Watykan: "Celem nie jest dołączenie świeckich do dominującego (agresywnego) przywództwa, ale zmiana modelu przywództwa"
W Watykanie w dniach 16-18.02 odbył się Kongres „Duchowni i świeccy wezwani do wspólnej drogi” dla członków Konferencji Biskupów i przedstawicieli Rad ds. Apostolstwa Świeckich.
Swoim doświadczeniem dzieliły się osoby świeckie i duchowne z całego świata.
Słowa haitańskiego hierarchy
- Nie były to teoretyczne rozważania, ale dzielenie się doświadczeniem praktyków reprezentujących rzeczywistości kościelne z całego świata. Szczególnie wybrzmiały słowa arcybiskupa z Haiti, który podkreślił, że celem nie jest dołączenie świeckich mężczyzn i kobiet do dominującego (agresywnego) przywództwa, ale zmiana modelu przywództwa na służebne, w którym osoby reprezentujące różne stany mają współudział - mówi KAI uczestnicząca w spotkaniu w Rzymie Magdalena Kadziak, członkini Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP.
Zatrudnianie świeckich pracowników
Wśród mówców znalazła się również Polka. Dr Aleksandra Brzemia Bonarek podzieliła się doświadczeniem swojej pracy w Sądzie Metropolitarnym w Katowicach. W swojej prezentacji wskazała na konieczność zatrudniania i odpowiedniego wynagradzania świeckich pracowników. Podkreśliła, że jest to istotne ze względu na prewencję hermetycznego i klerykalnego funkcjonowania katolickich instytucji, implementację subsydiarności oraz kultury otwartości.
Kard. Farell
Kardynał Kevin Farrell prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia powiedział w podsumowaniu: „Prawdopodobnie ludzie w internecie się oburzą, ale powiem to: Czasy konsekrowanych misjonarzy dobiegły końca, jeśli ktoś jeszcze nie zauważył. Teraz czas na świeckich misjonarzy, żeby zanieśli Dobrą Nowinę na cały świat”.
"Świeccy nie są gośćmi w Kościele"
Całość kongresu zakończyła się dzisiejszym spotkaniem z Ojcem Świętym. Papież wskazał na pokusę oddzielenia - świeckich od duchownych, starszych od młodych, małżonków między sobą itd. Podkreślił, że klerykalizm jest jedną z najgorszych rzeczy, które dotykają społeczność Kościoła oraz że kobiety jak i mężczyźni są sercem Kościoła: „Szczególnie kobiety powinny być bardziej zauważone - powinny być zawsze zapraszane do konsultacji oraz obejmować istotne stanowiska w biurach diecezjalnych". „Świeccy nie są gośćmi w Kościele - to ich dom” - powiedział papież.
mkk, dg / Rzym