Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Artur Szalpuk: Zrobiliśmy coś ważnego dla Polski

– Móc odśpiewać polski hymn po zdobytym złocie to chyba najpiękniejszy moment, jaki może przydarzyć się sportowcowi. Nam to, przez zaniedbanie organizatora, zostało jednak odebrane – zdradza w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Artur Szalpuk, mistrz świata w siatkówce. To właśnie sukcesy w sporcie są tematem przewodnim #42 numeru „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Artur Szalpuk: Zrobiliśmy coś ważnego dla Polski
/ Tygodnik Solidarność
Temat wielkiego sukcesu „Solidarności”, jakim jest wprowadzenie wolnych od handlu niedziel, porusza we wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny.

– Batalia o ograniczenie handlu w niedzielę stoczona przez NSZZ Solidarność ma długą historię(…) Dość powiedzieć, że prace legislacyjne rozpoczęły się z chwilą złożenia przez Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna Niedziela” projektu ustawy ustalającej zasady ograniczenia handlu. Przepisy ustawy ostatecznie weszły w życie 1 marca 2018 roku. Zarówno w czasie prac nad ustawą, jak i bezpośrednio po jej wprowadzeniu w mediach trwała zmasowana kampania mająca na celu wykazanie bezsensu czy wręcz szkodliwości ograniczania handlu w niedzielę. Wiele środowisk za punkt honoru stawiało sobie szukanie pomysłów na ośmieszenie projektu, niektórzy wręcz nakłaniali do obchodzenia ograniczenia, co moim zdaniem było nakłanianiem do łamania prawa i jako takie powinno być karane

– zaznacza Ossowski.

O tym dlaczego to w siatkówce osiągamy sukcesy Marcinowi Koziestańskiemu zdradził Artur Szalpuk.

– Potrafimy wygrywać. Ja w kadrze jestem od 4 lat. Przedtem z uwagą oglądałem grę naszej reprezentacji, więc wcześniejsze sukcesy na mistrzostwach globu znam jedynie z perspektywy kibica, ale muszę powiedzieć, że polska reprezentacja w siatkówce zawsze walczy o najwyższe cele. Nas nigdy nie interesowało jedynie dotarcie do ćwierćfinału, co chociażby w przypadku piłkarzy jest odbierane jako wielki sukces. Nas zawsze interesowały medale i zwycięstwa. Chciałbym, by Polska zawsze w siatkówce zajmowała miejsca w czołowej czwórce, bo nawet miejsce w szóstce najlepszych, choć stabilne, nas nie zadowala.

Sukcesami sportowymi w szerszym kontekście w tekście „Polska górą” zajął się Jakub Pacan.

Choć słabsi od Niemców gospodarczo i politycznie, a od Rosjan militarnie, to są takie momenty, gdy możemy im dać prztyczka w nos na oczach całego świata. I to całkiem bezkarnie. Uroczyste granie Mazurka Dąbrowskiego w bogatych niemieckich kurortach, gdy wszyscy stoją na baczność, możliwe jest tylko po sukcesie naszych sportowców.


O „wartości kibicowania” pisze Teresa Wójcik.

„Kibicowanie to także odpowiednia oprawa wizualna i dźwiękowa. Kibic jest przygotowany na mecz i na powitanie swojej drużyny. Jest wyposażony w odpowiedni sprzęt, strój, „makijaż”. Kibice mają przećwiczony repertuar stosownych zaśpiewek i skandowań, którymi zagrzewają do walki swoją drużynę. W rodzaju: „Polska gola, taka jest kibiców wola!”. Empatia kibica jest silna do przesady, czuje się on poniekąd sprawcą sukcesu swojej drużyny. To jego doping dał zwycięstwo, piłkarz nie rozgrywa przecież meczu dla siebie samego. – To show dla obecnych na trybunach, którzy mobilizują swoją drużynę, a to bardzo obciąża, jeśli przegrało się mecz – zauważa dr Christian Bromberger.”


W numerze także przejmująca rozmowa Mateusza Kosińskiego z Witem Siwce, synem Ryszard Siwca, który dokonał samospalenia po interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

Zawsze, przy każdej rocznicy, nawet bez wręczania nagród, gdy jestem tylko pytany o ojca, to nie umiem od emocji i odczuć uciec. Zawsze jest przykro, bo mówiąc najprościej i najkrócej – zyskałem bohatera, ale straciłem ojca. Nie miałem ojca, gdy dla młodego chłopaka jest on bardzo ważny

- mówi Wit Siwiec.

W numerze nie mogło zabraknąć tematyki taśm Mateusza Morawieckiego, którą poruszył Jakub Pacan. 

PiS i PO wykorzystują taśmy jako tępą propagandę na przeciwnika. Ale coś, co je inicjuje, sam wypływ taśm, jest zupełnie od polityków niezależne. To dezintegruje całą scenę polityczną. Bo politycy, wykorzystując te taśmy, już biorą udział w grze wywołanej przez kogoś z zewnątrz i realizują scenariusz, na który nie mają wpływu.


W dziale świat Leszek Masierak pisze „Emerytury – problem Putina”.

Najnowsze sondaże polityczne w Rosji są coraz gorsze dla rządzącej partii i urzędującego prezydenta. Poparcie dla Władimira Putina spadło do 45 procent, zaś jego partia Jedna Rosja może liczyć na 31 procent głosów – to efekty ogłoszenia reformy emerytalnej, a ściślej mówiąc – podniesienia granicy wieku emerytalnego.

„Ścielimy Ojcu Świętemu biało-czerwone kwiaty”, koncert w bazylice św. Brygidy relacjonuje Robert Wąsik.

W roku 2018 przypada 40. rocznica wyboru Jana Pawła II na Tron Piotrowy. Z tej okazji 7 października w bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbył się uroczysty koncert pod honorowym patronatem minister Anny Marii Anders, abp. Sławoja Leszka Głódzia i przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy.

A co w Związku?

Badania pokazują, że 90 proc. pracowników handlu jest zadowolona z ustawy. Nie nastąpiły grupowe zwolnienia w handlu; mało tego, zapotrzebowanie na nowych pracowników rośnie. Przychody sklepów zwiększają się. Ustawa ma też pozytywny odbiór społeczny. To wszystko nas bardzo cieszy

– mówi Alfred Bujara w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.

W numerze także felietony:

Prof. Marek J. Chodakiewicz
Paweł Janowski
Mieczysław Gil
Cezary Krysztopa

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gwiazda Dzień dobry TVN bardzo chora? Nikomu nie życzę z ostatniej chwili
Gwiazda "Dzień dobry TVN" bardzo chora? "Nikomu nie życzę"

Dorota Wellman, która od lat współprowadzi znaną śniadaniówkę wraz z Marcinem Prokopem, zmaga się z dużym problemem zdrowotnym. W rozmowie z mediami nie raz zdradzała, że nikomu nie życzy takiej choroby.

Zmiany w Konstytucji? Kosiniak-Kamysz: Rozpocznie się procedura z ostatniej chwili
Zmiany w Konstytucji? Kosiniak-Kamysz: Rozpocznie się procedura

Wicepremier, szef MON i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w niedzielę, że w tym tygodniu rozpocznie się w parlamencie procedura dotycząca zmiany rozdziału konstytucji w obszarze Trybunału Konstytucyjnego.

Polak bohaterem meczu w nowym klubie. Sieć obiegło nagranie z ostatniej chwili
Polak bohaterem meczu w nowym klubie. Sieć obiegło nagranie

Karol Świderski zdobył bramkę dla Hellasu Verona. Zrobił to w pięknym stylu. Sieć obiegło nagranie, na którym widać sukces Polaka.

Tragedia w Wielkopolsce. Nie żyje nastolatka z ostatniej chwili
Tragedia w Wielkopolsce. Nie żyje nastolatka

18-latka nagle straciła przytomność na terenie posesji przy domu – poinformował w niedzielę PAP oficer dyżurny ostrzeszowskiej straży pożarnej asp. Tomasz Mądry. Kilka godzin później zmarła. Dzień wcześniej szukała pomocy na nocnym dyżurze ostrzeszowskiego szpitala.

Brutalna napaść w Warszawie. Nowe informacje z ostatniej chwili
Brutalna napaść w Warszawie. Nowe informacje

Kilka dni temu media obiegła wstrząsająca informacja o odnalezieniu ciała nagiej kobiety. Poszkodowana leżała na klatce schodowej przy ul. Żurawiej w Warszawie. W sprawie zatrzymano 23-letniego Doriana. S, który dopuścił się brutalnego czynu. Teraz na jaw wyszły nowe informacje.

Znamy kandydata PiS na prezydenta Białegostoku z ostatniej chwili
Znamy kandydata PiS na prezydenta Białegostoku

Szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta obecnej kadencji Henryk Dębowski jest kandydatem tego ugrupowania w wyborach na prezydenta Białegostoku. Nominację ogłoszono w niedzielę podczas regionalnej konwencji PiS w Białymstoku.

Brytyjski MON: W lutym straty Rosjan były najwyższe od początku wojny z ostatniej chwili
Brytyjski MON: W lutym straty Rosjan były najwyższe od początku wojny

Średnia dobowa liczba rosyjskich ofiar na Ukrainie - łącznie zabitych i rannych - wyniosła w lutym tego roku 983 i była najwyższa od początku wojny – przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

Burza w Pałacu Buckingham. Nagłe zniknięcie królowej z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Nagłe zniknięcie królowej

W ostatnim czasie w Pałacu Buckingham nie brakuje emocji. Niedawno głośnym echem odbiła się informacja o operacji księżnej Kate, a niedługo później poważnej chorobie króla Karola III. Teraz okazuje się, że królowa Camilla ogłosiła, że na pewien czas musi "zniknąć".

Elon Musk „za” rozwiązaniem NATO? Szokujący wpis z ostatniej chwili
Elon Musk „za” rozwiązaniem NATO? Szokujący wpis

„Zawsze zastanawiałem się, dlaczego NATO nadal istnieje, mimo że jego największy wróg i powód jego utworzenia, Układ Warszawski, został rozwiązany” – pisze na platformie X jej właściciel Elon Musk. Problem w tym, że Układ Warszawski był reakcją na NATO, a nie odwrotnie.

Dr Sokołowski: Prawica ma problem z myśleniem magicznym z ostatniej chwili
Dr Sokołowski: Prawica ma problem z myśleniem magicznym

– Czego w ogóle PiS chciał? Czy chciało konserwatyzmu? Na pewno polityka tej partii łączyła dwie sprzeczne sprawy: przywiązanie do tradycyjnej obyczajowości i religijności, uznawania Kościoła jako ważnej instytucji społecznej, i próby modernizacji państwa. Ale to im się w spójny obraz nie połączyło – mówi dr Jacek Sokołowski, politolog i prawnik, autor książki „Transnaród. Polacy w poszukiwaniu politycznej formy”, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Artur Szalpuk: Zrobiliśmy coś ważnego dla Polski

– Móc odśpiewać polski hymn po zdobytym złocie to chyba najpiękniejszy moment, jaki może przydarzyć się sportowcowi. Nam to, przez zaniedbanie organizatora, zostało jednak odebrane – zdradza w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Artur Szalpuk, mistrz świata w siatkówce. To właśnie sukcesy w sporcie są tematem przewodnim #42 numeru „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Artur Szalpuk: Zrobiliśmy coś ważnego dla Polski
/ Tygodnik Solidarność
Temat wielkiego sukcesu „Solidarności”, jakim jest wprowadzenie wolnych od handlu niedziel, porusza we wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny.

– Batalia o ograniczenie handlu w niedzielę stoczona przez NSZZ Solidarność ma długą historię(…) Dość powiedzieć, że prace legislacyjne rozpoczęły się z chwilą złożenia przez Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna Niedziela” projektu ustawy ustalającej zasady ograniczenia handlu. Przepisy ustawy ostatecznie weszły w życie 1 marca 2018 roku. Zarówno w czasie prac nad ustawą, jak i bezpośrednio po jej wprowadzeniu w mediach trwała zmasowana kampania mająca na celu wykazanie bezsensu czy wręcz szkodliwości ograniczania handlu w niedzielę. Wiele środowisk za punkt honoru stawiało sobie szukanie pomysłów na ośmieszenie projektu, niektórzy wręcz nakłaniali do obchodzenia ograniczenia, co moim zdaniem było nakłanianiem do łamania prawa i jako takie powinno być karane

– zaznacza Ossowski.

O tym dlaczego to w siatkówce osiągamy sukcesy Marcinowi Koziestańskiemu zdradził Artur Szalpuk.

– Potrafimy wygrywać. Ja w kadrze jestem od 4 lat. Przedtem z uwagą oglądałem grę naszej reprezentacji, więc wcześniejsze sukcesy na mistrzostwach globu znam jedynie z perspektywy kibica, ale muszę powiedzieć, że polska reprezentacja w siatkówce zawsze walczy o najwyższe cele. Nas nigdy nie interesowało jedynie dotarcie do ćwierćfinału, co chociażby w przypadku piłkarzy jest odbierane jako wielki sukces. Nas zawsze interesowały medale i zwycięstwa. Chciałbym, by Polska zawsze w siatkówce zajmowała miejsca w czołowej czwórce, bo nawet miejsce w szóstce najlepszych, choć stabilne, nas nie zadowala.

Sukcesami sportowymi w szerszym kontekście w tekście „Polska górą” zajął się Jakub Pacan.

Choć słabsi od Niemców gospodarczo i politycznie, a od Rosjan militarnie, to są takie momenty, gdy możemy im dać prztyczka w nos na oczach całego świata. I to całkiem bezkarnie. Uroczyste granie Mazurka Dąbrowskiego w bogatych niemieckich kurortach, gdy wszyscy stoją na baczność, możliwe jest tylko po sukcesie naszych sportowców.


O „wartości kibicowania” pisze Teresa Wójcik.

„Kibicowanie to także odpowiednia oprawa wizualna i dźwiękowa. Kibic jest przygotowany na mecz i na powitanie swojej drużyny. Jest wyposażony w odpowiedni sprzęt, strój, „makijaż”. Kibice mają przećwiczony repertuar stosownych zaśpiewek i skandowań, którymi zagrzewają do walki swoją drużynę. W rodzaju: „Polska gola, taka jest kibiców wola!”. Empatia kibica jest silna do przesady, czuje się on poniekąd sprawcą sukcesu swojej drużyny. To jego doping dał zwycięstwo, piłkarz nie rozgrywa przecież meczu dla siebie samego. – To show dla obecnych na trybunach, którzy mobilizują swoją drużynę, a to bardzo obciąża, jeśli przegrało się mecz – zauważa dr Christian Bromberger.”


W numerze także przejmująca rozmowa Mateusza Kosińskiego z Witem Siwce, synem Ryszard Siwca, który dokonał samospalenia po interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

Zawsze, przy każdej rocznicy, nawet bez wręczania nagród, gdy jestem tylko pytany o ojca, to nie umiem od emocji i odczuć uciec. Zawsze jest przykro, bo mówiąc najprościej i najkrócej – zyskałem bohatera, ale straciłem ojca. Nie miałem ojca, gdy dla młodego chłopaka jest on bardzo ważny

- mówi Wit Siwiec.

W numerze nie mogło zabraknąć tematyki taśm Mateusza Morawieckiego, którą poruszył Jakub Pacan. 

PiS i PO wykorzystują taśmy jako tępą propagandę na przeciwnika. Ale coś, co je inicjuje, sam wypływ taśm, jest zupełnie od polityków niezależne. To dezintegruje całą scenę polityczną. Bo politycy, wykorzystując te taśmy, już biorą udział w grze wywołanej przez kogoś z zewnątrz i realizują scenariusz, na który nie mają wpływu.


W dziale świat Leszek Masierak pisze „Emerytury – problem Putina”.

Najnowsze sondaże polityczne w Rosji są coraz gorsze dla rządzącej partii i urzędującego prezydenta. Poparcie dla Władimira Putina spadło do 45 procent, zaś jego partia Jedna Rosja może liczyć na 31 procent głosów – to efekty ogłoszenia reformy emerytalnej, a ściślej mówiąc – podniesienia granicy wieku emerytalnego.

„Ścielimy Ojcu Świętemu biało-czerwone kwiaty”, koncert w bazylice św. Brygidy relacjonuje Robert Wąsik.

W roku 2018 przypada 40. rocznica wyboru Jana Pawła II na Tron Piotrowy. Z tej okazji 7 października w bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbył się uroczysty koncert pod honorowym patronatem minister Anny Marii Anders, abp. Sławoja Leszka Głódzia i przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy.

A co w Związku?

Badania pokazują, że 90 proc. pracowników handlu jest zadowolona z ustawy. Nie nastąpiły grupowe zwolnienia w handlu; mało tego, zapotrzebowanie na nowych pracowników rośnie. Przychody sklepów zwiększają się. Ustawa ma też pozytywny odbiór społeczny. To wszystko nas bardzo cieszy

– mówi Alfred Bujara w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.

W numerze także felietony:

Prof. Marek J. Chodakiewicz
Paweł Janowski
Mieczysław Gil
Cezary Krysztopa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe