Dziś w Kościele obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 24 lutego, Kościół w Polsce po raz siódmy będzie przeżywał Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. „Niczym św. Weronika ocierająca umęczone Oblicze Chrystusa, otrzyjmy chustą modlitwy i pokuty cierpiące twarze naszych sióstr i braci, których życie naznaczone jest dramatem wykorzystania” – napisał w specjalnym słowie na ten dzień abp Wojciech Polak. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zachęcił wszystkich do włączenia się w modlitwę m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Przedstawiamy spis najważniejszych inicjatyw modlitewnych w diecezjach.
zdjęcie poglądowe Dziś w Kościele obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Myriams-Fotos

Modlitwy w poszczególnych diecezjach

Bielsko-Biała: Droga krzyżowa w katedrze o godz.17.45 i Msza św. o godz.18.30, którym przewodniczyć będzie bp Roman Pindel.

Gdańsk: Archikatedra Oliwska, g. 17.30 – droga krzyżowa pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy.

Gliwice: Nabożeństwo ekspiacyjne odbędzie się w kościele katedralnym św. Ap. Piotra i Pawła w piątek 24 lutego br. o godz. 17.30. i w sobotę 25 lutego o godz. 10.00.

Gniezno: 17:30 Bazylika Prymasowska - droga krzyżowa i Msza św. pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka Prymasa Polski.

Kalisz: Katedra św. Mikołaja - o godz. 18.00 pod przewodnictwem biskupa kaliskiego zostanie odprawiona droga krzyżowa w intencji i we wspólnocie ze zranionymi.

Kraków: Sanktuarium św. Jana Pawła II, 17.45 droga krzyżowa.

Legnica: Katedra Legnica, droga krzyżowa o godz. 11:30 oraz Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych o godz. 12:00

Lublin: O godz. 20.00 w archikatedrze lubelskiej odbędzie się modlitewne spotkanie duchowieństwa archidiecezji pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W programie spotkania zaplanowana została droga krzyżowa z udziałem biskupów i prezbiterów.

Łódź: W Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Łodzi - również o godz. 18:00 - za zranionych w Kościele modlić się będzie metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi na Retkini, odbędzie się Liturgia Stacyjna celebrowana o godz. 18:00, której przewodniczyć będzie abp senior Władysław Ziółek, po której zostanie odprawione nabożeństwo drogi krzyżowej w intencji osób skrzywdzonych w Kościele.

Olsztyn, katedra św. Jakuba, Msza św. o godz. 18.00, a następnie droga krzyżowa.

Płock, katedra, drodze krzyżowej o 17:00 będą przewodniczyć księża biskupi Szymon Stułkowski oraz Mirosław Milewski.

Poznań, Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, g. 18.00 – nabożeństwo w intencji przebłagalnej i wynagradzającej Boskiemu Sercu Jezusa za grzechy ludzi Kościoła.

Sandomierz, kościół św. Michała Archanioła, 17:00 - droga krzyżowa pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

Szczecin, Bazylika św. Jakuba, Eucharystia o godz. 18.00 i droga krzyżowa po zakończeniu Mszy Świętej.

Świdnica, Katedra Świdnicka – Eucharystia o godz. 18.00

Świebodzin, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, o godz. 18.30 będzie miała miejsce modlitwa o charakterze ogólnodiecezjalnym poprzedzona drogą krzyżową o godz. 18.00.

Tarnów, katedra, droga krzyżowa o godz. 17.30

Warszawa, o godz. 18.00 w Archikatedrze Warszawskiej bp Rafał Markowski poprowadzi nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji ofiar wykorzystania seksualnego.

Warszawa-Praga, katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, godz. 19.00 – droga krzyżowa, pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego.

W katedrze polowej Wojska Polskiego Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 17:30, które poprowadzi kanclerz kurii polowej – ks. kan. kpt. dr Rafał Kaniecki.

Modlitwy w tym dniu zaplanowane są także kościołach i kaplicach zakonów męskich i żeńskich.

„Szukam o Panie Twojego oblicza”

„Szukam o Panie Twojego oblicza” to hasło siódmego Dnia Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego. Słowa zaczerpnięte z Psalmu 27 mają zachęcić wiernych do utożsamienia się z historią ludzi skrzywdzonych.

Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przygotowało na ten dzień specjalne materiały duszpasterskie, które są owocem współpracy z osobami skrzywdzonymi. Tekst Drogi Krzyżowej przygotował ks. Tarsycjusz Krasucki (franciszkanin, w młodości skrzywdzony przez ks. Andrzeja Dymera), a rozważania różańcowe Alicja (osoba skrzywdzona wykorzystywaniem seksualnym), natomiast modlitwę wiernych napisała siostra albertynka (jedna z 15 sióstr, które towarzyszą wykorzystanym seksualnie). Propozycje kazania przygotował ks. Artur Chłopek (duszpasterz pokrzywdzonych z diecezji krakowskiej). Materiały zostały rozesłane do diecezji, są także dostępne na stronie: wspolnotazezranionymi.pl

Wczoraj wieczorem, w przeddzień Dnia Modlitwy i Pokuty, na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego, o 21.00, osoby zranione wykorzystaniem seksualnym zostały objęte modlitwą. Ta intencja wybrzmi szczególnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach podczas modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, będzie w tym dniu przewodniczył drodze krzyżowej oraz Eucharystii w katedrze gnieźnieńskiej. Informacje o modlitwach w całej Polsce powinny być dostępne na stronach internetowych poszczególnych diecezji.

Modlitwa i pokuta to nie jedyna forma odpowiedzi Kościoła. Krzywda, której doświadczyły osoby zranione wykorzystaniem seksualnym, dotyka wielu aspektów ich życia i domaga się reakcji na różnych poziomach: od pomocy psychologicznej po działania prawnokarne. Na te kwestie zwraca uwagę kampania #RazemByPomagać, przygotowana przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. W ramach współpracy z Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich na antenach zrzeszonych w nim radiostacji emitowane będą dedykowane spoty, pojawi się też audycja ukazująca paletę pomocy Kościoła dla osób skrzywdzonych.

***

Zgodnie z postanowieniem Episkopatu Polski z jesieni 2016 roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu w Kościele obchodzony jest Dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.

ar / Warszawa


 

POLECANE
Zbigniew Kuźmiuk: Rząd nie zauważył mijającego terminu wykupu obligacji PFR na 34 mld zł polityka
Zbigniew Kuźmiuk: Rząd nie zauważył mijającego terminu wykupu obligacji PFR na 34 mld zł

Rozpoczął się już drugi rok rządów Donalda Tuska, niestety rezultaty tego rządzenia są więcej niż skromne, bowiem większość koalicyjna pobudzana jest ciągle przez szefa rządu nie do pracy na rzecz rozwoju naszego kraju, ale do zemsty na Prawie i Sprawiedliwości. Widać to zarówno po braku reakcji rządu na najważniejsze problemy Polaków, narastającą drożyznę, a także gwałtowny wzrost kosztów użytkowania mieszkań i domów (duży wzrost kosztów prądu, gazu i ciepła), a także ze względu na coraz większe problemy w gospodarce i finansach publicznych.

To już koniec Milionerów? Bo nad TVN krąży widmo sprzedaży Wiadomości
To już koniec "Milionerów"? Bo "nad TVN krąży widmo sprzedaży"

Nad "Milionerami" gromadzą się czarne chmury. Jak ustalił portal Shownews.pl, popularny program TVN jest wygaszany. Jak przebąkuje się po katach, wszystko przez krążące nad stają widmo sprzedaży. Niepewny jest też los prowadzącego teleturniej – Huberta Urbańskiego.

Tak tną podmorskie kable – chiński patent Wiadomości
Tak tną podmorskie kable – chiński patent

Inżynierowie z Chin opracowali urządzenia specjalnie zaprojektowane do szybkiego i taniego przecinania kabli podmorskich — informuje amerykański "Newsweek".

Domański napisał nowe pismo do PKW z ostatniej chwili
Domański napisał nowe pismo do PKW

Minister finansów Andrzej Domański poinformował w mediach społecznościowych, że wysłał do Państwowej Komisji Wyborczej kolejne pismo. Uzasadnia w nim swój wcześniejszy wniosek do tej instytucji, w którym domaga się wykładni uchwały dotyczącej wypłaty pieniędzy dla PiS.

Niemcy przejmą polskie złoża węgla? Polska firma na przegranej pozycji pilne
Niemcy przejmą polskie złoża węgla? Polska firma na przegranej pozycji

Jak donosi portal money.pl, Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpatruje wniosek niemieckiej spółki Silesian Coal International Group of Companies o przyznanie koncesji na złoża węgla koksującego w Dębieńsku.

Szef NATO: Czas przełączyć się na myślenie w kategoriach wojny z ostatniej chwili
Szef NATO: Czas przełączyć się na myślenie w kategoriach wojny

– Państwa NATO niewystarczająco pracują na to, aby poradzić sobie z niebezpieczeństwami, które czekają nas za 4–5 lat; aby ustrzec się przed wojną, musimy się na nią przygotować, czas przełączyć się na myślenie w kategoriach wojny – oświadczył w środę szef Sojuszu Mark Rutte.

To już pewne – oficjalnie podano datę wyborów prezydenckich w Polsce polityka
To już pewne – oficjalnie podano datę wyborów prezydenckich w Polsce

"Zgodnie z zapowiedzią — w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie. Postanowienie przesłałem właśnie przewodniczącemu PKW oraz Premierowi. Rząd jeszcze dziś ma opublikować je w Dzienniku Ustaw" — poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Tym samym nastąpił oficjalny start kampanii prezydenckiej.

Tak rosną ceny w Polsce. GUS podał dane dot. inflacji z ostatniej chwili
Tak rosną ceny w Polsce. GUS podał dane dot. inflacji

GUS poinformował w środę rano, że w grudniu ceny w Polsce wzrosły rdr o 4,7 proc. To dokładnie tyle samo, ile w listopadzie.

Nowy specjalista od przejęć w Warner Bros. Discovery. W TVN nerwowo gorące
Nowy specjalista od przejęć w Warner Bros. Discovery. W TVN nerwowo

Sprzedaż TVN wciąż rozpala w Polsce emocje. Nie uspokoi ich fakt, że właściciel TVN, czyli Warner Bros. Discovery, wprowadza istotne zmiany kadrowe. Wśród nowo przyjętych do rady dyrektorów Warner Bros. Discovery jest bowiem doświadczony specjalista w "przejęciach i wyjściach z inwestycji".

Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat gorące
Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

REKLAMA

Dziś w Kościele obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 24 lutego, Kościół w Polsce po raz siódmy będzie przeżywał Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. „Niczym św. Weronika ocierająca umęczone Oblicze Chrystusa, otrzyjmy chustą modlitwy i pokuty cierpiące twarze naszych sióstr i braci, których życie naznaczone jest dramatem wykorzystania” – napisał w specjalnym słowie na ten dzień abp Wojciech Polak. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zachęcił wszystkich do włączenia się w modlitwę m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Przedstawiamy spis najważniejszych inicjatyw modlitewnych w diecezjach.
zdjęcie poglądowe Dziś w Kościele obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Myriams-Fotos

Modlitwy w poszczególnych diecezjach

Bielsko-Biała: Droga krzyżowa w katedrze o godz.17.45 i Msza św. o godz.18.30, którym przewodniczyć będzie bp Roman Pindel.

Gdańsk: Archikatedra Oliwska, g. 17.30 – droga krzyżowa pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy.

Gliwice: Nabożeństwo ekspiacyjne odbędzie się w kościele katedralnym św. Ap. Piotra i Pawła w piątek 24 lutego br. o godz. 17.30. i w sobotę 25 lutego o godz. 10.00.

Gniezno: 17:30 Bazylika Prymasowska - droga krzyżowa i Msza św. pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka Prymasa Polski.

Kalisz: Katedra św. Mikołaja - o godz. 18.00 pod przewodnictwem biskupa kaliskiego zostanie odprawiona droga krzyżowa w intencji i we wspólnocie ze zranionymi.

Kraków: Sanktuarium św. Jana Pawła II, 17.45 droga krzyżowa.

Legnica: Katedra Legnica, droga krzyżowa o godz. 11:30 oraz Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych o godz. 12:00

Lublin: O godz. 20.00 w archikatedrze lubelskiej odbędzie się modlitewne spotkanie duchowieństwa archidiecezji pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W programie spotkania zaplanowana została droga krzyżowa z udziałem biskupów i prezbiterów.

Łódź: W Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Łodzi - również o godz. 18:00 - za zranionych w Kościele modlić się będzie metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi na Retkini, odbędzie się Liturgia Stacyjna celebrowana o godz. 18:00, której przewodniczyć będzie abp senior Władysław Ziółek, po której zostanie odprawione nabożeństwo drogi krzyżowej w intencji osób skrzywdzonych w Kościele.

Olsztyn, katedra św. Jakuba, Msza św. o godz. 18.00, a następnie droga krzyżowa.

Płock, katedra, drodze krzyżowej o 17:00 będą przewodniczyć księża biskupi Szymon Stułkowski oraz Mirosław Milewski.

Poznań, Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, g. 18.00 – nabożeństwo w intencji przebłagalnej i wynagradzającej Boskiemu Sercu Jezusa za grzechy ludzi Kościoła.

Sandomierz, kościół św. Michała Archanioła, 17:00 - droga krzyżowa pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

Szczecin, Bazylika św. Jakuba, Eucharystia o godz. 18.00 i droga krzyżowa po zakończeniu Mszy Świętej.

Świdnica, Katedra Świdnicka – Eucharystia o godz. 18.00

Świebodzin, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, o godz. 18.30 będzie miała miejsce modlitwa o charakterze ogólnodiecezjalnym poprzedzona drogą krzyżową o godz. 18.00.

Tarnów, katedra, droga krzyżowa o godz. 17.30

Warszawa, o godz. 18.00 w Archikatedrze Warszawskiej bp Rafał Markowski poprowadzi nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji ofiar wykorzystania seksualnego.

Warszawa-Praga, katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, godz. 19.00 – droga krzyżowa, pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego.

W katedrze polowej Wojska Polskiego Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 17:30, które poprowadzi kanclerz kurii polowej – ks. kan. kpt. dr Rafał Kaniecki.

Modlitwy w tym dniu zaplanowane są także kościołach i kaplicach zakonów męskich i żeńskich.

„Szukam o Panie Twojego oblicza”

„Szukam o Panie Twojego oblicza” to hasło siódmego Dnia Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego. Słowa zaczerpnięte z Psalmu 27 mają zachęcić wiernych do utożsamienia się z historią ludzi skrzywdzonych.

Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przygotowało na ten dzień specjalne materiały duszpasterskie, które są owocem współpracy z osobami skrzywdzonymi. Tekst Drogi Krzyżowej przygotował ks. Tarsycjusz Krasucki (franciszkanin, w młodości skrzywdzony przez ks. Andrzeja Dymera), a rozważania różańcowe Alicja (osoba skrzywdzona wykorzystywaniem seksualnym), natomiast modlitwę wiernych napisała siostra albertynka (jedna z 15 sióstr, które towarzyszą wykorzystanym seksualnie). Propozycje kazania przygotował ks. Artur Chłopek (duszpasterz pokrzywdzonych z diecezji krakowskiej). Materiały zostały rozesłane do diecezji, są także dostępne na stronie: wspolnotazezranionymi.pl

Wczoraj wieczorem, w przeddzień Dnia Modlitwy i Pokuty, na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego, o 21.00, osoby zranione wykorzystaniem seksualnym zostały objęte modlitwą. Ta intencja wybrzmi szczególnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach podczas modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, będzie w tym dniu przewodniczył drodze krzyżowej oraz Eucharystii w katedrze gnieźnieńskiej. Informacje o modlitwach w całej Polsce powinny być dostępne na stronach internetowych poszczególnych diecezji.

Modlitwa i pokuta to nie jedyna forma odpowiedzi Kościoła. Krzywda, której doświadczyły osoby zranione wykorzystaniem seksualnym, dotyka wielu aspektów ich życia i domaga się reakcji na różnych poziomach: od pomocy psychologicznej po działania prawnokarne. Na te kwestie zwraca uwagę kampania #RazemByPomagać, przygotowana przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. W ramach współpracy z Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich na antenach zrzeszonych w nim radiostacji emitowane będą dedykowane spoty, pojawi się też audycja ukazująca paletę pomocy Kościoła dla osób skrzywdzonych.

***

Zgodnie z postanowieniem Episkopatu Polski z jesieni 2016 roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu w Kościele obchodzony jest Dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.

ar / Warszawa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe