Kim był zmarły wczoraj przyjaciel Jana Pawła II? O historii życia i uroczystościach pogrzebowych prof. Grygiela [video]
Profesor Grygiel urodził się w roku 1934 z Zembrzycach koło Suchej Beskidzkiej.
Wykształcenie i praca redakcyjna
"W roku 1956 uzyskał licencjat z filozofii na Papieskim Wydziale Filozofii w Krakowie. W roku 1961 ukończył studia filologii na Uniwersytecie Jagiellońskim a w roku 1965 jako uczeń i doktorant ks. Karola Wojtyły uzyskał stopień doktora filozofii na KUL. Następnie w latach 1966-1967 studiował filozofię na Uniwersytecie w Louvain w Belgii.
W latach 1963-1980 był redaktorem miesięcznika „Znak” w Krakowie, a w latach 1970-1980 był również wykładowcą filozofii na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Jest również współzałożycielem kwartalnika "Il Nuovo Areopago" i jego redaktorem naczelnym do 2002 roku" - czytamy w jego nocie biograficznej.
Rzym
Od roku 1980 aż do śmierci mieszkał z rodziną w Rzymie, gdzie przyjechał na zaproszenie papieża Jana Pawła II. "W latach 1980-1983 był dyrektorem Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej, od 1981 wykładowcą filozofii człowieka na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Był konsultorem Papieskiej Rady ds. Rodziny. Kierował katedrą Karola Wojtyły na Papieskim Instytucie Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie".
W roku 1991 i 1999 był konsultorem Synodu Biskupów dla Europy. Wraz z rodziną należał do grona bliskich przyjaciół Jana Pawła II.
Odznaczenia o dorobek naukowy
Stanisław Grygiel jest laureatem licznych odznaczeń: Złotego Krzyża Zasługi, Orderu św. Grzegorza, Wielkiego Krzyża Zasługi Kawalerów Maltańskich z Gwiazdą, nagrody Totus Tuus, nagrody SWK Feniks oraz Nagrody Pokojowej im. R. Schneidera i M. Kolbego.
"Jest autorem licznych publikacji książkowych wydanych w Polsce, we Włoszech, w Hiszpanii oraz w Stanach Zjednoczonych. Opublikował też wiele esejów i artykułów w kilku językach w Europie, w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji. Był członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk (European Academy of Sciences and Arts, Vienna-Salzburg), Akademii Filozoficznej w Argentynie oraz Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. (...) Żywo angażował się w rozwój inicjatyw związanych z tematyką rodzinną i małżeńską w rodzinnej archidiecezji krakowskiej. W ostatnich latach przyczynił się do zorganizowania i realizacji dwóch Międzynarodowych Kongresów dla Małżeństwa i Rodziny, które odbyły się w Krakowie w latach 2018 – 2022" - podało Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej.
Prof. Grygiel zostanie pochowany w Zembrzycach.