Dialog odpowiedzią na kryzys! Międzynarodowa Konferencja Pracy
Podczas uroczystego posiedzenia plenarnego, otwierającego formalnie 28 maja br. obrady dyrektor generalny MOP Guy Ryder przedstawił swoje nadzieje, jakie wiąże z obradami Sesji. Dyrektor zwrócił uwagę na zagrożenia i napięcia, jakie coraz bardziej ujawniają się we współczesnym świecie. Zdaniem Ryder MOP posiada instrumenty, by przeciwdziałać tym tendencjom: to dbanie o godną pracę dla wszystkich i przede wszystkim promowanie dialogu trójstronnego. „Duch trójstronności, kompromisu i zgody to warunek wstępny do zmierzenia się z problemami, przed którymi staje świat pracy i sam MOP” - mówił dyrektor generalny. Wyraził nadzieję, że MOP będzie bastionem, który oprze się coraz ostrzejszym konfliktom i sporom. W tym kontekście uznał również za ważne działania mające na celu wyeliminowanie jakichkolwiek przejawów przemocy i nierównego traktowania w miejscu pracy. W trakcie obrad będzie dyskutowana możliwość wypracowania przez MOP standardów w tym zakresie.
Ryder kilkakrotnie w trakcie swego przemówienia przypominał o przypadającym w przyszłym roku jubileuszu 100-lecia powstania MOP, podkreślając, że przyszłość organizacji zależy od tego, jak będzie wyglądała praca w przyszłości. Stąd też jeden z komitetów będzie zastanawiał się nad funkcjonowaniem Organizacji w kontekście jej rozwoju, poszerzania współpracy i lepszego dostosowania metod działania do współczesnych wyzwań.
Podczas Konferencji delegaci i eksperci będą dyskutować m.in. nad kwestiami przemocy w pracy, sytuacji kobiet na rynku pracy, dialogiem społecznym, rozwojem współpracy, oraz tradycyjnie nad przestrzeganiem standardów wynikających z konwencji i zaleceń MOP. Gościem Konferencji będzie Juan Manuel Santos, Prezydent Kolumbii i laureat Nagrody Nobla, który wygłosi przemówienie do delegatów.
Pod koniec Konferencji odbędzie się tradycyjnie Światowy Szczyt Pracy, którego tematem będzie rola miejsc pracy i godnych jej warunków w zapewnieniu pokoju i stabilizacji sytuacji w krajach ogarniętych przez konflikty i różnego rodzaju kryzysy. W szczycie wezmą udział m.in. premier Iraku Haider al-Abadi, Prezydent Republiki środkowoafrykańskiej Faustin-Archange Touadéra oraz Prezydent Irlandii Michael D. Higgins.
Konferencja potrwa do 8 czerwca. W trójstronnej delegacji polskiej znaleźli się również przedstawiciele NSZZ „Solidarność”: dr Ewa Podgórska-Rakiel, która jest delegatem i będzie pracowała w Komitecie ds. Stosowania Standardów oraz Adam Gliksman, który jako ekspert będzie uczestniczył w pracach komitetu zajmującego się dialogiem społecznym i ideą trójstronności.