Jestem czy nie jestem? W poniedziałek startuje Festiwal Życia 2023 [wideo]

W poniedziałek startuje Festiwal Życia w Kokotku. W programie m.in. koncerty, konferencje, warsztaty, plenerowe nabożeństwa i wiele dobrej zabawy. Organizatorzy spodziewają się rekordowej frekwencji.
logo festiwalu Jestem czy nie jestem? W poniedziałek startuje Festiwal Życia 2023 [wideo]
logo festiwalu / YT print screen/Festiwal Życia

Na początku lipca do Kokotka – na co dzień niewielkiej, spokojnej osady ukrytej w lublinieckich lasach – znów zjadą się tłumy młodych ludzi z całej Polski, a nawet z zagranicy. To, co ich przyciąga, to Festiwal Życia, czyli największa tego typu chrześcijańska impreza w kraju – tydzień pod namiotami, koncerty, konferencje, warsztaty, strefa chilloutu, a przy tym codzienne Msze święte, plenerowe nabożeństwa i trwająca non stop przez cały tydzień adoracja Najświętszego Sakramentu.

– Podczas tego tygodnia dzieje się wszystko. Jest czas na zabawę, na wartościowe rozmowy, na poznanie nowych ludzi. Każdy ma w sercu różne potrzeby: spotkania z Bogiem, z drugim człowiekiem, ale też spędzenia czasu z samym sobą. Na Festiwalu Życia można tego wszystkiego doświadczyć. Najbardziej ujmuje mnie, że na twarzach młodych osób widać tu po prostu radość – mówi Natalia Skrzypiec, która w poprzednich latach poznała festiwal od strony uczestnika i wolontariusza.

Na uczestników od kilku dni czeka już wielka scena i zadaszenia na nowym festiwalowym polu, które teraz zlokalizowane jest jeszcze bliżej stawu Posmyk. Wiadomo już, że – w porównaniu do poprzednich lat – wydarzenie zgromadzi rekordową ilość ludzi, bo przez cały tydzień w festiwalu będzie brało udział ponad tysiąc osób, a jeszcze więcej dołączy w poszczególne dni oraz w weekend. Treść tegorocznej edycji wyznaczy postać św. Jana Chrzciciela.

– W tym roku hasło festiwalu brzmi „Jestem”, ale z punktu widzenia uczestnika każdego dnia będzie budowane pewne napięcie: jestem czy nie jestem chciany, jestem czy nie jestem wyjątkowy? Wobec powszechnego – szczególnie wśród młodych ludzi – kryzysu tożsamości i mierzenia się z często nierealnymi oczekiwaniami innych, historia św. Jana Chrzciciela ma pomóc odnaleźć się we właściwej pozycji, nawet jeśli świat zdaje się mówić inaczej – tłumaczy o. Tomasz Maniura, oblacki duszpasterz młodzieży i główny organizator Festiwalu Życia.

Festiwal Życia 2023 – co w programie?

Tygodniowy festiwal rozpocznie się w poniedziałek, 3 lipca. O 16.00 inauguracyjną Mszę świętą odprawi bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski, a o 18.30 imprezę integracyjną poprowadzi DJ Tomasz Cichy.

We wtorek poranną konferencję wygłosi o. Andrzej Jastrzębski, misjonarz oblat, naukowiec i wykładowca Uniwersytetu św. Pawła w Ottawie (Kanada), a wieczorem Jan Stokłosa poprowadzi wyjątkowy, opracowany wyłącznie na Festiwal Życia koncert w wykonaniu orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz festiwalowego zespołu 3 Dni 3 Noce. Będzie to muzyczna opowieść o losach św. Jana Chrzciciela.

W środę prelegentką będzie Basia Turek, niepełnosprawna trenerka personalna i podróżniczka, współautorka książki „Pełnymi garściami”. Tego wieczoru na scenie zagra 2Tm2,3 – po raz pierwszy od kilku lat w rockowej, a nie akustycznej aranżacji i w pełnym składzie, który zespół zbiera specjalnie na to wydarzenie.

Czwartek to spotkanie z Marcinem Zielińskim, znanym ewangelizatorem i charyzmatykiem, a także ekstremalny, widowiskowy Bieg Festiwalowicza przez wodę, błoto i las. W piątek – konferencja Świętego Monitora (księża Wojciech Iwanecki i Piotr Piekło, prowadzący kanał na YouTubie pod taką nazwą) oraz wieczorny koncert uwielbienia.

Kulminacja wydarzeń spodziewana jest w sobotę. Rano nastąpi długo wyczekiwane spotkanie z Moniką Hoffman-Piszorą, autorką bloga @monika_i_dzieciaki_cudaki na Instagramie. O 18.00 wystąpi Daria Marx, wschodząca gwiazda polskiej sceny muzycznej, której utwory – „Love Blind”, „Paranoia” czy „Never Ending Story” – wdzierają się na czołówki notowań i playlist. A o 20.00 koncert zagra Tribbs – producent muzyczny, DJ i kompozytor, który w Polsce wybił się dzięki zyskującym miliony odtworzeń coverom przebojów Budki Suflera czy Krzysztofa Krawczyka, a ostatnio stał się niespodziewaną gwiazdą Eurowizji, lecz nie jako wykonawca, a autor utworu dla reprezentującego Szwajcarię Remo Forrera, finalisty konkursu.

Festiwal zakończy się w niedzielę uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Adriana Galbasa.

Bilety i szczegóły dostępne są na stronie wydarzenia: www.festiwalzycia.pl. Do wyboru karnety tygodniowe, weekendowe, bilety jednodniowe i wejściówki na wydarzenia wieczorne. Msze święte, nabożeństwa i piątkowy koncert uwielbienia są wydarzeniami otwartymi.

Festiwal Życia w Kokotku – chrześcijański Woodstock?

Festiwal Życia to największy i najdłuższy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży w Polsce. Od 2018 roku organizowany jest w Kokotku, leśnej dzielnicy Lublińca na Śląsku, w klimatycznym otoczeniu drzew i stawu. Impreza porównywana do największych festiwali muzycznych – tyle że w katolickim wydaniu – co roku na początku lipca przyciąga tysiące młodych ludzi z Polski i zagranicy. Ostatnia edycja zebrała mnóstwo pozytywnych opinii i odbiła się szerokim echem w ogólnopolskich, nie tylko religijnych mediach.

Na festiwalu grali już Golec uOrkiestra, Roksana Węgiel, Kamil Bednarek, TGD, Luxtorpeda, Arka Noego, TAU i Kuba Badach. A wśród prelegentów znaleźli się m.in. Wojciech Modest Amaro, Jan Mela, Sylwia Jaśkowiec, Tomasz Samołyk, Ania Golędzinowska oraz Monika i Marcin Gomułkowie z Początku Wieczności. W pierwszych latach główne wydarzenia odbywały się pod sprowadzanym z Belgii jednym z największych namiotów w Europie, a od ubiegłego roku impreza przeniosła się przed ogromną, kilkudziesięciometrową scenę, nabierając już całkowicie plenerowego charakteru.

Głównym organizatorem Festiwalu Życia jest o. Tomasz Maniura, misjonarz oblat i założyciel duszpasterstwa młodzieży NINIWA, znany z prowadzenia zagranicznych wypraw rowerowych NINIWA Team (m.in. do Jerozolimy, Maroka, na Nordkapp i Syberię) oraz stworzenia dużego, prężnie działającego ośrodka rekolekcyjno-wypoczynkowego w Kokotku.

W organizację wydarzenia włącza się szereg polskich diecezji i zakonów, a honorowe patronaty nad festiwalem objęli m.in. Konferencja Episkopatu Polski, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Wojewoda Śląski.

Hymn

W sieci pojawił się niedawno hymn nadchodzącego wydarzenia - utwór "Ja (nie) jestem" w wykonaniu zespołu 3 Dni 3 Noce.

Grupa ta to "zespół muzyczny Festiwalu Życia w Kokotku, który na scenie gra od wielu lat, a teraz – już pod oficjalną nazwą – przenosi tę energię na swój debiutancki album! Na płycie znalazły się zarówno hymny kolejnych edycji Festiwalu Życia, jak i kilka innych kompozycji".

Szymon Zmarlicki / Kokotek, adg

 

 

 


 

POLECANE
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego z ostatniej chwili
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wykonano niezwykle symboliczną fotografię.

Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Wiadomości
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać?

Coraz więcej Polaków otrzymuje połączenia z nieznanych, zagranicznych numerów – najczęściej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oferta pracy lub kontakt od znajomego, to w rzeczywistości mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii tylko u nas
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii

Od 12 godzin pod pełną parą pracuja hiszpańscy śledczy i analitycy rynku energii, aby ustalić, co było faktycznym powodem pierwszego tak dużego w Europie blackoutu. Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

Dariusz Matecki wskazuje: Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw polityka
Dariusz Matecki wskazuje: "Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw"

"Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw wyborczych" – pisze na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki o parlamentarzyście PO Sławomirze Nitrasie. W opublikowanym komentarzu Matecki opisał sytuację z 2006 roku, gdy Nitras był szefem sztabu wyborczego kandydata PO Piotr Krzystka na prezydenta Szczecina.

Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie z ostatniej chwili
Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie

Inwazyjne mrówki Tapinoma magnum niszczą infrastrukturę w Niemczech i powodują przerwy w prądzie – informuje Frankfurter Rundschau.

REKLAMA

Jestem czy nie jestem? W poniedziałek startuje Festiwal Życia 2023 [wideo]

W poniedziałek startuje Festiwal Życia w Kokotku. W programie m.in. koncerty, konferencje, warsztaty, plenerowe nabożeństwa i wiele dobrej zabawy. Organizatorzy spodziewają się rekordowej frekwencji.
logo festiwalu Jestem czy nie jestem? W poniedziałek startuje Festiwal Życia 2023 [wideo]
logo festiwalu / YT print screen/Festiwal Życia

Na początku lipca do Kokotka – na co dzień niewielkiej, spokojnej osady ukrytej w lublinieckich lasach – znów zjadą się tłumy młodych ludzi z całej Polski, a nawet z zagranicy. To, co ich przyciąga, to Festiwal Życia, czyli największa tego typu chrześcijańska impreza w kraju – tydzień pod namiotami, koncerty, konferencje, warsztaty, strefa chilloutu, a przy tym codzienne Msze święte, plenerowe nabożeństwa i trwająca non stop przez cały tydzień adoracja Najświętszego Sakramentu.

– Podczas tego tygodnia dzieje się wszystko. Jest czas na zabawę, na wartościowe rozmowy, na poznanie nowych ludzi. Każdy ma w sercu różne potrzeby: spotkania z Bogiem, z drugim człowiekiem, ale też spędzenia czasu z samym sobą. Na Festiwalu Życia można tego wszystkiego doświadczyć. Najbardziej ujmuje mnie, że na twarzach młodych osób widać tu po prostu radość – mówi Natalia Skrzypiec, która w poprzednich latach poznała festiwal od strony uczestnika i wolontariusza.

Na uczestników od kilku dni czeka już wielka scena i zadaszenia na nowym festiwalowym polu, które teraz zlokalizowane jest jeszcze bliżej stawu Posmyk. Wiadomo już, że – w porównaniu do poprzednich lat – wydarzenie zgromadzi rekordową ilość ludzi, bo przez cały tydzień w festiwalu będzie brało udział ponad tysiąc osób, a jeszcze więcej dołączy w poszczególne dni oraz w weekend. Treść tegorocznej edycji wyznaczy postać św. Jana Chrzciciela.

– W tym roku hasło festiwalu brzmi „Jestem”, ale z punktu widzenia uczestnika każdego dnia będzie budowane pewne napięcie: jestem czy nie jestem chciany, jestem czy nie jestem wyjątkowy? Wobec powszechnego – szczególnie wśród młodych ludzi – kryzysu tożsamości i mierzenia się z często nierealnymi oczekiwaniami innych, historia św. Jana Chrzciciela ma pomóc odnaleźć się we właściwej pozycji, nawet jeśli świat zdaje się mówić inaczej – tłumaczy o. Tomasz Maniura, oblacki duszpasterz młodzieży i główny organizator Festiwalu Życia.

Festiwal Życia 2023 – co w programie?

Tygodniowy festiwal rozpocznie się w poniedziałek, 3 lipca. O 16.00 inauguracyjną Mszę świętą odprawi bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski, a o 18.30 imprezę integracyjną poprowadzi DJ Tomasz Cichy.

We wtorek poranną konferencję wygłosi o. Andrzej Jastrzębski, misjonarz oblat, naukowiec i wykładowca Uniwersytetu św. Pawła w Ottawie (Kanada), a wieczorem Jan Stokłosa poprowadzi wyjątkowy, opracowany wyłącznie na Festiwal Życia koncert w wykonaniu orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz festiwalowego zespołu 3 Dni 3 Noce. Będzie to muzyczna opowieść o losach św. Jana Chrzciciela.

W środę prelegentką będzie Basia Turek, niepełnosprawna trenerka personalna i podróżniczka, współautorka książki „Pełnymi garściami”. Tego wieczoru na scenie zagra 2Tm2,3 – po raz pierwszy od kilku lat w rockowej, a nie akustycznej aranżacji i w pełnym składzie, który zespół zbiera specjalnie na to wydarzenie.

Czwartek to spotkanie z Marcinem Zielińskim, znanym ewangelizatorem i charyzmatykiem, a także ekstremalny, widowiskowy Bieg Festiwalowicza przez wodę, błoto i las. W piątek – konferencja Świętego Monitora (księża Wojciech Iwanecki i Piotr Piekło, prowadzący kanał na YouTubie pod taką nazwą) oraz wieczorny koncert uwielbienia.

Kulminacja wydarzeń spodziewana jest w sobotę. Rano nastąpi długo wyczekiwane spotkanie z Moniką Hoffman-Piszorą, autorką bloga @monika_i_dzieciaki_cudaki na Instagramie. O 18.00 wystąpi Daria Marx, wschodząca gwiazda polskiej sceny muzycznej, której utwory – „Love Blind”, „Paranoia” czy „Never Ending Story” – wdzierają się na czołówki notowań i playlist. A o 20.00 koncert zagra Tribbs – producent muzyczny, DJ i kompozytor, który w Polsce wybił się dzięki zyskującym miliony odtworzeń coverom przebojów Budki Suflera czy Krzysztofa Krawczyka, a ostatnio stał się niespodziewaną gwiazdą Eurowizji, lecz nie jako wykonawca, a autor utworu dla reprezentującego Szwajcarię Remo Forrera, finalisty konkursu.

Festiwal zakończy się w niedzielę uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Adriana Galbasa.

Bilety i szczegóły dostępne są na stronie wydarzenia: www.festiwalzycia.pl. Do wyboru karnety tygodniowe, weekendowe, bilety jednodniowe i wejściówki na wydarzenia wieczorne. Msze święte, nabożeństwa i piątkowy koncert uwielbienia są wydarzeniami otwartymi.

Festiwal Życia w Kokotku – chrześcijański Woodstock?

Festiwal Życia to największy i najdłuższy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży w Polsce. Od 2018 roku organizowany jest w Kokotku, leśnej dzielnicy Lublińca na Śląsku, w klimatycznym otoczeniu drzew i stawu. Impreza porównywana do największych festiwali muzycznych – tyle że w katolickim wydaniu – co roku na początku lipca przyciąga tysiące młodych ludzi z Polski i zagranicy. Ostatnia edycja zebrała mnóstwo pozytywnych opinii i odbiła się szerokim echem w ogólnopolskich, nie tylko religijnych mediach.

Na festiwalu grali już Golec uOrkiestra, Roksana Węgiel, Kamil Bednarek, TGD, Luxtorpeda, Arka Noego, TAU i Kuba Badach. A wśród prelegentów znaleźli się m.in. Wojciech Modest Amaro, Jan Mela, Sylwia Jaśkowiec, Tomasz Samołyk, Ania Golędzinowska oraz Monika i Marcin Gomułkowie z Początku Wieczności. W pierwszych latach główne wydarzenia odbywały się pod sprowadzanym z Belgii jednym z największych namiotów w Europie, a od ubiegłego roku impreza przeniosła się przed ogromną, kilkudziesięciometrową scenę, nabierając już całkowicie plenerowego charakteru.

Głównym organizatorem Festiwalu Życia jest o. Tomasz Maniura, misjonarz oblat i założyciel duszpasterstwa młodzieży NINIWA, znany z prowadzenia zagranicznych wypraw rowerowych NINIWA Team (m.in. do Jerozolimy, Maroka, na Nordkapp i Syberię) oraz stworzenia dużego, prężnie działającego ośrodka rekolekcyjno-wypoczynkowego w Kokotku.

W organizację wydarzenia włącza się szereg polskich diecezji i zakonów, a honorowe patronaty nad festiwalem objęli m.in. Konferencja Episkopatu Polski, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Wojewoda Śląski.

Hymn

W sieci pojawił się niedawno hymn nadchodzącego wydarzenia - utwór "Ja (nie) jestem" w wykonaniu zespołu 3 Dni 3 Noce.

Grupa ta to "zespół muzyczny Festiwalu Życia w Kokotku, który na scenie gra od wielu lat, a teraz – już pod oficjalną nazwą – przenosi tę energię na swój debiutancki album! Na płycie znalazły się zarówno hymny kolejnych edycji Festiwalu Życia, jak i kilka innych kompozycji".

Szymon Zmarlicki / Kokotek, adg

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe