„Pokój – Dar Boga” – dziś XXVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Pod hasłem „SZALOM. Pokój – Dar Boga” odbywa się 17 stycznia 2024 r. XXVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody mają miejsce w Szydłowcu i Radomiu. Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Warszawie kard. Grzegorz Ryś wyraził nadzieję, że niezależnie od obchodów centralnych Dzień Judaizmu zostanie zauważony w każdej polskiej diecezji, a nawet każdej katolickiej parafii w Polsce. Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem podkreślił, że antysemityzm, jakkolwiek motywowany, zawsze jest grzechem.
Od lewej: kard. Grzegorz Ryś, naczelny rabin Polski Michael Schudrich „Pokój – Dar Boga” – dziś XXVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce
Od lewej: kard. Grzegorz Ryś, naczelny rabin Polski Michael Schudrich / PAP/Piotr Polak

Kard. Ryś przypomniał, że dialog chrześcijańsko-żydowski został zapoczątkowany soborowa deklaracją “Nostra aetate” o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. Zauważył, że Dzień Judaizmu związany jest Tygodniem Ekumenicznym, który rozpoczyna się dzień później, 18 stycznia. - Relacje chrześcijaństwa z judaizmem są bowiem wyjątkowe i nie jest takim samym jak dialog z islamem czy innymi religiami - podkreślił przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

Hierarcha przypomniał, że Jan Paweł II nazywał Żydów starszymi braćmi w wierze, zaś Benedykt XVI - ojcami w wierze. Zgodnie z nauczaniem Kościoła nie można obwiniać Żydów za śmierć Jezusa zaś antysemityzm, jakkolwiek motywowany, zawsze jest grzechem - wskazał metropolita łódzki. 

- Myślę, że świadomość  tych podstawowych prawd nie jest aż tak powszechna w polskim Kościele, dlatego trzeba robić wszystko, żeby Dzień Judaizmu był wydarzeniem ważnym, zauważalnym i żeby cieszył się właściwą recepcją - powiedział kard. Ryś. Jak dodał, oprócz tego, że wydarzenie to będzie obchodzone w Radomiu i Szydłowcu, powinno być zauważone w każdej diecezji, a najlepiej - także w każdej katolickiej parafii w Polsce.

Plan obchodów

Podczas konferencji kard. Ryś zaprezentował program tegorocznych centralnych obchodów Dnia Judaizmu, które odbywają się dziś w Radomiu i Szydłowcu.

O godzinie 10.00 na cmentarzu żydowskim w Szydłowcu rozpoczęło się nabożeństwo z udziałem Biskupa Radomskiego Marka Solarczyka i Naczelnego Rabina Rzeczypospolitej Polskiej Michaela Schudricha.  O godzinie 11.30 w zamku szydłowieckim rozpoczął się panel dyskusyjny „Pokój jako dar od Boga”, który poprowadzi prof. Jan Grosfeld UKSW. Biorą w nim udział: Icchak Rapoport - Rabin Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie, Dawid Szychowski - Rabin Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Łodzi, prof. Andrzej Porębski - profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych i ks. Grzegorz Michalczyk - wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, członek Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski.

O godzinie 16.30 w kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego. Będzie mu przewodniczyć i słowo wygłosi kard. Grzegorz Ryś - przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski. Zostanie także odtworzone słowo Rabina Michaela Schudricha.

Słowo kard. Rysia

W specjalnym Słowie  na tegoroczny Dzień Judaizmu kard. Ryś napisał, że “na świecie wokół nas giną ludzie – niejednokrotnie tysiącami! Inni trafiają do niewoli, inni opłakują jednych i drugich. Inni z przerażeniem patrzą na gruzy swoich domów czy zakładów pracy”. Hierarcha  zwraca uwagę na modlitwę, do której powinni stawać razem chrześcijanie i Żydzi. Zachęca do odprawienia w diecezjach, a nawet we wszystkich parafiach, specjalnej liturgii słowa: "Z wiarą, że jest ONO (Słowo Boga) nie tylko mądre, ale i stwórcze! Ono nie tylko ogłasza POKÓJ, ale go także zaprowadza".

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. Co roku centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem. Budowanie wzajemnego braterstwa i formowanie właściwej mentalności wiernych wymaga Bożej pomocy, dlatego tak bardzo potrzeba modlitwy - to jeden z celów Dnia Judaizmu.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. Od tego czasu centralne obchody odbywają się w największych polskich miastach, a równocześnie w wielu innych miejscowościach.

Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa i przypominać, że antysemityzm jest grzechem. Ma przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii. Służy też posoborowemu wyjaśnianiu tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki.

Inicjatywa ma pomagać katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa, w pogłębianiu świadomości tego, że, jak przypominał Jan Paweł II, religia żydowska nie jest wobec katolicyzmu rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym, oraz że stosunek Kościoła katolickiego do judaizmu jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii, zaś wyznawców judaizmu można nazywać starszymi braćmi w wierze.

Co roku centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem.

Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys.
 

tk, lk, dg


 

POLECANE
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego z ostatniej chwili
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wykonano niezwykle symboliczną fotografię.

Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Wiadomości
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać?

Coraz więcej Polaków otrzymuje połączenia z nieznanych, zagranicznych numerów – najczęściej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oferta pracy lub kontakt od znajomego, to w rzeczywistości mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii tylko u nas
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii

Od 12 godzin pod pełną parą pracuja hiszpańscy śledczy i analitycy rynku energii, aby ustalić, co było faktycznym powodem pierwszego tak dużego w Europie blackoutu. Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

Dariusz Matecki wskazuje: Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw polityka
Dariusz Matecki wskazuje: "Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw"

"Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw wyborczych" – pisze na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki o parlamentarzyście PO Sławomirze Nitrasie. W opublikowanym komentarzu Matecki opisał sytuację z 2006 roku, gdy Nitras był szefem sztabu wyborczego kandydata PO Piotr Krzystka na prezydenta Szczecina.

Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie z ostatniej chwili
Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie

Inwazyjne mrówki Tapinoma magnum niszczą infrastrukturę w Niemczech i powodują przerwy w prądzie – informuje Frankfurter Rundschau.

REKLAMA

„Pokój – Dar Boga” – dziś XXVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Pod hasłem „SZALOM. Pokój – Dar Boga” odbywa się 17 stycznia 2024 r. XXVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody mają miejsce w Szydłowcu i Radomiu. Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Warszawie kard. Grzegorz Ryś wyraził nadzieję, że niezależnie od obchodów centralnych Dzień Judaizmu zostanie zauważony w każdej polskiej diecezji, a nawet każdej katolickiej parafii w Polsce. Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem podkreślił, że antysemityzm, jakkolwiek motywowany, zawsze jest grzechem.
Od lewej: kard. Grzegorz Ryś, naczelny rabin Polski Michael Schudrich „Pokój – Dar Boga” – dziś XXVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce
Od lewej: kard. Grzegorz Ryś, naczelny rabin Polski Michael Schudrich / PAP/Piotr Polak

Kard. Ryś przypomniał, że dialog chrześcijańsko-żydowski został zapoczątkowany soborowa deklaracją “Nostra aetate” o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. Zauważył, że Dzień Judaizmu związany jest Tygodniem Ekumenicznym, który rozpoczyna się dzień później, 18 stycznia. - Relacje chrześcijaństwa z judaizmem są bowiem wyjątkowe i nie jest takim samym jak dialog z islamem czy innymi religiami - podkreślił przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

Hierarcha przypomniał, że Jan Paweł II nazywał Żydów starszymi braćmi w wierze, zaś Benedykt XVI - ojcami w wierze. Zgodnie z nauczaniem Kościoła nie można obwiniać Żydów za śmierć Jezusa zaś antysemityzm, jakkolwiek motywowany, zawsze jest grzechem - wskazał metropolita łódzki. 

- Myślę, że świadomość  tych podstawowych prawd nie jest aż tak powszechna w polskim Kościele, dlatego trzeba robić wszystko, żeby Dzień Judaizmu był wydarzeniem ważnym, zauważalnym i żeby cieszył się właściwą recepcją - powiedział kard. Ryś. Jak dodał, oprócz tego, że wydarzenie to będzie obchodzone w Radomiu i Szydłowcu, powinno być zauważone w każdej diecezji, a najlepiej - także w każdej katolickiej parafii w Polsce.

Plan obchodów

Podczas konferencji kard. Ryś zaprezentował program tegorocznych centralnych obchodów Dnia Judaizmu, które odbywają się dziś w Radomiu i Szydłowcu.

O godzinie 10.00 na cmentarzu żydowskim w Szydłowcu rozpoczęło się nabożeństwo z udziałem Biskupa Radomskiego Marka Solarczyka i Naczelnego Rabina Rzeczypospolitej Polskiej Michaela Schudricha.  O godzinie 11.30 w zamku szydłowieckim rozpoczął się panel dyskusyjny „Pokój jako dar od Boga”, który poprowadzi prof. Jan Grosfeld UKSW. Biorą w nim udział: Icchak Rapoport - Rabin Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie, Dawid Szychowski - Rabin Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Łodzi, prof. Andrzej Porębski - profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych i ks. Grzegorz Michalczyk - wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, członek Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski.

O godzinie 16.30 w kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego. Będzie mu przewodniczyć i słowo wygłosi kard. Grzegorz Ryś - przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski. Zostanie także odtworzone słowo Rabina Michaela Schudricha.

Słowo kard. Rysia

W specjalnym Słowie  na tegoroczny Dzień Judaizmu kard. Ryś napisał, że “na świecie wokół nas giną ludzie – niejednokrotnie tysiącami! Inni trafiają do niewoli, inni opłakują jednych i drugich. Inni z przerażeniem patrzą na gruzy swoich domów czy zakładów pracy”. Hierarcha  zwraca uwagę na modlitwę, do której powinni stawać razem chrześcijanie i Żydzi. Zachęca do odprawienia w diecezjach, a nawet we wszystkich parafiach, specjalnej liturgii słowa: "Z wiarą, że jest ONO (Słowo Boga) nie tylko mądre, ale i stwórcze! Ono nie tylko ogłasza POKÓJ, ale go także zaprowadza".

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. Co roku centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem. Budowanie wzajemnego braterstwa i formowanie właściwej mentalności wiernych wymaga Bożej pomocy, dlatego tak bardzo potrzeba modlitwy - to jeden z celów Dnia Judaizmu.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. Od tego czasu centralne obchody odbywają się w największych polskich miastach, a równocześnie w wielu innych miejscowościach.

Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa i przypominać, że antysemityzm jest grzechem. Ma przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii. Służy też posoborowemu wyjaśnianiu tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki.

Inicjatywa ma pomagać katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa, w pogłębianiu świadomości tego, że, jak przypominał Jan Paweł II, religia żydowska nie jest wobec katolicyzmu rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym, oraz że stosunek Kościoła katolickiego do judaizmu jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii, zaś wyznawców judaizmu można nazywać starszymi braćmi w wierze.

Co roku centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem.

Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys.
 

tk, lk, dg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe