Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Rusza 29. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków

Za nami burzliwy tydzień związany z nowelizacją ustawy o IPN. Przed nami równie ciekawe dni – rusza 29. edycja Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, najważniejsza po Tour de Pologne impreza kolarska w kraju. Te dwa tematy dominują w #27 numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Rusza 29. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków
/ Tygodnik Solidarność

Nowego Tygodnika Solidarność od wtorku szukajcie w salonach prasowych Kolporter i Empikach lub sprawdźcie jak pobrać wersję mobilną na telefon

– Przez 28 lat istnienia przez trasy wyścigu przewinęło się wielu utalentowanych kolarzy, którzy często robili później wielkie kariery. Wymienić można by tu chociażby Dariusza Baranowskiego, Michała Kwiatkowskiego czy Macieja Bodnara. Na uwagę zasługuje też młody Alan Banaszek, który świetnie pokazał się w ostatniej edycji. Organizatorem wyścigu jest NSZZ Solidarność Regionu Łódzkiego we współpracy z Towarzystwem Olimpijczyków Polskich

– zbliżającym się Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków pisze we wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny naszego tygodnika. 

Znowelizowanie ustawy o IPN-ie podzieliło sympatyków rządu Prawa i Sprawiedliwości. 

– Premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że półroczne zamieszanie wokół ustawy o IPN-ie należy uznać za sukces. – Dziś powinniśmy zjednoczyć się wokół tego celu, że nie ustępujemy, że nie wycofujemy się z niczego. Na dobrą sprawę zrealizowaliśmy dużo więcej, niż sobie założyliśmy. Pobudziliśmy świadomość na całym świecie (…). Dzięki ustawie o IPN przez kilka miesięcy do tej pory byliśmy w stanie w ogromnym stopniu pobudzić świadomość u wielu naszych partnerów, również u partnerów żydowskich. 

Według opozycji samo głosowanie odbyło się w mało parlamentarnych warunkach. (…) Marszałek prowadził obrady mimo blokady, kolejne głosowania odbywały się w atmosferze krzyku, a posłowie opozycyjni nie szczędzili ostrych słów. Jacek Protasiewicz zachowanie rządu porównał do „gangu Olsena”. – „Zniszczyliście relacje Polski z Izraelem, z USA i Ukrainą. Patryk Jaki powinien dziś klęczeć w opolskim kościele i bić się w pierś” – grzmiał Michał Szczerba. Również posłowie Ruchu Kukiz’15 nie kryli rozczarowania użyciem trybu pilnego


– w tekście „Pyrrusowe zwycięstwo” wydarzenia polityczne ostatnich dni naświetla Mateusz Kosiński

Porażka, czy sukces? Odpowiedzi na to pytanie w swoich felietonach próbują odpowiedzieć czterej publicyści „Tygodnika Solidarność”: Maciej Chudkiewicz, Mateusz Kosiński, Cezary Krysztopa i Jakub Pacan. 

– Czy dzięki ustawie o IPN zostało to powiedziane na głos tak, aby wszyscy zrozumieli? Mam wątpliwości. Z jednej strony na pewno sporo się zadziało, ale z drugiej – obawiam się, że wepchnięto nas do narożnika z napisem: „ci, którzy mają coś do ukrycia”. Bo to właśnie ci, którzy mają coś do ukrycia, chcą wsadzać do więzienia naukowców i dziennikarzy (mam teraz na myśli zagraniczny odbiór naszej ustawy) 


– zaznacza Maciej Chudkiewicz.

– Wszystko, o dziwo, zakończyło się rozejściem w dość dobrych nastrojach, jednak wzajemne postawy przyjęte w okresie kryzysu zostaną przez obie strony zapamiętane, a przyjaźń przez długie lata będzie raczej szorstka. Cóż, taka jest polityka, a realne podejście do niej (które zakłada umiejętność wycofania się)  należy do najważniejszych mądrości, jednak przekuwanie efektu w sukces powoduje uśmiech politowania. To raczej ugaszenie pożaru 

– dodaje Mateusz Kosiński

– Sprawę nowelizacji ustawy o IPN trzeba postrzegać w pewnym kontekście. Chwilę temu pomimo próśb Polaków w USA uchwalona została ustawa 447, która ma dorocznym raportem piętnować m.in. Polskę za to, że nie „zwraca majątku” po tych ofiarach Shoah, największej bodaj zbrodni w historii ludzkości, które nie pozostawiły spadkobierców, w ręce samozwańczych żydowskich organizacji roszczeniowych. Na całym Zachodzie tam, gdzie nie ma spadkobierców, majątek przechodzi na skarb państwa czy do budżetu samorządów 

– przekonuje Cezary Krysztopa

– A może ta awantura wokół nowelizacji ustawy o IPN w końcu sprawi, że zacznie się ziszczać marzenie pewnego izraelskiego nauczyciela, który pragnął, by Polacy nie jeździli do Izraela jedynie na pielgrzymki do Ziemi Świętej, a Izraelczycy do Polski jak do wielkiego cmentarzyska, w którym pochowane są prochy ich dziadków 


– pisze Jakub Pacan

Nasz autor w swoim kolejnym tekście („Baronowie grają tylko na siebie”) zwraca uwagę na kolejne problemy partii rządzącej. 

– Największym testem dla PiS może okazać się w nadchodzącym czasie nie zbliżający się maraton wyborczy, ale otwarcie procesu decyzyjnego i przejście z jedynowładztwa do metod bardziej kolegialnych. Jak trudny to moment, pokazują ostatnie dwa miesiące, gdy Prezes był w szpitalu 

– twierdzi Jakub Pacan

– Dążenie do bezpieczeństwa Polski przez stałą obecność w naszym kraju wielkiej jednostki armii Stanów Zjednoczonych jest jednym z priorytetów obecnego rządu. Czy jest to realne? A co równie ważne – czy jest dla Polski opłacalne?


– w tekście „Dywizja na wagę bezpieczeństwa” pyta Leszek Masierak.

Ponadto m.in.:

"Chronił Polskę” o zrehabilitowanym oficerze WP, w 1951 r. skazanym na wieloletnie więzienie pisze Marcin Koziestański.  

Poprzecza zawieszona bardzo wysoko” – w rozmowie z Andrzejem Berezowskim mówi Mariusz Witecki, dyrektor sportowy Voster ATS Team. 

Zwolniony związkowiec będzie mógł pracować dalej” – pisze Andrzej Berezowski

Związek nie musi się podobać ważne, żeby był skuteczny” o Walnym Zjeździe Delegatów i Kongresów Solidarności piszą Barbara Michałowska i Andrzej Berezowski

Chcę zostać mistrzem świata” w rozmowie z Bartkiem Boruciakiem mówi Mateusz Masternak, bokser. 


 

 

POLECANE
Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powiniem się tu pokazywać polityka
Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powiniem się tu pokazywać

Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Gryfina i lokalnymi działaczami partii powiedział, że głosowanie na Karola Nawrockiego to kontynuowanie "patriotycznej" polityki Prawa i Sprawiedliwości, a także "walka o utrzymanie demokracji".

Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny Wiadomości
Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny

Do tragicznego wypadku doszło w niedzielne popołudnie w Nowym Targu, w województwie małopolskim. Podczas rekreacyjnego skoku spadochronowego zginął około 40-letni mężczyzna.

Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP

Polskie rezerwy złota przebijają zasoby Europejskiego Banku Centralnego i Wielkiej Brytanii. Posiadamy już 510 ton złotego kruszcu.

Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju Wiadomości
Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju

Sobotnia porażka Igi Świątek z Amerykanką Danielle Collins w trzeciej rundzie turnieju w Rzymie to kolejne świadectwo kryzysu formy polskiej tenisistki. W jej efekcie po 165 tygodniach wypadnie z podium światowego rankingu. Od triumfu we French Open 8 czerwca 2024 roku nie wygrała żadnego turnieju.

Szczecin gotowy na giganty. Niemcy mają powody do obaw? z ostatniej chwili
Szczecin gotowy na giganty. Niemcy mają powody do obaw?

Zmodernizowany Kanał Dębicki pozwoli portowi w Szczecinie obsłużyć statki o zanurzeniu 11 m. Może konkurować o ładunki, które dotąd trafiały do terminali w Niemczech.

On się dusi. Dramatyczna prośba zignorowana przez aktywistów Ostatniego Pokolenia Wiadomości
"On się dusi". Dramatyczna prośba zignorowana przez aktywistów Ostatniego Pokolenia

Do kolejnej kontrowersyjnej akcji grupy Ostatnie Pokolenie doszło przedwczoraj na trasie S8 w warszawskim Żoliborzu. Grupa aktywistów klimatycznych zablokowała ruch, a dwie osoby przykleiły się do asfaltu. Interweniowała straż pożarna. Jednak to, co najbardziej poruszyło opinię publiczną, wydarzyło się nieco później.

Nadciąga zmiana pogody. IMGW wydał nowy komunikat Wiadomości
Nadciąga zmiana pogody. IMGW wydał nowy komunikat

W nocy z niedzieli na poniedziałek przymrozki obejmą całą Polskę - powiedziała PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Magdalena Pękała. Na południu prognozowane są opady śniegu.

Gorące powitanie Karola Nawrockiego w Kielcach. Wbił szpilę Trzaskowskiemu z ostatniej chwili
Gorące powitanie Karola Nawrockiego w Kielcach. Wbił szpilę Trzaskowskiemu

Karol Nawrocki spotkał się w niedzielę 11 maja z mieszkańcami Kielc. – Nie powiem "naprzód" i nie będę się przyglądał waszym plecom. Powiem: "za mną" i bądźcie ze mną – podkreślił.

Autobus spadł z klifu. Tragiczny wypadek na Sri Lance Wiadomości
Autobus spadł z klifu. Tragiczny wypadek na Sri Lance

Na Sri Lance doszło do tragicznego wypadku - autobus wraz z pasażerami spadł z klifu w pobliżu miasta Kotmale. W wyniku tego zdarzenia śmierć poniosło co najmniej 21 osób, a 14 zostało rannych.

„Nóż się w kieszeni otwiera”. Pudzianowski opowiedział, co go spotkało Wiadomości
„Nóż się w kieszeni otwiera”. Pudzianowski opowiedział, co go spotkało

W ostatnich dniach pogoda brutalnie przypomniała, jak nieprzewidywalne potrafi być życie rolnika. Nocne przymrozki, sięgające lokalnie nawet -4°C, spustoszyły wiele sadów w Polsce. Drzewa owocowe, które dopiero co rozkwitły, w jednej chwili straciły szansę na tegoroczny plon.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Rusza 29. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków

Za nami burzliwy tydzień związany z nowelizacją ustawy o IPN. Przed nami równie ciekawe dni – rusza 29. edycja Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, najważniejsza po Tour de Pologne impreza kolarska w kraju. Te dwa tematy dominują w #27 numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Rusza 29. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków
/ Tygodnik Solidarność

Nowego Tygodnika Solidarność od wtorku szukajcie w salonach prasowych Kolporter i Empikach lub sprawdźcie jak pobrać wersję mobilną na telefon

– Przez 28 lat istnienia przez trasy wyścigu przewinęło się wielu utalentowanych kolarzy, którzy często robili później wielkie kariery. Wymienić można by tu chociażby Dariusza Baranowskiego, Michała Kwiatkowskiego czy Macieja Bodnara. Na uwagę zasługuje też młody Alan Banaszek, który świetnie pokazał się w ostatniej edycji. Organizatorem wyścigu jest NSZZ Solidarność Regionu Łódzkiego we współpracy z Towarzystwem Olimpijczyków Polskich

– zbliżającym się Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków pisze we wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny naszego tygodnika. 

Znowelizowanie ustawy o IPN-ie podzieliło sympatyków rządu Prawa i Sprawiedliwości. 

– Premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że półroczne zamieszanie wokół ustawy o IPN-ie należy uznać za sukces. – Dziś powinniśmy zjednoczyć się wokół tego celu, że nie ustępujemy, że nie wycofujemy się z niczego. Na dobrą sprawę zrealizowaliśmy dużo więcej, niż sobie założyliśmy. Pobudziliśmy świadomość na całym świecie (…). Dzięki ustawie o IPN przez kilka miesięcy do tej pory byliśmy w stanie w ogromnym stopniu pobudzić świadomość u wielu naszych partnerów, również u partnerów żydowskich. 

Według opozycji samo głosowanie odbyło się w mało parlamentarnych warunkach. (…) Marszałek prowadził obrady mimo blokady, kolejne głosowania odbywały się w atmosferze krzyku, a posłowie opozycyjni nie szczędzili ostrych słów. Jacek Protasiewicz zachowanie rządu porównał do „gangu Olsena”. – „Zniszczyliście relacje Polski z Izraelem, z USA i Ukrainą. Patryk Jaki powinien dziś klęczeć w opolskim kościele i bić się w pierś” – grzmiał Michał Szczerba. Również posłowie Ruchu Kukiz’15 nie kryli rozczarowania użyciem trybu pilnego


– w tekście „Pyrrusowe zwycięstwo” wydarzenia polityczne ostatnich dni naświetla Mateusz Kosiński

Porażka, czy sukces? Odpowiedzi na to pytanie w swoich felietonach próbują odpowiedzieć czterej publicyści „Tygodnika Solidarność”: Maciej Chudkiewicz, Mateusz Kosiński, Cezary Krysztopa i Jakub Pacan. 

– Czy dzięki ustawie o IPN zostało to powiedziane na głos tak, aby wszyscy zrozumieli? Mam wątpliwości. Z jednej strony na pewno sporo się zadziało, ale z drugiej – obawiam się, że wepchnięto nas do narożnika z napisem: „ci, którzy mają coś do ukrycia”. Bo to właśnie ci, którzy mają coś do ukrycia, chcą wsadzać do więzienia naukowców i dziennikarzy (mam teraz na myśli zagraniczny odbiór naszej ustawy) 


– zaznacza Maciej Chudkiewicz.

– Wszystko, o dziwo, zakończyło się rozejściem w dość dobrych nastrojach, jednak wzajemne postawy przyjęte w okresie kryzysu zostaną przez obie strony zapamiętane, a przyjaźń przez długie lata będzie raczej szorstka. Cóż, taka jest polityka, a realne podejście do niej (które zakłada umiejętność wycofania się)  należy do najważniejszych mądrości, jednak przekuwanie efektu w sukces powoduje uśmiech politowania. To raczej ugaszenie pożaru 

– dodaje Mateusz Kosiński

– Sprawę nowelizacji ustawy o IPN trzeba postrzegać w pewnym kontekście. Chwilę temu pomimo próśb Polaków w USA uchwalona została ustawa 447, która ma dorocznym raportem piętnować m.in. Polskę za to, że nie „zwraca majątku” po tych ofiarach Shoah, największej bodaj zbrodni w historii ludzkości, które nie pozostawiły spadkobierców, w ręce samozwańczych żydowskich organizacji roszczeniowych. Na całym Zachodzie tam, gdzie nie ma spadkobierców, majątek przechodzi na skarb państwa czy do budżetu samorządów 

– przekonuje Cezary Krysztopa

– A może ta awantura wokół nowelizacji ustawy o IPN w końcu sprawi, że zacznie się ziszczać marzenie pewnego izraelskiego nauczyciela, który pragnął, by Polacy nie jeździli do Izraela jedynie na pielgrzymki do Ziemi Świętej, a Izraelczycy do Polski jak do wielkiego cmentarzyska, w którym pochowane są prochy ich dziadków 


– pisze Jakub Pacan

Nasz autor w swoim kolejnym tekście („Baronowie grają tylko na siebie”) zwraca uwagę na kolejne problemy partii rządzącej. 

– Największym testem dla PiS może okazać się w nadchodzącym czasie nie zbliżający się maraton wyborczy, ale otwarcie procesu decyzyjnego i przejście z jedynowładztwa do metod bardziej kolegialnych. Jak trudny to moment, pokazują ostatnie dwa miesiące, gdy Prezes był w szpitalu 

– twierdzi Jakub Pacan

– Dążenie do bezpieczeństwa Polski przez stałą obecność w naszym kraju wielkiej jednostki armii Stanów Zjednoczonych jest jednym z priorytetów obecnego rządu. Czy jest to realne? A co równie ważne – czy jest dla Polski opłacalne?


– w tekście „Dywizja na wagę bezpieczeństwa” pyta Leszek Masierak.

Ponadto m.in.:

"Chronił Polskę” o zrehabilitowanym oficerze WP, w 1951 r. skazanym na wieloletnie więzienie pisze Marcin Koziestański.  

Poprzecza zawieszona bardzo wysoko” – w rozmowie z Andrzejem Berezowskim mówi Mariusz Witecki, dyrektor sportowy Voster ATS Team. 

Zwolniony związkowiec będzie mógł pracować dalej” – pisze Andrzej Berezowski

Związek nie musi się podobać ważne, żeby był skuteczny” o Walnym Zjeździe Delegatów i Kongresów Solidarności piszą Barbara Michałowska i Andrzej Berezowski

Chcę zostać mistrzem świata” w rozmowie z Bartkiem Boruciakiem mówi Mateusz Masternak, bokser. 


 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe