"Grozi nam faszyzm sanitarny?". Gdy służba zdrowia walczy na najtrudniejszym froncie, Gazeta Wyborcza...

50 lat temu KGB nie było w stanie ani śledzić 240 milionów radzieckich obywateli przez 24 godziny na dobę, ani też skutecznie przetwarzać wszystkich zebranych informacji. Polegało na ludziach, agentach i analitykach, a takich agentów zwyczajnie nie dało się umieścić na ogonie każdego obywatela. Dziś jednak zamiast szpiegów z krwi i kości władze mają do dyspozycji wszechobecne czujniki i potężne algorytmy.
W walce z epidemią kilka rządów już wdrożyło nowe narzędzia nadzoru. Najważniejszym przykładem są Chiny. Poprzez ścisłe monitorowanie smartfonów obywateli, stosowanie setek milionów rozpoznających twarz kamer oraz nakaz regularnego mierzenia temperatury ciała i raportowania swojego stanu zdrowia władze mogą nie tylko szybko zidentyfikować potencjalnych nosicieli koronawirusa, ale także prześledzić ich ruchy kilka dni wstecz i zidentyfikować każdego, z kim mieli kontakt. Wiele aplikacji mobilnych ostrzega obywateli, że znaleźli się w otoczeniu zainfekowanych
– pisze Harari.
Ten rodzaj technologii nie ogranicza się do Azji Wschodniej. Premier Izraela Beniamin Netanjahu niedawno upoważnił Służbę Bezpieczeństwa Ogólnego, Szin Bet, do wdrożenia technologii nadzoru – zwykle zarezerwowanej dla walki z terrorystami – w celu śledzenia pacjentów z koronawirusem. Kiedy odpowiednia podkomisja parlamentarna odmówiła zatwierdzenia tej metody, Netanjahu przepchnął ją „dekretem nadzwyczajnym”
– dodaje.
I choć podnoszone przez historyka argumenty wydają się być zasadne, to zilustrowanie ich przez redakcję "GW" zestawieniem nazistowskiego munduru z opaską Czerwonego Krzyża, jest wyjątkowym skandalem - zwłaszcza w chwili, kiedy medycy na całym świecie zasługują na okazanie im najwyższego szacunku, wdzięczności i wsparcia.
Zdaje się że w @gazeta_wyborcza noszenie masek spowodowało ciężkie niedotlenienie. Najpierw szukali spisków wśród statystyk chorych pacjentów, potem wśród zmarłych. Teraz szargają chroniony prawnie symbol Czerwonego Krzyża. pic.twitter.com/zaKgkvGSWo
— Maciej Binkowski (@M_Binkowski) March 28, 2020
/Twitter, GW
cwp
