30 lat prawnej ochrony życia w Polsce

7 stycznia 2023 roku minie 30 lat od uchwalenia Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Z tej okazji Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka przygotowało szereg inicjatyw pozwalających z różnych perspektyw ocenić i poddać refleksji znaczenie ustawy dla życia społecznego.
 30 lat prawnej ochrony życia w Polsce
/ pixabay.com/Ri_Ya

30 lat temu Polska jako pierwsze państwo na świecie w warunkach demokratycznych przyjęło prawo zwiększające prawną ochronę życia człowieka. Tamten dzień był zwieńczeniem wielu lat pracy społecznej. Z okazji 30. rocznicy uchwalenia "Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży" Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka przygotowało konferencje naukowe, film dokumentalny i publikację a także uruchomiło stronę internetową dedykowaną obchodom 30-lecia 30latustawy.pro-life.pl.

Konferencja popularno-naukowa "Jak mówić dziś o aborcji? 30 lat prawnej ochrony życia w Polsce" odbędzie się 12 stycznia 2023 roku w auli Biblioteki Głównej UPJPII w Krakowie. W ramach tego wydarzenia, łącząc głosy naukowców i działaczy pro-life, PSOŻC chce podsumować trzy ostatnie dekady ruchu pro-life w Polsce – docenić osiągnięcia tego czasu i określić zadania na przyszłość. Debata skupi się na trzech obszarach: historii i prawa, medycyny i społeczeństwa oraz mediów. Do grona prelegentów zaproszeni zostali m.in. red. Tomasz Rowiński ("DoRzeczy"), ks. prof. dr hab. Tadeusz Biesaga (UPJPII), Radosław Skubis (Alma Spei), dr hab. Klaudia Cymanow-Sosin (UPJPII), Wojciech Zięba (prezes PSOŻC) czy Magdalena Guziak-Nowak (PSOŻC).

Ogólnopolska konferencja naukowa "Polskie Wiosny Życia 1993*2020. Zmagania o zniesienie stalinowskiej ustawy aborcyjnej z 27 kwietnia 1956 r." odbędzie się 13 stycznia 2023 roku na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. Obszerna lista referatów obejmuje m.in. zagadnienia dotyczące formowania się prawa chroniącego życie, korzeni i charakteru sprzeciwu wobec tego prawa, konsekwencji społecznych i duchowych aborcji, jak również refleksji nad obecnością pozytywnej edukacji i przekazu medialnego na temat prokreacji i ciąży czy formacji katechetycznej, która sprzyja dojrzałości postaw rodzicielskich. Wśród znamienitych prelegentów znaleźli się m.in. abp dr Stanisław Gądecki, Marszałek Sejmu RP Marek Jurek, prof. Jan Żaryn, prof. KUL dr hab. Mieczysław Ryba, dr Paweł Wosicki, prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr.

Film dokumentalny "Tam Ktoś jest!" produkcji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka ukazuje historię uchwalenia i konsekwencje ustawy o planowaniu rodziny z 1993 r. regulującej zakres ochrony życia nienarodzonego dziecka w Polsce. Temat przedstawiają eksperci wielu dziedzin, m.in. ginekologii, neonatologii czy socjologii. Ich wywód jest wsparty wypowiedziami osób, które brały udział w historycznych wydarzeniach oraz które wspominają Polskę, w której obowiązywała stalinowska ustawa o aborcji na żądanie. Wiele uwagi w filmie poświęcono orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., zakazującemu aborcji eugenicznej. W filmie wypowiadają się także rodzice, którzy stanęli przed dramatycznymi wyzwaniami ochrony życia, sprawowania opieki i wychowania swoich dzieci z niepomyślną diagnozą prenatalną. Wreszcie film ukazuje największe wyzwania, jakie stoją przed środowiskami pro-life w Polsce w 30 lat po uchwaleniu ustawy chroniącej życie.

Wśród osób zabierających głos znaleźli się m.in.: dr Paweł Wosicki – prezes Fundacji Głos dla Życia, Wojciech Zięba – prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dr Krystyna Kluz, dr Piotr Guzdek, dr Justyna Ferek, dr Rafał Michalik, dr Piotr Wołochowicz.

Link do zapowiedzi filmu: https://youtu.be/cq5-nzNVxxU

Opracowanie "Jesteśmy w połowie drogi. 30 lat ochrony życia w Polsce" przedstawia historię aborcji w Polsce i Europie na przestrzeni ostatnich stu lat, szczególnie skupiając się na upływającym właśnie trzydziestoleciu. Publikacja w merytoryczny sposób opisuje, czym jest aborcja, wyjaśnia, o co chodziło z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego, obala mity zwolenników zabijania dzieci nienarodzonych, a także odpowiada na tak ważne pytanie, "czy ustawa z 1993 roku działa?".

Na stronie dedykowanej obchodom 30-lecia 30latustawy.pro-life.pl można zapoznać się ze szczegółami inicjatyw. Są tam dostępne szczegółowe programy obu konferencji, trailer filmu oraz pdf publikacji. Link do PDF: https://bit.ly/3Ff5Jf9

Wraz z transformacją ustrojową po 1989 r. sprawa ochrony życia ludzkiego od poczęcia stała się jedną z najbardziej palących społecznie kwestii. Burzliwe prace legislacyjne doprowadziły do przygotowania projektu ustawy uchwalonej 7 stycznia 1993 r., która zastąpiła ustawę aborcyjną z 1956 r. Nowa ustawa zniosła społeczną przesłankę do wykonania aborcji ("trudne warunki życiowe kobiety ciężarnej"). Polska stała się tym samym pierwszym państwem demokratycznym, którego parlament odrzucił aborcję "na żądanie".

Jak zwraca uwagę Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, nowe prawo nie zapewniało pełnej ochrony wszystkim poczętych dzieciom, ale dzięki niemu w ówczesnych warunkach społeczno-politycznych uzyskano regulacje, które w tamtym czasie były możliwe do osiągnięcia. Przyjęta ustawa dopuszczała uśmiercenie dziecka w przypadku, gdy ciąża stanowiła zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, badania prenatalne wskazywały na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu lub zachodziło uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Z powodu owych wyjątków od prawa do życia dziecka poczętego, po 1993 r. nie ustawały społeczne i polityczne wysiłki nad jego doskonaleniem. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował społeczną przesłankę do aborcji w maju 1997 r. W kolejnych latach do Sejmu zgłaszano liczne obywatelskie inicjatywy ustawodawcze. Finalnie przesłankę eugeniczną zakwestionował Trybunał Konstytucyjny w październiku 2020 r. Orzeczenie weszło w życie w styczniu 2021 r.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka od ponad dwudziestu lat działa na rzecz prawnej obrony życia człowieka z myślą również o tym, by dla każdego ocalonego ludzkiego życia z równym zaangażowaniem stwarzać przyjazną i bezpieczną przestrzeń do dalszego rozwoju. Realizuje tę misję od lat poprzez organizowanie różnorodnego wsparcia dla rodzin, w tym również finansowego w ramach Funduszu Dziecka Chorego i Funduszu Ochrony Macierzyństwa, rozwijając pozytywną edukację dzieci, młodzieży i dorosłych realizowaną przez media, publikacje wydawnicze, konkursy, wystawy i filmy.

pra, PSOŻC / Kraków


 

POLECANE
MSZ Rosji: Nie ma alternatywy dla planu Putina polityka
MSZ Rosji: Nie ma alternatywy dla planu Putina

Niedawno na łamach Washington Post ukazał się artykuł na temat ewentualnych negocjacji pokojowych, a dzięki nim na zakończeniu wojny na Ukrainie. Z kolei wiceszef rosyjskiego MSZ przedstawił warunki pokojowe Władimira Putina.

Krzysztof Ibisz podzielił się radosną nowiną. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Krzysztof Ibisz podzielił się radosną nowiną. W sieci lawina gratulacji

Popularny prezenter podzielił się radosnymi wieściami. Po raz czwarty został ojcem, ale po raz pierwszy córeczki. W sieci lawina gratulacji.

Szef ukraińskiego IPN… atakuje Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Szef ukraińskiego IPN… atakuje Karola Nawrockiego

Szef Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy (IPNU) Anton Drobowycz oświadczył, że polski IPN od września nie odpowiedział na jego prośbę o przekazanie listy miejsc, w których mają być poszukiwane szczątki ofiar m.in. zbrodni wołyńskiej. Poskarżył się również, iż "teraz trudno będzie odróżnić wypowiedzi urzędnika IPN od kandydata na prezydenta".

Karol Nawrocki w Raciborzu. Ujawnił, kiedy przedstawi program wyborczy polityka
Karol Nawrocki w Raciborzu. Ujawnił, kiedy przedstawi program wyborczy

W czwartek rano kandydat na prezydenta Karol Nawrocki odwiedził jedną z piekarni w Raciborzu. Podczas rozmowy z dziennikarzami został zapytany m.in. o kwestię cen prądu, których podwyżki uderzą w polskich przedsiębiorców.

Nie żyje gwiazda polskiego dubbingu z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda polskiego dubbingu

Jak poinformowało studio Master Film, 22 listopada zmarł Rafał Kowalski. Znany aktor głosowy przez wiele lat zmagał się z chorobą nowotworową.

Prymitywne manipulacje TVP ws. Nawrockiego. Burza w sieci [WIDEO] z ostatniej chwili
Prymitywne manipulacje TVP ws. Nawrockiego. Burza w sieci [WIDEO]

"Trzaskowski zapowiedział brutalną kampanię i taką za publiczne pieniądze robią. Boją się!" – pisze na platformie X były wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, komentując działanie TVP związane z konferencją kandydata PiS na prezydenta Karola Nawrockiego.

Ważne doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Ważne doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

Dzisiejsza dynamiczna i wietrzna pogoda z intensywnymi opadami będzie miała na nas niekorzystny wpływ.

Zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Blackouty w całym kraju z ostatniej chwili
Zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Blackouty w całym kraju

Wojska rosyjskie przeprowadziły w czwartek rano zmasowany, kombinowany atak z użyciem rakiet i dronów na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Wybuchy słychać było m.in. w Kijowie, a o zagrożeniu informowano m.in. w obwodach położonych przy granicy z Polską.

Tylko dwie partie notują wzrost poparcia. Zobacz najnowszy sondaż z ostatniej chwili
Tylko dwie partie notują wzrost poparcia. Zobacz najnowszy sondaż

Zarówno KO, jak i PiS tracą poparcie – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, opublikowanego w czwartek. Spadki wskazują, że jest jakieś zniechęcenie do obydwu formacji – zauważył w komentarzu dla WP politolog prof. Maciej Drzonek.

REKLAMA

30 lat prawnej ochrony życia w Polsce

7 stycznia 2023 roku minie 30 lat od uchwalenia Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Z tej okazji Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka przygotowało szereg inicjatyw pozwalających z różnych perspektyw ocenić i poddać refleksji znaczenie ustawy dla życia społecznego.
 30 lat prawnej ochrony życia w Polsce
/ pixabay.com/Ri_Ya

30 lat temu Polska jako pierwsze państwo na świecie w warunkach demokratycznych przyjęło prawo zwiększające prawną ochronę życia człowieka. Tamten dzień był zwieńczeniem wielu lat pracy społecznej. Z okazji 30. rocznicy uchwalenia "Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży" Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka przygotowało konferencje naukowe, film dokumentalny i publikację a także uruchomiło stronę internetową dedykowaną obchodom 30-lecia 30latustawy.pro-life.pl.

Konferencja popularno-naukowa "Jak mówić dziś o aborcji? 30 lat prawnej ochrony życia w Polsce" odbędzie się 12 stycznia 2023 roku w auli Biblioteki Głównej UPJPII w Krakowie. W ramach tego wydarzenia, łącząc głosy naukowców i działaczy pro-life, PSOŻC chce podsumować trzy ostatnie dekady ruchu pro-life w Polsce – docenić osiągnięcia tego czasu i określić zadania na przyszłość. Debata skupi się na trzech obszarach: historii i prawa, medycyny i społeczeństwa oraz mediów. Do grona prelegentów zaproszeni zostali m.in. red. Tomasz Rowiński ("DoRzeczy"), ks. prof. dr hab. Tadeusz Biesaga (UPJPII), Radosław Skubis (Alma Spei), dr hab. Klaudia Cymanow-Sosin (UPJPII), Wojciech Zięba (prezes PSOŻC) czy Magdalena Guziak-Nowak (PSOŻC).

Ogólnopolska konferencja naukowa "Polskie Wiosny Życia 1993*2020. Zmagania o zniesienie stalinowskiej ustawy aborcyjnej z 27 kwietnia 1956 r." odbędzie się 13 stycznia 2023 roku na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. Obszerna lista referatów obejmuje m.in. zagadnienia dotyczące formowania się prawa chroniącego życie, korzeni i charakteru sprzeciwu wobec tego prawa, konsekwencji społecznych i duchowych aborcji, jak również refleksji nad obecnością pozytywnej edukacji i przekazu medialnego na temat prokreacji i ciąży czy formacji katechetycznej, która sprzyja dojrzałości postaw rodzicielskich. Wśród znamienitych prelegentów znaleźli się m.in. abp dr Stanisław Gądecki, Marszałek Sejmu RP Marek Jurek, prof. Jan Żaryn, prof. KUL dr hab. Mieczysław Ryba, dr Paweł Wosicki, prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr.

Film dokumentalny "Tam Ktoś jest!" produkcji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka ukazuje historię uchwalenia i konsekwencje ustawy o planowaniu rodziny z 1993 r. regulującej zakres ochrony życia nienarodzonego dziecka w Polsce. Temat przedstawiają eksperci wielu dziedzin, m.in. ginekologii, neonatologii czy socjologii. Ich wywód jest wsparty wypowiedziami osób, które brały udział w historycznych wydarzeniach oraz które wspominają Polskę, w której obowiązywała stalinowska ustawa o aborcji na żądanie. Wiele uwagi w filmie poświęcono orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., zakazującemu aborcji eugenicznej. W filmie wypowiadają się także rodzice, którzy stanęli przed dramatycznymi wyzwaniami ochrony życia, sprawowania opieki i wychowania swoich dzieci z niepomyślną diagnozą prenatalną. Wreszcie film ukazuje największe wyzwania, jakie stoją przed środowiskami pro-life w Polsce w 30 lat po uchwaleniu ustawy chroniącej życie.

Wśród osób zabierających głos znaleźli się m.in.: dr Paweł Wosicki – prezes Fundacji Głos dla Życia, Wojciech Zięba – prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dr Krystyna Kluz, dr Piotr Guzdek, dr Justyna Ferek, dr Rafał Michalik, dr Piotr Wołochowicz.

Link do zapowiedzi filmu: https://youtu.be/cq5-nzNVxxU

Opracowanie "Jesteśmy w połowie drogi. 30 lat ochrony życia w Polsce" przedstawia historię aborcji w Polsce i Europie na przestrzeni ostatnich stu lat, szczególnie skupiając się na upływającym właśnie trzydziestoleciu. Publikacja w merytoryczny sposób opisuje, czym jest aborcja, wyjaśnia, o co chodziło z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego, obala mity zwolenników zabijania dzieci nienarodzonych, a także odpowiada na tak ważne pytanie, "czy ustawa z 1993 roku działa?".

Na stronie dedykowanej obchodom 30-lecia 30latustawy.pro-life.pl można zapoznać się ze szczegółami inicjatyw. Są tam dostępne szczegółowe programy obu konferencji, trailer filmu oraz pdf publikacji. Link do PDF: https://bit.ly/3Ff5Jf9

Wraz z transformacją ustrojową po 1989 r. sprawa ochrony życia ludzkiego od poczęcia stała się jedną z najbardziej palących społecznie kwestii. Burzliwe prace legislacyjne doprowadziły do przygotowania projektu ustawy uchwalonej 7 stycznia 1993 r., która zastąpiła ustawę aborcyjną z 1956 r. Nowa ustawa zniosła społeczną przesłankę do wykonania aborcji ("trudne warunki życiowe kobiety ciężarnej"). Polska stała się tym samym pierwszym państwem demokratycznym, którego parlament odrzucił aborcję "na żądanie".

Jak zwraca uwagę Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, nowe prawo nie zapewniało pełnej ochrony wszystkim poczętych dzieciom, ale dzięki niemu w ówczesnych warunkach społeczno-politycznych uzyskano regulacje, które w tamtym czasie były możliwe do osiągnięcia. Przyjęta ustawa dopuszczała uśmiercenie dziecka w przypadku, gdy ciąża stanowiła zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, badania prenatalne wskazywały na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu lub zachodziło uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Z powodu owych wyjątków od prawa do życia dziecka poczętego, po 1993 r. nie ustawały społeczne i polityczne wysiłki nad jego doskonaleniem. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował społeczną przesłankę do aborcji w maju 1997 r. W kolejnych latach do Sejmu zgłaszano liczne obywatelskie inicjatywy ustawodawcze. Finalnie przesłankę eugeniczną zakwestionował Trybunał Konstytucyjny w październiku 2020 r. Orzeczenie weszło w życie w styczniu 2021 r.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka od ponad dwudziestu lat działa na rzecz prawnej obrony życia człowieka z myślą również o tym, by dla każdego ocalonego ludzkiego życia z równym zaangażowaniem stwarzać przyjazną i bezpieczną przestrzeń do dalszego rozwoju. Realizuje tę misję od lat poprzez organizowanie różnorodnego wsparcia dla rodzin, w tym również finansowego w ramach Funduszu Dziecka Chorego i Funduszu Ochrony Macierzyństwa, rozwijając pozytywną edukację dzieci, młodzieży i dorosłych realizowaną przez media, publikacje wydawnicze, konkursy, wystawy i filmy.

pra, PSOŻC / Kraków



 

Polecane
Emerytury
Stażowe