Przewodniczący Episkopatu: Na skutek wojny wszyscy jesteśmy pokonani
W procesji przez Most Biskupa Jordana wzięli udział mieszkańcy Poznania, a także strażacy z różnych miejscowości archidiecezji. Przed figurą Niepokalanej, górującą nad miejscem, gdzie w grodzie księcia Mieszka I istniała pierwsza na ziemiach polskich kaplica chrześcijańska, strażacy złożyli wiązankę kwiatów.
- Przez Twoje, o Matko Zbawiciela, wstawiennictwo, prosimy o pokój dla Ukrainy. Pociesz wszystkie rodziny w żałobie. Pokrzep uchodźców i osoby zmuszone do ucieczki. Uzdrów zranionych na duszy – modlił się abp Gądecki.
Metropolita poznański nawiązał do modlitwy rzymian przed figurą Niepokalanej. - Jak mieszkańcy Rzymu, którzy (...) gromadzą się co roku na Placu Hiszpańskim przed maryjną kolumną wzniesioną tam na pamiątkę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, tak i my stajemy dzisiaj z naręczem kwiatów przed statuą Niepokalanej, aby złożyć hołd Tej, która – na mocy zasług swojego Syna Jezusa Chrystusa – została zachowana od grzechu pierworodnego i wszelkie zmazy grzesznej – mówił abp Gądecki.
Przewodniczący episkopatu w akcie oddania się Niepokalanej prosił, by Maryja pomagała ludziom wsłuchiwać się głos Chrystusa, aby „wołanie ubogich nie spotykało się z naszą obojętnością, cierpienie chorych i potrzebujących nie uchodziły naszej uwadze, aby poruszała nas samotność ludzi starszych i bezbronność dzieci, aby każde ludzkie życie było zawsze przez nas otaczane czcią”.
- Spraw także, abyśmy my sami nie zagubili celu naszej ziemskiej wędrówki. Niech łagodne światło wiary oświeca nasze dni – podkreślił abp Gądecki.
ms / Poznań