Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Oszukane pokolenie

Czy pandemia koronawirusa może okazać się dla milenialsów „traumą pokoleniową”? Czy pokolenie przyzwyczajone do funkcjonowania w „rytmie tymczasowości” zostanie zmuszone do zmiany stylu życia i czy będzie to zmiana trwała? Na pytania te usiłujemy odpowiedzieć w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Oszukane pokolenie
/ foto T.S.


Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?


Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację „Tygodnik Solidarność”, którą znajdziecie w Google Play i App Store lub pobrać ją bezpośrednio pod tym linkiem:

http://bit.ly/aplikacjaTS

A co jeszcze w najnowszym "TS"? Tematyce milenialsów poświęcony jest m.in. artykuł Agnieszki Żurek

Wychowani w epoce wolnego rynku, nie pamiętający komunistycznego zniewolenia, konieczności walki o codzienny byt, wojnę znający jedynie ze słuchanych jednym uchem opowieści dziadków. Pewni siebie, dobrze wykształceni, ceniący swobodę i elastyczne formy zatrudnienia, nieprzywiązujący się na stałe do jednego miejsca pracy czy zamieszkania. Według badań przeprowadzonych w University of New Hampshire cechują ich: wysokie mniemanie o swoich umiejętnościach, przekonanie o własnej wyjątkowości, nadmierne oczekiwania oraz silna awersja wobec krytyki. Czy te cechy pokolenia milenialsów (elastyczność, swoboda poruszania się w świecie technologii cyfrowych) pomogą im przetrwać w dobie pandemii koronawirusa?


O sytuacji milenialsów z Janem Śpiewakiem, działaczem społecznym, socjologiem rozmawia Mateusz Kosiński. 

Już wcześniej pokolenie urodzone w latach 80. i 90. miało słabą sytuację na rynku pracy, w społeczeństwie. Nie ma badań, jak rozkłada się w społeczeństwie kwestia posiadanego majątku, ale wiemy ze Stanów Zjednoczonych, że w tym kraju pokolenie milenialsów posiada zaledwie 2 proc. krajowego majątku. To pokolenie nieposiadające własnych mieszkań, zgromadzonego kapitału. To pokolenie dotknięte w Polsce, ale i na świecie, deregulacją Kodeksu i rynku pracy, pokolenie, które pracuje na śmieciówkach, czy zmuszone do zakładania jednoosobowych działalności gospodarczych. To pokolenie pozbawione elementarnych praw, które pokolenia poprzednie posiadały

- słyszymy.



Bartosz Bartczak o roli mediów w bieżącej kampanii wyborczej rozmawia z Marcinem Palade, polskim socjologiem polityki, autorem wielu opracowań i analiz z zakresu preferencji społeczno-politycznych w Polsce

– Wydarzenia ostatnich dni i tygodni, związane z dyskusją o terminie wyborów prezydenckich, ale też z całą sytuacją epidemii koronawirusa, bardzo wyraźnie pokazują tendencje narzucania narracji opozycji przez media z nią sympatyzujące. Dziennikarze TVN, „Gazety Wyborczej” i „Newsweeka”, a także publicyści w mediach społecznościowych dążą do bycia niejako kompasami dla polityków, przede wszystkim Koalicji Obywatelskiej 

– twierdzi naukowiec. 


Polecamy również wywiad Bartosza Boruciaka z Jakubem Sienkiewiczem, liderem "Elektrycznych Gitar".  

Znalazłem się z powrotem w niszy. Obecnie piosenka nie pełni takiej funkcji jak dawniej, kiedy tworzyła pokoleniowy kod porozumienia. Teraz podobną funkcję pełnią memy i media społecznościowe. Cała scena literacko-muzyczna jest w niszy, nie ze swojej winy, tylko świat się zmienił. Mnie się udało na jakiś czas trafić do kanonu popkultury. Teraz czasy są bardziej wymagające. Przy tak wielkiej ilości propozycji trzeba szczególnie dobrze wiedzieć, jak zostać zauważonym. Dla starszych wykonawców to też jest wyzwanie




W numerze również m.in.: 
  • "Antypracownicze zapisy wykreślone" Piotr Duda w rozmowie z Mateuszem Kosińskim komentuje sytuację z tarczą antykryzysową 
  • "Solidarność odpowiedzią na kryzys" twierdzi Marcin Bąk 
  • "Strategia bezpieczeństwa energetycznego" Teresa Wójcik rozmawia z prezesem PGNiG Jerzym Kwiecińskim 
  • "Tarcza tarczy nierówna" Paweł Pietkun o tym jak różne państwa Unii Europejskie reagują na kryzys 
  • Piąty szczyt Trójmorza przeniesiony na październik - o jego kulisach przeczytamy w artykule Teresy Wójcik
  • "Jak bronić nacjonalizm?" prof. Marka Jana Chodakiewicza 
  • "Ramadan z zamkniętymi meczetami" Paweł Pietkun przedstawia jak wyglądał muzułmański ramadan w trakcie pandemii koronawirusa 
  • "Dwie kapitulacje" Leszka Masieraka o zakończeniu II wojny światowej 
  • Marcin Koziestański rozmawia z Jackiem Strączyńskim, przewodniczącym Zarządu Regiony Częstochowskiego NSZZ Solidarność 
  • "Ludzie patrzą i milkną" reportaż Mateusza Kosińskiego z Biebrzy, zdjęcia autorstwa Marcina Żeglińskiego


Najnowszy numer "TS" (19/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 


 

POLECANE
Było trudno funkcjonować. Znany restaurator przeszedł zabieg z ostatniej chwili
"Było trudno funkcjonować". Znany restaurator przeszedł zabieg

Michel Moran, uwielbiany przez widzów juror programu "MasterChef" oraz mistrz kuchni, podzielił się ostatnio osobistym doświadczeniem. Na swoim Instagramie opublikował zdjęcia, ujawniając, że przeszedł zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki. Dla restauratora, który spędza długie godziny w kuchni, była to istotna decyzja, związana z poprawą komfortu życia.

Może uderzyć w całej Europie. Putin zapowiedział testy nowej broni z ostatniej chwili
"Może uderzyć w całej Europie". Putin zapowiedział testy nowej broni

Rosja będzie nadal testować nową rakietę Oriesznik, którą w czwartek zaatakowała Ukrainę, i rozpocznie jej seryjną produkcję - zapowiedział w piątek Władimir Putin. Zaznaczył, że pocisk będzie testowany również w warunkach bojowych.

Straszę wyglądem. Joanna Senyszyn opublikowała niepokojące zdjęcie z ostatniej chwili
"Straszę wyglądem". Joanna Senyszyn opublikowała niepokojące zdjęcie

Była polityk SLD Joanna Senyszyn zaniepokoiła fanów opublikowanym postem.

Marszałek Hołownia ogłosił datę rozpoczęcia oficjalnej kampanii prezydenckiej z ostatniej chwili
Marszałek Hołownia ogłosił datę rozpoczęcia oficjalnej kampanii prezydenckiej

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił datę rozpoczęcia kampanii prezydenckiej.

 'Zagrożenie poważne i realne. Tusk mówi o globalnej wojnie z ostatniej chwili
'Zagrożenie poważne i realne". Tusk mówi o globalnej wojnie

Premier Donald Tusk ocenił w piątek, że wojna na wschodzie wchodzi w rozstrzygającą fazę i "zbliża się nieznane". Jego zdaniem zagrożenie konfliktem globalnym jest poważne i realne.

Kapitalne wieści dla fanów Igi Świątek z ostatniej chwili
Kapitalne wieści dla fanów Igi Świątek

Polski Związek Tenisowy (PZT) pragnie zorganizować w Polsce, jeden z turniejów kwalifikacyjnych do Billie Jean King Cup. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w kwietniu 2025 roku zobaczymy Igę Świątek grającą na polskich kortach.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka

Nowy komunikat IMGW.

Nie żyje znany polski biznesmen z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski biznesmen

W wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła, twórca i prezes Polskiej Grupy Sklepów Spożywczych Chorten. Był jednym z najważniejszych polskich przedsiębiorców w branży handlu detalicznego, który przez ponad trzy dekady budował swoją wizję silnego, rodzimego handlu. Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 26 listopada 2024 roku, w kościele pw. Jana Chrzciciela w Choroszczy.

Wiedziałem, że to jest ten moment. Poruszające wyznanie uczestnika Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
"Wiedziałem, że to jest ten moment". Poruszające wyznanie uczestnika "Tańca z gwiazdami"

Znany aktor Maciej Zakościelny, właśnie zakończył taneczną przygodę w programie „Taniec z gwiazdami”. Wspólnie z partnerką, Sarą Janicką, zajął trzecie miejsce, a widzowie byli oczarowani ich występami. Aktor w rozmowie w programie „halo tu Polsat” zdradził kulisy tego wyzwania, które okazało się dla niego wyjątkowo wymagające.

Skandaliczne słowa prokurator wobec dziennikarza TV Republika. Jest nagranie z ostatniej chwili
Skandaliczne słowa prokurator wobec dziennikarza TV Republika. Jest nagranie

Sieć obiegło nagranie ukazujące wymianę zdań między prokurator Anną Adamiak a dziennikarzem Telewizji Republika, Michałem Jelonkiem. Jelonek, pytając o kwestie praworządności w Prokuraturze Krajowej, usłyszał od prokurator słowa, które wywołały burzę. Dyskusja wokół tej sytuacji nabrała dodatkowego wymiaru, gdy przypomniano wcześniejsze kontrowersyjne działania prokurator Adamiak, m.in. jej współpracę z białoruskimi władzami w sprawie zatrzymania opozycjonisty Alesia Bialackiego.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Oszukane pokolenie

Czy pandemia koronawirusa może okazać się dla milenialsów „traumą pokoleniową”? Czy pokolenie przyzwyczajone do funkcjonowania w „rytmie tymczasowości” zostanie zmuszone do zmiany stylu życia i czy będzie to zmiana trwała? Na pytania te usiłujemy odpowiedzieć w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Oszukane pokolenie
/ foto T.S.


Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?


Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację „Tygodnik Solidarność”, którą znajdziecie w Google Play i App Store lub pobrać ją bezpośrednio pod tym linkiem:

http://bit.ly/aplikacjaTS

A co jeszcze w najnowszym "TS"? Tematyce milenialsów poświęcony jest m.in. artykuł Agnieszki Żurek

Wychowani w epoce wolnego rynku, nie pamiętający komunistycznego zniewolenia, konieczności walki o codzienny byt, wojnę znający jedynie ze słuchanych jednym uchem opowieści dziadków. Pewni siebie, dobrze wykształceni, ceniący swobodę i elastyczne formy zatrudnienia, nieprzywiązujący się na stałe do jednego miejsca pracy czy zamieszkania. Według badań przeprowadzonych w University of New Hampshire cechują ich: wysokie mniemanie o swoich umiejętnościach, przekonanie o własnej wyjątkowości, nadmierne oczekiwania oraz silna awersja wobec krytyki. Czy te cechy pokolenia milenialsów (elastyczność, swoboda poruszania się w świecie technologii cyfrowych) pomogą im przetrwać w dobie pandemii koronawirusa?


O sytuacji milenialsów z Janem Śpiewakiem, działaczem społecznym, socjologiem rozmawia Mateusz Kosiński. 

Już wcześniej pokolenie urodzone w latach 80. i 90. miało słabą sytuację na rynku pracy, w społeczeństwie. Nie ma badań, jak rozkłada się w społeczeństwie kwestia posiadanego majątku, ale wiemy ze Stanów Zjednoczonych, że w tym kraju pokolenie milenialsów posiada zaledwie 2 proc. krajowego majątku. To pokolenie nieposiadające własnych mieszkań, zgromadzonego kapitału. To pokolenie dotknięte w Polsce, ale i na świecie, deregulacją Kodeksu i rynku pracy, pokolenie, które pracuje na śmieciówkach, czy zmuszone do zakładania jednoosobowych działalności gospodarczych. To pokolenie pozbawione elementarnych praw, które pokolenia poprzednie posiadały

- słyszymy.



Bartosz Bartczak o roli mediów w bieżącej kampanii wyborczej rozmawia z Marcinem Palade, polskim socjologiem polityki, autorem wielu opracowań i analiz z zakresu preferencji społeczno-politycznych w Polsce

– Wydarzenia ostatnich dni i tygodni, związane z dyskusją o terminie wyborów prezydenckich, ale też z całą sytuacją epidemii koronawirusa, bardzo wyraźnie pokazują tendencje narzucania narracji opozycji przez media z nią sympatyzujące. Dziennikarze TVN, „Gazety Wyborczej” i „Newsweeka”, a także publicyści w mediach społecznościowych dążą do bycia niejako kompasami dla polityków, przede wszystkim Koalicji Obywatelskiej 

– twierdzi naukowiec. 


Polecamy również wywiad Bartosza Boruciaka z Jakubem Sienkiewiczem, liderem "Elektrycznych Gitar".  

Znalazłem się z powrotem w niszy. Obecnie piosenka nie pełni takiej funkcji jak dawniej, kiedy tworzyła pokoleniowy kod porozumienia. Teraz podobną funkcję pełnią memy i media społecznościowe. Cała scena literacko-muzyczna jest w niszy, nie ze swojej winy, tylko świat się zmienił. Mnie się udało na jakiś czas trafić do kanonu popkultury. Teraz czasy są bardziej wymagające. Przy tak wielkiej ilości propozycji trzeba szczególnie dobrze wiedzieć, jak zostać zauważonym. Dla starszych wykonawców to też jest wyzwanie




W numerze również m.in.: 
  • "Antypracownicze zapisy wykreślone" Piotr Duda w rozmowie z Mateuszem Kosińskim komentuje sytuację z tarczą antykryzysową 
  • "Solidarność odpowiedzią na kryzys" twierdzi Marcin Bąk 
  • "Strategia bezpieczeństwa energetycznego" Teresa Wójcik rozmawia z prezesem PGNiG Jerzym Kwiecińskim 
  • "Tarcza tarczy nierówna" Paweł Pietkun o tym jak różne państwa Unii Europejskie reagują na kryzys 
  • Piąty szczyt Trójmorza przeniesiony na październik - o jego kulisach przeczytamy w artykule Teresy Wójcik
  • "Jak bronić nacjonalizm?" prof. Marka Jana Chodakiewicza 
  • "Ramadan z zamkniętymi meczetami" Paweł Pietkun przedstawia jak wyglądał muzułmański ramadan w trakcie pandemii koronawirusa 
  • "Dwie kapitulacje" Leszka Masieraka o zakończeniu II wojny światowej 
  • Marcin Koziestański rozmawia z Jackiem Strączyńskim, przewodniczącym Zarządu Regiony Częstochowskiego NSZZ Solidarność 
  • "Ludzie patrzą i milkną" reportaż Mateusza Kosińskiego z Biebrzy, zdjęcia autorstwa Marcina Żeglińskiego


Najnowszy numer "TS" (19/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe