Związki zawodowe żądają odpowiedzialnej postawy firmy Amazon w Polsce w związku z koronawirusem
Wykonują oni swoje obowiązki w systemie zmianowym po 10,5 h, co samo w sobie znacznie obniża odporność pracowników. Zdecydowana większość pracowników jest dowożonych autobusami pracowniczymi, w których podróżują w jedną stronę nawet 2 godziny, co stanowi dodatkowe zagrożenie. Brak zachowania niezbędnego dystansu ma miejsce każdego dnia, gdyż w podobnym czasie przed magazynem pojawia się 30 autokarów.
23 marca 2020 r. obie działające przy Amazon Fulfilment Poland sp. z o.o. organizacje związkowe (OZZ Inicjatywa Pracownicza oraz Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność”) wystosowały do pracodawcy pismo z żądaniem natychmiastowego spotkania w celu uzgodnienia zasad związanych ze świadczeniem pracy w tym trudnym i niebezpiecznym dla wszystkich okresie.
Organizacje związkowe żądają między innymi:
- Wprowadzenia dodatkowych środków ochronnych w trakcie dojazdu do pracy, w tym zagwarantowania, aby każdy z pracowników miał możliwość siedzieć w autokarze osobno. Pracownik mógłby odmówić wejścia do autobusu, jeśli nie będzie miał możliwości siedzieć samodzielnie. Jeśli w takich okolicznościach nie dojedzie do pracy, należy zakodować tę roboczodniówkę jako pełnopłatny przestój.
- Wprowadzenie takiej organizacji dojazdu, aby kierowcy autokarów wjeżdżali w określonej kolejności, a każdy kolejny autokar podjeżdżałby pod magazyn dopiero w chwili, kiedy osoby z poprzedniego autobusu wejdą na obszar produkcyjny. Identycznie sytuacja miałaby wyglądać z wyjściem z magazynu. Ma to na celu ograniczenie liczby osób przebywających w jednej chwili w szatniach.
- Przeorganizowania stacji roboczych, aby pracownik w trakcie wykonywania swoich obowiązków w każdej chwili nie zbliżał się do innego pracownika na odległość bliższą niż 1,5 metra. W przypadku jeśli odległość nie jest zachowana pracownicy powinni pracować na co drugiej stacji. W innym wypadku pracownik może odmówić pracy na podst. art. 210 kodeksu pracy 12.
Organizacje związkowe podkreślają, że wśród pracowników jest wiele osób w wieku 50+, którzy są dużo bardziej narażeni na negatywne konsekwencje korona wirusa stąd też oczekują, że pracodawca wprowadzi dla tej grupy wiekowej dodatkowe formy ochrony.
Kolejny postulat dotyczy konieczności pilnego przedstawienia procedur postępowania, gdy któryś z pracowników ma objawy zachorowania przypominające zachorowanie na koronawirusa. Pracownicy chcą dostawać na bieżąco od pracodawcy informację na temat występowania ewentualnych przypadków zachorowań na koronawirusa, aby móc reagować w sytuacji gdy dotyczy to któregoś ze współpracowników.
bs