Najnowszy Numer Tygodnika Solidarność: Ukraińcy nad Wisłą
Nie czujemy się w Polsce dyskryminowani. Coraz więcej z nas pracuje w swoim wyuczonym zawodzie. Ale nie brakuje też przypadków nieuczciwości ze strony polskich pracodawców – mówi Myrosława Keryk, prezes Fundacji „Nasz wybór”, wspierającej Ukraińców mieszkających i pracujących w Polsce, w rozmowie z Anną Grabowską.
O związkach na Ukrainie pisze Marek Lewandowski: „Na Ukrainie są dwa rodzaje związków zawodowych. Komunistyczne i inne. Te inne raczej niewielkie. Do tych komunistycznych przynależy się z automatu.”
Wiele więcej o Ukraińcach nad Wisłą w numerze
W numerze także:
Gra poza pięciolinią
Andrzej Berezowski pisze o restrukturyzacji Warszawskiej Opery Kameralnej, która ma polegać na zwolnieniu z pracy 149 osób z 255 zatrudnionych i to pomimo że instytucja ma zapewnione pieniądze na działalność w obecnym kształcie. Związkowcy protestują a dyrekcja zakazuje pracownikom uczestnictwa w legalnych pikietach.
Weszliśmy dla Was między Obywateli RP: Szkoła bojówkarzy
„Mówią, że stają w obronie wolności i demokracji, a sprawiają raczej wrażenie zorganizowanej, agresywnej bojówki, gotowej tę wolność i demokrację zniszczyć, nie przebierając w środkach” - pisze Wojciech Oniszek
Ameryka jest dla ZDROWEGO BYKA
„W USA nie istnieje służba zdrowia, bo w tym kraju nie ma czegoś takiego jak jakakolwiek służba. Każda rzecz czy usługa ma swoją wartość monetarną. Leczenie nie należy się obywatelom jako efekt wyższego poziomu cywilizacji, ale jest sprzedawane. Najdrożej jak to możliwe” – pisze Halina Kaczmarczyk.
Legenda dziewiczego rejsu
O katastrofie Titanica pisze Leszek Masierak. „Nie była to największa katastrofa morska w historii, lecz z pewnością otoczona jest największą legendą. I wciąż pozostaje sporo wątpliwości” – zauważa autor.
W dziale prawo
piszemy o Europejskim Trybunale Praw Człowieka, który, jak zauważa autorka Ewa Podgórska-Rakiel stoi na straży praw i gwarancji ustanowionych przez Europejską Konwencję o Ochronie Praw Człowieka. Skargę do Trybunału może wnieść każdy, kto uzna, że naruszono jego prawa zawarte w Konwencji bądź jej protokołach. Autorka opisuje trzy przypadki rozstrzygnięć ETPCz związane z kwestiami pracowniczymi.