[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Jak efektywnie wpływać na administrację Joe Bidena?

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau udzielił ostatnio wywiadu, w którym opisał, jak obecnie wyglądają relacje Polski z administracją Joe Bidena. Z jego słów wynika, że amerykański prezydent nie konsultuje się z sojusznikami w ważnych dla nich sprawach. Nie będzie spotkania Biden-Duda przed spotkaniem z Putinem.
 [Felieton
/ PAP/EPA/SARAH SILBIGER / POOL

Wydaje się, że po słowach Joe Bidena, który zrezygnował z nałożenia sankcji na budowę Nord Stream 2, należałoby zacząć wyciągać wnioski z efektywności naszych działań. Mieszkając w Stanach Zjednoczonych od wielu lat, przyglądam się temu problemowi. Moja publicystyka wielokrotnie dotyka tego tematu. Od kilku miesięcy publikuję na łamach „Tygodnika Solidarność” w Polsce i „Kuryera Polskiego” w USA w obu wersjach językowych teksty zachęcające polską diasporę i media do aktywności w popularyzacji tematu inicjatywy Trójmorza i wschodniej flanki NATO. Spotykam się z amerykańskimi politykami szczebla stanowego, którzy absolutnie nic nie wiedzą na temat Trójmorza ani tego, co się dzieje na wschodniej flance NATO. Z drugiej strony dostaję e-maile zapraszające mnie na koncerty polskiej muzyki poważnej. Otrzymuję także e-maile o debatach przygotowywanych przez organizacje ukraińskie w USA na szczeblu Waszyngtonu w celu zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo krajów Trójmorza i zagrożenia ciągle powodowane przez Rosję. Pisaliśmy o tym wielokrotnie w „Kuryerze Polskim”. Jak efektywnie wpływać na administrację Joe Bidena? Jest to pytanie, które powinna sobie zadawać codziennie polska klasa polityczna od lewa do prawa. Pomóc mogą tylko międzynarodowe debaty i cykle wykładów przybliżające amerykańskiej klasie politycznej idee Trójmorza jako gwarancji dla USA przeciw polityce wypchnięcia Stanów Zjednoczonych z Europy. Można tego dokonać tylko w oparciu o współpracę z amerykańskimi organizacjami zajmującymi się polityką zagraniczną, innymi placówkami dyplomatycznymi krajów Trójmorza oraz organizacjami diaspor tych krajów. Działania te powinny posiadać angielskojęzyczną oprawę medialną, która dotrze do amerykańskiej elity. Przestańmy zajmować się sprawami nieistotnymi, bo liczy się tutaj bezpieczeństwo Polski i krajów Europy Wschodniej, które po 1944 roku nie są istotnym priorytetem Zachodu. Czas, aby polska elita polityczna zaczęła traktować polską diasporę jako ważny czynnik w tej grze. Może nastał czas, aby po spotkaniu Putin-Biden ambasady krajów Trójmorza urządziły w Waszyngtonie wielką debatę na temat zagrożeń na wschodniej flance NATO? Oglądam amerykańskie media prawie codziennie i temat ten nigdy nie przebija się do amerykańskiej publiczności. Mamy ciągle wielu sympatyków w samych Stanach Zjednoczonych i na pewno należą do nich środowiska wojskowe. Debata, która toczy się w środowiskach geopolityków w Polsce, musi zaistnieć również w USA. Dlaczego polskie placówki dyplomatyczne nie zorganizują na którymś z amerykańskich uniwersytetów debaty Friedman-Bartosiak? Potrzebujemy takiego głosu tutaj, w Ameryce, aby w końcu zacząć mówić głośno o Trójmorzu w Ameryce. Czas, aby skupić się na narracji podkreślającej nasze interesy, interesy krajów Trójmorza i Europy Wschodniej, które tak jak po 1939 roku zostały pozostawione na pastwę agresorów.


 

POLECANE
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego z ostatniej chwili
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wykonano niezwykle symboliczną fotografię.

Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Wiadomości
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać?

Coraz więcej Polaków otrzymuje połączenia z nieznanych, zagranicznych numerów – najczęściej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oferta pracy lub kontakt od znajomego, to w rzeczywistości mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii tylko u nas
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii

Od 12 godzin pod pełną parą pracuja hiszpańscy śledczy i analitycy rynku energii, aby ustalić, co było faktycznym powodem pierwszego tak dużego w Europie blackoutu. Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

Dariusz Matecki wskazuje: Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw polityka
Dariusz Matecki wskazuje: "Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw"

"Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw wyborczych" – pisze na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki o parlamentarzyście PO Sławomirze Nitrasie. W opublikowanym komentarzu Matecki opisał sytuację z 2006 roku, gdy Nitras był szefem sztabu wyborczego kandydata PO Piotr Krzystka na prezydenta Szczecina.

Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie z ostatniej chwili
Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie

Inwazyjne mrówki Tapinoma magnum niszczą infrastrukturę w Niemczech i powodują przerwy w prądzie – informuje Frankfurter Rundschau.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Jak efektywnie wpływać na administrację Joe Bidena?

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau udzielił ostatnio wywiadu, w którym opisał, jak obecnie wyglądają relacje Polski z administracją Joe Bidena. Z jego słów wynika, że amerykański prezydent nie konsultuje się z sojusznikami w ważnych dla nich sprawach. Nie będzie spotkania Biden-Duda przed spotkaniem z Putinem.
 [Felieton
/ PAP/EPA/SARAH SILBIGER / POOL

Wydaje się, że po słowach Joe Bidena, który zrezygnował z nałożenia sankcji na budowę Nord Stream 2, należałoby zacząć wyciągać wnioski z efektywności naszych działań. Mieszkając w Stanach Zjednoczonych od wielu lat, przyglądam się temu problemowi. Moja publicystyka wielokrotnie dotyka tego tematu. Od kilku miesięcy publikuję na łamach „Tygodnika Solidarność” w Polsce i „Kuryera Polskiego” w USA w obu wersjach językowych teksty zachęcające polską diasporę i media do aktywności w popularyzacji tematu inicjatywy Trójmorza i wschodniej flanki NATO. Spotykam się z amerykańskimi politykami szczebla stanowego, którzy absolutnie nic nie wiedzą na temat Trójmorza ani tego, co się dzieje na wschodniej flance NATO. Z drugiej strony dostaję e-maile zapraszające mnie na koncerty polskiej muzyki poważnej. Otrzymuję także e-maile o debatach przygotowywanych przez organizacje ukraińskie w USA na szczeblu Waszyngtonu w celu zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo krajów Trójmorza i zagrożenia ciągle powodowane przez Rosję. Pisaliśmy o tym wielokrotnie w „Kuryerze Polskim”. Jak efektywnie wpływać na administrację Joe Bidena? Jest to pytanie, które powinna sobie zadawać codziennie polska klasa polityczna od lewa do prawa. Pomóc mogą tylko międzynarodowe debaty i cykle wykładów przybliżające amerykańskiej klasie politycznej idee Trójmorza jako gwarancji dla USA przeciw polityce wypchnięcia Stanów Zjednoczonych z Europy. Można tego dokonać tylko w oparciu o współpracę z amerykańskimi organizacjami zajmującymi się polityką zagraniczną, innymi placówkami dyplomatycznymi krajów Trójmorza oraz organizacjami diaspor tych krajów. Działania te powinny posiadać angielskojęzyczną oprawę medialną, która dotrze do amerykańskiej elity. Przestańmy zajmować się sprawami nieistotnymi, bo liczy się tutaj bezpieczeństwo Polski i krajów Europy Wschodniej, które po 1944 roku nie są istotnym priorytetem Zachodu. Czas, aby polska elita polityczna zaczęła traktować polską diasporę jako ważny czynnik w tej grze. Może nastał czas, aby po spotkaniu Putin-Biden ambasady krajów Trójmorza urządziły w Waszyngtonie wielką debatę na temat zagrożeń na wschodniej flance NATO? Oglądam amerykańskie media prawie codziennie i temat ten nigdy nie przebija się do amerykańskiej publiczności. Mamy ciągle wielu sympatyków w samych Stanach Zjednoczonych i na pewno należą do nich środowiska wojskowe. Debata, która toczy się w środowiskach geopolityków w Polsce, musi zaistnieć również w USA. Dlaczego polskie placówki dyplomatyczne nie zorganizują na którymś z amerykańskich uniwersytetów debaty Friedman-Bartosiak? Potrzebujemy takiego głosu tutaj, w Ameryce, aby w końcu zacząć mówić głośno o Trójmorzu w Ameryce. Czas, aby skupić się na narracji podkreślającej nasze interesy, interesy krajów Trójmorza i Europy Wschodniej, które tak jak po 1939 roku zostały pozostawione na pastwę agresorów.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe