Dziś rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
Zachęcać wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach
Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez Polską Radę Ekumeniczną (PRE) i Kościół rzymskokatolicki, na nabożeństwa należy zapraszać nie tylko duchownych i wiernych bratnich Kościołów, lecz również zachęcać wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach w świątyniach i kaplicach Kościołów innej tradycji.
- Mam nadzieję, że tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przysłuży się ich zbliżeniu - uważa ks. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu.
- Kościół katolicki ma świadomość, że ekumenizm jest ważny, ponieważ podział między chrześcijanami utrudnia głoszenie Ewangelii i jest zgorszeniem dla świata - dodał pallotyn.
Wyzwania dialogu
Ks. Pawłowski wskazał też na wyzwania dialogu ekumenicznego, które zaobserwować można głównie w obszarze edukacji. - Chodzi o to, aby katolicy, którzy stanowią większość chrześcijan w Polsce, lepiej znali swoich braci i siostry z innych wyznań: ich historię, ich teologię i duchowość. Temu oczywiście może służyć prywatna lektura, ale jeszcze lepiej spotkanie - modlitewne i nie tylko - powiedział ks. Pawłowski.
Uczestnicy
W Polsce w przygotowywaniu i obchodach Tygodnia uczestniczy Polska Rada Ekumeniczna i Kościół rzymskokatolicki. W skład PRE, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.
Przygotowanie
Od 1975 r. co roku temat i materiały na kolejne obchody Tygodnia Ekumenicznego przygotowywane są przez grupy chrześcijan z poszczególnych krajów i kontynentów. Materiały na najbliższy Tydzień ekumeniczny przygotowała grupa chrześcijan w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej (USA) zwołaną przez Radę Kościołów Minnesoty. Przez lata w stanie Minnesota nierówności rasowe były jednymi z największych w skali całego kraju. W 1862 r. w Minnesocie odbyła się największa masowa egzekucja w historii USA.
W Kościele katolickim początkowo modlono się w intencji pojednania chrześcijan w dniach między uroczystościami Wniebowstąpienia i Zesłania Ducha Świętego, jednak od roku 1910 - z inicjatywy papieża Piusa X - wydarzenie to odbywa się w dniach 18-25 stycznia, czyli od dawnej daty święta Katedry św. Piotra w Rzymie do święta Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła.
Sobór Watykański II podkreślił wartość modlitwy ekumenicznej zaznaczając, "że ten święty plan pojednania wszystkich chrześcijan w jedności jednego i jedynego Kościoła Chrystusowego przekracza ludzkie siły i zdolności" (Dekret o ekumenizmie "Unitatis redintegratio" pkt. 24), stąd tak istotne jest wspólne powierzanie się Bogu.
Dziń Judaizmu i Dzień Islamu
Przypomnijmy, że obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedził Dzień Judaizmu obchodzony w Polsce 17 stycznia. Wydarzenie przygotowuje Komitet KEP ds. Dialogu Międzyreligijnego. W tym roku odbył się on po raz 26. a centralne obchody miały miejsce w Siedlcach. Towarzyszyły im słowa "Przejście Pana: 'Dziś wychodzicie'" (Wj, 13,4).
Czytaj więcej: Centralne obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce
Z kolei bezpośrednio po Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, 26 stycznia, Kościół katolicki w Polsce obchodzić będzie 23. Dzień Islamu. Jego tegoroczne hasło brzmi: „Chrześcijanie i muzułmanie: dzieląc radości i smutki”.
tk / Warszawa