Powołano nowego prefekta Dykasterii Nauki Wiary. To bliski współpracownik Franciszka

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało dziś o zmianie, która nastąpić ma po wakacjach na stanowisku prefekta Dykasterii Nauki Wiary. Do podstawianych zadań tego organu w Kościele należą ortodoksyjne nauczanie oraz obrona wiary katolickiej. W jej kompetencji leżą kwestie doktryny wiary oraz nauka spraw dotyczących moralności.
Dykasteria Nauki Wiary Powołano nowego prefekta Dykasterii Nauki Wiary. To bliski współpracownik Franciszka
Dykasteria Nauki Wiary / wikimedia.commons CC BY 2.0/Jim McIntosh - https://www.flickr.com/photos/jimcintosh/5551554714

Zmiana prefekta

Ojciec Święty Franciszek podziękował kard. Luisowi Francisco Ladarii Ferrerowi SJ, na zakończenie jego mandatu Prefekta Dykasterii Nauki Wiary oraz Przewodniczącego Papieskiej Komisji Biblijnej i Międzynarodowej Komisji Teologicznej, i powołał na jego następcę na tych samych urzędach arcybiskupa Víctora Manuela Fernándeza, dotychczas arcybiskupa La Platy (Argentyna). Obejmie on swoje obowiązki w połowie września 2023 r. – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Fernández

Abp Víctor Manuel Fernández urodził się 18 lipca 1962 r. w Alcira Gigena, w prowincji Córdoba w Argentynie. Jego ojciec, Emilio, był sklepikarzem, który wspierał Raúla Alfonsína, radykalnego przywódcę politycznego. Fernández w 1988 r., podjął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Cordobie. Został wyświęcony na diakona 21 grudnia 1985 r., a na kapłana w dniu 15 sierpnia 1986 r. w Río Cuarto. 

W 1988 r. uzyskał magisterium z teologii ze specjalizacją biblijną na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, a w 1990 r. doktorat z teologii na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Argentynie, przedstawiając rozprawę na temat relacji między wiedzą a życiem u św. Bonawentury.

W diecezji Río Cuarto był w latach 1989-1997 dyrektorem wydziału katechetycznego i doradcą ruchów świeckich, w latach 1990-1993 założycielem i rektorem Wydziału Nauk teologicznych i Filozoficznych Jezusa Dobrego Pasterza oraz Diecezjalnego Instytutu Formacji Świeckich. W latach 1993-2000 był proboszczem parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. 

Pod koniec lat 90. zastosował się do zalecenia arcybiskupa Buenos Aires Jorge Bergoglio i odrzucił zaproszenie do kierowania instytutem teologicznym w Bogocie.

Dorobek naukowy

Był ekspertem Komisji Wiara i Kultura oraz Sekretariatu Formacji Stałej Konferencji Episkopatu Argentyny, członkiem zespołu refleksyjnego, który doradzał episkopatowi Argentyny w zakresie aktualizacji Linii Duszpasterskich (NMA), a także współpracownikiem CELAM w dziedzinie pastoralnej refleksji teologicznej, oraz ekspertem w Komitecie Redakcyjnym V Zgromadzenia Ogólnego Konferencji Episkopatu Ameryki Łacińskiej w Aparecida w 2007 roku.

Był profesorem wielu przedmiotów w kilku instytucjach. Wykładał na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Argentyny, a także we Franciszkańskim Instytucie Teologicznym Świętego Antoniego z Padwy.

Był współredaktorem kilku książek opublikowanych przez Wydział Teologiczny katolickiego Uniwersytetu Argentyny i w latach 2003-2008 dyrektorem czasopisma teologicznego. Przewodniczył również Argentyńskiemu Towarzystwu Teologicznemu od września 2007 do grudnia 2009.

Kierował Wydziałem Teologii na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Argentynie, kiedy kardynał Bergoglio nominował go rektorem tej uczelni 15 grudnia 2009 r. Złożył przysięgę 20 maja 2011 r., dopiero po tym, kiedy jego nominacja została potwierdzona przez Kongregację Edukacji Katolickiej, która wcześniej wstrzymała swoją zgodę. Konieczne były wyjaśnienia Fernandeza na zastrzeżenia do jego nominacji stawiane przez Kongregację Nauki Wiary.

Sakra

Papież Franciszek 2 czerwca 2018 mianował Fernándeza arcybiskupem tytularnym Tiburnii, a 15 czerwca 2013 r. otrzymał sakrę biskupią w katedrze metropolitalnej w Buenos Aires z rąk arcybiskupa Buenos Aires, Mario Poliego. W darze od papieża otrzymał jego pektorał. Był pierwszym rektorem uniwersytetu, który został mianowany arcybiskupem. Papież Franciszek powołał go do komisji, która opracowała przesłanie końcowe (relatio) Nadzwyczajnego Synodu Biskupów na temat rodziny, który odbył się w październiku 2014 r. Franciszek mianował go członkiem XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w październiku 2015 r. i powołał do komisji redakcyjnej relacji końcowej, która została przedłożona uczestnikom synodu do głosowania.

Współpracownik Franciszka

W dniu 17 grudnia 2016 r. został mianowany konsultorem Kongregacji Edukacji Katolickiej. Zakończył swoją kadencję jako rektor Papieskiego Uniwersytetu Argentyny w dniu 25 kwietnia 2018 r. po upływie dwóch kadencji na tym stanowisku.

Cieszy się zaufaniem papieża Franciszka i jest powszechnie uznawany za współtwórcę adhortacji Evangelii gaudium. Przypisuje mu się również ważny wkład w encyklikę Laudato si'. Był ponadto głównym redaktorem adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia, wydanej przez Franciszka w 2016 r. po dwóch sesjach Synodu Biskupów na temat rodziny. 

Opublikował ponad 300 książek i artykułów w Argentynie oraz w krajach Ameryki Łacińskiej i Europy, które zostały przetłumaczone na kilka języków, w tym angielski, portugalski, francuski, włoski i polski. Jego pisma duchowe łączą naukowość z praktycznością, wkładem psychologii, egzegezą biblijną i dialogiem z innymi religiami.

st (KAI) / Watykan


 

POLECANE
Posłowie żartowali, że zapakują Józefaciuka w siatkę na choinki. Ten grozi im prokuraturą pilne
Posłowie żartowali, że zapakują Józefaciuka w siatkę na choinki. Ten grozi im prokuraturą

Poseł Marcin Józefaciuk (KO) poinformował, że skieruje w piątek wniosek do sejmowej komisji etyki ws. zachowania posłów Konfederacji: Sławomira Mentzena i Konrada Berkowicza. Chodzi o nagranie, które politycy Konfederacji opublikowali w mediach społecznościowych.

Czy mogę sprostować?. Nowe wieści ws. Grzegorza Markowskiego Wiadomości
"Czy mogę sprostować?". Nowe wieści ws. Grzegorza Markowskiego

Gwiazdor Perfectu trzy lata temu poinformował, że wybiera się na muzyczną emeryturę, a na scenie będzie go można zobaczyć jedynie od czasu do czasu. Decyzja ta była dla wielu fanów zespołu wielkim szokiem. Sam Markowski wydał wówczas oświadczenie, informując, że musi zamknąć pewien etap w historii polskiej muzyki. - Z ciężkim sercem chcę Was teraz przeprosić, ale nie mogę udawać, że nic się nie zmieniło i że jestem w stanie zagrać z zespołem dla Was tak, jak grałem przez lata. Nie mogę zagrać koncertów, które wiem, że nie będą nawet w połowie takie jak kiedyś - pisał piosenkarz.

Projekt ws. wyborów prezydenckich. Hołownia przedstawił ustawę incydentalną z ostatniej chwili
Projekt ws. wyborów prezydenckich. Hołownia przedstawił "ustawę incydentalną"

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że spotkał się w piątek z przewodniczącymi klubów i kół parlamentarnych, którym przedstawił projekt tzw. ustawy incydentalnej, dotyczącej wyborów prezydenckich. Przekazał też, że ma zaplanowane spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w tej sprawie.

Kto zatańczy w 16. edycji Tańca z gwiazdami? Zaskakujące doniesienia Wiadomości
Kto zatańczy w 16. edycji "Tańca z gwiazdami"? Zaskakujące doniesienia

Przygotowania do nowej edycji programu "Taniec z gwiazdami" nabierają tempa. Producenci zdradzili kolejne nazwiska osób, które już wiosną 2025 roku zaprezentują się na parkiecie. Wśród uczestniczek znalazła się m.in. znana piosenkarka Blanka oraz Adrianna Borek, artystka związana z Kabaretem Nowaki. 

Będzie wniosek o odwołanie 5 członków PKW pilne
Będzie wniosek o odwołanie 5 członków PKW

Prawo i Sprawiedliwość wystąpiło z inicjatywą, aby marszałek Sejmu Szymon Hołownia złożył wniosek do prezydenta o odwołanie 5 członków Państwowej Komisji Wyborczej. W tle poniedziałkowe, kontrowersyjne decyzje urzędu o odroczeniu obrad dot. sprawozdania finansowego PiS.

Ilu Ukraińców ma polski PESEL? Sybiha: to druga największa diaspora polityka
Ilu Ukraińców ma polski PESEL? Sybiha: to druga największa diaspora

Od momentu wybuchu wojny z Rosją 7,5 miliona Ukraińców opuściło swój kraj – przekazał minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha. Podkreślił, że liczba przebywających w naszym kraju Ukraińców stanowi drugą największą diasporę.

Zabawki wycofane ze sprzedaży. Apel do klientów Wiadomości
Zabawki wycofane ze sprzedaży. Apel do klientów

Sieć dyskontów TEDi zdecydowała się wycofać ze sprzedaży zabawki „Mini-lalki”. Powodem jest wykrycie w nich szkodliwego związku chemicznego – ftalanu DEHP. O sytuacji poinformowano Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Produkty mogą być groźne dla zdrowia dzieci, dlatego klienci są proszeni o ich zwrot do sklepu.

Anonimowy Sędzia: Magiczne zwierciadło prawdy tylko u nas
Anonimowy Sędzia: Magiczne zwierciadło prawdy

Adam siedział w ciemnym, nieoświetlonym pokoju, łokcie opierał o dębowe biurko a po policzkach spływały mu łzy. Wpatrywał się w stare, zaśniedziałe lusterko, które towarzyszyło mu przez całe życie.

Jacek Kurski wraca do telewizji z ostatniej chwili
Jacek Kurski wraca do telewizji

Podczas specjalnego wydania na antenie telewizji wPolsce24 Michał Karnowski poinformował, że do redakcji dołączył były prezes TVP Jacek Kurski.

Nie żyje konwojowany mężczyzna. Głęboka rana gardła z ostatniej chwili
Nie żyje konwojowany mężczyzna. "Głęboka rana gardła"

O sytuacji poinformowali ratownicy z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Po godzinie 10.00 na ulicy Solidarności na Pradze Północ mężczyzna w wieku 42 lat w trakcie konwoju policyjnego na posiedzenie sądu - w radiowozie policyjnym, doznał głębokiej rany w okolicy gardła.

REKLAMA

Powołano nowego prefekta Dykasterii Nauki Wiary. To bliski współpracownik Franciszka

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało dziś o zmianie, która nastąpić ma po wakacjach na stanowisku prefekta Dykasterii Nauki Wiary. Do podstawianych zadań tego organu w Kościele należą ortodoksyjne nauczanie oraz obrona wiary katolickiej. W jej kompetencji leżą kwestie doktryny wiary oraz nauka spraw dotyczących moralności.
Dykasteria Nauki Wiary Powołano nowego prefekta Dykasterii Nauki Wiary. To bliski współpracownik Franciszka
Dykasteria Nauki Wiary / wikimedia.commons CC BY 2.0/Jim McIntosh - https://www.flickr.com/photos/jimcintosh/5551554714

Zmiana prefekta

Ojciec Święty Franciszek podziękował kard. Luisowi Francisco Ladarii Ferrerowi SJ, na zakończenie jego mandatu Prefekta Dykasterii Nauki Wiary oraz Przewodniczącego Papieskiej Komisji Biblijnej i Międzynarodowej Komisji Teologicznej, i powołał na jego następcę na tych samych urzędach arcybiskupa Víctora Manuela Fernándeza, dotychczas arcybiskupa La Platy (Argentyna). Obejmie on swoje obowiązki w połowie września 2023 r. – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Fernández

Abp Víctor Manuel Fernández urodził się 18 lipca 1962 r. w Alcira Gigena, w prowincji Córdoba w Argentynie. Jego ojciec, Emilio, był sklepikarzem, który wspierał Raúla Alfonsína, radykalnego przywódcę politycznego. Fernández w 1988 r., podjął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Cordobie. Został wyświęcony na diakona 21 grudnia 1985 r., a na kapłana w dniu 15 sierpnia 1986 r. w Río Cuarto. 

W 1988 r. uzyskał magisterium z teologii ze specjalizacją biblijną na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, a w 1990 r. doktorat z teologii na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Argentynie, przedstawiając rozprawę na temat relacji między wiedzą a życiem u św. Bonawentury.

W diecezji Río Cuarto był w latach 1989-1997 dyrektorem wydziału katechetycznego i doradcą ruchów świeckich, w latach 1990-1993 założycielem i rektorem Wydziału Nauk teologicznych i Filozoficznych Jezusa Dobrego Pasterza oraz Diecezjalnego Instytutu Formacji Świeckich. W latach 1993-2000 był proboszczem parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. 

Pod koniec lat 90. zastosował się do zalecenia arcybiskupa Buenos Aires Jorge Bergoglio i odrzucił zaproszenie do kierowania instytutem teologicznym w Bogocie.

Dorobek naukowy

Był ekspertem Komisji Wiara i Kultura oraz Sekretariatu Formacji Stałej Konferencji Episkopatu Argentyny, członkiem zespołu refleksyjnego, który doradzał episkopatowi Argentyny w zakresie aktualizacji Linii Duszpasterskich (NMA), a także współpracownikiem CELAM w dziedzinie pastoralnej refleksji teologicznej, oraz ekspertem w Komitecie Redakcyjnym V Zgromadzenia Ogólnego Konferencji Episkopatu Ameryki Łacińskiej w Aparecida w 2007 roku.

Był profesorem wielu przedmiotów w kilku instytucjach. Wykładał na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Argentyny, a także we Franciszkańskim Instytucie Teologicznym Świętego Antoniego z Padwy.

Był współredaktorem kilku książek opublikowanych przez Wydział Teologiczny katolickiego Uniwersytetu Argentyny i w latach 2003-2008 dyrektorem czasopisma teologicznego. Przewodniczył również Argentyńskiemu Towarzystwu Teologicznemu od września 2007 do grudnia 2009.

Kierował Wydziałem Teologii na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Argentynie, kiedy kardynał Bergoglio nominował go rektorem tej uczelni 15 grudnia 2009 r. Złożył przysięgę 20 maja 2011 r., dopiero po tym, kiedy jego nominacja została potwierdzona przez Kongregację Edukacji Katolickiej, która wcześniej wstrzymała swoją zgodę. Konieczne były wyjaśnienia Fernandeza na zastrzeżenia do jego nominacji stawiane przez Kongregację Nauki Wiary.

Sakra

Papież Franciszek 2 czerwca 2018 mianował Fernándeza arcybiskupem tytularnym Tiburnii, a 15 czerwca 2013 r. otrzymał sakrę biskupią w katedrze metropolitalnej w Buenos Aires z rąk arcybiskupa Buenos Aires, Mario Poliego. W darze od papieża otrzymał jego pektorał. Był pierwszym rektorem uniwersytetu, który został mianowany arcybiskupem. Papież Franciszek powołał go do komisji, która opracowała przesłanie końcowe (relatio) Nadzwyczajnego Synodu Biskupów na temat rodziny, który odbył się w październiku 2014 r. Franciszek mianował go członkiem XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w październiku 2015 r. i powołał do komisji redakcyjnej relacji końcowej, która została przedłożona uczestnikom synodu do głosowania.

Współpracownik Franciszka

W dniu 17 grudnia 2016 r. został mianowany konsultorem Kongregacji Edukacji Katolickiej. Zakończył swoją kadencję jako rektor Papieskiego Uniwersytetu Argentyny w dniu 25 kwietnia 2018 r. po upływie dwóch kadencji na tym stanowisku.

Cieszy się zaufaniem papieża Franciszka i jest powszechnie uznawany za współtwórcę adhortacji Evangelii gaudium. Przypisuje mu się również ważny wkład w encyklikę Laudato si'. Był ponadto głównym redaktorem adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia, wydanej przez Franciszka w 2016 r. po dwóch sesjach Synodu Biskupów na temat rodziny. 

Opublikował ponad 300 książek i artykułów w Argentynie oraz w krajach Ameryki Łacińskiej i Europy, które zostały przetłumaczone na kilka języków, w tym angielski, portugalski, francuski, włoski i polski. Jego pisma duchowe łączą naukowość z praktycznością, wkładem psychologii, egzegezą biblijną i dialogiem z innymi religiami.

st (KAI) / Watykan



 

Polecane
Emerytury
Stażowe