25 marca: Dzień Świętości Życia
Geneza
Dzień Świętości Życia został ustanowiony w Kościele w Polsce w 1998 r. i był odpowiedzią polskich biskupów na apel św. Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium Vitae” z 25 marca 1995 roku. Jak przypomniał ks. Robert Wielądek, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, nawiązując do papieskiego dokumentu, głównym celem tego dnia jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele, w społeczeństwie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym jego momencie i w każdej kondycji”.
Adopcja Dziecka Poczętego
Ks. Wielądek zachęcił do tego, aby w Dniu Świętości Życia dziękować Bogu za dar życia i modlić się o to, aby było ono szanowane na każdym etapie. Zwrócił też uwagę na inicjatywy podejmowane w związku z uroczystością Zwiastowania Pańskiego. W parafiach, 25 marca, proponuje się rozpoczęcie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czyli dziewięciomiesięcznej modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. W wielu miejscach, w okolicach tego dnia organizowane są też Marsze dla Życia i Rodziny.
Dziękczynienie
Jak podkreślił dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, w tym roku Dzień Świętości Życia będzie obchodzony już po raz 25. Zachęcił do tego, by był to czas dziękczynienia Panu Bogu za dobro, które udało się przez te 25 lat w Polsce wypracować w kwestii uświadamiania wartości ludzkiego życia. Zwrócił też uwagę na to, jak wiele jest jeszcze pracy w tej dziedzinie.
- Wysiłek docenienia każdego ludzkiego życia jest ciągle przed nami. Z jeden strony trzeba zauważyć wiele dobra, które już się dokonało, ale wydaje mi się, że jest to zadanie, które Jan Paweł II nam pokazał jako stałą rzeczywistość życia Kościoła – powiedział ks. Wielądek.
BP KEP / Warszawa