[Teraz także w placówkach Poczty Polskiej] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Brexit. Kto następny?

Kiedy Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską, odzyskało niepodległość narodową. Brytyjczycy mają nowe możliwości korzystania z naturalnych uprawnień, które zostały zmniejszone lub wyeliminowane przez członkostwo w UE. To w USA zyskuje aprobatę. Są głosy, że w USA republikanie – nie tylko prezydent Trump – byliby radzi z rozpadu Unii Europejskiej. Czy scenariusz „wyjścia” jest możliwy dla innych państw UE? Jeśli tak, to kto będzie następny po Brytyjczykach? M.in. na te pytania odpowie najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 
 [Teraz także w placówkach Poczty Polskiej] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Brexit. Kto następny?
/ fot. TS


Teresa Wójcik pyta „Brexit. Kto następny?”

Największą sensację wywołał Farage, gdy dodał, że za przykładem Londynu najwcześniej pójdą Włochy, Dania i Polska. Ewentualnie jeszcze Szwecja, nie znalazły się wśród tych państw Węgry.Te cztery państwa właśnie miałyby ku temu najbardziej uzasadnione powody. Farage nie upiera się przy kolejności, ale w Parlamencie Europejskim mówił najwięcej o Polsce. O tym, że „przed trzydziestu laty w Polsce władzę mieli komuniści, a teraz rządzi Bruksela”, co dla wielu Polaków realnie niewiele różni się od systemu, od którego uwolniono się po wielu latach. „Myślę, że sposób, w jaki Polacy są upominani, wielokrotnie obrażani przez takie osoby, jak Timmermans, to dla nich jednak dużo więcej niż mogą znieść, biorąc pod uwagę ich trudną i skomplikowaną historię” – podkreślił Farage (wg transmisji NBC).




O mrocznej stronie brexitu, czyli problemach Polaków w Anglii pisze Paweł Pietkun 
 

Brytyjskie i światowe media – zapewne również część polskich – jeszcze nie raz sięgną do trwającego właśnie brexitu, który formalnie zaczął się z ostatnim dniem stycznia. Są jednak obszary, do których sięgać będą niechętnie. Przede wszystkim dlatego, że pokazują Brytyjczyków jako społeczeństwo rasistowskie i zamknięte, choć sami Brytyjczycy wolą mówić o sobie inaczej. Gros ofiar tego rasizmu to Polacy, z których wielu do Polski już nigdy nie wróci.



Z Krzysztofem Sobolewskim, szefem Komitetu Wykonawczego PiS rozmawia Jakub Pacan

– W kwestiach drażliwych czy szczególnie delikatnych kierujemy się tym, co powie Prezes Jarosław Kaczyński. To działa z automatu i nie ma tu odstępstw. Tajemnica skuteczności naszej komunikacji tkwi również w bezpośrednich kontaktach z wyborcami. W 2013 roku mieliśmy ponad tysiąc spotkań. Nasi burmistrzowie, wójtowie i posłowie są uczulani na odbywanie jak największej liczby spotkań. W 2012 roku mieliśmy założenie dotarcia do każdego sołectwa, każdej parafii i zrealizowaliśmy je

– mówi nam polityk. 


Patryk Vega w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem dokonuje rozliczenia z filmem „Polityka”.

Zrobiłem ten film, goniąc za pieniędzmi. Robiąc ten film, chciałem sięgnąć do portfeli ludzi, a nie do ich serc. To był błąd. Nie możesz robić filmów, które ciebie nie interesują. Jeśli nie jesteś tym zainteresowany, to jak masz zainteresować innych ludzi. Byłem ostatnią osobą, która powinna się brać za film o polityce. Będąc człowiekiem, który był tylko raz na wyborach w wieku 18 lat. I obojętne, kto jest u władzy. Nie byłem odpowiednią osobą do tego, żeby zabierać się za taki film

– przyznaje reżyser. 


O sukcesach Solidarności na Podkarpaciu Marcinowi Koziestańskiemu  opowiada Roman Jakim, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ

W Regionie Rzeszowskim w tej chwili bardzo duży nacisk kładziemy na rozwój związku. Nasz Dział Rozwoju zatrudnia dwie osoby i dzięki ich aktywności mamy spore sukcesy. W ciągu ostatnich kilku miesięcy udało nam się stworzyć kilka nowych organizacji związkowych, chociażby w placówkach kultury, handlu i usługach czy zakładach budżetowych. Próbujemy dotrzeć do pracowników również w zakładach przemysłowych.



W numerze również m.in.:
  • Teresa Wójcik "F-35 - szansa i wyzwanie"
  • Jakub Pacan rozmawia z kpt. Konradem Wierzbickim, rzecznikiem prasowym Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki 
  • Wywiad Agnieszki Żurek z Kają Godek, prezes Fundacji Życie i Rodzina 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Toreadorzy Hitlera i inni" 
  • Sebastian Pytel recenzuje film "Nieoszlifowane diamenty" 
  • Mateusz Kosiński w tekście "Czar zaklęty w cegle" opisuje katowicki Nikiszowiec 
  • "Jedyna taka Armia" Agnieszka Żurek o AK 
  • Leszek Masierak "Straszne preludium" o pierwszym użyciu bojowego gazu pod Bolimowem



Najnowszy numer "TS" (07/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 


 

POLECANE
Samuel Pereira: Co Donald Tusk robił przez trzy godziny w słowackiej chatce? tylko u nas
Samuel Pereira: Co Donald Tusk robił przez trzy godziny w słowackiej chatce?

Protestujący przed siedzibą rządu Słowacji w Bratysławie przeciwko podróży Roberta Fico do Moskwy. Oburzenie mediów i europejskiej opinii publicznej. Cisza zaś ze strony polskich władz, które do obalania Victora Orbana pierwsze, a tutaj jakby nie rwą się do rzucania kamieniami. Dziwne, co?

Katastrofa azerskiego samolotu. Nowe, szokujące doniesienia gorące
Katastrofa azerskiego samolotu. Nowe, szokujące doniesienia

Samolot linii Azerbaijan Airlines, który wystartował z Baku i kierował się do miasta Grozny stolicy rosyjskiej Republiki Czeczeńskiej, rozbił się w środę w okolicy miasta Aktau w Kazachstanie - poinformowała agencja Reutera powołując się na ministerstwo sytuacji nadzwyczajnych Kazachstanu. Według nieoficjalnych doniesień samolot mógł zostać ostrzelany przez Rosjan.

Znany dziennikarz ogłosił radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji Wiadomości
Znany dziennikarz ogłosił radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji

Jakub Porada, znany dziennikarz i miłośnik podróży, podzielił się w mediach społecznościowych wiadomością, która wywołała falę komentarzy i emocji. W świątecznym poście na Instagramie opublikował zdjęcie, które jednoznacznie sugeruje, że jego rodzina wkrótce się powiększy.

Każdemu się zdarza. Burza po słowach senatora Lewicy Wiadomości
"Każdemu się zdarza". Burza po słowach senatora Lewicy

Senator Lewicy Waldemar Witkowski wywołał falę krytyki swoimi wypowiedziami na temat nietrzeźwych kierowców. Na antenie TV Republika polityk, odnosząc się do zdarzenia z udziałem żony Ryszarda Kalisza, bagatelizował problem, stwierdzając, że "każdemu się zdarza".

Kabel na Bałtyku przerwany. Wszczęto dochodzenie z ostatniej chwili
Kabel na Bałtyku przerwany. Wszczęto dochodzenie

Operator przebiegającego na dnie Bałtyku kabla elektroenergetycznego Estlink 2, łączącego Finlandię z Estonią, poinformował o jego przerwaniu. Do awarii połączenia doszło w środę około południa.

Dramat na Pomorzu. Kierowca wjechał w grupę pieszych Wiadomości
Dramat na Pomorzu. Kierowca wjechał w grupę pieszych

77-letni kierowca samochodu osobowego w środę po południu wjechał w grupę pieszych w Myśligoszczy w pow. człuchowskim (Pomorskie). Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zostały poszkodowane. Kierowca był trzeźwy.

„Nie uwierzycie, co mi się wydarzyło”. Dramat znanego aktora Wiadomości
„Nie uwierzycie, co mi się wydarzyło”. Dramat znanego aktora

Piotr Gąsowski, popularny aktor i prezenter, zaskoczył fanów nietypową historią, którą opowiedział w mediach społecznościowych. Przed świętami, podczas zwykłych porządków, znalazł się w potrzasku.

Żałosne standardy. Lewandowski w ogniu krytyki Wiadomości
"Żałosne standardy". Lewandowski w ogniu krytyki

Robert Lewandowski, uznawany za jednego z najlepszych napastników na świecie, znalazł się w centrum ostrej krytyki. Choć jego statystyki bramkowe wciąż robią wrażenie, styl gry Polaka budzi coraz więcej wątpliwości. Głos w sprawie zabrał Graham Hunter, ceniony dziennikarz ESPN, który w swoim artykule nie zostawił na Polaku suchej nitki.

Tragedia w Kutnie. Prokuratura prowadzi dochodzenie Wiadomości
Tragedia w Kutnie. Prokuratura prowadzi dochodzenie

We wtorek w domu w Kutnie odnaleziono zwłoki dwóch chłopców w wieku 9 i 12 lat; ich rodzice w stanie ciężkim oraz kilkutygodniowy brat trafili do szpitali. Według Prokuratury Okręgowej w Łodzi do zatrucia doszło prawdopodobnie w nocy z poniedziałku na wtorek.

Pogoda w Święta. Jest komunikat IMGW Wiadomości
Pogoda w Święta. Jest komunikat IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstą mgłą i opadami marznącymi, które obowiązują do czwartkowych godzin porannych.

REKLAMA

[Teraz także w placówkach Poczty Polskiej] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Brexit. Kto następny?

Kiedy Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską, odzyskało niepodległość narodową. Brytyjczycy mają nowe możliwości korzystania z naturalnych uprawnień, które zostały zmniejszone lub wyeliminowane przez członkostwo w UE. To w USA zyskuje aprobatę. Są głosy, że w USA republikanie – nie tylko prezydent Trump – byliby radzi z rozpadu Unii Europejskiej. Czy scenariusz „wyjścia” jest możliwy dla innych państw UE? Jeśli tak, to kto będzie następny po Brytyjczykach? M.in. na te pytania odpowie najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 
 [Teraz także w placówkach Poczty Polskiej] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Brexit. Kto następny?
/ fot. TS


Teresa Wójcik pyta „Brexit. Kto następny?”

Największą sensację wywołał Farage, gdy dodał, że za przykładem Londynu najwcześniej pójdą Włochy, Dania i Polska. Ewentualnie jeszcze Szwecja, nie znalazły się wśród tych państw Węgry.Te cztery państwa właśnie miałyby ku temu najbardziej uzasadnione powody. Farage nie upiera się przy kolejności, ale w Parlamencie Europejskim mówił najwięcej o Polsce. O tym, że „przed trzydziestu laty w Polsce władzę mieli komuniści, a teraz rządzi Bruksela”, co dla wielu Polaków realnie niewiele różni się od systemu, od którego uwolniono się po wielu latach. „Myślę, że sposób, w jaki Polacy są upominani, wielokrotnie obrażani przez takie osoby, jak Timmermans, to dla nich jednak dużo więcej niż mogą znieść, biorąc pod uwagę ich trudną i skomplikowaną historię” – podkreślił Farage (wg transmisji NBC).




O mrocznej stronie brexitu, czyli problemach Polaków w Anglii pisze Paweł Pietkun 
 

Brytyjskie i światowe media – zapewne również część polskich – jeszcze nie raz sięgną do trwającego właśnie brexitu, który formalnie zaczął się z ostatnim dniem stycznia. Są jednak obszary, do których sięgać będą niechętnie. Przede wszystkim dlatego, że pokazują Brytyjczyków jako społeczeństwo rasistowskie i zamknięte, choć sami Brytyjczycy wolą mówić o sobie inaczej. Gros ofiar tego rasizmu to Polacy, z których wielu do Polski już nigdy nie wróci.



Z Krzysztofem Sobolewskim, szefem Komitetu Wykonawczego PiS rozmawia Jakub Pacan

– W kwestiach drażliwych czy szczególnie delikatnych kierujemy się tym, co powie Prezes Jarosław Kaczyński. To działa z automatu i nie ma tu odstępstw. Tajemnica skuteczności naszej komunikacji tkwi również w bezpośrednich kontaktach z wyborcami. W 2013 roku mieliśmy ponad tysiąc spotkań. Nasi burmistrzowie, wójtowie i posłowie są uczulani na odbywanie jak największej liczby spotkań. W 2012 roku mieliśmy założenie dotarcia do każdego sołectwa, każdej parafii i zrealizowaliśmy je

– mówi nam polityk. 


Patryk Vega w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem dokonuje rozliczenia z filmem „Polityka”.

Zrobiłem ten film, goniąc za pieniędzmi. Robiąc ten film, chciałem sięgnąć do portfeli ludzi, a nie do ich serc. To był błąd. Nie możesz robić filmów, które ciebie nie interesują. Jeśli nie jesteś tym zainteresowany, to jak masz zainteresować innych ludzi. Byłem ostatnią osobą, która powinna się brać za film o polityce. Będąc człowiekiem, który był tylko raz na wyborach w wieku 18 lat. I obojętne, kto jest u władzy. Nie byłem odpowiednią osobą do tego, żeby zabierać się za taki film

– przyznaje reżyser. 


O sukcesach Solidarności na Podkarpaciu Marcinowi Koziestańskiemu  opowiada Roman Jakim, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ

W Regionie Rzeszowskim w tej chwili bardzo duży nacisk kładziemy na rozwój związku. Nasz Dział Rozwoju zatrudnia dwie osoby i dzięki ich aktywności mamy spore sukcesy. W ciągu ostatnich kilku miesięcy udało nam się stworzyć kilka nowych organizacji związkowych, chociażby w placówkach kultury, handlu i usługach czy zakładach budżetowych. Próbujemy dotrzeć do pracowników również w zakładach przemysłowych.



W numerze również m.in.:
  • Teresa Wójcik "F-35 - szansa i wyzwanie"
  • Jakub Pacan rozmawia z kpt. Konradem Wierzbickim, rzecznikiem prasowym Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki 
  • Wywiad Agnieszki Żurek z Kają Godek, prezes Fundacji Życie i Rodzina 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Toreadorzy Hitlera i inni" 
  • Sebastian Pytel recenzuje film "Nieoszlifowane diamenty" 
  • Mateusz Kosiński w tekście "Czar zaklęty w cegle" opisuje katowicki Nikiszowiec 
  • "Jedyna taka Armia" Agnieszka Żurek o AK 
  • Leszek Masierak "Straszne preludium" o pierwszym użyciu bojowego gazu pod Bolimowem



Najnowszy numer "TS" (07/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe