„Już 15 państw członkowskich za pułapem cenowym na import gazu. Bardzo blisko większości kwalifikowanej w Radzie UE”

„Doceniamy wysiłki Komisji i środki, które zaproponowała, aby stawić czoło kryzysowi. Ale musimy jeszcze zająć się najpoważniejszym problemem ze wszystkich: hurtową ceną gazu ziemnego. Limit cenowy, którego domagała się od początku coraz większa liczba państw członkowskich, jest jedynym środkiem, który pomoże każdemu państwu członkowskiemu złagodzić presję inflacyjną, zarządzać oczekiwaniami i zapewnić ramy na wypadek potencjalnych zakłóceń podaży oraz ograniczyć dodatkowe zyski w sektorze” – informują ministrowie.
W ich ocenie limit powinien obowiązywać wobec wszystkich transakcji hurtowych, które dotyczą gazu ziemnego.
„Można go zaprojektować w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw i swobodny przepływ gazu w Europie, jednocześnie realizując nasz wspólny cel, jakim jest zmniejszenie zapotrzebowania na gaz. Limit ten jest priorytetem i może być uzupełniony propozycjami wzmocnienia nadzoru finansowego nad rynkiem gazu i opracowania alternatywnych wskaźników cenowych dla cen gazu w Europie” – dodano w liście.
Wyniki głosowania
Jacek Saryusz-Wolski, polski ekonomista i europeista, opublikował na Twitterze post, w którym poinformował o wynikach głosowania w tej kwestii. Wyjaśnił, że już bardzo niewiele brakuje do uzyskania większości kwalifikowanej w Radzie UE.
„15 Państw Czł, w tym Polska, za pułapem cenowym na importowany gaz. Bardzo blisko większości kwalifikowanej w Radzie UE, wg zasady podwójnej większości. Kryterium 55% Państw spełnione, brakuje raptem 0.65% do 65% wg kryterium ludności, podobno jeszcze 2 kraje mogą dołączyć [pisownia oryginalna – przyp. red.]” – czytamy na jego profilu.
15 Państw Czł, w tym Polska, za pułapem cenowym na importowany gaz
— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) October 6, 2022
Bardzo blisko większości kawalifikowanej w Radzie UE, wg zasady podwójnej większości
Kryterium 55% Państw spełnione, brakuje raptem 0.65% do 65% wg kryterium ludności, podobno jeszcze 2 kraje mogą dołączyć
⬇️ pic.twitter.com/2JLsfoATpH