[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Rola Solidarności jako zbiorowego protestu przeciw totalitaryzmom

W 1949 r. George Orwell napisał powieść „1984”. Ta futurystyczna antyutopia dotarła do Polaków dzięki tłumaczeniu Juliusza Mieroszewskiego i wydana została na emigracji w Instytucie Literackim w Paryżu w roku 1953. W PRL powieść Orwella była zakazana przez cenzurę.
 [Felieton
/ Solidarność

Pierwsze oficjalne wydanie pojawiło się w Polsce w roku 1988, od roku 1980 była ona jednak publikowana w postaci przedruków z wydania paryskiego w wydawnictwach niezależnych – tzw. drugiego obiegu. „1984” ukazuje obłudę sowieckiego systemu. W kulturze masowej w chwili obecnej znane są pojęcia: „Wielki Brat”, „nowomowa” lub „nieosoba” – polityk odsunięty od wpływów lub obywatel o wrogich lub nieortodoksyjnych poglądach politycznych. Czy nie brzmi to ciągle znajomo? Ruch Solidarności zatrzymał sowiecki system w Polsce i w innych krajach byłego bloku wschodniego. Ciągle pojawiają się pytania, jak światowa opinia publiczna powinna się odnieść do problemów agenturalności ówczesnych liderów tego ruchu. Tutaj, w Ameryce, postać Lecha Wałęsy nie jest odbrązowiona i ważne jest pytanie: jak to zrobić, aby nie ucierpiał na tym wizerunek Polski. Sam NSZZ „Solidarność” ciągle odbudowuje swoją pozycję, pozostając przy niezmiennych pryncypiach wierności osobom pracującym i nauce wielkiego Polaka Jana Pawła II. Czasami czuję, że żyjąc poza granicami Polski, też mam „mały” udział w tym wielkim dziele formowania się polskiego narodu bliskim tym pryncypiom i ideom Solidarności. Na emigracji żyje i pozostaje w związku z polskim kodem kulturowym ok. 20 milionów osób, które ciągle przyznają się do związków z polskim narodem. W Milwaukee powstaje nowe medium o historycznej nazwie „Kuryer Polski”. Nawiązuje on do najstarszej polskiej gazety wydawanej w Stanach Zjednoczonych. Jego pierwszy redaktor – Michał Kruszka ze Słabomierza koło Żnina, 15 lat przed Romanem Dmowskim na łamach swojej gazety w 1888 roku powiedział: „«Kuryer Polski» jest gazetą, która reprezentuje polskie interesy w Stanach Zjednoczonych”. Warto więc reaktywować tę ideę i powrócić do reprezentowania polskich interesów w USA, tym bardziej że w radzie edytorskiej zasiadają: prof. Marek Rudnicki z Chicago, Adam Gajkowski z Sydney, Zygmunt Staszewski z Miami – ludzie Solidarności, którzy niejednokrotnie pokazują Polakom na emigracji, że pryncypia, na których stoimy, się nie zmieniły. Idea Solidarności jest ciągle żywa i ma wielkie znaczenie w powstrzymywaniu totalitarnych ideologii. Warto więc zastanowić się, jak osiągnąć ten cel w szczególności w aspekcie międzynarodowym. Na emigracji ciągle żyją setki byłych działaczy Solidarności, warto więc nawiązać z nimi kontakt, aby pomogli promować rolę Solidarności jako zbiorowego protestu przeciwko totalitaryzmom. Istotne jest szybkie odbudowanie elit narodowych i przywrócenie godności ludziom, którzy zawsze identyfikowali się z polskim kodem kulturowym. Jest to ambitne zadanie, które wybrzmiało w trakcie orędzia nowo wybranego polskiego prezydenta. „Bycie prezydentem polskich spraw” to wyraźny drogowskaz na drodze do przywrócenia Polakom godności i właściwego ich miejsca na geopolitycznej mapie świata.


 

POLECANE
To ma potencjał na upadek Zielonego Ładu. Wyciekła korespondencja mailowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego gorące
"To ma potencjał na upadek Zielonego Ładu". Wyciekła korespondencja mailowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego

- Do sieci wyciekł e-mail z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Zawiera porady dotyczące obejścia przepisów klimatycznych. Czy to sprawiedliwe? - pisze Berliner Zeitung.

Po oświadczeniu Domańskiego. Pan sobie robi kpiny z obywateli, polskiego prawa i własnego słowa? gorące
Po oświadczeniu Domańskiego. "Pan sobie robi kpiny z obywateli, polskiego prawa i własnego słowa?"

Minister finansów Andrzej Domański poinformował, że zwrócił się do PKW o wykładnię uchwały dotyczącej wypłaty środków dla PiS. Jego oświadczenie wywołało gorącą dyskusję, w której udział wziął również były szef TVP.Info Samuel Pereira.

Wielki pożar w Los Angeles. Najnowsze informacje Wiadomości
Wielki pożar w Los Angeles. Najnowsze informacje

Pożary w Los Angeles pochłonęły już co najmniej dwie ofiary śmiertelne, zmuszając 30 tys. mieszkańców do ewakuacji. W Pacific Palisades brakuje wody w hydrantach, co utrudnia działania strażaków.

Samuel Pereira: Solidarność strażnikiem praw i głosem pozbawionych głosu tylko u nas
Samuel Pereira: Solidarność strażnikiem praw i głosem pozbawionych głosu

Gdy w Polsce pada słowo „Solidarność”, na myśl przychodzi ruch społeczny, który odmienił bieg historii. Ale czy NSZZ „Solidarność” to dziś jedynie wspomnienie przeszłości? Wręcz przeciwnie – jak mówi przewodniczący związku Piotr Duda: „Nie znam organizacji w Polsce, która tak długo funkcjonuje, pomimo że ciągle jest atakowana. Ale pamiętajmy, że atakuje się zawsze silnych”. Współczesna rola Solidarności jest równie istotna jak 45 lat temu, bo wyzwania, przed którymi staje dzisiejszy świat pracy, wymagają odważnych i stanowczych działań.

Domański po decyzji: Ja się PiS-u nie boję Wiadomości
Domański po decyzji: "Ja się PiS-u nie boję"

– Ja się PiS-u nie boję. Muszę realizować konstytucyjne obowiązki. Obowiązki, które zobowiązałem się realizować w momencie obejmowania stanowiska ministra finansów – mówił pytany o dzisiejszy ruch w sprawie pieniędzy dla PiS szef resortu finansów Andrzej Domański.

Biden: Mógłbym pokonać Trumpa, gdybym się nie wycofał Wiadomości
Biden: "Mógłbym pokonać Trumpa, gdybym się nie wycofał"

Prezydent USA Joe Biden powiedział w środę w wywiadzie dla "USA Today", że mógłby pokonać Donalda Trumpa, gdyby nie wycofał się z wyścigu o fotel prezydencki i nie poparł wiceprezydent Kamali Harris.

Karol Nawrocki kontra dziennikarz TVN. Nagranie podbija sieć gorące
Karol Nawrocki kontra dziennikarz TVN. Nagranie podbija sieć

– Panie redaktorze, chyba jedziecie prosto do warszawskiego ratusza? – pytał na konferencji prasowej dziennikarza TVN szef IPN i kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

Jan Parys: Broń nuklearna w Polsce byłaby ważnym czynnikiem odstraszania gorące
Jan Parys: Broń nuklearna w Polsce byłaby ważnym czynnikiem odstraszania

- To nie jest czas na naiwność i propagowanie pacyfizmu - mówi w rozmowie z Magazynem Optyka Schumana Jan Parys, były minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego.

Jest decyzja ministra finansów w sprawie pieniędzy dla PiS. Gorące komentarze z ostatniej chwili
Jest decyzja ministra finansów w sprawie pieniędzy dla PiS. Gorące komentarze

Minister finansów Andrzej Domański poinformował, że zwrócił się do PKW o wykładnię uchwały dotyczącej wypłaty środków dla PiS. Pojawiły się pierwsze komentarze.

Andrzej Domański wydał oświadczenie ws. wypłaty środków dla PiS z ostatniej chwili
Andrzej Domański wydał oświadczenie ws. wypłaty środków dla PiS

W wydanym w środę oświadczeniu minister finansów Andrzej Domański poinformował, że zwrócił się do PKW o wykładnię uchwały dotyczącej wypłaty środków dla PiS.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Rola Solidarności jako zbiorowego protestu przeciw totalitaryzmom

W 1949 r. George Orwell napisał powieść „1984”. Ta futurystyczna antyutopia dotarła do Polaków dzięki tłumaczeniu Juliusza Mieroszewskiego i wydana została na emigracji w Instytucie Literackim w Paryżu w roku 1953. W PRL powieść Orwella była zakazana przez cenzurę.
 [Felieton
/ Solidarność

Pierwsze oficjalne wydanie pojawiło się w Polsce w roku 1988, od roku 1980 była ona jednak publikowana w postaci przedruków z wydania paryskiego w wydawnictwach niezależnych – tzw. drugiego obiegu. „1984” ukazuje obłudę sowieckiego systemu. W kulturze masowej w chwili obecnej znane są pojęcia: „Wielki Brat”, „nowomowa” lub „nieosoba” – polityk odsunięty od wpływów lub obywatel o wrogich lub nieortodoksyjnych poglądach politycznych. Czy nie brzmi to ciągle znajomo? Ruch Solidarności zatrzymał sowiecki system w Polsce i w innych krajach byłego bloku wschodniego. Ciągle pojawiają się pytania, jak światowa opinia publiczna powinna się odnieść do problemów agenturalności ówczesnych liderów tego ruchu. Tutaj, w Ameryce, postać Lecha Wałęsy nie jest odbrązowiona i ważne jest pytanie: jak to zrobić, aby nie ucierpiał na tym wizerunek Polski. Sam NSZZ „Solidarność” ciągle odbudowuje swoją pozycję, pozostając przy niezmiennych pryncypiach wierności osobom pracującym i nauce wielkiego Polaka Jana Pawła II. Czasami czuję, że żyjąc poza granicami Polski, też mam „mały” udział w tym wielkim dziele formowania się polskiego narodu bliskim tym pryncypiom i ideom Solidarności. Na emigracji żyje i pozostaje w związku z polskim kodem kulturowym ok. 20 milionów osób, które ciągle przyznają się do związków z polskim narodem. W Milwaukee powstaje nowe medium o historycznej nazwie „Kuryer Polski”. Nawiązuje on do najstarszej polskiej gazety wydawanej w Stanach Zjednoczonych. Jego pierwszy redaktor – Michał Kruszka ze Słabomierza koło Żnina, 15 lat przed Romanem Dmowskim na łamach swojej gazety w 1888 roku powiedział: „«Kuryer Polski» jest gazetą, która reprezentuje polskie interesy w Stanach Zjednoczonych”. Warto więc reaktywować tę ideę i powrócić do reprezentowania polskich interesów w USA, tym bardziej że w radzie edytorskiej zasiadają: prof. Marek Rudnicki z Chicago, Adam Gajkowski z Sydney, Zygmunt Staszewski z Miami – ludzie Solidarności, którzy niejednokrotnie pokazują Polakom na emigracji, że pryncypia, na których stoimy, się nie zmieniły. Idea Solidarności jest ciągle żywa i ma wielkie znaczenie w powstrzymywaniu totalitarnych ideologii. Warto więc zastanowić się, jak osiągnąć ten cel w szczególności w aspekcie międzynarodowym. Na emigracji ciągle żyją setki byłych działaczy Solidarności, warto więc nawiązać z nimi kontakt, aby pomogli promować rolę Solidarności jako zbiorowego protestu przeciwko totalitaryzmom. Istotne jest szybkie odbudowanie elit narodowych i przywrócenie godności ludziom, którzy zawsze identyfikowali się z polskim kodem kulturowym. Jest to ambitne zadanie, które wybrzmiało w trakcie orędzia nowo wybranego polskiego prezydenta. „Bycie prezydentem polskich spraw” to wyraźny drogowskaz na drodze do przywrócenia Polakom godności i właściwego ich miejsca na geopolitycznej mapie świata.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe