Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Artur Szalpuk: Zrobiliśmy coś ważnego dla Polski

– Móc odśpiewać polski hymn po zdobytym złocie to chyba najpiękniejszy moment, jaki może przydarzyć się sportowcowi. Nam to, przez zaniedbanie organizatora, zostało jednak odebrane – zdradza w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Artur Szalpuk, mistrz świata w siatkówce. To właśnie sukcesy w sporcie są tematem przewodnim #42 numeru „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Artur Szalpuk: Zrobiliśmy coś ważnego dla Polski
/ Tygodnik Solidarność
Temat wielkiego sukcesu „Solidarności”, jakim jest wprowadzenie wolnych od handlu niedziel, porusza we wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny.

– Batalia o ograniczenie handlu w niedzielę stoczona przez NSZZ Solidarność ma długą historię(…) Dość powiedzieć, że prace legislacyjne rozpoczęły się z chwilą złożenia przez Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna Niedziela” projektu ustawy ustalającej zasady ograniczenia handlu. Przepisy ustawy ostatecznie weszły w życie 1 marca 2018 roku. Zarówno w czasie prac nad ustawą, jak i bezpośrednio po jej wprowadzeniu w mediach trwała zmasowana kampania mająca na celu wykazanie bezsensu czy wręcz szkodliwości ograniczania handlu w niedzielę. Wiele środowisk za punkt honoru stawiało sobie szukanie pomysłów na ośmieszenie projektu, niektórzy wręcz nakłaniali do obchodzenia ograniczenia, co moim zdaniem było nakłanianiem do łamania prawa i jako takie powinno być karane

– zaznacza Ossowski.

O tym dlaczego to w siatkówce osiągamy sukcesy Marcinowi Koziestańskiemu zdradził Artur Szalpuk.

– Potrafimy wygrywać. Ja w kadrze jestem od 4 lat. Przedtem z uwagą oglądałem grę naszej reprezentacji, więc wcześniejsze sukcesy na mistrzostwach globu znam jedynie z perspektywy kibica, ale muszę powiedzieć, że polska reprezentacja w siatkówce zawsze walczy o najwyższe cele. Nas nigdy nie interesowało jedynie dotarcie do ćwierćfinału, co chociażby w przypadku piłkarzy jest odbierane jako wielki sukces. Nas zawsze interesowały medale i zwycięstwa. Chciałbym, by Polska zawsze w siatkówce zajmowała miejsca w czołowej czwórce, bo nawet miejsce w szóstce najlepszych, choć stabilne, nas nie zadowala.

Sukcesami sportowymi w szerszym kontekście w tekście „Polska górą” zajął się Jakub Pacan.

Choć słabsi od Niemców gospodarczo i politycznie, a od Rosjan militarnie, to są takie momenty, gdy możemy im dać prztyczka w nos na oczach całego świata. I to całkiem bezkarnie. Uroczyste granie Mazurka Dąbrowskiego w bogatych niemieckich kurortach, gdy wszyscy stoją na baczność, możliwe jest tylko po sukcesie naszych sportowców.


O „wartości kibicowania” pisze Teresa Wójcik.

„Kibicowanie to także odpowiednia oprawa wizualna i dźwiękowa. Kibic jest przygotowany na mecz i na powitanie swojej drużyny. Jest wyposażony w odpowiedni sprzęt, strój, „makijaż”. Kibice mają przećwiczony repertuar stosownych zaśpiewek i skandowań, którymi zagrzewają do walki swoją drużynę. W rodzaju: „Polska gola, taka jest kibiców wola!”. Empatia kibica jest silna do przesady, czuje się on poniekąd sprawcą sukcesu swojej drużyny. To jego doping dał zwycięstwo, piłkarz nie rozgrywa przecież meczu dla siebie samego. – To show dla obecnych na trybunach, którzy mobilizują swoją drużynę, a to bardzo obciąża, jeśli przegrało się mecz – zauważa dr Christian Bromberger.”


W numerze także przejmująca rozmowa Mateusza Kosińskiego z Witem Siwce, synem Ryszard Siwca, który dokonał samospalenia po interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

Zawsze, przy każdej rocznicy, nawet bez wręczania nagród, gdy jestem tylko pytany o ojca, to nie umiem od emocji i odczuć uciec. Zawsze jest przykro, bo mówiąc najprościej i najkrócej – zyskałem bohatera, ale straciłem ojca. Nie miałem ojca, gdy dla młodego chłopaka jest on bardzo ważny

- mówi Wit Siwiec.

W numerze nie mogło zabraknąć tematyki taśm Mateusza Morawieckiego, którą poruszył Jakub Pacan. 

PiS i PO wykorzystują taśmy jako tępą propagandę na przeciwnika. Ale coś, co je inicjuje, sam wypływ taśm, jest zupełnie od polityków niezależne. To dezintegruje całą scenę polityczną. Bo politycy, wykorzystując te taśmy, już biorą udział w grze wywołanej przez kogoś z zewnątrz i realizują scenariusz, na który nie mają wpływu.


W dziale świat Leszek Masierak pisze „Emerytury – problem Putina”.

Najnowsze sondaże polityczne w Rosji są coraz gorsze dla rządzącej partii i urzędującego prezydenta. Poparcie dla Władimira Putina spadło do 45 procent, zaś jego partia Jedna Rosja może liczyć na 31 procent głosów – to efekty ogłoszenia reformy emerytalnej, a ściślej mówiąc – podniesienia granicy wieku emerytalnego.

„Ścielimy Ojcu Świętemu biało-czerwone kwiaty”, koncert w bazylice św. Brygidy relacjonuje Robert Wąsik.

W roku 2018 przypada 40. rocznica wyboru Jana Pawła II na Tron Piotrowy. Z tej okazji 7 października w bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbył się uroczysty koncert pod honorowym patronatem minister Anny Marii Anders, abp. Sławoja Leszka Głódzia i przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy.

A co w Związku?

Badania pokazują, że 90 proc. pracowników handlu jest zadowolona z ustawy. Nie nastąpiły grupowe zwolnienia w handlu; mało tego, zapotrzebowanie na nowych pracowników rośnie. Przychody sklepów zwiększają się. Ustawa ma też pozytywny odbiór społeczny. To wszystko nas bardzo cieszy

– mówi Alfred Bujara w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.

W numerze także felietony:

Prof. Marek J. Chodakiewicz
Paweł Janowski
Mieczysław Gil
Cezary Krysztopa

 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Artur Szalpuk: Zrobiliśmy coś ważnego dla Polski

– Móc odśpiewać polski hymn po zdobytym złocie to chyba najpiękniejszy moment, jaki może przydarzyć się sportowcowi. Nam to, przez zaniedbanie organizatora, zostało jednak odebrane – zdradza w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Artur Szalpuk, mistrz świata w siatkówce. To właśnie sukcesy w sporcie są tematem przewodnim #42 numeru „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Artur Szalpuk: Zrobiliśmy coś ważnego dla Polski
/ Tygodnik Solidarność
Temat wielkiego sukcesu „Solidarności”, jakim jest wprowadzenie wolnych od handlu niedziel, porusza we wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny.

– Batalia o ograniczenie handlu w niedzielę stoczona przez NSZZ Solidarność ma długą historię(…) Dość powiedzieć, że prace legislacyjne rozpoczęły się z chwilą złożenia przez Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna Niedziela” projektu ustawy ustalającej zasady ograniczenia handlu. Przepisy ustawy ostatecznie weszły w życie 1 marca 2018 roku. Zarówno w czasie prac nad ustawą, jak i bezpośrednio po jej wprowadzeniu w mediach trwała zmasowana kampania mająca na celu wykazanie bezsensu czy wręcz szkodliwości ograniczania handlu w niedzielę. Wiele środowisk za punkt honoru stawiało sobie szukanie pomysłów na ośmieszenie projektu, niektórzy wręcz nakłaniali do obchodzenia ograniczenia, co moim zdaniem było nakłanianiem do łamania prawa i jako takie powinno być karane

– zaznacza Ossowski.

O tym dlaczego to w siatkówce osiągamy sukcesy Marcinowi Koziestańskiemu zdradził Artur Szalpuk.

– Potrafimy wygrywać. Ja w kadrze jestem od 4 lat. Przedtem z uwagą oglądałem grę naszej reprezentacji, więc wcześniejsze sukcesy na mistrzostwach globu znam jedynie z perspektywy kibica, ale muszę powiedzieć, że polska reprezentacja w siatkówce zawsze walczy o najwyższe cele. Nas nigdy nie interesowało jedynie dotarcie do ćwierćfinału, co chociażby w przypadku piłkarzy jest odbierane jako wielki sukces. Nas zawsze interesowały medale i zwycięstwa. Chciałbym, by Polska zawsze w siatkówce zajmowała miejsca w czołowej czwórce, bo nawet miejsce w szóstce najlepszych, choć stabilne, nas nie zadowala.

Sukcesami sportowymi w szerszym kontekście w tekście „Polska górą” zajął się Jakub Pacan.

Choć słabsi od Niemców gospodarczo i politycznie, a od Rosjan militarnie, to są takie momenty, gdy możemy im dać prztyczka w nos na oczach całego świata. I to całkiem bezkarnie. Uroczyste granie Mazurka Dąbrowskiego w bogatych niemieckich kurortach, gdy wszyscy stoją na baczność, możliwe jest tylko po sukcesie naszych sportowców.


O „wartości kibicowania” pisze Teresa Wójcik.

„Kibicowanie to także odpowiednia oprawa wizualna i dźwiękowa. Kibic jest przygotowany na mecz i na powitanie swojej drużyny. Jest wyposażony w odpowiedni sprzęt, strój, „makijaż”. Kibice mają przećwiczony repertuar stosownych zaśpiewek i skandowań, którymi zagrzewają do walki swoją drużynę. W rodzaju: „Polska gola, taka jest kibiców wola!”. Empatia kibica jest silna do przesady, czuje się on poniekąd sprawcą sukcesu swojej drużyny. To jego doping dał zwycięstwo, piłkarz nie rozgrywa przecież meczu dla siebie samego. – To show dla obecnych na trybunach, którzy mobilizują swoją drużynę, a to bardzo obciąża, jeśli przegrało się mecz – zauważa dr Christian Bromberger.”


W numerze także przejmująca rozmowa Mateusza Kosińskiego z Witem Siwce, synem Ryszard Siwca, który dokonał samospalenia po interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

Zawsze, przy każdej rocznicy, nawet bez wręczania nagród, gdy jestem tylko pytany o ojca, to nie umiem od emocji i odczuć uciec. Zawsze jest przykro, bo mówiąc najprościej i najkrócej – zyskałem bohatera, ale straciłem ojca. Nie miałem ojca, gdy dla młodego chłopaka jest on bardzo ważny

- mówi Wit Siwiec.

W numerze nie mogło zabraknąć tematyki taśm Mateusza Morawieckiego, którą poruszył Jakub Pacan. 

PiS i PO wykorzystują taśmy jako tępą propagandę na przeciwnika. Ale coś, co je inicjuje, sam wypływ taśm, jest zupełnie od polityków niezależne. To dezintegruje całą scenę polityczną. Bo politycy, wykorzystując te taśmy, już biorą udział w grze wywołanej przez kogoś z zewnątrz i realizują scenariusz, na który nie mają wpływu.


W dziale świat Leszek Masierak pisze „Emerytury – problem Putina”.

Najnowsze sondaże polityczne w Rosji są coraz gorsze dla rządzącej partii i urzędującego prezydenta. Poparcie dla Władimira Putina spadło do 45 procent, zaś jego partia Jedna Rosja może liczyć na 31 procent głosów – to efekty ogłoszenia reformy emerytalnej, a ściślej mówiąc – podniesienia granicy wieku emerytalnego.

„Ścielimy Ojcu Świętemu biało-czerwone kwiaty”, koncert w bazylice św. Brygidy relacjonuje Robert Wąsik.

W roku 2018 przypada 40. rocznica wyboru Jana Pawła II na Tron Piotrowy. Z tej okazji 7 października w bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbył się uroczysty koncert pod honorowym patronatem minister Anny Marii Anders, abp. Sławoja Leszka Głódzia i przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy.

A co w Związku?

Badania pokazują, że 90 proc. pracowników handlu jest zadowolona z ustawy. Nie nastąpiły grupowe zwolnienia w handlu; mało tego, zapotrzebowanie na nowych pracowników rośnie. Przychody sklepów zwiększają się. Ustawa ma też pozytywny odbiór społeczny. To wszystko nas bardzo cieszy

– mówi Alfred Bujara w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.

W numerze także felietony:

Prof. Marek J. Chodakiewicz
Paweł Janowski
Mieczysław Gil
Cezary Krysztopa


 

Polecane
Emerytury
Stażowe