Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Rusza 29. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków

Za nami burzliwy tydzień związany z nowelizacją ustawy o IPN. Przed nami równie ciekawe dni – rusza 29. edycja Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, najważniejsza po Tour de Pologne impreza kolarska w kraju. Te dwa tematy dominują w #27 numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Rusza 29. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków
/ Tygodnik Solidarność

Nowego Tygodnika Solidarność od wtorku szukajcie w salonach prasowych Kolporter i Empikach lub sprawdźcie jak pobrać wersję mobilną na telefon

– Przez 28 lat istnienia przez trasy wyścigu przewinęło się wielu utalentowanych kolarzy, którzy często robili później wielkie kariery. Wymienić można by tu chociażby Dariusza Baranowskiego, Michała Kwiatkowskiego czy Macieja Bodnara. Na uwagę zasługuje też młody Alan Banaszek, który świetnie pokazał się w ostatniej edycji. Organizatorem wyścigu jest NSZZ Solidarność Regionu Łódzkiego we współpracy z Towarzystwem Olimpijczyków Polskich

– zbliżającym się Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków pisze we wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny naszego tygodnika. 

Znowelizowanie ustawy o IPN-ie podzieliło sympatyków rządu Prawa i Sprawiedliwości. 

– Premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że półroczne zamieszanie wokół ustawy o IPN-ie należy uznać za sukces. – Dziś powinniśmy zjednoczyć się wokół tego celu, że nie ustępujemy, że nie wycofujemy się z niczego. Na dobrą sprawę zrealizowaliśmy dużo więcej, niż sobie założyliśmy. Pobudziliśmy świadomość na całym świecie (…). Dzięki ustawie o IPN przez kilka miesięcy do tej pory byliśmy w stanie w ogromnym stopniu pobudzić świadomość u wielu naszych partnerów, również u partnerów żydowskich. 

Według opozycji samo głosowanie odbyło się w mało parlamentarnych warunkach. (…) Marszałek prowadził obrady mimo blokady, kolejne głosowania odbywały się w atmosferze krzyku, a posłowie opozycyjni nie szczędzili ostrych słów. Jacek Protasiewicz zachowanie rządu porównał do „gangu Olsena”. – „Zniszczyliście relacje Polski z Izraelem, z USA i Ukrainą. Patryk Jaki powinien dziś klęczeć w opolskim kościele i bić się w pierś” – grzmiał Michał Szczerba. Również posłowie Ruchu Kukiz’15 nie kryli rozczarowania użyciem trybu pilnego


– w tekście „Pyrrusowe zwycięstwo” wydarzenia polityczne ostatnich dni naświetla Mateusz Kosiński

Porażka, czy sukces? Odpowiedzi na to pytanie w swoich felietonach próbują odpowiedzieć czterej publicyści „Tygodnika Solidarność”: Maciej Chudkiewicz, Mateusz Kosiński, Cezary Krysztopa i Jakub Pacan. 

– Czy dzięki ustawie o IPN zostało to powiedziane na głos tak, aby wszyscy zrozumieli? Mam wątpliwości. Z jednej strony na pewno sporo się zadziało, ale z drugiej – obawiam się, że wepchnięto nas do narożnika z napisem: „ci, którzy mają coś do ukrycia”. Bo to właśnie ci, którzy mają coś do ukrycia, chcą wsadzać do więzienia naukowców i dziennikarzy (mam teraz na myśli zagraniczny odbiór naszej ustawy) 


– zaznacza Maciej Chudkiewicz.

– Wszystko, o dziwo, zakończyło się rozejściem w dość dobrych nastrojach, jednak wzajemne postawy przyjęte w okresie kryzysu zostaną przez obie strony zapamiętane, a przyjaźń przez długie lata będzie raczej szorstka. Cóż, taka jest polityka, a realne podejście do niej (które zakłada umiejętność wycofania się)  należy do najważniejszych mądrości, jednak przekuwanie efektu w sukces powoduje uśmiech politowania. To raczej ugaszenie pożaru 

– dodaje Mateusz Kosiński

– Sprawę nowelizacji ustawy o IPN trzeba postrzegać w pewnym kontekście. Chwilę temu pomimo próśb Polaków w USA uchwalona została ustawa 447, która ma dorocznym raportem piętnować m.in. Polskę za to, że nie „zwraca majątku” po tych ofiarach Shoah, największej bodaj zbrodni w historii ludzkości, które nie pozostawiły spadkobierców, w ręce samozwańczych żydowskich organizacji roszczeniowych. Na całym Zachodzie tam, gdzie nie ma spadkobierców, majątek przechodzi na skarb państwa czy do budżetu samorządów 

– przekonuje Cezary Krysztopa

– A może ta awantura wokół nowelizacji ustawy o IPN w końcu sprawi, że zacznie się ziszczać marzenie pewnego izraelskiego nauczyciela, który pragnął, by Polacy nie jeździli do Izraela jedynie na pielgrzymki do Ziemi Świętej, a Izraelczycy do Polski jak do wielkiego cmentarzyska, w którym pochowane są prochy ich dziadków 


– pisze Jakub Pacan

Nasz autor w swoim kolejnym tekście („Baronowie grają tylko na siebie”) zwraca uwagę na kolejne problemy partii rządzącej. 

– Największym testem dla PiS może okazać się w nadchodzącym czasie nie zbliżający się maraton wyborczy, ale otwarcie procesu decyzyjnego i przejście z jedynowładztwa do metod bardziej kolegialnych. Jak trudny to moment, pokazują ostatnie dwa miesiące, gdy Prezes był w szpitalu 

– twierdzi Jakub Pacan

– Dążenie do bezpieczeństwa Polski przez stałą obecność w naszym kraju wielkiej jednostki armii Stanów Zjednoczonych jest jednym z priorytetów obecnego rządu. Czy jest to realne? A co równie ważne – czy jest dla Polski opłacalne?


– w tekście „Dywizja na wagę bezpieczeństwa” pyta Leszek Masierak.

Ponadto m.in.:

"Chronił Polskę” o zrehabilitowanym oficerze WP, w 1951 r. skazanym na wieloletnie więzienie pisze Marcin Koziestański.  

Poprzecza zawieszona bardzo wysoko” – w rozmowie z Andrzejem Berezowskim mówi Mariusz Witecki, dyrektor sportowy Voster ATS Team. 

Zwolniony związkowiec będzie mógł pracować dalej” – pisze Andrzej Berezowski

Związek nie musi się podobać ważne, żeby był skuteczny” o Walnym Zjeździe Delegatów i Kongresów Solidarności piszą Barbara Michałowska i Andrzej Berezowski

Chcę zostać mistrzem świata” w rozmowie z Bartkiem Boruciakiem mówi Mateusz Masternak, bokser. 


 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Szokujące dywagacje na temat śmierci Kaczyńskiego w rozmowie Lisa z Wałęsą [VIDEO] Wiadomości
Szokujące dywagacje na temat śmierci Kaczyńskiego w rozmowie Lisa z Wałęsą [VIDEO]

Szokujący obrót przyjęła rozmowa Tomasza Lisa z Lechem Wałęsa na kanale YT tego pierwszego.

Szokujące odkrycie na Śląsku. Zdarzenie o charakterze kryminalnym z ostatniej chwili
Szokujące odkrycie na Śląsku. "Zdarzenie o charakterze kryminalnym"

W niedzielę w jednym z mieszkań w Chocianowie (pow. polkowicki) odnalezione zostały zwłoki 62-letniej kobiety. Obecnie ustalane są okoliczności zdarzenia.

Gwiazda Dzień dobry TVN bardzo chora? Nikomu nie życzę z ostatniej chwili
Gwiazda "Dzień dobry TVN" bardzo chora? "Nikomu nie życzę"

Dorota Wellman, która od lat współprowadzi znaną śniadaniówkę wraz z Marcinem Prokopem, zmaga się z dużym problemem zdrowotnym. W rozmowie z mediami nie raz zdradzała, że nikomu nie życzy takiej choroby.

Zmiany w Konstytucji? Kosiniak-Kamysz: Rozpocznie się procedura z ostatniej chwili
Zmiany w Konstytucji? Kosiniak-Kamysz: Rozpocznie się procedura

Wicepremier, szef MON i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w niedzielę, że w tym tygodniu rozpocznie się w parlamencie procedura dotycząca zmiany rozdziału konstytucji w obszarze Trybunału Konstytucyjnego.

Polak bohaterem meczu w nowym klubie. Sieć obiegło nagranie z ostatniej chwili
Polak bohaterem meczu w nowym klubie. Sieć obiegło nagranie

Karol Świderski zdobył bramkę dla Hellasu Verona. Zrobił to w pięknym stylu. Sieć obiegło nagranie, na którym widać sukces Polaka.

Tragedia w Wielkopolsce. Nie żyje nastolatka z ostatniej chwili
Tragedia w Wielkopolsce. Nie żyje nastolatka

18-latka nagle straciła przytomność na terenie posesji przy domu – poinformował w niedzielę PAP oficer dyżurny ostrzeszowskiej straży pożarnej asp. Tomasz Mądry. Kilka godzin później zmarła. Dzień wcześniej szukała pomocy na nocnym dyżurze ostrzeszowskiego szpitala.

Brutalna napaść w Warszawie. Nowe informacje z ostatniej chwili
Brutalna napaść w Warszawie. Nowe informacje

Kilka dni temu media obiegła wstrząsająca informacja o odnalezieniu ciała nagiej kobiety. Poszkodowana leżała na klatce schodowej przy ul. Żurawiej w Warszawie. W sprawie zatrzymano 23-letniego Doriana. S, który dopuścił się brutalnego czynu. Teraz na jaw wyszły nowe informacje.

Znamy kandydata PiS na prezydenta Białegostoku z ostatniej chwili
Znamy kandydata PiS na prezydenta Białegostoku

Szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta obecnej kadencji Henryk Dębowski jest kandydatem tego ugrupowania w wyborach na prezydenta Białegostoku. Nominację ogłoszono w niedzielę podczas regionalnej konwencji PiS w Białymstoku.

Brytyjski MON: W lutym straty Rosjan były najwyższe od początku wojny z ostatniej chwili
Brytyjski MON: W lutym straty Rosjan były najwyższe od początku wojny

Średnia dobowa liczba rosyjskich ofiar na Ukrainie - łącznie zabitych i rannych - wyniosła w lutym tego roku 983 i była najwyższa od początku wojny – przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

Burza w Pałacu Buckingham. Nagłe zniknięcie królowej z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Nagłe zniknięcie królowej

W ostatnim czasie w Pałacu Buckingham nie brakuje emocji. Niedawno głośnym echem odbiła się informacja o operacji księżnej Kate, a niedługo później poważnej chorobie króla Karola III. Teraz okazuje się, że królowa Camilla ogłosiła, że na pewien czas musi "zniknąć".

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Rusza 29. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków

Za nami burzliwy tydzień związany z nowelizacją ustawy o IPN. Przed nami równie ciekawe dni – rusza 29. edycja Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, najważniejsza po Tour de Pologne impreza kolarska w kraju. Te dwa tematy dominują w #27 numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Rusza 29. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków
/ Tygodnik Solidarność

Nowego Tygodnika Solidarność od wtorku szukajcie w salonach prasowych Kolporter i Empikach lub sprawdźcie jak pobrać wersję mobilną na telefon

– Przez 28 lat istnienia przez trasy wyścigu przewinęło się wielu utalentowanych kolarzy, którzy często robili później wielkie kariery. Wymienić można by tu chociażby Dariusza Baranowskiego, Michała Kwiatkowskiego czy Macieja Bodnara. Na uwagę zasługuje też młody Alan Banaszek, który świetnie pokazał się w ostatniej edycji. Organizatorem wyścigu jest NSZZ Solidarność Regionu Łódzkiego we współpracy z Towarzystwem Olimpijczyków Polskich

– zbliżającym się Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków pisze we wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny naszego tygodnika. 

Znowelizowanie ustawy o IPN-ie podzieliło sympatyków rządu Prawa i Sprawiedliwości. 

– Premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że półroczne zamieszanie wokół ustawy o IPN-ie należy uznać za sukces. – Dziś powinniśmy zjednoczyć się wokół tego celu, że nie ustępujemy, że nie wycofujemy się z niczego. Na dobrą sprawę zrealizowaliśmy dużo więcej, niż sobie założyliśmy. Pobudziliśmy świadomość na całym świecie (…). Dzięki ustawie o IPN przez kilka miesięcy do tej pory byliśmy w stanie w ogromnym stopniu pobudzić świadomość u wielu naszych partnerów, również u partnerów żydowskich. 

Według opozycji samo głosowanie odbyło się w mało parlamentarnych warunkach. (…) Marszałek prowadził obrady mimo blokady, kolejne głosowania odbywały się w atmosferze krzyku, a posłowie opozycyjni nie szczędzili ostrych słów. Jacek Protasiewicz zachowanie rządu porównał do „gangu Olsena”. – „Zniszczyliście relacje Polski z Izraelem, z USA i Ukrainą. Patryk Jaki powinien dziś klęczeć w opolskim kościele i bić się w pierś” – grzmiał Michał Szczerba. Również posłowie Ruchu Kukiz’15 nie kryli rozczarowania użyciem trybu pilnego


– w tekście „Pyrrusowe zwycięstwo” wydarzenia polityczne ostatnich dni naświetla Mateusz Kosiński

Porażka, czy sukces? Odpowiedzi na to pytanie w swoich felietonach próbują odpowiedzieć czterej publicyści „Tygodnika Solidarność”: Maciej Chudkiewicz, Mateusz Kosiński, Cezary Krysztopa i Jakub Pacan. 

– Czy dzięki ustawie o IPN zostało to powiedziane na głos tak, aby wszyscy zrozumieli? Mam wątpliwości. Z jednej strony na pewno sporo się zadziało, ale z drugiej – obawiam się, że wepchnięto nas do narożnika z napisem: „ci, którzy mają coś do ukrycia”. Bo to właśnie ci, którzy mają coś do ukrycia, chcą wsadzać do więzienia naukowców i dziennikarzy (mam teraz na myśli zagraniczny odbiór naszej ustawy) 


– zaznacza Maciej Chudkiewicz.

– Wszystko, o dziwo, zakończyło się rozejściem w dość dobrych nastrojach, jednak wzajemne postawy przyjęte w okresie kryzysu zostaną przez obie strony zapamiętane, a przyjaźń przez długie lata będzie raczej szorstka. Cóż, taka jest polityka, a realne podejście do niej (które zakłada umiejętność wycofania się)  należy do najważniejszych mądrości, jednak przekuwanie efektu w sukces powoduje uśmiech politowania. To raczej ugaszenie pożaru 

– dodaje Mateusz Kosiński

– Sprawę nowelizacji ustawy o IPN trzeba postrzegać w pewnym kontekście. Chwilę temu pomimo próśb Polaków w USA uchwalona została ustawa 447, która ma dorocznym raportem piętnować m.in. Polskę za to, że nie „zwraca majątku” po tych ofiarach Shoah, największej bodaj zbrodni w historii ludzkości, które nie pozostawiły spadkobierców, w ręce samozwańczych żydowskich organizacji roszczeniowych. Na całym Zachodzie tam, gdzie nie ma spadkobierców, majątek przechodzi na skarb państwa czy do budżetu samorządów 

– przekonuje Cezary Krysztopa

– A może ta awantura wokół nowelizacji ustawy o IPN w końcu sprawi, że zacznie się ziszczać marzenie pewnego izraelskiego nauczyciela, który pragnął, by Polacy nie jeździli do Izraela jedynie na pielgrzymki do Ziemi Świętej, a Izraelczycy do Polski jak do wielkiego cmentarzyska, w którym pochowane są prochy ich dziadków 


– pisze Jakub Pacan

Nasz autor w swoim kolejnym tekście („Baronowie grają tylko na siebie”) zwraca uwagę na kolejne problemy partii rządzącej. 

– Największym testem dla PiS może okazać się w nadchodzącym czasie nie zbliżający się maraton wyborczy, ale otwarcie procesu decyzyjnego i przejście z jedynowładztwa do metod bardziej kolegialnych. Jak trudny to moment, pokazują ostatnie dwa miesiące, gdy Prezes był w szpitalu 

– twierdzi Jakub Pacan

– Dążenie do bezpieczeństwa Polski przez stałą obecność w naszym kraju wielkiej jednostki armii Stanów Zjednoczonych jest jednym z priorytetów obecnego rządu. Czy jest to realne? A co równie ważne – czy jest dla Polski opłacalne?


– w tekście „Dywizja na wagę bezpieczeństwa” pyta Leszek Masierak.

Ponadto m.in.:

"Chronił Polskę” o zrehabilitowanym oficerze WP, w 1951 r. skazanym na wieloletnie więzienie pisze Marcin Koziestański.  

Poprzecza zawieszona bardzo wysoko” – w rozmowie z Andrzejem Berezowskim mówi Mariusz Witecki, dyrektor sportowy Voster ATS Team. 

Zwolniony związkowiec będzie mógł pracować dalej” – pisze Andrzej Berezowski

Związek nie musi się podobać ważne, żeby był skuteczny” o Walnym Zjeździe Delegatów i Kongresów Solidarności piszą Barbara Michałowska i Andrzej Berezowski

Chcę zostać mistrzem świata” w rozmowie z Bartkiem Boruciakiem mówi Mateusz Masternak, bokser. 


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe