecznościowych Paweł Kukiz.

Niemcy: Prezydent rozwiązał Bundestag. Podano datę wyborów z ostatniej chwili
Niemcy: Prezydent rozwiązał Bundestag. Podano datę wyborów

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier rozwiązał w piątek Bundestag i rozpisał przedterminowe wybory parlamentarne na 23 lutego 2025 r.

Odrażający żart postkomunisty Leszka Millera gorące
Odrażający "żart" postkomunisty Leszka Millera

Kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia pełnomocnik Marcina Romanowskiego mec. Bartosz Lewandowski, Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech. Od tamtej pory przedstawiciele Koalicji 13 grudnia prześcigają się w złośliwościach.

Katastrofa azerskiego samolotu. Moskwa ostrzega przed wysuwaniem hipotez gorące
Katastrofa azerskiego samolotu. Moskwa ostrzega przed "wysuwaniem hipotez"

- Wysuwanie jakichkolwiek hipotez przed wynikami śledztwa byłoby błędem - powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - My oczywiście tego nie będziemy robić i nikt nie powinien tego robić. Musimy poczekać, aż śledztwo zostanie zakończone - dodał.

Wtargnięcie służb do lubelskiego klasztoru. Zakonnicy oczekują wyjaśnień pilne
Wtargnięcie służb do lubelskiego klasztoru. Zakonnicy oczekują wyjaśnień

W związku z przeszukaniem przez policję klasztoru dominikanów w Lublinie zakon oczekuje od osób odpowiedzialnych za podjęte decyzje wyjaśnień. Nie zgadzamy się na traktowanie nas jako narzędzia do prowadzenia sporów międzypartyjnych - oświadczył o. Szymon Popławski OP.

Ławrow: Francja chciała podjąć rozmowy pokojowe za plecami Ukrainy z ostatniej chwili
Ławrow: Francja chciała podjąć rozmowy pokojowe za plecami Ukrainy

W rozmowie z rosyjskim dziennikiem Kommersant, szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow poinformował, że Francja wielokrotnie próbowała kontaktować się z Rosją "kanałami zamkniętymi", próbując inicjować rozmowy pokojowe bez udziału Ukrainy.

REKLAMA

Prezydent: Proszę działać i się nie wahać, składać wnioski do prokuratury

Prezydent Andrzej Duda podkreślił we wtorek podczas posiedzenia Rady Gabinetowej, że zależy mu na tym, by najważniejsze inwestycje w kraju były realizowane. Podkreślał, że jeśli rząd dostrzega, że były w tej sprawie jakieś nieprawidłowości, to powinien wykorzystać odpowiednie organy państwa.
Warszawa, 13.02.2024. Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk na posiedzeniu Rady Gabinetowej Prezydent: Proszę działać i się nie wahać, składać wnioski do prokuratury
Warszawa, 13.02.2024. Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk na posiedzeniu Rady Gabinetowej / fot. PAP/Radek Pietruszka

We wtorek po godz. 13 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się posiedzenie Rady Gabinetowej, zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Do Pałacu przybył premier Donald Tusk, wicepremierzy Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Gawkowski oraz inni ministrowie.

Prezydent zaznaczył, że z jego punktu widzenia istotne jest to, by najważniejsze inwestycje w kraju były realizowane, a Polska "te rozwiązania - czy to komunikacyjne, czy to energetyczne, czy gospodarcze, handlowe, jakie są związane z tymi inwestycjami, po prostu uzyskała, aby stały się one elementem fundamentalnym do dalszego rozwoju". Wyraził przekonanie, że tak właśnie będzie.

Podkreślił, że wiele z tych projektów zostało poprzedzonych analizami przeprowadzonymi prawie 9 lat temu - w 2014-15 r. Zaznaczył, że wtedy już była dyskutowana kwestia rozwoju branży lotniczej w Polsce i były przeprowadzane ekspertyzy przez bardzo znane firmy doradcze i analityczne, które badały polski rynek lotniczy.

Więc chciałem, abyśmy dzisiaj o tym rozmawiali, chciałem, żebyście mi państwo powiedzieli, jak to postrzegacie, ale przede wszystkim, jak widzicie dalszą realizację tych inwestycji, poczynając od odpowiedzi na pytanie, czy będziecie je państwo dalej realizowali. Bo to w ogóle ma znaczenie fundamentalne, przez to, jak widzicie dalszy harmonogram realizacji tych dalszych inwestycji, jest pytanie, na ile jesteśmy w stanie dotrzymać wcześniej przewidzianych terminów, na ile państwo uważacie, że te terminy są realne

– mówił prezydent.

Dodał, że chciałby wiedzieć, czy spodziewane są "jakieś zaburzenia", jeśli chodzi o te inwestycje. Duda podkreślił, że nie chodzi o to, że jego zdaniem, jeśli chodzi o te inwestycje, "wszystko było idealnie i może go coś tutaj zaskoczyć". – Prawda jest następująca: wszyscy jesteśmy twardo stąpającymi po ziemi realistami, nic mnie zaskoczyć nie powinno. Natomiast ogromnie mi zależy, by to zostało zrealizowane. Jeżeli coś było źle realizowane, jeżeli państwo tak uważacie, być może trzeba to zmienić, proszę żebyście to zmieniali, ale by było to realizowane – powiedział prezydent.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje wieloletnia partnerka Wojciecha Młynarskiego. Walczyła z ciężką chorobą

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje gwiazda programu „Twoja twarz brzmi znajomo”

„Proszę się nie wahać”

Andrzej Duda mówił, że jeśli premier i ministrowie dostrzegają, że były jakieś nieprawidłowości, które czasem mogą nasuwać wątpliwości, czy nie doszło do jakichś działań sprzecznych z prawem i że "być może doszło do popełnienia jakichś przestępstw", to powinni wykorzystać dostępne odpowiednie organy państwa, które się tym zajmują.

Proszę działać i nie wahać się, proszę składać odpowiednie wnioski do prokuratury, niech odpowiednie podmioty podejmują tutaj działania i badania. Mnie przede wszystkim zależy na tym, żeby to, co jest realizowane (...) z naszych pieniędzy, jako podatników dla Rzeczypospolitej, a przede wszystkim dla przyszłych pokoleń, by było realizowane dobrze

– zaznaczył.

Ocenił, że na te inwestycje "ludzie czekają niezależnie od przekonań politycznych" i że są one potrzebne Polsce.

– Być może, że będziemy potrzebowali i będę uważał, że trzeba, żebyśmy mieli kolejne spotkania w tych sprawach. Bo rzeczywiście uważam je w tej chwili za najważniejsze. I tak bym prosił, żebyście państwo do tego podeszli, proszę podejść do tego na spokojnie, na roboczo – powiedział Duda.

Prezydent wyraził też nadzieję, że "wolą nas wszystkich jest to, aby ten rozwój Rzeczypospolitej postępował". – W moim przekonaniu temu mają służyć te inwestycje i wszyscy będziemy robili to z najlepszą wolą i z najlepszą wiedzą – powiedział prezydent, zwracając się do przedstawicieli rządu.

CZYTAJ TAKŻE: Tusk w Berlinie: Kwestia reparacji jest zamknięta

Premier wyciągnął dokumenty

Tusk w oświadczeniu na początku posiedzenia nawiązał do kwestii Pegasusa. – Mam w tej chwili ujawniony dokument, ale to jest tylko próbka tych dokumentów, które są do pańskiej dyspozycji, panie prezydencie. Zobowiązałem ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego do przekazania - jeśli będzie pan zainteresowany - kompletem dokumentów, które niestety - mówię bez satysfakcji - potwierdzają w stu procentach zakup i korzystanie w sposób legalny i nielegalny z Pegasusa – powiedział.

Podkreślił, że lista „ofiar tych praktyk” jest bardzo długa. – Ten dokument, który mam tutaj w ręku, potwierdza niestety to, czego się najbardziej obawialiśmy, że z inicjatywy Centralnego Biura Antykorupcyjnego zwrócono się o sfinansowane zakupu Pegasusa do Funduszu Sprawiedliwości, co zostało potwierdzone przez pana ministra Ziobrę – dodał. – Komplet dokumentów będzie do pańskiej dyspozycji – zwrócił się premier do prezydenta.

Odniósł się także do kwestii związanych z energetyką. – Mam absolutne przekonanie, że pan prezydent nie miał wiedzy, nie miał świadomości, jeśli chodzi o zdarzenia wokół tego projektu energetyki jądrowej, jaką są małe reaktory – mówił Donald Tusk. Jak dodał, informacje dla prezydenta przygotował na podstawie doniesień Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego zanim obecny rząd objął władzę przed wyborami 15 października.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Węgier podała się do dymisji



 

Polecane
Emerytury
Stażowe