Ewangelia na II Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]
Ewangelia
J 1, 29-34
Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Jan zobaczył podchodzącego ku niemu Jezusa i rzekł: «Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: „Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie”. Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi».
Jan dał takie świadectwo: «Ujrzałem ducha, który zstępował z nieba jak gołębica i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: „Ten, nad którym ujrzysz ducha zstępującego i spoczywającego na Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym”. Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym».
Oto słowo Pańskie.
Komentarz biblisty
Dlaczego Jan Chrzciciel nazywał Jezusa Barankiem?
Podczas każdej Mszy świętej słyszymy słowa: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”. Ksiądz, podobnie jak św. Jan Chrzciciel, nawiązując do ofiar składanych w tradycji żydowskiej, nazywa Jezusa Barankiem, który definitywnie gładzi grzechy całego świata i wszystkich ludzi. O niezwykłości jedynego Baranka – Wszechmocnego Boga i o znaczeniu Jego ofiary w kontekście historii zbawienia pisze biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik w komentarzu na niedzielę 15 stycznia.
1. Słowo wstępu
Jan przedstawia Jezusa ludziom zgromadzonym nad rzeką Jordan. Nie używa jednak Jego imienia. Nazywa Go barankiem. Dlaczego?
2. Słowa klucze
Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata Wyrażenie: Baranek Boży jest paradoksalne. Widzimy kontrast między małym, bezbronnym jagnięciem, a wielkim, wszechmocnym Bogiem, a także między świętym Bogiem, niewinnym barankiem i grzechem świata. Baranek w Izraelu był zwierzęciem ofiarnym, zabijanym w zastępstwie za grzechy. Ale żaden baranek nie gładził i nie usuwał całego grzechu świata. Jan Chrzciciel nawiązuje do ofiar składanych w tradycji żydowskiej, ale nie mówi o zwykłych barankach ofiarnych. Pokazuje ludziom wyjątkowego, jedynego baranka – Baranka Bożego. „Boży" oznacza dany przez Boga. Jezus jako "Baranek Boży" zwycięża grzech przez ofiarę swego życia. Jan nie mówi, że Jezus przyszedł, aby zgładzić grzech Żydów, ale świata. Było to również nowe dla słuchaczy. Oznacza to, że Mesjasz przyszedł zbawić wszystkich ludzi. Wyraz „świat” obejmuje nie tylko naród wybrany – Żydów, ale także pogan.
3. Dziś
Te same słowa „Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” słyszymy podczas każdej Mszy świętej. Przypominają nam, że Jezus jest tym jedynym Barankiem, który może usunąć mój grzech i cały grzech świata. Nie dzieje się to automatycznie. To zaproszenie, aby przychodzić do Jezusa i ufać Mu, przyjąć dar zgładzenia grzechów i nowego życia w sakramentach świętych.
ks. Paweł Rytel-Andrianik