Franciszek do Polaków: Proszę byście w tym czasie nie zapominali o Bogu

Katecheza papieska
W cyklu katechez o gorliwości apostolskiej dziś udajemy się do Oceanii. Wiara w Chrystusa, którą przyniosło na te ziemie wielu emigrantów z Europy, szybko się tam zakorzeniła i przyniosła obfite owoce. Przykładem tego jest niezwykła zakonnica, św. Mary MacKillop, która założyła zgromadzenie Sióstr św. Józefa od Najświętszego Serca. Była ona przekonana, że została posłana, by przyciągać innych do spotkania z Bogiem. Mądrze odczytując znaki czasu, zdała sobie sprawę, że najlepszym sposobem, by to zrobić jest dobre wychowanie młodych, ponieważ edukacja katolicka jest formą ewangelizacji. Gdy pomyślimy, że każdy święty w danym momencie dziejów ucieleśnia Ewangelię, to ona robiła to poprzez zakładanie szkół. Istotną cechą jej ewangelicznej gorliwości była troska o ubogich i zepchniętych na margines, co popchnęło ją do pójścia na najbardziej zapomniane peryferie ówczesnej Australii i Nowej Zelandii, gdzie z cierpliwością formowała nauczycieli, by wytrwale towarzyszyli uczniom w procesie ich ludzkiego i duchowego rozwoju, ukazując im, jak bardzo przyjaźń z Jezusem poszerza serce i czyni życie bardziej ludzkim.
Ta wizja jest w pełni aktualna dzisiaj, kiedy odczuwamy potrzebę „paktu edukacyjnego”, który mógłby zjednoczyć rodziny, szkoły i całe społeczeństwo. Gorliwość w szerzeniu Ewangelii znalazła też odzwierciedlenie w jej trosce o opuszczone dzieci. Mary miała wielką wiarę w Bożą Opatrzność: była pewna, że w każdej sytuacji Bóg zapewnia pomoc. Wśród przeciwności losu „nauczyła się miłować krzyż”. Niech misyjny przykład św. Mary MacKillop, jej twórcza odpowiedź na potrzeby ówczesnego Kościoła i jej zaangażowanie w integralną formację ludzi młodych inspirują nas także dzisiaj, byśmy byli zaczynem Ewangelii w naszych szybko zmieniających się społeczeństwach. Niech jej wzór i wstawiennictwo wspierają codzienną pracę rodziców, nauczycieli, katechetów i wychowawców, dla dobra młodzieży i pełnej nadziei przyszłości.
Streszczenie katechezy red. Krzysztof Bronk z Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego
Papież do Polaków
- Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów - zwrócił się do obecnych na audiencji Polaków.
- Dziękuję za modlitewne wsparcie, które odczuwałem w czasie pobytu w szpitalu i jakie otrzymuję każdego dnia w mojej apostolskiej posłudze. Życzę wam udanych wakacji, prosząc jednocześnie byście w tym czasie nie zapominali o Bogu i o dziełach miłosierdzia - przypomniał.
- Idąc za przykładem św. Mary MacKillop bądźcie konkretnymi świadkami Ewangelii dla tych, którzy cierpią z powodu biedy i wojny na Ukrainie. Z serca wam błogosławię! - zapewnił.
W dzisiejszej audiencji udział wzięli: pielgrzymi z parafii Najświętszej Maryi Panny - Królowej Polski w Lęborku; z parafii św. Antoniego Padewskiego w Nożynie (diec. pelplińska); z Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Milówce oraz grupa pielgrzymów z Parafii pw. MB Szkaplerznej w Godziszce (diec. bielsko-żywiecka); uczestnicy pielgrzymki dziękczynnej za sakrament bierzmowania dla młodzieży z Parafii Trójcy Przenajświętszej z Czarnego Dunajca wraz z księżmi i opiekunami (arch. krakowska); Dzieci ze scholi wraz z opiekunami z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Tenczynku, w archidiecezji krakowskiej; Młodzież i nauczyciele z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich im. Ludwika Krzywickiego w Płocku; Grupa pielgrzymów z parafii pw. św. Antoniego w Siemianowicach Śląskich; Członkowie Rady parafialnej z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.
st (KAI) / Watykan, adg