Nowy Tygodnik Solidarność: Czarne chmury nad Śląskiem. Pora działać
Andrzej Berezowski w artykule Zimno-gorące czasy polskiego hutnictwa pisze, że w styczniu Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego „S” skierował do premiera polskiego rządu list, w którym zarzucił mu zlekceważenie kwestii dyrektywy dotyczącej unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO 2 (EU ETS) i brak prac nad rozwiązaniami dla hutnictwa. Całkowitą indolencję w tej kwestii zarzucił Ministerstwu Środowiska. Nowe rozwiązania UE w zakresie emisji CO 2 , wysoka cena energii elektrycznej i brak zabezpieczenia rynku unijnego przed importem stali prowadzą do kryzysu tego sektora gospodarki, czego następstwem będzie utrata wielu miejsc pracy.
Izabela Kozłowska alarmuje, że jedna z najmłodszych i najnowocześniejszych kopalni węgla kamiennego w Polsce Krupiński za kilka tygodni przestanie istnieć i to pomimo tego, że ma dostęp do bogatych złóż węgla , a rząd przed wyborami obiecywał, że żadna kopalnia mająca złoża nie zostanie zamknięta.
Ponadto w numerze:
Stawka 13 zł za godzinę to minimum, od którego odstępstw być nie może – deklaruje Główny Inspektor Pracy. Od tego zależą nasze emerytury i zasiłki – zauważa prezes ZUS. Czekały na to tysiące pracowników i ich rodziny – dodaje minister rodziny. A Solidarność zbiera informacje o łamaniu prawa i przekazuje do PIP. O stawce godzinowej pisze Anna Grabowska w artykule Nie płacisz – oszukujesz!
Śpiączka to nie śmierć - mówi o. Jacek Maria Norkowski, dominikanin, doktor nauk medycznych i bioetyk, w rozmowie z Cezarym Krysztopą.
Historia warszawskich wodociągów i filtrów w artykule Przemysława Millera.
„Łazienka wykładana karraryjskim, śnieżnobiałym marmurem, złocone klamki, przeszklona garderoba – tak wyszykowano zamojską kamienicę dla I sekretarza PZPR Edwarda Gierka. Miał w niej spędzić tylko jedną noc – podczas Centralnych Dożynek w 1980 r. - pisze Anna Kłossowska w artykule Nieudany weekend I sekretarza.
Ewa Banaszkiewicz pisze o zdrowiu, a dokładnie o zgadze i refluksie. Czy są to rzeczywiście błahe dolegliwości?
Nie zabrakło felietonów Jana Pietrzaka, Mieczysław Gila, Rafała Górskiego, Pawła Janowskiego, Marka Jana Chodakiewicza oraz rysunków Wasiukiewicza i Krysztopy.
Rafał Górski w swoim felietonie zwraca uwagę na NBT. „Słyszeliście Państwo o NBT? To nowe GMO: "Korporacje agrochemiczne i biotechnologiczne pracują pełną parą. Zarówno w laboratoriach, jak i w agencjach public relations. W ciągu kilku ostatnich lat przygotowały nowe techniki hodowlane (new breeding techniques, NBT) pozwalające otrzymywać zmodyfikowane rośliny i zwierzęta. Cel? Zwiększenie zysków dzięki wykorzystaniu ich w przemysłowej produkcji żywności, biomasy i biopaliw."
AB