Rosji podziękujemy! Od końca 2022 r. Polska międzynarodowym centrum handlu gazem dla Europy Środkowej?

Od końca 2022 r. dostawy gazu na polski rynek będą wzorcowo zdywersyfikowane. Popłyną z trzech kierunków: ze złoż na szelfie norweskim, ze Stanów Zjednoczonych (i od innych producentów LNG) oraz ze złóż krajowych. Razem to obfitość gazu, ponad zapotrzebowanie krajowe i poważna szansa, że Polska stanie się międzynarodowym centrum handlu gazem dla Europy Środkowej. 
 Rosji podziękujemy! Od końca 2022 r. Polska międzynarodowym centrum handlu gazem dla Europy Środkowej?
/ Fotolia

Z danych sektora gazowego w Polsce wynika, że po zakończeniu kontraktu z Gazpromem jesienią 2022 r. ponowny kontrakt na rosyjski surowiec nie będzie nam potrzebny. Polska będzie mieć zagwarantowaną suwerenność gazową i bezpieczeństwo tego sektora. Co bardzo ważne dla obywateli – także znacznie niższe ceny


- pisze na łamach najnowszego "TS" red. Teresa Wójcik. Brama Północna – łącznie terminal LNG i Baltic Pipe – umożliwi dostarczanie do Polski 16,5 mld m³ gazu rocznie (a po dalszej rozbudowie terminala – 19 mld m³ rocznie). Do tego trzeba dodać ok. 4 mld m³ (w perspektywie 5 mld m³) gazu producji krajowej. Docelowo – około 24 mld  m³ gazu. 

Tani gaz skroplony z USA
LNG z podpisanych przez PGNiG z Amerykanami  kontraktów jest o dwadzieścia kilka procent tańszy niż gaz rosyjski. – Tu nie ma porównania, jeśli chodzi o umowy z partnerem wschodnim – informuje prezes Piotr Woźniak. Podstawowa umowa z amerykańskim koncernem Venture Global LNG została podpisana w czerwcu tego roku. 
 

Ceny surowca z nowo podpisanych umów są tajemnicą handlową, ale wiadomo, że warunki finansowe są „znakomicie lepsze” niż w umowie z Gazpromem. Ceny nie będą indeksowane do cen ropy, będą takie, jak najniższe w świecie ceny gazu na rynku hurtowym w USA, czyli w Hubie Henry


- czytamy w tekście. Niezależnie od zaopatrywana terminala w Świnoujściu, PGNiG będzie mogło handlować kupowanym w USA gazem na całym świecie. Taką możliwość daje zawarta w kontraktach formuła free-on-board, czyli odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku.

Norweskie plany PGNiG czyli własny gaz dla Baltic Pipe
Przez Baltic Pipe będzie przesyłany gaz kupiony od Norwegów, ale PGNiG to duży udziałowiec w kilku złożach norweskich. Jako udziałowiec przygotowuje plan eksploatacji kolejnego złoża ( Fogelberg) w Norwegii, szacowanego do 14 mld m³. Gaz z Fogelberg będzie dostarczany Baltic Pipe do Polski uzupełniając dostawy po 2022 r. 

Własny gaz – najpewniejszy i najtańszy 
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaprezentowało prognozy wydobycia krajowego gazu na lata 2018-2019. Nowym rozdziałem w krajowym gazownictwie ma być zaplanowanych ok. 120 odwiertów poszukiwawczych na Podkarpaciu. Jeden z nich został wykonany w okolicach Kramarzówki, gdzie odkryto złoże gazu o zasobach szacowanych na 12 mld m³. 

– Gaz krajowy zawsze ma tę przewagę nad importowanym, że proces wydobycia jest pod pełną kontrolą. Zawsze jest też tańszy niż gaz z importu, dlatego nie należy z tego potencjału rezygnować – uważa prezes Piotr Woźniak. 
 

PGNiG opracowało nową koncepcję poszukiwań i wydobycia gazu w 2016 r. Zgodnie z tym spółka wykonała na Podkarpaciu nowe badania, w tym największe w Europie trójwymiarowe zdjęcie sejsmiczne Przemyśl-Kramarzówka-Rybotycze-Fredropol o powierzchni prawie 1300 km².  Szacuje się, że na tym obszarze jest ok. 50 mld m³  gazu. Przewiduje się intensyfikację prac wiertniczych oraz stosowanie szczelinowania hydraulicznego


- informuje red. Teresa Wójcik.

Także ORLEN 
Należąca do grupy ORLEN spółka ORLEN Upstream, odpowiedzialna za poszukiwania i wydobywanie węglowodorów, ostatnio odkryła nowe, obiecujące złoże gazu ziemnego (Bystrowice-OU1) na Podkarpaciu. Daniel Obajtek, prezes zarządu ORLEN, informuje, że zasoby wydobywalne złoża Bystrowice szacowane są na poziomie 2 mld m³ gazu o ponad 98-procentowej zawartości metanu. Eksplotacja złoża może trwać ok. 10 lat. Zasoby geologiczne koncesji ORLEN na Podkarpaciu szacowane są na ok. 10 mld m³.  

Czy będzie wojna handlowa o europejski rynek gazu?
 

W niektórych krajach Unii Europejskiej rozpoczęto ponownie dyskusję, co do ekonomicznej zasadności budowy Nord Stream 2. Rosjanie wskutek polskiego programu gazowego będą zmuszeni po raz pierwszy w historii ustąpić miejsca na gazowym rynku Stanom Zjednoczonymi. To dopiero początek, ale nawet w Niemczech, gdzie Nord Stream 2 dotychczas nie budziło żadnych protestów, planuje się budowę terminala LNG, choć jeszcze nie jest wcale pewne, czy dostawy będą z USA, czy z Rosji. Z drugiej strony nie jest dobrą wiadomością to, że instytucje europejskie nie zablokowały inwestycji Nord Stream 2. To dowodzi, że sprawy europejskie – zwłaszcza w Brukseli – zmierzają w złym kierunku


- konkluduje red. Teresa Wójcik.



#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Wielkopolski z ostatniej chwili
Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Wielkopolski

Uwaga mieszkańcy Poznania, Wrześni i okolic! Enea Operator zapowiada kilkugodzinne przerwy w dostawie prądu od poniedziałku 14 lipca do piątku 18 lipca. Sprawdź dokładny harmonogram – w niektórych dzielnicach wyłączenia potrwają nawet kilka godzin. Poniżej pełna lista ulic i miejscowości.

Ławrow ostrzega USA i ich sojuszników. Chodzi o Koreę Północną z ostatniej chwili
Ławrow ostrzega USA i ich sojuszników. Chodzi o Koreę Północną

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł w sobotę Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Japonię przed tworzeniem sojuszu bezpieczeństwa przeciw Korei Północnej. Szef rosyjskiej dyplomacji został w sobotę przyjęty przez przywódcę KRLD Kim Dzong Una.

Nowi terytorialsi w Łódzkiem. Dziesiątki ochotników złożyło przysięgę w Pabianicach z ostatniej chwili
Nowi terytorialsi w Łódzkiem. Dziesiątki ochotników złożyło przysięgę w Pabianicach

65 ochotników 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, w tym 12 kobiet, złożyło w sobotę przysięgę wojskową. To służba, która wzmacnia bezpieczeństwo kraju oraz łączy żołnierzy z lokalną społecznością - podkreślił zastępca dowódcy 9ŁBOT ppłk Marcin Markiewicz.

Karol Nawrocki: Pamięć i prawda to fundament wspólnoty z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Pamięć i prawda to fundament wspólnoty

Pamięć i prawda to słowa, które w tych dniach nabierają wyjątkowego znaczenia, to fundament wspólnoty, ważny dla procesu pojednania – napisał prezydent elekt Karol Nawrocki w 80. rocznicę Obławy Augustowskiej. Wskazał na pamięć o ofiarach totalitaryzmu i prawdę, która nazywa zło po imieniu.

Wielkopolska: Ważny komunikat dla mieszkańców. Woda niezdatna do spożycia z ostatniej chwili
Wielkopolska: Ważny komunikat dla mieszkańców. Woda niezdatna do spożycia

Mieszkańcy trzech miejscowości w Wielkopolsce muszą zachować szczególną ostrożność. Woda z lokalnego wodociągu nie nadaje się do bezpośredniego spożycia – ostrzega sanepid.

Populacja UE osiągnęła rekordowy poziom Wiadomości
Populacja UE osiągnęła rekordowy poziom

Imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Iga Świątek triumfatorką Wimbledonu. Historyczne zwycięstwo Polki z ostatniej chwili
Iga Świątek triumfatorką Wimbledonu. Historyczne zwycięstwo Polki

Iga Świątek wygrała w finale z Amerykanką Amandą Anisimovą 6:0, 6:0 i po raz pierwszy w karierze zwyciężyła w wielkoszlemowym Wimbledonie, najstarszym i najbardziej prestiżowym turnieju tenisowym świata. To pierwszy od 114 lat przypadek, by w finale tego turnieju jedna z tenisistek nie wygrała ani jednego gema.

Niebezpieczna butelka na wodę wycofana ze sprzedaży. Dwoje konsumentów straciło wzrok z ostatniej chwili
Niebezpieczna butelka na wodę wycofana ze sprzedaży. Dwoje konsumentów straciło wzrok

Amerykańska sieć Walmart wycofuje ze sklepów popularną stalową butelkę termiczną marki Ozark Trail. Jak ostrzega amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC), produkt może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia - szczególnie, gdy używany jest do przechowywania napojów gazowanych lub fermentowanych.

Iga Świątek zdemolowała rywalkę w pierwszym secie finału Wimbledonu z ostatniej chwili
Iga Świątek zdemolowała rywalkę w pierwszym secie finału Wimbledonu

Iga Świątek wygrała z amerykańską tenisistką Amandą Anisimovą pierwszego seta 6:0 w finale wielkoszlemowego Wimbledonu na kortach trawiastych w Londynie.

Lublin: Pielęgniarka zaatakowana podczas dyżuru z ostatniej chwili
Lublin: Pielęgniarka zaatakowana podczas dyżuru

Zarzuty naruszenia nietykalności usłyszał 50-letni mieszkaniec Lublina, który podczas udzielania mu pomocy medycznej zaatakował pielęgniarkę w jednym z lubelskich szpitali. Grozi za to do trzech lat więzienia - poinformowała w sobotę policja.

REKLAMA

Rosji podziękujemy! Od końca 2022 r. Polska międzynarodowym centrum handlu gazem dla Europy Środkowej?

Od końca 2022 r. dostawy gazu na polski rynek będą wzorcowo zdywersyfikowane. Popłyną z trzech kierunków: ze złoż na szelfie norweskim, ze Stanów Zjednoczonych (i od innych producentów LNG) oraz ze złóż krajowych. Razem to obfitość gazu, ponad zapotrzebowanie krajowe i poważna szansa, że Polska stanie się międzynarodowym centrum handlu gazem dla Europy Środkowej. 
 Rosji podziękujemy! Od końca 2022 r. Polska międzynarodowym centrum handlu gazem dla Europy Środkowej?
/ Fotolia

Z danych sektora gazowego w Polsce wynika, że po zakończeniu kontraktu z Gazpromem jesienią 2022 r. ponowny kontrakt na rosyjski surowiec nie będzie nam potrzebny. Polska będzie mieć zagwarantowaną suwerenność gazową i bezpieczeństwo tego sektora. Co bardzo ważne dla obywateli – także znacznie niższe ceny


- pisze na łamach najnowszego "TS" red. Teresa Wójcik. Brama Północna – łącznie terminal LNG i Baltic Pipe – umożliwi dostarczanie do Polski 16,5 mld m³ gazu rocznie (a po dalszej rozbudowie terminala – 19 mld m³ rocznie). Do tego trzeba dodać ok. 4 mld m³ (w perspektywie 5 mld m³) gazu producji krajowej. Docelowo – około 24 mld  m³ gazu. 

Tani gaz skroplony z USA
LNG z podpisanych przez PGNiG z Amerykanami  kontraktów jest o dwadzieścia kilka procent tańszy niż gaz rosyjski. – Tu nie ma porównania, jeśli chodzi o umowy z partnerem wschodnim – informuje prezes Piotr Woźniak. Podstawowa umowa z amerykańskim koncernem Venture Global LNG została podpisana w czerwcu tego roku. 
 

Ceny surowca z nowo podpisanych umów są tajemnicą handlową, ale wiadomo, że warunki finansowe są „znakomicie lepsze” niż w umowie z Gazpromem. Ceny nie będą indeksowane do cen ropy, będą takie, jak najniższe w świecie ceny gazu na rynku hurtowym w USA, czyli w Hubie Henry


- czytamy w tekście. Niezależnie od zaopatrywana terminala w Świnoujściu, PGNiG będzie mogło handlować kupowanym w USA gazem na całym świecie. Taką możliwość daje zawarta w kontraktach formuła free-on-board, czyli odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku.

Norweskie plany PGNiG czyli własny gaz dla Baltic Pipe
Przez Baltic Pipe będzie przesyłany gaz kupiony od Norwegów, ale PGNiG to duży udziałowiec w kilku złożach norweskich. Jako udziałowiec przygotowuje plan eksploatacji kolejnego złoża ( Fogelberg) w Norwegii, szacowanego do 14 mld m³. Gaz z Fogelberg będzie dostarczany Baltic Pipe do Polski uzupełniając dostawy po 2022 r. 

Własny gaz – najpewniejszy i najtańszy 
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaprezentowało prognozy wydobycia krajowego gazu na lata 2018-2019. Nowym rozdziałem w krajowym gazownictwie ma być zaplanowanych ok. 120 odwiertów poszukiwawczych na Podkarpaciu. Jeden z nich został wykonany w okolicach Kramarzówki, gdzie odkryto złoże gazu o zasobach szacowanych na 12 mld m³. 

– Gaz krajowy zawsze ma tę przewagę nad importowanym, że proces wydobycia jest pod pełną kontrolą. Zawsze jest też tańszy niż gaz z importu, dlatego nie należy z tego potencjału rezygnować – uważa prezes Piotr Woźniak. 
 

PGNiG opracowało nową koncepcję poszukiwań i wydobycia gazu w 2016 r. Zgodnie z tym spółka wykonała na Podkarpaciu nowe badania, w tym największe w Europie trójwymiarowe zdjęcie sejsmiczne Przemyśl-Kramarzówka-Rybotycze-Fredropol o powierzchni prawie 1300 km².  Szacuje się, że na tym obszarze jest ok. 50 mld m³  gazu. Przewiduje się intensyfikację prac wiertniczych oraz stosowanie szczelinowania hydraulicznego


- informuje red. Teresa Wójcik.

Także ORLEN 
Należąca do grupy ORLEN spółka ORLEN Upstream, odpowiedzialna za poszukiwania i wydobywanie węglowodorów, ostatnio odkryła nowe, obiecujące złoże gazu ziemnego (Bystrowice-OU1) na Podkarpaciu. Daniel Obajtek, prezes zarządu ORLEN, informuje, że zasoby wydobywalne złoża Bystrowice szacowane są na poziomie 2 mld m³ gazu o ponad 98-procentowej zawartości metanu. Eksplotacja złoża może trwać ok. 10 lat. Zasoby geologiczne koncesji ORLEN na Podkarpaciu szacowane są na ok. 10 mld m³.  

Czy będzie wojna handlowa o europejski rynek gazu?
 

W niektórych krajach Unii Europejskiej rozpoczęto ponownie dyskusję, co do ekonomicznej zasadności budowy Nord Stream 2. Rosjanie wskutek polskiego programu gazowego będą zmuszeni po raz pierwszy w historii ustąpić miejsca na gazowym rynku Stanom Zjednoczonymi. To dopiero początek, ale nawet w Niemczech, gdzie Nord Stream 2 dotychczas nie budziło żadnych protestów, planuje się budowę terminala LNG, choć jeszcze nie jest wcale pewne, czy dostawy będą z USA, czy z Rosji. Z drugiej strony nie jest dobrą wiadomością to, że instytucje europejskie nie zablokowały inwestycji Nord Stream 2. To dowodzi, że sprawy europejskie – zwłaszcza w Brukseli – zmierzają w złym kierunku


- konkluduje red. Teresa Wójcik.



#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe