Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Strajk, kiedy kończą się żarty

– O motywowaniu pracowników napisano tysiące poradników, ale o motywowaniu pracodawców?! No właśnie – nie za wiele. A zdarza się, że szeregowi pracownicy mają do czego zagrzewać swojego szefa: do poprawy warunków pracy czy choćby podwyższenia wynagrodzeń. Niestety, dialog często zawodzi i wtedy pracownicy są zmuszeni do zdecydowanego działania: do podjęcia strajku, który jest ich świętym prawem – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Konrad Wernicki. To właśnie tematyce roli strajku w dialogu społecznym poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Strajk, kiedy kończą się żarty

A co jeszcze w artykule Konrada Wernickiego? 

Mądre głowy z działów HR prześcigają się w coraz bardziej wymyślnych pomysłach na pozorne umilanie pracownikom życia inicjatywami typu „owocowe czwartki”, pokoje zabaw z ping-pongiem czy karnetami na prywatną psuedosłużbę zdrowia i siłownie. Wszystko to pic na wodę, bo są to rozwiązania tanie, które nie wpływają znacząco na finanse firmy ani na domowy budżet pracownika. To, co go najbardziej uszczęśliwi, to wyższa pensja, dzięki której będzie spokojniejszy o swoje codzienne życie, szczególnie w świecie rosnącej inflacji i rat kredytowych. Ale jak zmotywować pracodawcę do tego, by zapewnił odpowiednią płacę, by pracownik mógł przychodzić do firmy ze spokojną głową, pozbawioną frustracji? Samemu dużo się nie wskóra.

O roli związku zawodowego z Markiem Lewandowskim, rzecznikiem prasowym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, rozmawia Marcin Krzeszowiec. 

Związek zawodowy to nie jest instytucja zewnętrzna, tylko zorganizowani pracownicy, którzy biorą sprawy w swoje ręce i organizują się w związek. W ten sposób tworzą siłę, dzięki której mają wpływ na swoje warunki pracy i płacy. Trzeba podkreślić, że to sami pracownicy dbają o własne sprawy, organizując się w związek zawodowy. Robią to oczywiście na podstawie ustawy o związkach zawodowych, która wynika wprost z Konstytucji RP, dającej nam prawo do swobodnego zrzeszenia się m.in. w związki zawodowe. Kolejnym źródłem prawa jest Kodeks pracy i wewnętrzne akty w formie choćby statutu związku 

– słyszymy.

„Dyplomacja i Nord Stream 2” – o tym groźnym dla bezpieczeństwa energetycznego Europy projekcie pisze Teresa Wójcik.


Pomimo utworzenia zgodnie z prawem Unii Europejskiej odpowiedniej niemieckiej spółki zależnej nie można spodziewać się szybkiego zatwierdzenia do eksploatacji gazociągu Nord Stream 2. Nowa spółka – Gas for Europe GmbH z siedzibą w Schwerinie (Meklemburgia – Pomorze Przednie) – ma złożyć dokumenty niezbędne do kontynuacji procesu certyfikacji „w jak najkrótszym czasie”. Co wcale nie znaczy, że będzie to rzeczywiście krótki czas i że można przewidzieć zakończenie konfliktu o Nord Stream 2. Zdaniem Jochena Homanna, szefa niemieckiej Federalnej Agencji ds. Sieci (Bundesnetzagentur), wpisano spółkę do rejestru handlowego, ale nie ma w tej sprawie „dalszych kroków” – poinformował kilka dni temu „Die Welt”. Zatwierdzenie gazociągu Nord Stream 2 zostało wstrzymane, a Komisja Europejska będzie kontrolować zgodność projektu z polityką energetyczną Unii Europejskiej, jak poinformował wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

O projekcie „Życie warte jest rozmowy” z ks. Tomaszem Trzaską, ekspertem tego projektu, duszpasterzem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, pracownikiem IPN, rozmawia Agnieszka Żurek.

– To wielopłaszczyznowa inicjatywa pomocowa w obszarze profilaktyki zachowań samobójczych. To miejsce, w którym osoby znajdujące się w kryzysie psychicznym i ich rodziny mogą otrzymać kompleksową pomoc. Otaczamy opieką także osoby, które przeżyły stratę kogoś bliskiego w wyniku samobójstwa. Wszelkie informacje na temat naszego projektu znajdują się na stronie zwjr.pl. Nasz zespół prowadzi różne szkolenia, kampanie internetowe, webinary pomocowe dla różnych grup – nauczycieli, osób duchownych, rodziców. Nasza działalność skierowana jest do szerokiego grona ludzi

– mówi ks. Trzaska.

„Spacerowicze” – o tzw. świdnickich spacerach pisze Barbara Michałowska. 

Na początku lutego 1982 roku mieszkańcy Świdnika w pełni legalny, a zarazem oryginalny sposób postanowili wyrazić swój sprzeciw wobec wszechobecnej propagandy rządowych mediów. W porze głównego wydania „Dziennika Telewizyjnego” tysiące świdniczan wychodziło na spacer. 

Podobno na pomysł spacerów w porze „Dziennika Telewizyjnego” wpadł były trener boksu, a w 1982 roku przewodniczący świdnickiego Koła Emerytów NSZZ „Solidarność” Jan Kazimierczak. 4 lutego z jego inicjatywy grupa emerytów o 19:30 urządziła sobie spacer jedną z ulic miasta. Następnego dnia ulicą Sławińskiego (obecnie Niepodległości) w okolicach komisariatu milicji spacerowały już całe rodziny. W następnych spacerach uczestniczyły tysiące świdniczan. Pojawiali się o 19:30, a równo o 20 wszyscy wracali do domów.

Co jeszcze w numerze? 

  • „Starzejemy się” – Barbara Michałowska o wstępnych ustaleniach Narodowego Spisu Powszechnego 
  • „PGNiG vs Gazprom” – Teresa Wójcik o niedawnych wyrokach Sądu Unii Europejskiej 
  • „Rosyjskie służby na kroplówce z kryptowalut” – Aleksander Żywczyk o tym, że Rosyjski Bank Centralny zaproponował wprowadzenie zakazu handlu kryptowalutami 
  • „Italia w objęciach Rosji” – Aleksander Żywczyk o osi Moskwa–Berlin–Rzym 
  • „Stracone pokolenie lockdownu” – Barbara Michałowska o nowym pokoleniu pracowników zwanym „pokoleniem lockdownu”
  • „Fejki na temat Kościoła” – Agnieszka Żurek o atakach na Kościół 
  • „Prywatne piekło” – Sebastian Pytel recenzuje film „Hazardzista”
  • Piotr Łopuszański o książce „Tajemne życie autorów książek dla dzieci”
  • „Archeologia vs pisma” – prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • „Nowa kosmiczna ikona… mody” – Aleksander Żywczyk o Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba 
  • „Solidarni w niesieniu pomocy” – Ewa Górska o Diecezjalnej Komisji Charytatywnej 
  • Sport: „Wreszcie mamy nowego selekcjonera!” Łukasz Bobruk, „Mistrzostwa ze stanem wojennym w tle” Barbara Michałowska przypomina mecz z ZSRR podczas mundialu w Hiszpanii 


 

POLECANE
Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu Mateuszowi Morawieckiemu z ostatniej chwili
Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu Mateuszowi Morawieckiemu

W czwartek do Sejmu wpłynął wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu byłemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Chodzi o postępowanie ws. tzw. "wyborów kopertowych".

Co nas czeka w pogodzie? Jest nowy komunikat IMGW Wiadomości
Co nas czeka w pogodzie? Jest nowy komunikat IMGW

W czwartek zachmurzenie duże, na południu i północnym wschodzie marznący deszcz, w rejonach górskich deszcz i śnieg. W nocy mgły. Podobna pogoda będzie w piątek – poinformowała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Agnieszka Prasek.

Sprzeczka w autobusie. Jest decyzja sądu ws. 39-latka Wiadomości
Sprzeczka w autobusie. Jest decyzja sądu ws. 39-latka

Zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci 42-letniego Przemysława K. i kierowania gróźb wobec kierowcy autobusu usłyszał 39-letni Adam M. W czwartek sąd zadecydował o jego aresztowaniu. Chodzi o awanturę w autobusie MZK w Gorzowie Wlkp.

Kijów: Wielka Brytania podpisze 100-letni traktat z Ukrainą z ostatniej chwili
Kijów: Wielka Brytania podpisze 100-letni traktat z Ukrainą

Brytyjski premier Keir Starmer przybył w czwartek do Kijowa. Jak podają media, ma zadeklarować więcej dostaw broni i obiecać brytyjskie wsparcie dla Ukrainy na następne 100 lat.

Jest zwiastun nowego hitu Netflixa. Fani długo na to czekali Wiadomości
Jest zwiastun nowego hitu Netflixa. Fani długo na to czekali

Netflix opublikował pierwszy zwiastun długo oczekiwanej animacji „Wiedźmin: Syreny z głębin”, która pojawi się na platformie już 11 lutego. Film oparty jest na uniwersum stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego i zapowiada się na kolejny hit.

Burza w Konfederacji. Zdecydowano ws. przyszłości Brauna w partii Wiadomości
Burza w Konfederacji. Zdecydowano ws. przyszłości Brauna w partii

Do sądu partyjnego trafi wniosek o usunięcie z Konfederacji europosła Grzegorza Brauna – poinformował w czwartek lider ugrupowania, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak. Braun w środę ogłosił, że będzie kandydował na prezydenta.

Nie żyje znana piosenkarka. Przegrała walkę z rakiem Wiadomości
Nie żyje znana piosenkarka. Przegrała walkę z rakiem

Nie żyje Linda Nolan, związana z zespołem The Nolans. Artystka zmarła 15 stycznia w wieku 65 lat. Wiadomo, że przez 20 lat walczyła z rakiem piersi. O jej śmierci poinformował agent Dermot McNamara.

Odpowiedź PKW na pismo ministra finansów. Nowe informacje z ostatniej chwili
Odpowiedź PKW na pismo ministra finansów. Nowe informacje

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak uważa, że szef MF Andrzej Domański powinien wypłacić środki PiS, bo uchwała PKW w tej sprawie jest jednoznaczna. Dodał, że o piśmie ministra w czwartek będzie mógł wypowiedzieć się każdy z członków PKW i trudno przesądzić, czym skończy się dyskusja.

Ten serial zastąpi „Dr House’a”? Zapowiada się prawdziwy hit Wiadomości
Ten serial zastąpi „Dr House’a”? Zapowiada się prawdziwy hit

16 stycznia na jednej z popularnych platform streamingowych Max zadebiutował nowy serial medyczny „Doktor Larsen”, który od samego początku cieszy się uznaniem widzów. Produkcja skupia się na losach dr Amy Larsen, wybitnej lekarki, która po poważnym urazie mózgu traci pamięć z ostatnich ośmiu lat swojego życia. Z dnia na dzień kobieta musi stawić czoła nieznanemu światu, w którym nic nie jest takie, jak pamięta.

Tyle kosztują drzewa z Niemiec sadzone w Warszawie z ostatniej chwili
Tyle kosztują drzewa z Niemiec sadzone w Warszawie

Na placu Centralnym w Warszawie zostanie posadzonych łącznie ponad sto drzew. Zostaną sprowadzone do Polski aż z Niemiec, co kilka miesięcy temu wzburzyło opinię publiczną. Wiadomo już, ile władze miasta zapłaciły za te "zakupy".

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Strajk, kiedy kończą się żarty

– O motywowaniu pracowników napisano tysiące poradników, ale o motywowaniu pracodawców?! No właśnie – nie za wiele. A zdarza się, że szeregowi pracownicy mają do czego zagrzewać swojego szefa: do poprawy warunków pracy czy choćby podwyższenia wynagrodzeń. Niestety, dialog często zawodzi i wtedy pracownicy są zmuszeni do zdecydowanego działania: do podjęcia strajku, który jest ich świętym prawem – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Konrad Wernicki. To właśnie tematyce roli strajku w dialogu społecznym poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Strajk, kiedy kończą się żarty

A co jeszcze w artykule Konrada Wernickiego? 

Mądre głowy z działów HR prześcigają się w coraz bardziej wymyślnych pomysłach na pozorne umilanie pracownikom życia inicjatywami typu „owocowe czwartki”, pokoje zabaw z ping-pongiem czy karnetami na prywatną psuedosłużbę zdrowia i siłownie. Wszystko to pic na wodę, bo są to rozwiązania tanie, które nie wpływają znacząco na finanse firmy ani na domowy budżet pracownika. To, co go najbardziej uszczęśliwi, to wyższa pensja, dzięki której będzie spokojniejszy o swoje codzienne życie, szczególnie w świecie rosnącej inflacji i rat kredytowych. Ale jak zmotywować pracodawcę do tego, by zapewnił odpowiednią płacę, by pracownik mógł przychodzić do firmy ze spokojną głową, pozbawioną frustracji? Samemu dużo się nie wskóra.

O roli związku zawodowego z Markiem Lewandowskim, rzecznikiem prasowym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, rozmawia Marcin Krzeszowiec. 

Związek zawodowy to nie jest instytucja zewnętrzna, tylko zorganizowani pracownicy, którzy biorą sprawy w swoje ręce i organizują się w związek. W ten sposób tworzą siłę, dzięki której mają wpływ na swoje warunki pracy i płacy. Trzeba podkreślić, że to sami pracownicy dbają o własne sprawy, organizując się w związek zawodowy. Robią to oczywiście na podstawie ustawy o związkach zawodowych, która wynika wprost z Konstytucji RP, dającej nam prawo do swobodnego zrzeszenia się m.in. w związki zawodowe. Kolejnym źródłem prawa jest Kodeks pracy i wewnętrzne akty w formie choćby statutu związku 

– słyszymy.

„Dyplomacja i Nord Stream 2” – o tym groźnym dla bezpieczeństwa energetycznego Europy projekcie pisze Teresa Wójcik.


Pomimo utworzenia zgodnie z prawem Unii Europejskiej odpowiedniej niemieckiej spółki zależnej nie można spodziewać się szybkiego zatwierdzenia do eksploatacji gazociągu Nord Stream 2. Nowa spółka – Gas for Europe GmbH z siedzibą w Schwerinie (Meklemburgia – Pomorze Przednie) – ma złożyć dokumenty niezbędne do kontynuacji procesu certyfikacji „w jak najkrótszym czasie”. Co wcale nie znaczy, że będzie to rzeczywiście krótki czas i że można przewidzieć zakończenie konfliktu o Nord Stream 2. Zdaniem Jochena Homanna, szefa niemieckiej Federalnej Agencji ds. Sieci (Bundesnetzagentur), wpisano spółkę do rejestru handlowego, ale nie ma w tej sprawie „dalszych kroków” – poinformował kilka dni temu „Die Welt”. Zatwierdzenie gazociągu Nord Stream 2 zostało wstrzymane, a Komisja Europejska będzie kontrolować zgodność projektu z polityką energetyczną Unii Europejskiej, jak poinformował wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

O projekcie „Życie warte jest rozmowy” z ks. Tomaszem Trzaską, ekspertem tego projektu, duszpasterzem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, pracownikiem IPN, rozmawia Agnieszka Żurek.

– To wielopłaszczyznowa inicjatywa pomocowa w obszarze profilaktyki zachowań samobójczych. To miejsce, w którym osoby znajdujące się w kryzysie psychicznym i ich rodziny mogą otrzymać kompleksową pomoc. Otaczamy opieką także osoby, które przeżyły stratę kogoś bliskiego w wyniku samobójstwa. Wszelkie informacje na temat naszego projektu znajdują się na stronie zwjr.pl. Nasz zespół prowadzi różne szkolenia, kampanie internetowe, webinary pomocowe dla różnych grup – nauczycieli, osób duchownych, rodziców. Nasza działalność skierowana jest do szerokiego grona ludzi

– mówi ks. Trzaska.

„Spacerowicze” – o tzw. świdnickich spacerach pisze Barbara Michałowska. 

Na początku lutego 1982 roku mieszkańcy Świdnika w pełni legalny, a zarazem oryginalny sposób postanowili wyrazić swój sprzeciw wobec wszechobecnej propagandy rządowych mediów. W porze głównego wydania „Dziennika Telewizyjnego” tysiące świdniczan wychodziło na spacer. 

Podobno na pomysł spacerów w porze „Dziennika Telewizyjnego” wpadł były trener boksu, a w 1982 roku przewodniczący świdnickiego Koła Emerytów NSZZ „Solidarność” Jan Kazimierczak. 4 lutego z jego inicjatywy grupa emerytów o 19:30 urządziła sobie spacer jedną z ulic miasta. Następnego dnia ulicą Sławińskiego (obecnie Niepodległości) w okolicach komisariatu milicji spacerowały już całe rodziny. W następnych spacerach uczestniczyły tysiące świdniczan. Pojawiali się o 19:30, a równo o 20 wszyscy wracali do domów.

Co jeszcze w numerze? 

  • „Starzejemy się” – Barbara Michałowska o wstępnych ustaleniach Narodowego Spisu Powszechnego 
  • „PGNiG vs Gazprom” – Teresa Wójcik o niedawnych wyrokach Sądu Unii Europejskiej 
  • „Rosyjskie służby na kroplówce z kryptowalut” – Aleksander Żywczyk o tym, że Rosyjski Bank Centralny zaproponował wprowadzenie zakazu handlu kryptowalutami 
  • „Italia w objęciach Rosji” – Aleksander Żywczyk o osi Moskwa–Berlin–Rzym 
  • „Stracone pokolenie lockdownu” – Barbara Michałowska o nowym pokoleniu pracowników zwanym „pokoleniem lockdownu”
  • „Fejki na temat Kościoła” – Agnieszka Żurek o atakach na Kościół 
  • „Prywatne piekło” – Sebastian Pytel recenzuje film „Hazardzista”
  • Piotr Łopuszański o książce „Tajemne życie autorów książek dla dzieci”
  • „Archeologia vs pisma” – prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • „Nowa kosmiczna ikona… mody” – Aleksander Żywczyk o Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba 
  • „Solidarni w niesieniu pomocy” – Ewa Górska o Diecezjalnej Komisji Charytatywnej 
  • Sport: „Wreszcie mamy nowego selekcjonera!” Łukasz Bobruk, „Mistrzostwa ze stanem wojennym w tle” Barbara Michałowska przypomina mecz z ZSRR podczas mundialu w Hiszpanii 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe