W Jerozolimie zniszczono rzeźbę Chrystusa
Zniszczenie figury
Sprawcę zatrzymali strażnicy, został przejęty przez wezwaną na miejsce policję izraelską. Opublikowano nagranie wideo, na którym podczas zatrzymania mężczyzna mówi, że w Jerozolimie nie może być żadnych obrazów bożków: „Nie możemy czcić kamieni fałszywych bogów w Jerozolimie”. Według policji sprawcą jest 40-letni turysta z USA. Obecnie jest przygotowywana ekspertyza, która pozwoli zbadać stan psychiczny podejrzanego.
Narastanie problemu
Obecny akt wandalizmu jest już szóstym od początku roku atakiem na obiekty chrześcijańskie i chrześcijan. W styczniu zbezczeszczono cmentarz protestancki na jerozolimskiej Górze Syjon, zdewastowano kościół maronicki w północnym Izraelu i namalowano nienawistne graffiti na ścianach ormiańskiego klasztoru na Starym Mieście w Jerozolimie. Doszło również do ataków na chrześcijańskie restauracje przy Nowej Bramie do chrześcijańskiej dzielnicy Stare Miasto oraz na Patriarchat Ormiański.
Zaniepokojenie duchownych
Łaciński patriarcha Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa, ubolewał ostatnio nad rosnącymi napięciami między wspólnotami religijnymi i wyraził obawę o ewentualne konsekwencje. Zdaniem patriarchy, radykalne siły w kraju mogą czuć się ośmielone do kontynuowania ataków na chrześcijan czując wsparcie niektórych członków rządu.
Zaniepokojenie „celowymi atakami” wyraził, w rozmowie z KNA pochodzący z Niemiec benedyktyn o. Nikodem Schnabel. Trzeba zadać pytanie, „czy nie ma związku między zauważalnym wzrostem antychrześcijańskiej przemocy z nienawiści a pewną retoryką, jaką można usłyszeć od niektórych członków rządu” - powiedział zakonnik, który jako wikariusz patriarchalny jest odpowiedzialny za duszpasterstwo migrantów i osób ubiegających się o azyl w łacińskim Patriarchacie Jerozolimy.
Miejsce ataku
Kaplica, w której dokonano nowego aktu wandalizmu jest jednym z miejsc świętych administrowanych przez Kustodię franciszkanów w Ziemi Świętej. Na tym terenie znajduje się również renomowane Franciszkańskie Studium Biblijne oraz otwarte w 1902 roku, najstarsze w Jerozolimie muzeum zajmujące się historią i kulturą chrześcijaństwa w Ziemi Świętej. W ostatnich latach powstało tam Terra Sancta Museum (Muzeum Ziemi Świętej), z działem archeologicznym i historycznym.
ts (KAI) / Jerozolima