Sztuczna inteligencja zamknie nas w złotej klatce

Kiedy grupa europosłów, w tym Polaków, wzywała światowych przywódców do zorganizowania szczytu w sprawie systemów sztucznej inteligencji Sundar Pichai, szef Google’a przyznawał w amerykańskiej telewizji, że obawy związane ze sztuczną inteligencją nie dają mu w nocy spać i koniec końców źle użyta technologia może być „bardzo szkodliwa”. Jednak badania naukowców z Uniwersytetu Stanforda i Massachusetts Institute of Technology pokazują, że dzięki tym rozwiązaniom pracownicy jednej z firm z listy Fortune 500 pracowali mniej, a ich wydajność… wzrosła o 14 procent.
Sztuczna inteligencja - zdjęcie poglądowe Sztuczna inteligencja zamknie nas w złotej klatce
Sztuczna inteligencja - zdjęcie poglądowe / fot. pixabay.com

Badanie dotyczyło dostępu do generatywnych narzędzi sztucznej inteligencji, które otrzymali pracownicy amerykańskiej firmy z listy 500 największych spółek magazynu „Fortune”. Pokazało ono, że średnia wydajność pracowników z dostępem do pomocy SI była wyższa niż tych, którzy takiego dostępu nie otrzymali. Przy czym najwięcej zyskali na tym najmniej wykwalifikowani pracownicy, którzy wcześniej mieli dość spore problemy. Badanie to po raz pierwszy zmierzyło wpływ generatywnych narzędzi sztucznej inteligencji na pracę poza laboratorium. Wcześniejsze badania porównały możliwości dużych modeli językowych z zadaniami w dziedzinach takich jak prawo i medycyna – pokazując na przykład, że GPT-4 zdał egzamin adwokacki na poziomie 90 percentyla, czyli osiągnął wynik lepszy od większości kandydatów na adwokatów biorących udział w tym samym egzaminie. Inne badania dotyczyły wpływu technologii na wykonywanie przez pracowników pojedynczych zadań związanych z pisaniem w małych laboratoriach.
Narzędzie GPT-4, dzisiaj serwis internetowy, który stał się popularniejszy od serwisów społecznościowych, pokazało już wszystkie wady sztucznej inteligencji, między innymi to, że SI kłamie, ile wlezie. W naukowym żargonie nazywa się to halucynowaniem SI i pojawia się, kiedy model językowy chce odpowiedzieć na pytanie użytkownika, ale brakuje mu wiedzy. Przy czym kłamstwa te są na tyle wiarygodne, że pozwalały amerykańskiej młodzieży przemycać je w pracach zaliczeniowych.

Konieczny szczyt w sprawie SI

SI dała się również złapać na chodzeniu na skróty nie tylko podczas udzielania informacji użytkownikom, ale także przy podejmowaniu decyzji dotyczących ludzi, a nierzadko ludzkiego życia. To właśnie najbardziej zaniepokoiło naukowców, którzy wskazują, że ludzkość nie może przekazać decyzyjności szybko uczącym się algorytmom, choć już i tak mają one tyle władzy, że byłyby w stanie zauważalnie zaszkodzić najbardziej rozwiniętym krajom świata. Mowa o infrastrukturze krytycznej, która już od wielu lat zarządzana jest automatycznie i niemalże autonomicznie.

To dlatego 12-osobowa grupa europosłów, wśród których są Polacy, wezwała światowych przywódców – list trafił m.in. do Joe Bidena, prezydenta USA, oraz Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej – do zorganizowania szczytu w celu znalezienia sposobów kontrolowania rozwoju zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji. Ich zdaniem technologie te rozwijają się szybciej, niż oczekiwano.

– Szybki i niekontrolowany rozwój technologii to ogromne wyzwanie zarówno społeczne, ekonomiczne, jak i prawne. W ostatnich miesiącach obserwujemy nowe przykłady zastosowania sztucznej inteligencji, które wywołują entuzjazm, ale także budzą obawy o to, czy nasze prawa jako użytkowników i konsumentów tych narzędzi będą w odpowiedni sposób chronione. Podsycanie strachu przed innowacjami jest jednak drogą donikąd. Potrzebujemy jasnych przepisów, które będą zobowiązywać producentów i dystrybutorów produktów i usług opartych na AI do przewidywania i minimalizowania zagrożeń dla naszego zdrowia, bezpieczeństwa czy danych osobowych – domagają się europosłowie. – Dlatego jako sprawozdawcy pracujący nad AI Act wzywamy przewodniczącą von der Leyen i prezydenta Bidena m.in. do zwołania globalnego szczytu wysokiego szczebla w celu uzgodnienia wstępnego zestawu zasad rządzących rozwojem, kontrolą i wdrażaniem bardzo potężnej sztucznej inteligencji.

Kilka tygodni wcześniej ponad tysiąc naukowców oraz właścicieli spółek technologicznych zażądało przynajmniej sześciomiesięcznej przerwy w rozwoju systemów znacznie bardziej rozwiniętych, niż obecnie rozbudowywanie OpenAI oraz ChatGPT. List wciąż jest promowany przez największą instytucję broniącą ludzkości przed zrzeczeniem się władzy nad Ziemią na rzecz sztucznej inteligencji, czyli Future of Life Institute (Instytut dla Przyszłości Życia).

– SI może rozpowszechnić dezinformację w niespotykanym dotąd tempie, a maszyny, jeżeli będą niekontrolowane, mogą przechytrzyć i zastąpić ludzi szybciej, niż się spodziewamy.

Narzędzie w złych rękach

– Niebezpieczeństwo oddania władzy nad ludźmi SI jest poważnym zagrożeniem – przyznaje Sundar Pichai, szef Google’a, firmy, która najwięcej na świecie robi dla rozwoju sztucznej inteligencji. To Google rozwija najwięcej programów w tym obszarze, udostępnia swoje zasoby również tym osobom, które chcą spróbować swoich sił w pisaniu inteligentnych skryptów bądź studiują informatykę. Większość z tych zasobów i programów udostępniana jest przez technologicznego giganta zupełnie za darmo.

W amerykańskiej stacji CBS w głośnej już dziś rozmowie w programie „60 Minutes” Pinchai mówił o zagrożeniach i wzywał polityków z Waszyngtonu do stworzenia krajowych, a najlepiej globalnych, ram regulacyjnych dla SI, podobnych do traktatów zawartych w sprawie broni jądrowej. Porównanie, jak wyjaśniał, nie jest pozbawione sensu, ponieważ rywalizacja o wyprodukowanie bardziej zaawansowanej technologii może prowadzić do odsuwania na bok obaw związanych z bezpieczeństwem.

Przestrzegł również przed niewłaściwym wdrożeniem SI. – Może być bardzo szkodliwa, jeśli zostanie źle wdrożona. Przecież wciąż nie mamy wszystkich odpowiedzi na temat jej obecności w życiu ludzi, choć ta technologia rozwija się błyskawicznie – wyjaśnił i dodał: – Dla SI będzie możliwe stworzenie wideo, w którym prowadzący wywiad w CBS mówi coś, albo ja mówię coś, czego nigdy nie powiedzieliśmy. I mogłoby to wyglądać realistycznie. Na skalę społeczną, wiesz, może to spowodować wiele szkód.

Superkontrola miasta nad człowiekiem

To nie jedyny przykład „złego” wykorzystania SI. Przed kolejnym przestrzega serwis Business Insider, skupiając się na flagowej inwestycji Arabii Saudyjskiej, czyli „najszczęśliwszego i najbardziej nowoczesnego miasta świata”. Arabowie chcą, żeby miasto zaczęło żyć własnym życiem już za 17 lat i nie zamierzają oszczędzać na jego budowie. The Line, albo Neom, tak brzmią nazwy budowanej właśnie metropolii, ma być w pełni niezależnym energetycznie, żywnościowo i infrastrukturalnie miastem wybudowanym na pustyni. Ze sztucznym księżycem, latającymi taksówkami, stokami narciarskimi i w pełni zrobotyzowaną obsługą, inteligentne miasto ma kosztować kilkaset miliardów dolarów. Zamieszkać ma w nim elita ludzkości.

Business Insider ostrzega, że projekt ma również swoje mroczne strony. To przede wszystkim ciągła inwigilacja wszystkich mieszkańców połączona z kompleksową analizą danych dotyczących każdego aspektu ich życia.

„Obecnie tak zwane inteligentne miasta używają około 10 procent potencjalnych danych użytkownika. Neom ma ich wykorzystywać dziewięciokrotnie więcej” – zauważa portal. – Mają być wykorzystywane od elektronicznego nadzoru do realizowania wszelkich usług, w tym na przykład wywozu śmieci, czy rozkładu jazdy komunikacji publicznej.

Dziś w Arabii Saudyjskiej nie ma jeszcze takiego stopnia nadzoru jak w Chinach, ale przy wielomiliardowych nakładach Saudów na SI to się zaczyna zmieniać.

Problem pojawi się wówczas – zauważają analitycy – kiedy dane zbierane i wykorzystywane przez sztuczną inteligencję pozwolą jej na przejęcie kontroli i podejmowanie decyzji, czyje życie ratować, a kogo spisać na straty w przypadku np. choroby któregoś z mieszkańców.

W The Line ma zamieszkać dziewięć milionów ludzi, którzy będą obywać się bez dróg, którym niepotrzebne będą auta i którzy w zaledwie pięć minut będą mogli dostać się do szkoły, centrum handlowego czy rozrywkowego. Miasto ma przypominać raj na ziemi. Raj zarządzany wyłącznie przez superkomputer.

Tekst pochodzi z 19 (1789) numeru „Tygodnika Solidarność”.


 

POLECANE
Financial Times ujawnia: Tak Korea Północna pomaga Rosji z ostatniej chwili
"Financial Times" ujawnia: Tak Korea Północna pomaga Rosji

Korea Północna dostarcza Rosji systemy artyleryjskie dalekiego zasięgu, które są wysyłane do obwodu kurskiego – napisał w sobotę brytyjski dziennik „Financial Times”, powołując się na informacje ukraińskiego wywiadu.

Wszystko w życiu się kończy. Szczere wyznanie znanej prezenterki z ostatniej chwili
"Wszystko w życiu się kończy". Szczere wyznanie znanej prezenterki

Media obiegła informacja o przełomowym kroku w życiu osobistym Mai Sablewskiej. Celebrytka zdecydowała się na rozstanie z wieloletnim partnerem.

Atak nożownika w Chinach. Są ofiary śmiertelne i ranni z ostatniej chwili
Atak nożownika w Chinach. Są ofiary śmiertelne i ranni

Osiem osób zginęło, a 17 zostało rannych w wyniku ataku nożownika na uniwersytecie w mieście Yixing pod Wuxi w prowincji Jiangsu na wschodzie Chin – poinformowała w sobotę chińska policja.

Skandal w Hollywood. Nagranie ze znanym scenarzystą obiegło sieć z ostatniej chwili
Skandal w Hollywood. Nagranie ze znanym scenarzystą obiegło sieć

Znany hollywoodzki scenarzysta i reżyser C. Jay Cox, znalazł się w centrum skandalu po szokującym ujawnieniu jego domniemanych działań wobec osoby nieletniej.

Teraz albo nigdy. Niepokojące doniesienia ws. Lewandowskiego z ostatniej chwili
"Teraz albo nigdy". Niepokojące doniesienia ws. Lewandowskiego

Hiszpańskie media donoszą, że FC Barcelona rozważa sprowadzenie nowego napastnika, który miałby wzmocnić skład na kolejne sezony. Na radarze katalońskiego klubu znalazł się Szwed Viktor Gyoekeres, obecnie występujący w Sporting CP. Decyzja o jego transferze zależy jednak od dyspozycji Roberta Lewandowskiego, który nadal jest niekwestionowanym liderem w klubie.

Niebezpieczne zdarzenie w Opolu. Ewakuowano kilkadziesiąt osób z ostatniej chwili
Niebezpieczne zdarzenie w Opolu. Ewakuowano kilkadziesiąt osób

W sobotę w Opolu miało miejsce niebezpieczne zdarzenie. Chodzi o osuwisko, w okolicach ulicy Źródlanej, gdzie prowadzone są prace budowlane.

To jeszcze nie koniec? Probierz zabrał głos po przegranym meczu Polaków z ostatniej chwili
To jeszcze nie koniec? Probierz zabrał głos po przegranym meczu Polaków

Trener reprezentacji Polski Michał Probierz nie ukrywał rozgoryczenia po porażce 1:5 z Portugalią w Porto w Lidze Narodów. "Trzeba to przyjąć, nie zwieszać głów i umieć podnieść się po takim meczu" - zaznaczył. Zapowiedział powołanie dodatkowych piłkarzy przed spotkaniem ze Szkocją.

Fani martwią się o zdrowie Roksany Węgiel. Nowe informacje z ostatniej chwili
Fani martwią się o zdrowie Roksany Węgiel. Nowe informacje

Roksana Węgiel jedna z najbardziej rozpoznawalnych młodych gwiazd polskiej sceny muzycznej, podzieliła się z fanami osobistym wyznaniem na temat swojego zdrowia. Wokalistka, która znana jest ze swojego pracowitego trybu życia, musiała ostatnio zwolnić tempo. Przy okazji Światowego Dnia Cukrzycy, obchodzonego 14 listopada, opublikowała nagranie, w którym otwarcie opowiedziała o swojej chorobie.

Negocjacje pokojowe z Rosją? Prezydent Zełenski podał warunek z ostatniej chwili
Negocjacje pokojowe z Rosją? Prezydent Zełenski podał warunek

Powinniśmy zrobić wszystko, żeby w przyszłym roku wojna się skończyła na drodze dyplomatycznej - oświadczył w sobotę Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył, że rozmowy z Rosją są możliwe "pod warunkiem, że Ukraina nie będzie osamotniona i będzie silna".

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

– W kolejnych dniach nadal może silnie wiać, głównie w północnej Polsce i na krańcach południowych, natomiast w drugiej części tygodnia pojawi się zimowa aura – poinformowała PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja zamknie nas w złotej klatce

Kiedy grupa europosłów, w tym Polaków, wzywała światowych przywódców do zorganizowania szczytu w sprawie systemów sztucznej inteligencji Sundar Pichai, szef Google’a przyznawał w amerykańskiej telewizji, że obawy związane ze sztuczną inteligencją nie dają mu w nocy spać i koniec końców źle użyta technologia może być „bardzo szkodliwa”. Jednak badania naukowców z Uniwersytetu Stanforda i Massachusetts Institute of Technology pokazują, że dzięki tym rozwiązaniom pracownicy jednej z firm z listy Fortune 500 pracowali mniej, a ich wydajność… wzrosła o 14 procent.
Sztuczna inteligencja - zdjęcie poglądowe Sztuczna inteligencja zamknie nas w złotej klatce
Sztuczna inteligencja - zdjęcie poglądowe / fot. pixabay.com

Badanie dotyczyło dostępu do generatywnych narzędzi sztucznej inteligencji, które otrzymali pracownicy amerykańskiej firmy z listy 500 największych spółek magazynu „Fortune”. Pokazało ono, że średnia wydajność pracowników z dostępem do pomocy SI była wyższa niż tych, którzy takiego dostępu nie otrzymali. Przy czym najwięcej zyskali na tym najmniej wykwalifikowani pracownicy, którzy wcześniej mieli dość spore problemy. Badanie to po raz pierwszy zmierzyło wpływ generatywnych narzędzi sztucznej inteligencji na pracę poza laboratorium. Wcześniejsze badania porównały możliwości dużych modeli językowych z zadaniami w dziedzinach takich jak prawo i medycyna – pokazując na przykład, że GPT-4 zdał egzamin adwokacki na poziomie 90 percentyla, czyli osiągnął wynik lepszy od większości kandydatów na adwokatów biorących udział w tym samym egzaminie. Inne badania dotyczyły wpływu technologii na wykonywanie przez pracowników pojedynczych zadań związanych z pisaniem w małych laboratoriach.
Narzędzie GPT-4, dzisiaj serwis internetowy, który stał się popularniejszy od serwisów społecznościowych, pokazało już wszystkie wady sztucznej inteligencji, między innymi to, że SI kłamie, ile wlezie. W naukowym żargonie nazywa się to halucynowaniem SI i pojawia się, kiedy model językowy chce odpowiedzieć na pytanie użytkownika, ale brakuje mu wiedzy. Przy czym kłamstwa te są na tyle wiarygodne, że pozwalały amerykańskiej młodzieży przemycać je w pracach zaliczeniowych.

Konieczny szczyt w sprawie SI

SI dała się również złapać na chodzeniu na skróty nie tylko podczas udzielania informacji użytkownikom, ale także przy podejmowaniu decyzji dotyczących ludzi, a nierzadko ludzkiego życia. To właśnie najbardziej zaniepokoiło naukowców, którzy wskazują, że ludzkość nie może przekazać decyzyjności szybko uczącym się algorytmom, choć już i tak mają one tyle władzy, że byłyby w stanie zauważalnie zaszkodzić najbardziej rozwiniętym krajom świata. Mowa o infrastrukturze krytycznej, która już od wielu lat zarządzana jest automatycznie i niemalże autonomicznie.

To dlatego 12-osobowa grupa europosłów, wśród których są Polacy, wezwała światowych przywódców – list trafił m.in. do Joe Bidena, prezydenta USA, oraz Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej – do zorganizowania szczytu w celu znalezienia sposobów kontrolowania rozwoju zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji. Ich zdaniem technologie te rozwijają się szybciej, niż oczekiwano.

– Szybki i niekontrolowany rozwój technologii to ogromne wyzwanie zarówno społeczne, ekonomiczne, jak i prawne. W ostatnich miesiącach obserwujemy nowe przykłady zastosowania sztucznej inteligencji, które wywołują entuzjazm, ale także budzą obawy o to, czy nasze prawa jako użytkowników i konsumentów tych narzędzi będą w odpowiedni sposób chronione. Podsycanie strachu przed innowacjami jest jednak drogą donikąd. Potrzebujemy jasnych przepisów, które będą zobowiązywać producentów i dystrybutorów produktów i usług opartych na AI do przewidywania i minimalizowania zagrożeń dla naszego zdrowia, bezpieczeństwa czy danych osobowych – domagają się europosłowie. – Dlatego jako sprawozdawcy pracujący nad AI Act wzywamy przewodniczącą von der Leyen i prezydenta Bidena m.in. do zwołania globalnego szczytu wysokiego szczebla w celu uzgodnienia wstępnego zestawu zasad rządzących rozwojem, kontrolą i wdrażaniem bardzo potężnej sztucznej inteligencji.

Kilka tygodni wcześniej ponad tysiąc naukowców oraz właścicieli spółek technologicznych zażądało przynajmniej sześciomiesięcznej przerwy w rozwoju systemów znacznie bardziej rozwiniętych, niż obecnie rozbudowywanie OpenAI oraz ChatGPT. List wciąż jest promowany przez największą instytucję broniącą ludzkości przed zrzeczeniem się władzy nad Ziemią na rzecz sztucznej inteligencji, czyli Future of Life Institute (Instytut dla Przyszłości Życia).

– SI może rozpowszechnić dezinformację w niespotykanym dotąd tempie, a maszyny, jeżeli będą niekontrolowane, mogą przechytrzyć i zastąpić ludzi szybciej, niż się spodziewamy.

Narzędzie w złych rękach

– Niebezpieczeństwo oddania władzy nad ludźmi SI jest poważnym zagrożeniem – przyznaje Sundar Pichai, szef Google’a, firmy, która najwięcej na świecie robi dla rozwoju sztucznej inteligencji. To Google rozwija najwięcej programów w tym obszarze, udostępnia swoje zasoby również tym osobom, które chcą spróbować swoich sił w pisaniu inteligentnych skryptów bądź studiują informatykę. Większość z tych zasobów i programów udostępniana jest przez technologicznego giganta zupełnie za darmo.

W amerykańskiej stacji CBS w głośnej już dziś rozmowie w programie „60 Minutes” Pinchai mówił o zagrożeniach i wzywał polityków z Waszyngtonu do stworzenia krajowych, a najlepiej globalnych, ram regulacyjnych dla SI, podobnych do traktatów zawartych w sprawie broni jądrowej. Porównanie, jak wyjaśniał, nie jest pozbawione sensu, ponieważ rywalizacja o wyprodukowanie bardziej zaawansowanej technologii może prowadzić do odsuwania na bok obaw związanych z bezpieczeństwem.

Przestrzegł również przed niewłaściwym wdrożeniem SI. – Może być bardzo szkodliwa, jeśli zostanie źle wdrożona. Przecież wciąż nie mamy wszystkich odpowiedzi na temat jej obecności w życiu ludzi, choć ta technologia rozwija się błyskawicznie – wyjaśnił i dodał: – Dla SI będzie możliwe stworzenie wideo, w którym prowadzący wywiad w CBS mówi coś, albo ja mówię coś, czego nigdy nie powiedzieliśmy. I mogłoby to wyglądać realistycznie. Na skalę społeczną, wiesz, może to spowodować wiele szkód.

Superkontrola miasta nad człowiekiem

To nie jedyny przykład „złego” wykorzystania SI. Przed kolejnym przestrzega serwis Business Insider, skupiając się na flagowej inwestycji Arabii Saudyjskiej, czyli „najszczęśliwszego i najbardziej nowoczesnego miasta świata”. Arabowie chcą, żeby miasto zaczęło żyć własnym życiem już za 17 lat i nie zamierzają oszczędzać na jego budowie. The Line, albo Neom, tak brzmią nazwy budowanej właśnie metropolii, ma być w pełni niezależnym energetycznie, żywnościowo i infrastrukturalnie miastem wybudowanym na pustyni. Ze sztucznym księżycem, latającymi taksówkami, stokami narciarskimi i w pełni zrobotyzowaną obsługą, inteligentne miasto ma kosztować kilkaset miliardów dolarów. Zamieszkać ma w nim elita ludzkości.

Business Insider ostrzega, że projekt ma również swoje mroczne strony. To przede wszystkim ciągła inwigilacja wszystkich mieszkańców połączona z kompleksową analizą danych dotyczących każdego aspektu ich życia.

„Obecnie tak zwane inteligentne miasta używają około 10 procent potencjalnych danych użytkownika. Neom ma ich wykorzystywać dziewięciokrotnie więcej” – zauważa portal. – Mają być wykorzystywane od elektronicznego nadzoru do realizowania wszelkich usług, w tym na przykład wywozu śmieci, czy rozkładu jazdy komunikacji publicznej.

Dziś w Arabii Saudyjskiej nie ma jeszcze takiego stopnia nadzoru jak w Chinach, ale przy wielomiliardowych nakładach Saudów na SI to się zaczyna zmieniać.

Problem pojawi się wówczas – zauważają analitycy – kiedy dane zbierane i wykorzystywane przez sztuczną inteligencję pozwolą jej na przejęcie kontroli i podejmowanie decyzji, czyje życie ratować, a kogo spisać na straty w przypadku np. choroby któregoś z mieszkańców.

W The Line ma zamieszkać dziewięć milionów ludzi, którzy będą obywać się bez dróg, którym niepotrzebne będą auta i którzy w zaledwie pięć minut będą mogli dostać się do szkoły, centrum handlowego czy rozrywkowego. Miasto ma przypominać raj na ziemi. Raj zarządzany wyłącznie przez superkomputer.

Tekst pochodzi z 19 (1789) numeru „Tygodnika Solidarność”.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe