Nowy numer Tygodnika Solidarność: Kwadratura koła polskiego przemysłu
W najnowszym temacie numeru „Tygodnika Solidarność” zajmujemy się „Kwadraturą koła polskiego przemysłu”.
– "Przykład polskiej transformacji stał się przestrogą dla innych krajów. Mało kto w Polsce wie, że chińskie koła rządowe zajmujące się gospodarką doskonale znają historię likwidacji naszego przemysłu" – w artykule „Był sobie przemysł” zauważą Jakub Pacan, który dodaje – Niestety pierwszy minister przemysłu III RP Tadeusz Syryjczyk stwierdził, że „najlepszą polityką przemysłową jest brak polityki przemysłowej”. W czasie, kiedy członkowie gabinetu Tadeusza Mazowieckiego kierowali się taką właśnie zasadą niewidzialnej ręki rynku i wierzyli, że wszystko samo się ureguluje, poważne państwa o silnych gospodarkach prowadziły już skomplikowaną politykę przemysłową o charakterze branżowo-sektorowym. – Nasz dziennikarz przedstawia również kulisy upadku firm produkujących nowoczesne technologię i mikroelektronikę, na gruntach których powstał dzisiejszy „Mordor” w Warszawie.
_______________________________
A jak Prawo i Sprawiedliwość radzi sobie z odbudową polskiego przemysłu i jaką rolę w ty odgrywa nauka ?
– Podczas obchodów 40. rocznicy Czerwca ʼ76 w Ursusie, na gruzach nieistniejącego już zakładu Antoni Macierewicz obiecywał, że PiS odbuduje polski przemysł. „Wykonamy to zadanie” – mówił wówczas z patosem. Dziś polityka nie ma już w rządzie, a realizacja zadania zdaje się być dopiero rozpoczęta – pisze w artykule „Zaprząc naukę do przemysłu” Andrzej Berezowski.
_______________________________
Nie ma przemysłu bez kolebki „Solidarności” – Stoczni Gdańskiej.
– Dla większości Polaków zawsze będzie symbolem oporu wobec komunistycznej represji. Wielokrotnie zwiastowano jej upadek; mimo to wciąż funkcjonuje, a wielu ludzi pracuje bez wytchnienia, by zapisać w jej historii nowy rozdział. Czy sędziwa Stocznia Gdańska znajdzie dla siebie godne miejsce we współczesnym przemyśle? – Na te pytani odpowiada Robert Wąsik.
Ponadto w numerze:
"Szukając pieniędzy na przyszłość"
– Pracownicze Plany Kapitałowe mogą zastąpić w połowie przyszłej dekady środki z Unii Europejskiej, a w planie Mateusza Morawieckiego chodzi o to, aby rozwijać nowoczesne branże przemysłu, dające wyżej płatne miejsca pracy – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, w rozmowie z Maciejem Chudkiewiczem i Andrzejem Berezowskim.
„Komenda niewinny”
Tą sprawą żyła cała Polska – Tomasz Komenda nie zgwałcił i nie zabił 15-letniej Małgosi. Sąd Najwyższy nie miał żadnych wątpliwości i uniewinnił mężczyznę, który za kratkami spędził niemal połowę życia – kulisy sprawy przedstawia Marcin Koziestański.
"Do pchnięcia kulą trzeba się urodzić"
Specjalnym gościem numeru jest Tomasz Majewski, polski kulomiot, który dwukrotnie zdobył złoty medal olimpijski– w 2008 i 2012 roku.
– To nie jest sport dla każdego. Do pchnięcia kulą trzeba się urodzić. To wyzwanie dla najsilniejszych ludzi. W lekkiej jest tyle dyscyplin, że każdy sobie coś wybierze. Ważne jest, żeby każdy raz w życiu na WF-ie wziął kulę, pchnął ją i zobaczył, jakie to jest ciężkie. Wtedy docenia się wyczyn – w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem zdradza sportowiec.
Tygodnika Solidarność od wtorku szukajcie w TYCH salonach prasowych lub pobierzcie wersję mobilną w wygodnej aplikacji dostępnej TUTAJ już w poniedziałek o 20:00!