Jasna Góra: Trwają rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy
Rekolekcje
Za św. Janem Pawłem II duszpasterze środowisk pracowniczych przypominają, że „praca to znaczy człowiek. Człowiek pracujący. Praca nie może być traktowana – nigdy i nigdzie – jako towar, bo człowiek nie może dla człowieka być towarem, ale musi być podmiotem. Praca otwiera w życiu społecznym cały wymiar podmiotowości człowieka, a także podmiotowości społeczeństwa, złożonego z ludzi pracujących”.
Na aktualność tego nauczania wskazał ks. Tadeusz Hajewski, który od strajków lat 80-tych posługiwał wśród stoczniowców w Gdańsku. - Przyszedł czas, jak dzisiaj, że pracy jest, nawet pod dostatkiem i można przebierać, ale nie ma tej duchowej więzi między ludźmi pracy, tylko każdy po swojemu sobie żyje. Bardzo często ta praca nie jest już – jak chciał Jan Paweł Wielki – dla Boga i z miłości do człowieka. Wartość pracy spadła i wciąż spada, bo ludzie najczęściej pracują teraz dla pieniędzy i to jest dla nich najważniejsze – zauważył duszpasterz.
Rekolekcjonista bp Maciej Małyga z archidiecezji wrocławskiej za „przewodnika” wybrał św. Jana Chrzciciela. - Jest jedna scena w Ewangelii, gdzie Jan Chrzciciel zwraca się do różnych osób prowadzących codzienne życie i naucza, by zachować umiar w życiu. W jakiś sposób wiąże się to z posługą duszpasterzy ludzi pracy, by też pokazywali czym jest umiar, umiarkowanie, uczciwość, sprawiedliwość, świętość – powiedział rekolekcjonista.
Cele duszpasterstwa
Celem Duszpasterstwa Ludzi Pracy jest wzmocnienie moralne i rozwój duchowy ludzi pracujących, pobudzenie ich do aktywności w życiu zawodowym i społecznym, a także wspieranie ludzi bezrobotnych. Tradycja mianowania w polskich diecezjach duszpasterzy środowisk pracowniczych wyrosła z założeń NSZZ „Solidarność”, który w swój status ma wpisane zasady katolickiej nauki społecznej. Obecnie posługę w różnych środowiskach pracowniczych pełni ok. 70 kapłanów.
Środowisko duszpasterzy Ludzi Pracy skupia się również wokół spuścizny bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który we wrześniu 1983 r. zorganizował pielgrzymkę robotników Huty „Warszawa” na Jasną Górę.
- Biblijna dewiza „Zło dobrem zwyciężaj”, którą ks. Jerzy głosił i za którą oddał życie, jego ideały cały czas są aktualne – zauważył ks. Michał Kotowski, posługujący w sanktuarium błogosławionego męczennika na warszawskim Żoliborzu. - Przesłanie ks. Jerzego dotyczące takich wartości jak prawda, wolność, sprawiedliwość, miłość, jest niezmienne, a przede wszystkim motto jego życia „zło dobrem zwyciężaj” uwrażliwia, żeby nie pozwolić się zepsuć przez zło. Ks. Jerzy jest naszym orędownikiem i wzorem do naśladowania. To jest też naszym zadaniem, by ukazać jego przesłanie współczesnemu człowiekowi, to samo, ale w nowy sposób – podkreślił ks. Kotowski.
Rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy zakończą się w czwartek 9 lutego.
Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir / Jasna Góra