Dziś w Kościele obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 24 lutego, Kościół w Polsce po raz siódmy będzie przeżywał Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. „Niczym św. Weronika ocierająca umęczone Oblicze Chrystusa, otrzyjmy chustą modlitwy i pokuty cierpiące twarze naszych sióstr i braci, których życie naznaczone jest dramatem wykorzystania” – napisał w specjalnym słowie na ten dzień abp Wojciech Polak. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zachęcił wszystkich do włączenia się w modlitwę m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Przedstawiamy spis najważniejszych inicjatyw modlitewnych w diecezjach.
zdjęcie poglądowe Dziś w Kościele obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Myriams-Fotos

Modlitwy w poszczególnych diecezjach

Bielsko-Biała: Droga krzyżowa w katedrze o godz.17.45 i Msza św. o godz.18.30, którym przewodniczyć będzie bp Roman Pindel.

Gdańsk: Archikatedra Oliwska, g. 17.30 – droga krzyżowa pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy.

Gliwice: Nabożeństwo ekspiacyjne odbędzie się w kościele katedralnym św. Ap. Piotra i Pawła w piątek 24 lutego br. o godz. 17.30. i w sobotę 25 lutego o godz. 10.00.

Gniezno: 17:30 Bazylika Prymasowska - droga krzyżowa i Msza św. pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka Prymasa Polski.

Kalisz: Katedra św. Mikołaja - o godz. 18.00 pod przewodnictwem biskupa kaliskiego zostanie odprawiona droga krzyżowa w intencji i we wspólnocie ze zranionymi.

Kraków: Sanktuarium św. Jana Pawła II, 17.45 droga krzyżowa.

Legnica: Katedra Legnica, droga krzyżowa o godz. 11:30 oraz Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych o godz. 12:00

Lublin: O godz. 20.00 w archikatedrze lubelskiej odbędzie się modlitewne spotkanie duchowieństwa archidiecezji pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W programie spotkania zaplanowana została droga krzyżowa z udziałem biskupów i prezbiterów.

Łódź: W Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Łodzi - również o godz. 18:00 - za zranionych w Kościele modlić się będzie metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi na Retkini, odbędzie się Liturgia Stacyjna celebrowana o godz. 18:00, której przewodniczyć będzie abp senior Władysław Ziółek, po której zostanie odprawione nabożeństwo drogi krzyżowej w intencji osób skrzywdzonych w Kościele.

Olsztyn, katedra św. Jakuba, Msza św. o godz. 18.00, a następnie droga krzyżowa.

Płock, katedra, drodze krzyżowej o 17:00 będą przewodniczyć księża biskupi Szymon Stułkowski oraz Mirosław Milewski.

Poznań, Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, g. 18.00 – nabożeństwo w intencji przebłagalnej i wynagradzającej Boskiemu Sercu Jezusa za grzechy ludzi Kościoła.

Sandomierz, kościół św. Michała Archanioła, 17:00 - droga krzyżowa pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

Szczecin, Bazylika św. Jakuba, Eucharystia o godz. 18.00 i droga krzyżowa po zakończeniu Mszy Świętej.

Świdnica, Katedra Świdnicka – Eucharystia o godz. 18.00

Świebodzin, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, o godz. 18.30 będzie miała miejsce modlitwa o charakterze ogólnodiecezjalnym poprzedzona drogą krzyżową o godz. 18.00.

Tarnów, katedra, droga krzyżowa o godz. 17.30

Warszawa, o godz. 18.00 w Archikatedrze Warszawskiej bp Rafał Markowski poprowadzi nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji ofiar wykorzystania seksualnego.

Warszawa-Praga, katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, godz. 19.00 – droga krzyżowa, pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego.

W katedrze polowej Wojska Polskiego Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 17:30, które poprowadzi kanclerz kurii polowej – ks. kan. kpt. dr Rafał Kaniecki.

Modlitwy w tym dniu zaplanowane są także kościołach i kaplicach zakonów męskich i żeńskich.

„Szukam o Panie Twojego oblicza”

„Szukam o Panie Twojego oblicza” to hasło siódmego Dnia Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego. Słowa zaczerpnięte z Psalmu 27 mają zachęcić wiernych do utożsamienia się z historią ludzi skrzywdzonych.

Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przygotowało na ten dzień specjalne materiały duszpasterskie, które są owocem współpracy z osobami skrzywdzonymi. Tekst Drogi Krzyżowej przygotował ks. Tarsycjusz Krasucki (franciszkanin, w młodości skrzywdzony przez ks. Andrzeja Dymera), a rozważania różańcowe Alicja (osoba skrzywdzona wykorzystywaniem seksualnym), natomiast modlitwę wiernych napisała siostra albertynka (jedna z 15 sióstr, które towarzyszą wykorzystanym seksualnie). Propozycje kazania przygotował ks. Artur Chłopek (duszpasterz pokrzywdzonych z diecezji krakowskiej). Materiały zostały rozesłane do diecezji, są także dostępne na stronie: wspolnotazezranionymi.pl

Wczoraj wieczorem, w przeddzień Dnia Modlitwy i Pokuty, na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego, o 21.00, osoby zranione wykorzystaniem seksualnym zostały objęte modlitwą. Ta intencja wybrzmi szczególnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach podczas modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, będzie w tym dniu przewodniczył drodze krzyżowej oraz Eucharystii w katedrze gnieźnieńskiej. Informacje o modlitwach w całej Polsce powinny być dostępne na stronach internetowych poszczególnych diecezji.

Modlitwa i pokuta to nie jedyna forma odpowiedzi Kościoła. Krzywda, której doświadczyły osoby zranione wykorzystaniem seksualnym, dotyka wielu aspektów ich życia i domaga się reakcji na różnych poziomach: od pomocy psychologicznej po działania prawnokarne. Na te kwestie zwraca uwagę kampania #RazemByPomagać, przygotowana przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. W ramach współpracy z Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich na antenach zrzeszonych w nim radiostacji emitowane będą dedykowane spoty, pojawi się też audycja ukazująca paletę pomocy Kościoła dla osób skrzywdzonych.

***

Zgodnie z postanowieniem Episkopatu Polski z jesieni 2016 roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu w Kościele obchodzony jest Dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.

ar / Warszawa


 

POLECANE
Niemieckie medium, w którym publikowano instrukcję stosowania wobec PiS metod policyjnych na liście niemieckich służb gorące
Niemieckie medium, w którym publikowano "instrukcję" stosowania wobec PiS "metod policyjnych" na liście niemieckich służb

Bawarski Urząd Ochrony Konstytucji opublikował analizę rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej nazywanej w dokumencie "DOPPELGÄNGER". Co ciekawe przewija się w niej nazwa medium, które publikowało artykuły Klausa Bachmanna, który wzywał do stosowania "metod policyjnych" wobec PiS i Andrzeja Dudy.

Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz z ostatniej chwili
Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz

Armię dotyka seria tragicznych wydarzeń. Tym razem o śmierci żołnierza poinformowała 18. Dywizja Zmechanizowana.

Adam Bodnar podziękował za przewrócenie państwa konstytucyjnego gorące
Adam Bodnar podziękował za "przewrócenie państwa konstytucyjnego"

Donald Tusk i Adam Bodnar odbyli wielogodzinne spotkanie z przedstawicielami ściśle wyselekcjonowanych i najbardziej upolitycznionych środowisk sędziowskich.

Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców tylko u nas
Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców

Niemiecki rząd przyznaje w publikacji Bundestagu, ze w Niemczech średnie miesięczne wynagrodzenie dla pracujących na pełen etat wynosi 3 945 euro dla Niemców i 3 034 euro dla obcokrajowców. Mediana wynagrodzeń obcokrajowców była zatem o 911 euro lub 23 procent niższa niż w przypadku Niemców.

Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie z ostatniej chwili
Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

W sobotę na niestrzeżonej plaży nad jeziorem Ukiel w Olsztynie doszło do tragicznego wypadku. 36-letni mężczyzna stracił życie, próbując uratować swojego siedmioletniego syna, który wpadł do wody podczas zabawy na pontonie.

Nie żyje znany piłkarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany piłkarz

Media obiegła informacja o śmierci byłego piłkarza reprezentacji Szkocji. Ron Yeats miał 86 lat.

Technicy działają. Potężna awaria na niemieckiej kolei z ostatniej chwili
"Technicy działają". Potężna awaria na niemieckiej kolei

W sobotę, 7 września doszło do poważnej awarii systemu łączności Deutsche Bahn, która sparaliżowała ruch kolejowy w środkowych Niemczech.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach

Jak poinformował IMGW, Europa wschodnia, północna oraz częściowo centralna znajdują się w zasięgu słabnącego wyżu znad zachodniej Rosji, pozostała część kontynentu pod wpływem rozległego niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią. Zachodnia i centralna Polska będzie w zasięgu zatoki niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią, a wschodnie obszary kraju pozostaną na skraju wyżu z centrum nad zachodnią Rosją. Na przeważający obszar kraju z południa będzie napływać powietrze pochodzenia zwrotnikowego, jedynie wschód pozostanie w powietrzu polarnym, kontynentalnym.

Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji

Anna Lewandowska podzieliła się w mediach społecznościowych radosną wiadomością.

Kiedy się Pan dowiedział? Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska z ostatniej chwili
"Kiedy się Pan dowiedział?" Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska

Lufthansa w niedawnym komunikacie prasowym informowała, że firma ma planach poczynić wielką wartą 600 milionów euro inwestycję. Chodzi o gruntowną modernizację hubu cargo na lotnisku we Frankfurcie. Wszystko miałoby odbyć się do 2030 roku. W związku z tymi ambitnymi planami poseł PiS Sebastian Łukaszewicz zwrócił się do Premiera Donalda Tuska z interpelacją w której zawarł 4 ważne pytania.

REKLAMA

Dziś w Kościele obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 24 lutego, Kościół w Polsce po raz siódmy będzie przeżywał Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. „Niczym św. Weronika ocierająca umęczone Oblicze Chrystusa, otrzyjmy chustą modlitwy i pokuty cierpiące twarze naszych sióstr i braci, których życie naznaczone jest dramatem wykorzystania” – napisał w specjalnym słowie na ten dzień abp Wojciech Polak. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zachęcił wszystkich do włączenia się w modlitwę m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Przedstawiamy spis najważniejszych inicjatyw modlitewnych w diecezjach.
zdjęcie poglądowe Dziś w Kościele obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Myriams-Fotos

Modlitwy w poszczególnych diecezjach

Bielsko-Biała: Droga krzyżowa w katedrze o godz.17.45 i Msza św. o godz.18.30, którym przewodniczyć będzie bp Roman Pindel.

Gdańsk: Archikatedra Oliwska, g. 17.30 – droga krzyżowa pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy.

Gliwice: Nabożeństwo ekspiacyjne odbędzie się w kościele katedralnym św. Ap. Piotra i Pawła w piątek 24 lutego br. o godz. 17.30. i w sobotę 25 lutego o godz. 10.00.

Gniezno: 17:30 Bazylika Prymasowska - droga krzyżowa i Msza św. pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka Prymasa Polski.

Kalisz: Katedra św. Mikołaja - o godz. 18.00 pod przewodnictwem biskupa kaliskiego zostanie odprawiona droga krzyżowa w intencji i we wspólnocie ze zranionymi.

Kraków: Sanktuarium św. Jana Pawła II, 17.45 droga krzyżowa.

Legnica: Katedra Legnica, droga krzyżowa o godz. 11:30 oraz Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych o godz. 12:00

Lublin: O godz. 20.00 w archikatedrze lubelskiej odbędzie się modlitewne spotkanie duchowieństwa archidiecezji pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W programie spotkania zaplanowana została droga krzyżowa z udziałem biskupów i prezbiterów.

Łódź: W Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Łodzi - również o godz. 18:00 - za zranionych w Kościele modlić się będzie metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi na Retkini, odbędzie się Liturgia Stacyjna celebrowana o godz. 18:00, której przewodniczyć będzie abp senior Władysław Ziółek, po której zostanie odprawione nabożeństwo drogi krzyżowej w intencji osób skrzywdzonych w Kościele.

Olsztyn, katedra św. Jakuba, Msza św. o godz. 18.00, a następnie droga krzyżowa.

Płock, katedra, drodze krzyżowej o 17:00 będą przewodniczyć księża biskupi Szymon Stułkowski oraz Mirosław Milewski.

Poznań, Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, g. 18.00 – nabożeństwo w intencji przebłagalnej i wynagradzającej Boskiemu Sercu Jezusa za grzechy ludzi Kościoła.

Sandomierz, kościół św. Michała Archanioła, 17:00 - droga krzyżowa pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

Szczecin, Bazylika św. Jakuba, Eucharystia o godz. 18.00 i droga krzyżowa po zakończeniu Mszy Świętej.

Świdnica, Katedra Świdnicka – Eucharystia o godz. 18.00

Świebodzin, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, o godz. 18.30 będzie miała miejsce modlitwa o charakterze ogólnodiecezjalnym poprzedzona drogą krzyżową o godz. 18.00.

Tarnów, katedra, droga krzyżowa o godz. 17.30

Warszawa, o godz. 18.00 w Archikatedrze Warszawskiej bp Rafał Markowski poprowadzi nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji ofiar wykorzystania seksualnego.

Warszawa-Praga, katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, godz. 19.00 – droga krzyżowa, pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego.

W katedrze polowej Wojska Polskiego Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 17:30, które poprowadzi kanclerz kurii polowej – ks. kan. kpt. dr Rafał Kaniecki.

Modlitwy w tym dniu zaplanowane są także kościołach i kaplicach zakonów męskich i żeńskich.

„Szukam o Panie Twojego oblicza”

„Szukam o Panie Twojego oblicza” to hasło siódmego Dnia Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego. Słowa zaczerpnięte z Psalmu 27 mają zachęcić wiernych do utożsamienia się z historią ludzi skrzywdzonych.

Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przygotowało na ten dzień specjalne materiały duszpasterskie, które są owocem współpracy z osobami skrzywdzonymi. Tekst Drogi Krzyżowej przygotował ks. Tarsycjusz Krasucki (franciszkanin, w młodości skrzywdzony przez ks. Andrzeja Dymera), a rozważania różańcowe Alicja (osoba skrzywdzona wykorzystywaniem seksualnym), natomiast modlitwę wiernych napisała siostra albertynka (jedna z 15 sióstr, które towarzyszą wykorzystanym seksualnie). Propozycje kazania przygotował ks. Artur Chłopek (duszpasterz pokrzywdzonych z diecezji krakowskiej). Materiały zostały rozesłane do diecezji, są także dostępne na stronie: wspolnotazezranionymi.pl

Wczoraj wieczorem, w przeddzień Dnia Modlitwy i Pokuty, na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego, o 21.00, osoby zranione wykorzystaniem seksualnym zostały objęte modlitwą. Ta intencja wybrzmi szczególnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach podczas modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, będzie w tym dniu przewodniczył drodze krzyżowej oraz Eucharystii w katedrze gnieźnieńskiej. Informacje o modlitwach w całej Polsce powinny być dostępne na stronach internetowych poszczególnych diecezji.

Modlitwa i pokuta to nie jedyna forma odpowiedzi Kościoła. Krzywda, której doświadczyły osoby zranione wykorzystaniem seksualnym, dotyka wielu aspektów ich życia i domaga się reakcji na różnych poziomach: od pomocy psychologicznej po działania prawnokarne. Na te kwestie zwraca uwagę kampania #RazemByPomagać, przygotowana przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. W ramach współpracy z Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich na antenach zrzeszonych w nim radiostacji emitowane będą dedykowane spoty, pojawi się też audycja ukazująca paletę pomocy Kościoła dla osób skrzywdzonych.

***

Zgodnie z postanowieniem Episkopatu Polski z jesieni 2016 roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu w Kościele obchodzony jest Dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.

ar / Warszawa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe