Rosji podziękujemy! Od końca 2022 r. Polska międzynarodowym centrum handlu gazem dla Europy Środkowej?

Od końca 2022 r. dostawy gazu na polski rynek będą wzorcowo zdywersyfikowane. Popłyną z trzech kierunków: ze złoż na szelfie norweskim, ze Stanów Zjednoczonych (i od innych producentów LNG) oraz ze złóż krajowych. Razem to obfitość gazu, ponad zapotrzebowanie krajowe i poważna szansa, że Polska stanie się międzynarodowym centrum handlu gazem dla Europy Środkowej. 
 Rosji podziękujemy! Od końca 2022 r. Polska międzynarodowym centrum handlu gazem dla Europy Środkowej?
/ Fotolia

Z danych sektora gazowego w Polsce wynika, że po zakończeniu kontraktu z Gazpromem jesienią 2022 r. ponowny kontrakt na rosyjski surowiec nie będzie nam potrzebny. Polska będzie mieć zagwarantowaną suwerenność gazową i bezpieczeństwo tego sektora. Co bardzo ważne dla obywateli – także znacznie niższe ceny


- pisze na łamach najnowszego "TS" red. Teresa Wójcik. Brama Północna – łącznie terminal LNG i Baltic Pipe – umożliwi dostarczanie do Polski 16,5 mld m³ gazu rocznie (a po dalszej rozbudowie terminala – 19 mld m³ rocznie). Do tego trzeba dodać ok. 4 mld m³ (w perspektywie 5 mld m³) gazu producji krajowej. Docelowo – około 24 mld  m³ gazu. 

Tani gaz skroplony z USA
LNG z podpisanych przez PGNiG z Amerykanami  kontraktów jest o dwadzieścia kilka procent tańszy niż gaz rosyjski. – Tu nie ma porównania, jeśli chodzi o umowy z partnerem wschodnim – informuje prezes Piotr Woźniak. Podstawowa umowa z amerykańskim koncernem Venture Global LNG została podpisana w czerwcu tego roku. 
 

Ceny surowca z nowo podpisanych umów są tajemnicą handlową, ale wiadomo, że warunki finansowe są „znakomicie lepsze” niż w umowie z Gazpromem. Ceny nie będą indeksowane do cen ropy, będą takie, jak najniższe w świecie ceny gazu na rynku hurtowym w USA, czyli w Hubie Henry


- czytamy w tekście. Niezależnie od zaopatrywana terminala w Świnoujściu, PGNiG będzie mogło handlować kupowanym w USA gazem na całym świecie. Taką możliwość daje zawarta w kontraktach formuła free-on-board, czyli odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku.

Norweskie plany PGNiG czyli własny gaz dla Baltic Pipe
Przez Baltic Pipe będzie przesyłany gaz kupiony od Norwegów, ale PGNiG to duży udziałowiec w kilku złożach norweskich. Jako udziałowiec przygotowuje plan eksploatacji kolejnego złoża ( Fogelberg) w Norwegii, szacowanego do 14 mld m³. Gaz z Fogelberg będzie dostarczany Baltic Pipe do Polski uzupełniając dostawy po 2022 r. 

Własny gaz – najpewniejszy i najtańszy 
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaprezentowało prognozy wydobycia krajowego gazu na lata 2018-2019. Nowym rozdziałem w krajowym gazownictwie ma być zaplanowanych ok. 120 odwiertów poszukiwawczych na Podkarpaciu. Jeden z nich został wykonany w okolicach Kramarzówki, gdzie odkryto złoże gazu o zasobach szacowanych na 12 mld m³. 

– Gaz krajowy zawsze ma tę przewagę nad importowanym, że proces wydobycia jest pod pełną kontrolą. Zawsze jest też tańszy niż gaz z importu, dlatego nie należy z tego potencjału rezygnować – uważa prezes Piotr Woźniak. 
 

PGNiG opracowało nową koncepcję poszukiwań i wydobycia gazu w 2016 r. Zgodnie z tym spółka wykonała na Podkarpaciu nowe badania, w tym największe w Europie trójwymiarowe zdjęcie sejsmiczne Przemyśl-Kramarzówka-Rybotycze-Fredropol o powierzchni prawie 1300 km².  Szacuje się, że na tym obszarze jest ok. 50 mld m³  gazu. Przewiduje się intensyfikację prac wiertniczych oraz stosowanie szczelinowania hydraulicznego


- informuje red. Teresa Wójcik.

Także ORLEN 
Należąca do grupy ORLEN spółka ORLEN Upstream, odpowiedzialna za poszukiwania i wydobywanie węglowodorów, ostatnio odkryła nowe, obiecujące złoże gazu ziemnego (Bystrowice-OU1) na Podkarpaciu. Daniel Obajtek, prezes zarządu ORLEN, informuje, że zasoby wydobywalne złoża Bystrowice szacowane są na poziomie 2 mld m³ gazu o ponad 98-procentowej zawartości metanu. Eksplotacja złoża może trwać ok. 10 lat. Zasoby geologiczne koncesji ORLEN na Podkarpaciu szacowane są na ok. 10 mld m³.  

Czy będzie wojna handlowa o europejski rynek gazu?
 

W niektórych krajach Unii Europejskiej rozpoczęto ponownie dyskusję, co do ekonomicznej zasadności budowy Nord Stream 2. Rosjanie wskutek polskiego programu gazowego będą zmuszeni po raz pierwszy w historii ustąpić miejsca na gazowym rynku Stanom Zjednoczonymi. To dopiero początek, ale nawet w Niemczech, gdzie Nord Stream 2 dotychczas nie budziło żadnych protestów, planuje się budowę terminala LNG, choć jeszcze nie jest wcale pewne, czy dostawy będą z USA, czy z Rosji. Z drugiej strony nie jest dobrą wiadomością to, że instytucje europejskie nie zablokowały inwestycji Nord Stream 2. To dowodzi, że sprawy europejskie – zwłaszcza w Brukseli – zmierzają w złym kierunku


- konkluduje red. Teresa Wójcik.



#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Bruksela: Niemcy odrzucili projekt finansujący europejskie inwestycje w obronność z ostatniej chwili
Bruksela: Niemcy odrzucili projekt finansujący europejskie inwestycje w obronność

Niemiecka rozgłośnia publiczna Deutschlandfunk informuje, że na wczorajszym spotkaniu w Brukseli Niemcy odrzuciły projekt emisji europejskich obligacji finansujących inwestycje w obronność. W sprawie zgodne były SPD i CSU.

Przyjaciel Putina Gerhard Schroeder trafił do szpitala. Wypalenie zawodowe z ostatniej chwili
"Przyjaciel Putina" Gerhard Schroeder trafił do szpitala. "Wypalenie zawodowe"

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder trafił na leczenie kliniczne z powodu diagnozy wypalenia zawodowego - poinformowała we wtorek agencja dpa powołując się na adwokata polityka.

Dusiłam się. Polska gwiazda trafiła pilnie do szpitala Wiadomości
"Dusiłam się". Polska gwiazda trafiła pilnie do szpitala

Media obiegła niepokojąca informacja o kłopotach zdrowotnych popularnej polskiej aktorki Joanny Trzepiecińskiej. Gwiazda niedawno wylądowała w szpitalu i choć zagrożenie zostało zażegnane, wciąż boryka się z powikłaniami po chorobie.

Koalicja PiS z PSL i Polską 2050? Jarosław Kaczyński zabrał głos gorące
Koalicja PiS z PSL i Polską 2050? Jarosław Kaczyński zabrał głos

– Po wyborach, jeżeliby wygrał nasz kandydat, to to jest z całą pewnością możliwe, chociaż wcale nie takie niełatwe. I to nie tylko niełatwe dla tych dwóch formacji, które mogłyby wchodzić w grę, to znaczy mówię z jednej strony o Polsce 2050, a z drugiej strony o PSL-u, ale niełatwe także dla nas – mówił na antenie wPolsce24 prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Zbigniew Kuźmiuk: Tusk przekonywał w Brukseli do finansowania Tarczy Wschód, które już raz załatwił? polityka
Zbigniew Kuźmiuk: Tusk przekonywał w Brukseli do finansowania Tarczy Wschód, które już raz załatwił?

Wczoraj tuż przed wylotem do Brukseli na briefingu prasowym poinformował, że na nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej, będzie przekonywał swoich kolegów premierów do finansowania Tarczy Wschód ze środków europejskich.

„Nie ma mowy o przejęzyczeniu”. Represjonowani w stanie wojennym żądają dymisji Barbary Nowackiej tylko u nas
„Nie ma mowy o przejęzyczeniu”. Represjonowani w stanie wojennym żądają dymisji Barbary Nowackiej

Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego żąda natychmiastowej dymisji minister edukacji Barbary Nowackiej.

Dysponujemy najtańszym w Europie nośnikiem energii - węglem gorące
Dysponujemy najtańszym w Europie nośnikiem energii - węglem

- Zgodziliśmy się na parapodatki typu ETS, czyli opłaty za emisję CO2. Zgodziliśmy się na to, żeby dopłacać grube pieniądze, miliardy do tego, żeby w ogóle tę energię produkować. I niestety doszło to do takiego momentu, że w zasadzie trzeba by było dzisiaj twardo się postawić i powiedzieć, że ze względu na to, iż musimy zachować własne bezpieczeństwo energetyczne, nie będziemy realizować wcześniej przyjętych przez nas zobowiązań dotyczących pakietów klimatycznych europejskiego Zielonego Ładu, ETS-u itd - mówi przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność

Chaos na Santorini. Tysiące osób opuszczają grecką wyspę z ostatniej chwili
Chaos na Santorini. Tysiące osób opuszczają grecką wyspę

9 tys. mieszkańców i turystów opuściło grecką wyspę Santorini w związku ze wzmożoną aktywnością sejsmiczną w regionie i w obawie przed wystąpieniem silniejszego wstrząsu. We wtorek nad ranem w porcie zapanował chaos. Linie lotnicze organizują dodatkowe rejsy.

Mariusz Błaszczak alarmuje: To wielkie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa polityka
Mariusz Błaszczak alarmuje: To wielkie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa

W nagraniu wideo opublikowanym we wtorek były szef MON i szef klubu PiS Mariusz Błaszczak podsumował działania Ministerstwa Obrony w rządzie Donalda Tuska. – Ubiegły rok był czasem zmarnowanych szans – wskazuje polityk.

Proszę o wyciszenie mikrofonu. Awantura w studiu TVN24 gorące
"Proszę o wyciszenie mikrofonu". Awantura w studiu TVN24

Do skandalicznej sytuacji doszło na antenie TVN24, gdzie podczas rozmowy ograniczono możliwość wypowiedzi poseł Prawa i Sprawiedliwości, a prowadzący pozwalał sobie na niewybredne docinki pod jej adresem.

REKLAMA

Rosji podziękujemy! Od końca 2022 r. Polska międzynarodowym centrum handlu gazem dla Europy Środkowej?

Od końca 2022 r. dostawy gazu na polski rynek będą wzorcowo zdywersyfikowane. Popłyną z trzech kierunków: ze złoż na szelfie norweskim, ze Stanów Zjednoczonych (i od innych producentów LNG) oraz ze złóż krajowych. Razem to obfitość gazu, ponad zapotrzebowanie krajowe i poważna szansa, że Polska stanie się międzynarodowym centrum handlu gazem dla Europy Środkowej. 
 Rosji podziękujemy! Od końca 2022 r. Polska międzynarodowym centrum handlu gazem dla Europy Środkowej?
/ Fotolia

Z danych sektora gazowego w Polsce wynika, że po zakończeniu kontraktu z Gazpromem jesienią 2022 r. ponowny kontrakt na rosyjski surowiec nie będzie nam potrzebny. Polska będzie mieć zagwarantowaną suwerenność gazową i bezpieczeństwo tego sektora. Co bardzo ważne dla obywateli – także znacznie niższe ceny


- pisze na łamach najnowszego "TS" red. Teresa Wójcik. Brama Północna – łącznie terminal LNG i Baltic Pipe – umożliwi dostarczanie do Polski 16,5 mld m³ gazu rocznie (a po dalszej rozbudowie terminala – 19 mld m³ rocznie). Do tego trzeba dodać ok. 4 mld m³ (w perspektywie 5 mld m³) gazu producji krajowej. Docelowo – około 24 mld  m³ gazu. 

Tani gaz skroplony z USA
LNG z podpisanych przez PGNiG z Amerykanami  kontraktów jest o dwadzieścia kilka procent tańszy niż gaz rosyjski. – Tu nie ma porównania, jeśli chodzi o umowy z partnerem wschodnim – informuje prezes Piotr Woźniak. Podstawowa umowa z amerykańskim koncernem Venture Global LNG została podpisana w czerwcu tego roku. 
 

Ceny surowca z nowo podpisanych umów są tajemnicą handlową, ale wiadomo, że warunki finansowe są „znakomicie lepsze” niż w umowie z Gazpromem. Ceny nie będą indeksowane do cen ropy, będą takie, jak najniższe w świecie ceny gazu na rynku hurtowym w USA, czyli w Hubie Henry


- czytamy w tekście. Niezależnie od zaopatrywana terminala w Świnoujściu, PGNiG będzie mogło handlować kupowanym w USA gazem na całym świecie. Taką możliwość daje zawarta w kontraktach formuła free-on-board, czyli odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku.

Norweskie plany PGNiG czyli własny gaz dla Baltic Pipe
Przez Baltic Pipe będzie przesyłany gaz kupiony od Norwegów, ale PGNiG to duży udziałowiec w kilku złożach norweskich. Jako udziałowiec przygotowuje plan eksploatacji kolejnego złoża ( Fogelberg) w Norwegii, szacowanego do 14 mld m³. Gaz z Fogelberg będzie dostarczany Baltic Pipe do Polski uzupełniając dostawy po 2022 r. 

Własny gaz – najpewniejszy i najtańszy 
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaprezentowało prognozy wydobycia krajowego gazu na lata 2018-2019. Nowym rozdziałem w krajowym gazownictwie ma być zaplanowanych ok. 120 odwiertów poszukiwawczych na Podkarpaciu. Jeden z nich został wykonany w okolicach Kramarzówki, gdzie odkryto złoże gazu o zasobach szacowanych na 12 mld m³. 

– Gaz krajowy zawsze ma tę przewagę nad importowanym, że proces wydobycia jest pod pełną kontrolą. Zawsze jest też tańszy niż gaz z importu, dlatego nie należy z tego potencjału rezygnować – uważa prezes Piotr Woźniak. 
 

PGNiG opracowało nową koncepcję poszukiwań i wydobycia gazu w 2016 r. Zgodnie z tym spółka wykonała na Podkarpaciu nowe badania, w tym największe w Europie trójwymiarowe zdjęcie sejsmiczne Przemyśl-Kramarzówka-Rybotycze-Fredropol o powierzchni prawie 1300 km².  Szacuje się, że na tym obszarze jest ok. 50 mld m³  gazu. Przewiduje się intensyfikację prac wiertniczych oraz stosowanie szczelinowania hydraulicznego


- informuje red. Teresa Wójcik.

Także ORLEN 
Należąca do grupy ORLEN spółka ORLEN Upstream, odpowiedzialna za poszukiwania i wydobywanie węglowodorów, ostatnio odkryła nowe, obiecujące złoże gazu ziemnego (Bystrowice-OU1) na Podkarpaciu. Daniel Obajtek, prezes zarządu ORLEN, informuje, że zasoby wydobywalne złoża Bystrowice szacowane są na poziomie 2 mld m³ gazu o ponad 98-procentowej zawartości metanu. Eksplotacja złoża może trwać ok. 10 lat. Zasoby geologiczne koncesji ORLEN na Podkarpaciu szacowane są na ok. 10 mld m³.  

Czy będzie wojna handlowa o europejski rynek gazu?
 

W niektórych krajach Unii Europejskiej rozpoczęto ponownie dyskusję, co do ekonomicznej zasadności budowy Nord Stream 2. Rosjanie wskutek polskiego programu gazowego będą zmuszeni po raz pierwszy w historii ustąpić miejsca na gazowym rynku Stanom Zjednoczonymi. To dopiero początek, ale nawet w Niemczech, gdzie Nord Stream 2 dotychczas nie budziło żadnych protestów, planuje się budowę terminala LNG, choć jeszcze nie jest wcale pewne, czy dostawy będą z USA, czy z Rosji. Z drugiej strony nie jest dobrą wiadomością to, że instytucje europejskie nie zablokowały inwestycji Nord Stream 2. To dowodzi, że sprawy europejskie – zwłaszcza w Brukseli – zmierzają w złym kierunku


- konkluduje red. Teresa Wójcik.



#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe