Papież pobłogosławił dziś polskiej akcji "Misjonarz na Post"
Papież do Polaków
- Pozdrawiam serdecznie Polaków - powiedział Franciszek.
- Na początku Wielkiego Postu zachęcam was do objęcia szczególną troską misjonarzy, którzy z pasją głoszą Ewangelię na całym świecie. Błogosławię akcji „Misjonarz na Post”, dzięki której poprzez modlitwę i post wspieracie polskich misjonarzy - zadeklarował papież.
- To dzieło obejmuje także tych, którzy pozostali na pogrążonej w wojnie Ukrainie i niosą wsparcie oraz nadzieję mieszkańcom tego umęczonego kraju. Módlmy się wspólnie o pokój! - zachęcił.
- Z serca wam błogosławię - zapewnił.
"Misjonarz na Post"
W corocznej akcji "Misjonarz na Post" chodzi o zapewnienie zaplecza modlitewnego dla osób posługujących na misjach. Jak podkreśla o. Marcin Wrzos OMI, który jest pomysłodawcą całego wydarzenia, stałą modlitwę oferuje misjonarzom ok. 40 tys. osób, a co roku dołącza do akcji kilkanaście tys. internautów.
- Zależy nam na tym, żeby polscy misjonarze wiedzieli, że mają solidne duchowe zaplecze, że jest wielu ludzi, którzy o nich pamiętają w modlitwie (...) Ten osobisty aspekt akcji, czyli wylosowanie konkretnego misjonarza – z imienia i nazwiska misjonarza – jest wyjątkowo ważny, bo przybliża nas do konkretnego człowieka, który ewangelizuje tysiące kilometrów stąd - powiedział o. Wrzos Radiu Watykańskiemu.
By dołączyć do wydarzenia wystarczy wejść na stronę misjonarznapost.pl i wylosować osobę, za którą będziemy się modlić.
Streszczenie papieskiej katechezy z dzisiejszej audiencji
Kontynuując cykl katechez na temat pasji ewangelizacyjnej mówiliśmy o posłaniu uczniów przez Jezusa. Idźcie - mówi Zmartwychwstały - nie po to, by indoktrynować czy stwarzać prozelitów, ale by dać każdemu możliwość poznania Jezusa; wzywa też do udzielania chrztu, czyli zanurzania naszego życia w Bogu. Misję Chrystusa możemy podjąć jedynie dzięki Duchowi Świętemu. To On poprzedza misjonarzy i przygotowuje serca: On jest „siłą sprawczą ewangelizacji”. Widać to, gdy dochodzi do przełomowej decyzji w dziejach Kościoła, która dotyczyła tego jak postępować z poganami, którzy przyjmowali wiarę, a nie należeli do narodu żydowskiego. Kwestia ta dzieliła uczniów. Nie szukają oni jednak kompromisu między tradycją a innowacją, ale dostosowują się do działania Ducha Świętego, który ich uprzedził, zstępując na pogan tak samo jak na nich. Razem, bez podziałów, choć mieli różne wrażliwości i poglądy słuchają Ducha. Wszystko w Kościele musi być zgodne z wymogami głoszenia Ewangelii; nie z opiniami konserwatystów czy postępowców, ale aby Jezus docierał do życia ludzi. Każdy wybór, struktura i tradycja mają być oceniane o tyle, o ile sprzyjają głoszeniu Chrystusa. W ten sposób Duch Święty rzuca światło na drogę Kościoła. Przywołujmy Go także dzisiaj, na początku Wielkiego Postu.
W dzisiejszej audiencji udział wzięły udział dwie grupy pielgrzymów z Opola, a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.
st (KAI) / Watykan, adg