Dziś gala "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzyma Prezydent RP Andrzej Duda

We wtorek 23 czerwca o godz. 13 w Zakopanem odbędzie się gala "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzyma Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Wydarzenie będzie transmitowane na kanale TVP Info, transmisję online przeprowadzi portal Tysol.pl.
 Dziś gala "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzyma Prezydent RP Andrzej Duda
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność

Program gali "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność":

1. Rozpoczęcie o godz. 13. Przywitanie gości przez rzecznika Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", Marka Lewandowskiego

2. Wystąpienie Michała Ossowskiego, red. naczelnego "Tygodnika Solidarność"

3.  Odczytanie Laudacji przez Tadeusza Majchrowicza, zastępcę przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"

4. Wręczenie statuetki prezydentowi Andrzejowi Dudzie

5. Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy

6. Przemówienie przewodniczącego NSZZ "Solidarność", Piotra Dudy

7. Występ artystyczny


Przy końcu pierwszej kadencji Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie „Tygodnik Solidarność” przyznał tytuł „Człowieka Roku”. Po prostu – to jest nasz Prezydent, pracownicy zawsze mogli na niego liczyć. Okazało się, że jest jedynym gwarantem rozwiązań propracowniczych. W sytuacjach trudnych, kontrowersyjnych, gdy pojawiały się projekty dla Solidarności nie do przyjęcia, prezydent Duda był otwarty na nasze racje, mieliśmy w nim oparcie. 

Co zostało zrealizowane 
W umowie programowej z 2015 r. jednym z fundamentalnych zapisów był powrót do niższego, biologicznie uzasadnionego wieku emerytalnego. W 2011 roku Donald Tusk zobowiązał się, że wiek emerytalny nie zostanie przedłużony. Kilka miesięcy po wyborach, we współpracy z ministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, doprowadził do podwyższenia wieku emerytalnego. Obecnie kandydujący na prezydenta polityk PSL Władysław Kosiniak-Kamysz głosi, że nie podniósłby wieku emerytalnego. Argumentacja Związku była merytoryczna, zebrano 3,5 miliona podpisów, ale w Sejmie premier Tusk nazwał Solidarność „pętakami”.  

Jak wiadomo, zapis z umowy programowej o obniżeniu wieku emerytalnego został zrealizowany w minionej kadencji ustawą z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz obniżeniu wymiaru wieku emerytalnego. Prezydent osobiście przygotowywał ten projekt. Do weteranów pracy adresowane były nowe rozwiązania: godziwa waloryzacja, 13. emerytura, lista bezpłatnych leków dla emerytów powyżej 75. roku życia (zarządzenia ministra zdrowia).  

Wbrew liberalnym politykom i ich katastroficznym prognozom zrealizowany został program 500 plus, który okazał się sukcesem pod każdym względem. Z jednej strony ludzie otrzymują zastrzyk pieniędzy niezbędnych dla potrzeb dzieci, co umocniło rodziny. Z drugiej strony te pieniądze ożywiły polski rynek, sil nie zwiększając popyt. Bez zadłużenia, bez kredytowych obciążeń pobudziły gospodarkę, czyniąc ją zarazem bliższą społecznej gospodarce rynkowej. Deklarowanej w konstytucji.   

Zgodnie z umową programową ustawowo obowiązuje w kraju wzrost płacy minimalnej – dziś to 2600 złotych. To zmieniło sytuację przeciętnego polskiego pracownika i jego rodziny. Podobnie jak ustawa o znaczącym ograniczeniu handlu w niedziele i święta.  

Bardzo ważna okazała się ustawa o Radzie Dialogu Społecznego z 26 lipca 2015 r., choć nie wszystkie jej zapisy gwarantują właściwą realizację art. 20 konstytucji. 


Ważne, zrealizowane, choć nie przewidziane w umowie  
Zmiany zrealizowane, a nie przewidziane w pierwszej umowie mają bardzo duże znaczenie dla pracowników. Ograniczenie handlu w niedzielę, likwidacja syndromu pierwszej dniówki, lepsze uprawnienia w sądzie pracy, wyłączenie z płacy minimalnej dodatku nocnego i stażowego, wprowadzenie pluralizmu związkowego w służbach mundurowych, podwyżki dla pracowników sfery finansów publicznych, szybsze naliczanie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. To tylko ważniejsze z nich.  

Solidarność w ciągu minionych pięciu lat zwracała się do Prezydenta Dudy także przy wielu negocjacjach z rządem. Ostatnio były to negocjacje przy projektach ustaw o czterech tarczach antykryzysowych. Jego pomoc zwykle była skuteczna.  

Druga umowa programowa kontynuacją pierwszej  
Nie wszystkie kwestie zawarte w umowie programowej udało się rozwiązać, nie wszystkie zadania zrealizować. Trzeba pamiętać, że prezydent w polskim systemie ustrojowym ma bardzo ograniczone uprawnienia w zakresie sprawowania władzy. Są jeszcze w Polsce powody, dla których Polacy muszą za pracą emigrować za granicę. W umowie z 2015 r. były także wpisane emerytury stażowe. Niestety, Zjednoczonej Prawicy zabrakło woli politycznej. Dlatego w nowej umowie programowej ten postulat ponownie został wpisany. Pojawiły się nowe poważne problemy – zwłaszcza problem górnictwa węgla kamiennego. Utrata pracy w kopalniach, które mają być likwidowane pod presją polityki klimatycznej Unii Europejskiej, to setki tysięcy bezrobotnych górników i innych pracowników na Śląsku. 

Dokument podpisany 5 maja 2020 r. jest kontynuacją umowy programowej z 2015 roku. Andrzej Duda deklaruje, że jeśli wygra wybory, w swojej drugiej kadencji będzie kontynuował politykę rozwoju służącą społeczeństwu. W tym będzie stać na straży ochronnej funkcji prawa pracy i wspierania działań na rzecz układów zbiorowych pracy. Będzie realizował swój program przedstawiony w kampanii wyborczej „Obronimy Polskę plus”. Gwarantujący utrzymanie programów społecznych i sprawiedliwy rozwój państwa. Program opierający się na takich filarach jak: wsparcie dla rodzin, utrzymanie miejsc pracy, solidarność społeczna, zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo i dialog.

źródło: PAP/ opracowanie własne/ Tygodnik Solidarność

 

POLECANE
Wiadomości
Jak często zmieniać pracę, by rozwijać karierę i zwiększać zarobki?

Zmiana pracy to jeden z ważniejszych kroków w rozwoju kariery zawodowej. Wpływa na wysokość zarobków, zdobywanie nowych umiejętności i rozwój osobisty. Czy częste zmiany stanowiska przynoszą jednak same korzyści? Sprawdź!

Ważne doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Ważne doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Justin Trudeau odpowiedział Trumpowi: Kanada nie stanie się częścią USA Wiadomości
Justin Trudeau odpowiedział Trumpowi: Kanada nie stanie się częścią USA

- Nie ma najmniejszych szans na to, że Kanada stanie się częścią Stanów Zjednoczonych - napisał w mediach społecznościowych Justin Trudeau. W ten sposób premier Kanady odpowiedział na ostatnie wypowiedzi przyszłego prezydenta USA Donalda Trumpa na temat ewentualnego przyłączenia Kanady do Stanów Zjednoczonych.

Nigdy nie będą przyjaciółkami. Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham Wiadomości
"Nigdy nie będą przyjaciółkami". Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham

Od czasu, kiedy świat obiegły informacje, że księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, zmaga się z wykrytym u niej rakiem, oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham. Teraz żona następcy tronu przykuła uwagę z innego powodu.

Elon Musk ostro o KE: Ci ludzie naprawdę nienawidzą demokracji gorące
Elon Musk ostro o KE: Ci ludzie naprawdę nienawidzą demokracji

– Ci ludzie naprawdę nienawidzą demokracji – ocenił Elon Musk działania Komisji Europejskiej ws. próby zablokowania jego rozmowy z współprzewodniczącą AfD Alice Weidel. Bruksela może wykorzystać przeciwko Muskowi Akt o usługach cyfrowych. Pod koniec stycznia ma również dojść do rozmowy między przedstawicielami X, KE oraz niemieckimi regulatorami.

Wołodymyr Zełenski wybiera się do Rzymu. Media: Nalega na spotkanie z prezydentem USA Wiadomości
Wołodymyr Zełenski wybiera się do Rzymu. Media: Nalega na spotkanie z prezydentem USA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce przyjechać do Rzymu na spotkanie z ustępującym wkrótce prezydentem USA Joe Bidenem - napisał w środę dziennik "Il Messaggero". Podkreślił, że ukraiński przywódca nalega na organizację takiej rozmowy. Biden ma przybyć w piątek do Wiecznego Miasta z pożegnalną wizytą.

Potężny pożar w Hollywood. Kierowcy porzucają auta na Bulwarze Zachodzącego Słońca z ostatniej chwili
Potężny pożar w Hollywood. Kierowcy porzucają auta na Bulwarze Zachodzącego Słońca

Słynne Hollywood trapią dziś pożary. W sieci pojawiły się dramatyczne doniesienia.

Strzelanina w Niemczech. Są ofiary z ostatniej chwili
Strzelanina w Niemczech. Są ofiary

Dwie osoby zginęły, a jedna jest w stanie krytycznym po tym, jak zamaskowana osoba zaczęła strzelać we wtorek wieczorem w siedzibie jednej z firm w Bad Friedrichshall w Badenii-Wirtembergii na południowym zachodzie Niemiec. Trwa obława na napastnika – podał rzecznik policji.

Rząd Tuska znowu próbował zakwestionować status polskich sędziów za pośrednictwem TSUE gorące
Rząd Tuska znowu próbował zakwestionować status polskich sędziów za pośrednictwem TSUE

Polski rząd we wtorek (7 stycznia br.) w Luksemburgu przedstawił nowe stanowisko przed TSUE, które dotyczy statusu sędziów. Chce, aby Trybunał wypowiedział się na temat kryteriów badania niezależności sędziów oraz możliwości pomijania przez krajowe sądy przepisów, które ograniczają skuteczność prawa UE.

Ojciec z ośmiolatkiem utknął na szczycie Tatr. Dramatyczna akcja TOPR Wiadomości
Ojciec z ośmiolatkiem utknął na szczycie Tatr. Dramatyczna akcja TOPR

Mężczyzna z ośmioletnim dzieckiem utknął na Pośredniej Turni w Tatrach. Oboje byli mocno wychłodzonych i nie dali rady zejść nawet przy asekuracji ratownika. Konieczne było rozłożenie ogrzewanego namiotu – poinformował ratownik dyżurny TOPR-u.

REKLAMA

Dziś gala "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzyma Prezydent RP Andrzej Duda

We wtorek 23 czerwca o godz. 13 w Zakopanem odbędzie się gala "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzyma Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Wydarzenie będzie transmitowane na kanale TVP Info, transmisję online przeprowadzi portal Tysol.pl.
 Dziś gala "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzyma Prezydent RP Andrzej Duda
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność

Program gali "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność":

1. Rozpoczęcie o godz. 13. Przywitanie gości przez rzecznika Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", Marka Lewandowskiego

2. Wystąpienie Michała Ossowskiego, red. naczelnego "Tygodnika Solidarność"

3.  Odczytanie Laudacji przez Tadeusza Majchrowicza, zastępcę przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"

4. Wręczenie statuetki prezydentowi Andrzejowi Dudzie

5. Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy

6. Przemówienie przewodniczącego NSZZ "Solidarność", Piotra Dudy

7. Występ artystyczny


Przy końcu pierwszej kadencji Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie „Tygodnik Solidarność” przyznał tytuł „Człowieka Roku”. Po prostu – to jest nasz Prezydent, pracownicy zawsze mogli na niego liczyć. Okazało się, że jest jedynym gwarantem rozwiązań propracowniczych. W sytuacjach trudnych, kontrowersyjnych, gdy pojawiały się projekty dla Solidarności nie do przyjęcia, prezydent Duda był otwarty na nasze racje, mieliśmy w nim oparcie. 

Co zostało zrealizowane 
W umowie programowej z 2015 r. jednym z fundamentalnych zapisów był powrót do niższego, biologicznie uzasadnionego wieku emerytalnego. W 2011 roku Donald Tusk zobowiązał się, że wiek emerytalny nie zostanie przedłużony. Kilka miesięcy po wyborach, we współpracy z ministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, doprowadził do podwyższenia wieku emerytalnego. Obecnie kandydujący na prezydenta polityk PSL Władysław Kosiniak-Kamysz głosi, że nie podniósłby wieku emerytalnego. Argumentacja Związku była merytoryczna, zebrano 3,5 miliona podpisów, ale w Sejmie premier Tusk nazwał Solidarność „pętakami”.  

Jak wiadomo, zapis z umowy programowej o obniżeniu wieku emerytalnego został zrealizowany w minionej kadencji ustawą z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz obniżeniu wymiaru wieku emerytalnego. Prezydent osobiście przygotowywał ten projekt. Do weteranów pracy adresowane były nowe rozwiązania: godziwa waloryzacja, 13. emerytura, lista bezpłatnych leków dla emerytów powyżej 75. roku życia (zarządzenia ministra zdrowia).  

Wbrew liberalnym politykom i ich katastroficznym prognozom zrealizowany został program 500 plus, który okazał się sukcesem pod każdym względem. Z jednej strony ludzie otrzymują zastrzyk pieniędzy niezbędnych dla potrzeb dzieci, co umocniło rodziny. Z drugiej strony te pieniądze ożywiły polski rynek, sil nie zwiększając popyt. Bez zadłużenia, bez kredytowych obciążeń pobudziły gospodarkę, czyniąc ją zarazem bliższą społecznej gospodarce rynkowej. Deklarowanej w konstytucji.   

Zgodnie z umową programową ustawowo obowiązuje w kraju wzrost płacy minimalnej – dziś to 2600 złotych. To zmieniło sytuację przeciętnego polskiego pracownika i jego rodziny. Podobnie jak ustawa o znaczącym ograniczeniu handlu w niedziele i święta.  

Bardzo ważna okazała się ustawa o Radzie Dialogu Społecznego z 26 lipca 2015 r., choć nie wszystkie jej zapisy gwarantują właściwą realizację art. 20 konstytucji. 


Ważne, zrealizowane, choć nie przewidziane w umowie  
Zmiany zrealizowane, a nie przewidziane w pierwszej umowie mają bardzo duże znaczenie dla pracowników. Ograniczenie handlu w niedzielę, likwidacja syndromu pierwszej dniówki, lepsze uprawnienia w sądzie pracy, wyłączenie z płacy minimalnej dodatku nocnego i stażowego, wprowadzenie pluralizmu związkowego w służbach mundurowych, podwyżki dla pracowników sfery finansów publicznych, szybsze naliczanie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. To tylko ważniejsze z nich.  

Solidarność w ciągu minionych pięciu lat zwracała się do Prezydenta Dudy także przy wielu negocjacjach z rządem. Ostatnio były to negocjacje przy projektach ustaw o czterech tarczach antykryzysowych. Jego pomoc zwykle była skuteczna.  

Druga umowa programowa kontynuacją pierwszej  
Nie wszystkie kwestie zawarte w umowie programowej udało się rozwiązać, nie wszystkie zadania zrealizować. Trzeba pamiętać, że prezydent w polskim systemie ustrojowym ma bardzo ograniczone uprawnienia w zakresie sprawowania władzy. Są jeszcze w Polsce powody, dla których Polacy muszą za pracą emigrować za granicę. W umowie z 2015 r. były także wpisane emerytury stażowe. Niestety, Zjednoczonej Prawicy zabrakło woli politycznej. Dlatego w nowej umowie programowej ten postulat ponownie został wpisany. Pojawiły się nowe poważne problemy – zwłaszcza problem górnictwa węgla kamiennego. Utrata pracy w kopalniach, które mają być likwidowane pod presją polityki klimatycznej Unii Europejskiej, to setki tysięcy bezrobotnych górników i innych pracowników na Śląsku. 

Dokument podpisany 5 maja 2020 r. jest kontynuacją umowy programowej z 2015 roku. Andrzej Duda deklaruje, że jeśli wygra wybory, w swojej drugiej kadencji będzie kontynuował politykę rozwoju służącą społeczeństwu. W tym będzie stać na straży ochronnej funkcji prawa pracy i wspierania działań na rzecz układów zbiorowych pracy. Będzie realizował swój program przedstawiony w kampanii wyborczej „Obronimy Polskę plus”. Gwarantujący utrzymanie programów społecznych i sprawiedliwy rozwój państwa. Program opierający się na takich filarach jak: wsparcie dla rodzin, utrzymanie miejsc pracy, solidarność społeczna, zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo i dialog.

źródło: PAP/ opracowanie własne/ Tygodnik Solidarność


 

Polecane
Emerytury
Stażowe