[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Jak efektywnie wpływać na administrację Joe Bidena?

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau udzielił ostatnio wywiadu, w którym opisał, jak obecnie wyglądają relacje Polski z administracją Joe Bidena. Z jego słów wynika, że amerykański prezydent nie konsultuje się z sojusznikami w ważnych dla nich sprawach. Nie będzie spotkania Biden-Duda przed spotkaniem z Putinem.
 [Felieton
/ PAP/EPA/SARAH SILBIGER / POOL

Wydaje się, że po słowach Joe Bidena, który zrezygnował z nałożenia sankcji na budowę Nord Stream 2, należałoby zacząć wyciągać wnioski z efektywności naszych działań. Mieszkając w Stanach Zjednoczonych od wielu lat, przyglądam się temu problemowi. Moja publicystyka wielokrotnie dotyka tego tematu. Od kilku miesięcy publikuję na łamach „Tygodnika Solidarność” w Polsce i „Kuryera Polskiego” w USA w obu wersjach językowych teksty zachęcające polską diasporę i media do aktywności w popularyzacji tematu inicjatywy Trójmorza i wschodniej flanki NATO. Spotykam się z amerykańskimi politykami szczebla stanowego, którzy absolutnie nic nie wiedzą na temat Trójmorza ani tego, co się dzieje na wschodniej flance NATO. Z drugiej strony dostaję e-maile zapraszające mnie na koncerty polskiej muzyki poważnej. Otrzymuję także e-maile o debatach przygotowywanych przez organizacje ukraińskie w USA na szczeblu Waszyngtonu w celu zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo krajów Trójmorza i zagrożenia ciągle powodowane przez Rosję. Pisaliśmy o tym wielokrotnie w „Kuryerze Polskim”. Jak efektywnie wpływać na administrację Joe Bidena? Jest to pytanie, które powinna sobie zadawać codziennie polska klasa polityczna od lewa do prawa. Pomóc mogą tylko międzynarodowe debaty i cykle wykładów przybliżające amerykańskiej klasie politycznej idee Trójmorza jako gwarancji dla USA przeciw polityce wypchnięcia Stanów Zjednoczonych z Europy. Można tego dokonać tylko w oparciu o współpracę z amerykańskimi organizacjami zajmującymi się polityką zagraniczną, innymi placówkami dyplomatycznymi krajów Trójmorza oraz organizacjami diaspor tych krajów. Działania te powinny posiadać angielskojęzyczną oprawę medialną, która dotrze do amerykańskiej elity. Przestańmy zajmować się sprawami nieistotnymi, bo liczy się tutaj bezpieczeństwo Polski i krajów Europy Wschodniej, które po 1944 roku nie są istotnym priorytetem Zachodu. Czas, aby polska elita polityczna zaczęła traktować polską diasporę jako ważny czynnik w tej grze. Może nastał czas, aby po spotkaniu Putin-Biden ambasady krajów Trójmorza urządziły w Waszyngtonie wielką debatę na temat zagrożeń na wschodniej flance NATO? Oglądam amerykańskie media prawie codziennie i temat ten nigdy nie przebija się do amerykańskiej publiczności. Mamy ciągle wielu sympatyków w samych Stanach Zjednoczonych i na pewno należą do nich środowiska wojskowe. Debata, która toczy się w środowiskach geopolityków w Polsce, musi zaistnieć również w USA. Dlaczego polskie placówki dyplomatyczne nie zorganizują na którymś z amerykańskich uniwersytetów debaty Friedman-Bartosiak? Potrzebujemy takiego głosu tutaj, w Ameryce, aby w końcu zacząć mówić głośno o Trójmorzu w Ameryce. Czas, aby skupić się na narracji podkreślającej nasze interesy, interesy krajów Trójmorza i Europy Wschodniej, które tak jak po 1939 roku zostały pozostawione na pastwę agresorów.


 

POLECANE
Instytut Myśli Schumana poparł kandydaturę Karola Nawrockiego na Prezydenta RP gorące
Instytut Myśli Schumana poparł kandydaturę Karola Nawrockiego na Prezydenta RP

Na adres Redakcji otrzymaliśmy list prof. Zbigniewa Krysiaka, który w imieniu Instytutu Myśli Schumana wyraża poparcie dla kandydatury prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego na Prezydenta RP. List publikujemy w całości.

Pożary w Los Angeles. Nie żyje znany aktor Wiadomości
Pożary w Los Angeles. Nie żyje znany aktor

32-letni Rory Callum Sykes, dawny australijski aktor dziecięcy i motywacyjny mówca, jest jedną z ofiar niszczycielskich pożarów, które od 7 stycznia trawią Los Angeles. Informację o jego śmierci podała jego matka, Shelley Sykes, we wzruszającym wpisie zamieszczonym 9 stycznia na platformie X.

IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia przed oblodzeniem na nadchodzącą noc na północy kraju. IMGW nadal ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi w całym kraju: intensywnymi opadami śniegu, zamieciami i wezbraniem wody na Bałtyku.

Nie chciałby tego. Mentzen komentuje doniesienia ws. Brauna polityka
"Nie chciałby tego". Mentzen komentuje doniesienia ws. Brauna

To ludzie nieżyczliwi Grzegorzowi Braunowi rozpuszczają takie plotki - powiedział PAP kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen komentując informacje o możliwym starcie w wyborach Brauna, również polityka tej formacji.

Burza w Pałacu Buckingham. To już właściwie przesądzone Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. "To już właściwie przesądzone"

Rodzina księżnej Kate Middleton i księcia Williama przeżywa znaczący moment. Najstarszy syn pary, książę George, przygotowuje się właśnie do nowego etapu w swoim życiu - zmiany szkoły. Decyzja o jego edukacji zaskoczyła wielu, ale eksperci twierdzą, że wybór jest już niemal pewny.

Potwierdził to. Sensacyjne doniesienia ws. znanego piłkarza Wiadomości
"Potwierdził to". Sensacyjne doniesienia ws. znanego piłkarza

Gruziński piłkarz Napoli Chwicza Kwaracchelia chce jak najszybciej opuścić klub - poinformował na konferencji prasowej trener lidera włoskiej ekstraklasy Antonio Conte. Według doniesień medialnych 23-letni napastnik może przenieść się do Liverpoolu lub Paris Saint-Germain.

O zwrocie zagrabionych przez Niemców dzieł sztuki zdecydują Niemcy i Centralna Rada Żydów. Udziału Polski nie przewidziano gorące
O zwrocie zagrabionych przez Niemców dzieł sztuki zdecydują Niemcy i Centralna Rada Żydów. "Udziału Polski nie przewidziano"

Ja donosi Deutsche Welle w Niemczech ma zostać utworzony specjalny specjalny trybunał arbitrażowy, który ma decydować o zwrocie zagrabionych przez Niemców podczas II Wojny Światowej dzieł sztuki. Zostanie również zreformowana procedura zwrotu.

Ostrzegam wszystkich. Znany aktor trafił do szpitala Wiadomości
"Ostrzegam wszystkich". Znany aktor trafił do szpitala

Znany aktor Jacek Borkowski, który od lat wciela się w postać Piotra Rafalskiego w serialu "Klan", przeszedł niedawno poważną operację biodra. Problemy zdrowotne zmusiły go do przerwania dotychczasowego trybu życia. W mediach społecznościowych opowiedział o swoich doświadczeniach, apelując jednocześnie do fanów.

Portugalia odrzuca liberalizację aborcji gorące
Portugalia odrzuca liberalizację aborcji

W piątek portugalski parlament odrzucił propozycje ustaw mających na celu złagodzenie przepisów dotyczących aborcji. Jednym z nich był projekt skrajnie lewicowej partii Livre, zakładający wydłużenie dopuszczalnego terminu przerwania ciąży z 10 do 14 tygodni. Inne odrzucone inicjatywy pochodziły m.in. od Partii Socjalistycznej (PS), Bloku Lewicy (BE) oraz Inicjatywy Liberalnej (IL).

Wypadek autokaru przy granicy z Polską. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Wypadek autokaru przy granicy z Polską. Są ofiary śmiertelne

Media obiegła informacja o groźnym wypadku autokaru. Są ofiary śmiertelne.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Jak efektywnie wpływać na administrację Joe Bidena?

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau udzielił ostatnio wywiadu, w którym opisał, jak obecnie wyglądają relacje Polski z administracją Joe Bidena. Z jego słów wynika, że amerykański prezydent nie konsultuje się z sojusznikami w ważnych dla nich sprawach. Nie będzie spotkania Biden-Duda przed spotkaniem z Putinem.
 [Felieton
/ PAP/EPA/SARAH SILBIGER / POOL

Wydaje się, że po słowach Joe Bidena, który zrezygnował z nałożenia sankcji na budowę Nord Stream 2, należałoby zacząć wyciągać wnioski z efektywności naszych działań. Mieszkając w Stanach Zjednoczonych od wielu lat, przyglądam się temu problemowi. Moja publicystyka wielokrotnie dotyka tego tematu. Od kilku miesięcy publikuję na łamach „Tygodnika Solidarność” w Polsce i „Kuryera Polskiego” w USA w obu wersjach językowych teksty zachęcające polską diasporę i media do aktywności w popularyzacji tematu inicjatywy Trójmorza i wschodniej flanki NATO. Spotykam się z amerykańskimi politykami szczebla stanowego, którzy absolutnie nic nie wiedzą na temat Trójmorza ani tego, co się dzieje na wschodniej flance NATO. Z drugiej strony dostaję e-maile zapraszające mnie na koncerty polskiej muzyki poważnej. Otrzymuję także e-maile o debatach przygotowywanych przez organizacje ukraińskie w USA na szczeblu Waszyngtonu w celu zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo krajów Trójmorza i zagrożenia ciągle powodowane przez Rosję. Pisaliśmy o tym wielokrotnie w „Kuryerze Polskim”. Jak efektywnie wpływać na administrację Joe Bidena? Jest to pytanie, które powinna sobie zadawać codziennie polska klasa polityczna od lewa do prawa. Pomóc mogą tylko międzynarodowe debaty i cykle wykładów przybliżające amerykańskiej klasie politycznej idee Trójmorza jako gwarancji dla USA przeciw polityce wypchnięcia Stanów Zjednoczonych z Europy. Można tego dokonać tylko w oparciu o współpracę z amerykańskimi organizacjami zajmującymi się polityką zagraniczną, innymi placówkami dyplomatycznymi krajów Trójmorza oraz organizacjami diaspor tych krajów. Działania te powinny posiadać angielskojęzyczną oprawę medialną, która dotrze do amerykańskiej elity. Przestańmy zajmować się sprawami nieistotnymi, bo liczy się tutaj bezpieczeństwo Polski i krajów Europy Wschodniej, które po 1944 roku nie są istotnym priorytetem Zachodu. Czas, aby polska elita polityczna zaczęła traktować polską diasporę jako ważny czynnik w tej grze. Może nastał czas, aby po spotkaniu Putin-Biden ambasady krajów Trójmorza urządziły w Waszyngtonie wielką debatę na temat zagrożeń na wschodniej flance NATO? Oglądam amerykańskie media prawie codziennie i temat ten nigdy nie przebija się do amerykańskiej publiczności. Mamy ciągle wielu sympatyków w samych Stanach Zjednoczonych i na pewno należą do nich środowiska wojskowe. Debata, która toczy się w środowiskach geopolityków w Polsce, musi zaistnieć również w USA. Dlaczego polskie placówki dyplomatyczne nie zorganizują na którymś z amerykańskich uniwersytetów debaty Friedman-Bartosiak? Potrzebujemy takiego głosu tutaj, w Ameryce, aby w końcu zacząć mówić głośno o Trójmorzu w Ameryce. Czas, aby skupić się na narracji podkreślającej nasze interesy, interesy krajów Trójmorza i Europy Wschodniej, które tak jak po 1939 roku zostały pozostawione na pastwę agresorów.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe