Najnowszy numer Tygodnika Solidarność o przeludnionych mieszkaniach w Polsce
„S” zasadniczo popiera inicjatywę rządu Mieszkanie Plus, apeluje jednak, by prace nad szczegółowymi rozwiązaniami były prowadzone z zachowaniem konsultacji, pozwalających na uzyskanie oczekiwanych efektów społecznych – można dowiedzieć się z artykułu Anny Grabowskiej.
Blok uzupełnia artykuł Anny Brzeskiej, w którym autorka opisała problem mieszkań komunalnych oraz kryteriów, jakimi gminy się kierują przy ich przyznawaniu. Okazuje się, że podstawowym kryterium, jest dochód na jednego członka rodziny. W Warszawie, granica dochodowa została ustawiona na poziomie 160 proc. minimalnej emerytury (obecnie 882,56 zł), czyli na jednego członka rodziny nie może przypadać więcej niż ok. 1413 zł.
To znacznie więcej niż granica dochodu obowiązująca w Programie 500 plus starających się o świadczenie na już na pierwsze dziecko – pisze autora.
Anny Brzeska wskazuje również, że mieszkań komunalnych jest w Polsce za mało. Autorka dotyka również problemu wyprzedawania mieszkań ich dotychczasowym użytkownikom.
Michał Miłosz opisuje sprawę Zygmunta Miernika. Nazywa go „ostatnim więźniem PRL.
Rzut tortem z bitą śmietaną został osądzony o wiele surowiej niż działalność przestępcza czy nawet mafijna, bo uderzył w „świętość” sądowego establishmentu. A to, że protestował przeciwko temu, że przez 27 lat sądy nie ukarały zbrodni komunistycznych, stało się okolicznością dodatkowo obciążającą – pisze autor.
W numerze znalazł się również wywiad z członkiem Komisji Krajowej NSZZ Solidarność i przewodniczącym „S” w kopalni Sobieski Waldemarem Sopatą. Wywiad dotyczy perspektywy rozwoju branży wydobywczo - energetycznej i uprawnień górników: trzynastej pensji, Barbórki, wcześniejszych emeryturach. Sopata wskazuje, że na temat górnictwa wypowiadają się osoby, które nie mają o nim pojęcia, a o branży krążą legendy nie mające wiele wspólnego z rzeczywistością.
Tygodnik opisuje również zebrania „S' w regionach, które stają się miejscem diagnozy rzeczywistości.
W żadnym stopniu nie czujemy wsparcia ze strony Państwowej Inspekcji Pracy. Cudów nie oczekujemy, a jedynie ich rzetelnej pracy – alarmują uczestnicy Walnego Zebrania Delegatów Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ "Solidarność".
Więcej na temat zebrania w Olsztynie w artykule Izy Kozłowskiej.
W stałych rubrykach Tygodnika Jakub Szmit omawia prawo pracowników do uczestniczenia w zarządzaniu zakładem pracy, a Tomasz Oleksiewicz upadłość konsumencką.
ab