24 marca - Narodowy Dzień Życia, 25 marca - Dzień Świętości Życia
Dzień Życia
Narodowy Dzień Życia został uchwalony przez Sejm RP uchwałą z dnia 27 sierpnia 2004 r. Intencją powołania takiego święta była refleksja nad potrzebą budowy szacunku do każdego życia i konkretnych działań w tym zakresie, a także nad odpowiedzialnością zarówno władz państwowych, jak i całego społeczeństwa nad potrzebą ochrony najsłabszych.
Zwiastowanie
Natomiast w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, Kościół w Polsce będzie obchodził już po raz 25. Dzień Świętości Życia. Został on ustanowiony w Kościele w Polsce w 1998 r. i był odpowiedzią polskich biskupów na apel św. Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium Vitae” z 25 marca 1995 roku.
Dzień Świętości Życia przypada dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Jego celem jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia na każdym jego etapie oraz zwrócenie uwagi na potrzebę szczególnej troski o nie. W okolicach tego dnia na Jasną Górę przybywają obrońcy życia z całej Polski, by modlić się w intencji ochrony życia.
Duchowa Adopcja
Ks. Robert Wielądek, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin działającego przy Radzie ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski zachęcił do tego, aby w tym dniu dziękować Bogu za dar życia i modlić się o to, aby było ono szanowane na każdym etapie.
Co roku, w związku z uroczystością Zwiastowania Pańskiego w polskich parafiach proponuje się rozpoczęcie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Nie jest to prawna adopcja dziecka po urodzeniu lecz dziewięciomiesięczna modlitwa w intencji ocalenia życia zagrożonego aborcją.
Pierwszy ośrodek Duchowej Adopcji powstał w kościele ojców paulinów w Warszawie. Stąd rozprzestrzenia się na cały kraj i poza jego granice.
Zobowiązanie to obejmuje okres dziewięciu miesięcy. Polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy można też dołączyć dowolnie wybrane postanowienia (np. częsta spowiedź i Komunia święta, adoracja Najświętszego Sakramentu, czytanie Pisma Świętego), nie jest to jednak obowiązkowe. Duchowej Adopcji może podjąć się każdy.
Obrona życia
Kilka dni temu Prezydium zarządu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia wydało oświadczenie, w którym ocenia, że pomimo pozytywnych zmian ostatnich dziesięcioleci, jeżeli chodzi o poszanowanie życia w jego fazie prenatalnej w Polsce, wiele jeszcze jest tu do zrobienia. Zachęcają więc do zaangażowania w budowanie postaw afirmacji i poszanowania życia.
Proliferzy piszą też o konieczności wzmacniania macierzyństwa, ojcostwa i rodziny, także poprzez właściwe polityki samorządów i państwa. Zwracają też uwagę na doskonalenia medycznej opieki nad dzieckiem i kobietą w ciąży, podczas porodu i połogu a także na pomoc osobom i rodzinom, które nie mogą podołać zaspokojeniu potrzeb na wystarczającym poziomie, w tym szczególnie osobom niepełnosprawnym i niesamodzielnym.
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia (PFROŻ) zrzesza blisko 40 organizacji pro-life i prorodzinnych zajmujących się obroną życia poczętego oraz wspieraniem rodziny w różnych aspektach jej funkcjonowania: od niesienia pomocy materialnej poprzez edukację społeczeństwa aż do aktywnego uczestnictwa w życiu politycznym na szczeblu samorządowym, krajowym i unijnym.
W 2012 roku PFROŻ została uhonorowana Europejską Nagrodą Obywatelską.
tk, BP KEP / Warszawa