Biskupi powołają zespół badający archiwa państwowe i kościelne
Powołanie zespołu badawczego
- Wszyscy biskupi byli za, nikt nie był przeciw - powiedział dziennikarzom abp Wojciech Polak. - Zadaniem zespołu będzie na pewno rzetelne zbadanie dokumentów zawartych zarówno w archiwach państwowych jak i kościelnych tak, aby treści w nich zawarte ukazać w całości, z uwzględnieniem praw i stanu wiedzy a także kontekstu społeczno-kulturowego - powiedział Prymas Polski. Zaznaczył także, że szczegóły dotyczące tego gremium będą dopiero ustalane.
Abp Polak wyraził nadzieję, że prace tego zespołu będą nade wszystko realną pomocą dla osób pokrzywdzonych, którym w procesie ich uzdrawiania należy się prawda.
Podczas 394. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi odnieśli się do polemik, jakie wzbudził reportaż wyemitowany w TVN24 Marcina Gutowskiego o Karolu Wojtyle i książka „Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział” Ekke Overbeeka.
Potrzebna krytyka źródeł
Abp Grzegorz Ryś powiedział KAI po obradach, że w Episkopacie Polski nie ma biskupa, który by się sprzeciwiał badaniom historycznym dotyczącym osoby św. Jana Pawła II, a był on święty. Duchowny zaznaczył, że Kościół to potwierdził nieomylną definicją, jaką jest kanonizacja.
Metropolita łódzki podkreślił znaczenie właściwej krytyki źródeł, to znaczy żeby ta wiedza, którą otrzymujemy, badając na przykład archiwalia IPN, była poddawana krytyce źródłowej, właśnie w oparciu o archiwa kościelne. Przestrzegł też przed popełnianiem błędu ahistoryczności, aby nie mierzyć czasów kard. Wojtyły naszymi dzisiejszymi realiami kościelnymi i państwowymi.
Do sprawy niedawnych publikacji o Karolu Wojtyle biskupi odnieśli się także w komunikacie z obrad. “Przeprowadzony proces kanonizacyjny nie pozostawia wątpliwości odnośnie do świętości Jana Pawła II" - napisano. Jednocześnie biskupi bardzo dziękują wszystkim, którzy od samego początku stanęli w obronie dobrego imienia Świętego Papieża” - czytamy w komunikacie.
tk / Warszawa