Panika europejskich instytucji. Szydło nie zostawia na nich suchej nitki
Przez Europę przetacza się fala strajków rolników wobec uderzającej w rolników i inne grupy społeczne polityki Unii Europejskiej. Również w Polsce mają miejsce rolnicze protesty.
„Na widok rolniczych protestów spanikowane kierownictwo Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego zorganizowały debatę o tym, jak wspaniale jest rolnikom w Unii Europejskiej. Brukselscy urzędnicy naprawdę sądzą, że protestujący rolnicy im uwierzą i przestaną walczyć o swoje” – napisała w mediach społecznościowych europoseł Prawa i Sprawiedliwości, była premier Beata Szydło.
Czytaj także: Paraliż w Niemczech. Setki odwołanych lotów
Mocne wystąpienie Szydło
Pod wpisem załączyła nagranie ze swojego wystąpienia w Parlamencie Europejskim.
Bardzo wiele tutaj pada pięknych słów. Pochylacie się państwo z troską nad losem rolników europejskich, którzy – chyba już to zrozumieliście – nie przyjechali do Brukseli w ubiegłym tygodniu ani wczoraj tutaj, do Strasburga, i nie protestują w Niemczech już od wielu, wielu tygodni i w kolejnych państwach. W piątek taki protest będzie w Polsce. Nie protestują dlatego, żeby wyrazić poparcie dla waszej polityki, tylko wręcz odwrotnie. Szczególnie dziwnie brzmią te deklaracje poparcia dla rolników i pochylania się z troską z ust polityków związanych z partią pana Webera czy socjalistów. Przecież odpowiedzialność za to, co dzieje się w tej chwili, ten kryzys w rolnictwie, wykańczanie europejskiego rolnictwa, to, że ludzie są po prostu wściekli, bo ich produkcja jest nieopłacalna, a to samo dotyczy przedsiębiorców, to jest wasza odpowiedzialność
– podkreśliła.
Pani von der Leyen, panie Timmermans, mówicie dużo i pięknie, a jakie są fakty? Nie dalej jak wczoraj Komisja Europejska opublikowała projekt ograniczenia emisji o 90 procent do 2040 roku. Jak myślicie, kto na tym zyska? Rolnicy i przedsiębiorcy?
– pytała.
Czytaj także: Komisja Europejska ogłosiła plan ograniczenia emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r.
Kontekst: Unijny pomysł
Komisja Europejska wezwała kraje członkowskie UE do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 r. – Dzisiejszy dzień jest kolejnym krokiem na drodze UE do neutralności klimatycznej – powiedział we wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu unijny komisarz ds. klimatu Wopke Hoekstra, cytowany przez portal politico.eu.
Na widok rolniczych protestów spanikowane kierownictwo Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego zorganizowały debatę o tym, jak wspaniale jest rolnikom w Unii Europejskiej. Brukselscy urzędnicy naprawdę sądzą, że protestujący rolnicy im uwierzą i przestaną walczyć o… pic.twitter.com/JugblQHtA4
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) February 7, 2024