Najnowszy Tygodnik Solidarność: Paradis Judaeorum. Pisanie o Żydach jest niebezpieczne, mimo to próbujemy
Ponadto w ramach tematu numeru:
Tysiącletnia przyjaźń polsko-żydowska, a może coś więcej?
„Współczesna nauka rzuca nowe światło na koegzystencję Prasłowian i przodków dzisiejszych Żydów, która mogła się zacząć nawet w zamierzchłej starożytności” - pisze Szymon Woźniak.
Kto przeprosi za Bermana?
Z polskiej strony jest bardzo dużo życzliwości i pełna otwartość dla kultywowania żydowskiego dziedzictwa. Pomimo najszczerszych chęci nie potrafię wskazać nadmiaru dobrej woli ze strony Żydów – mówi Michał Tyrpa, Prezes Fundacji Paradis Judaeorum.
Już przed stu laty stwierdzono, że pisanie o Żydach jest niebezpieczne, mimo to próbujemy – więcej w artykule Andrzeja Berezowskiego.
Ponadto w numerze:
Piotr Duda: Szczególna ochrona jest fikcją. To łamanie Konstytucji
„Choć Konstytucja w art. 12 gwarantuje obywatelom m.in. swobodę zrzeszania się w związki zawodowe, to ustawy i akty wykonawcze, a także praktyka, tej wolności nie zabezpieczają. Pracodawcy powszechnie utrudniają, dyskryminują, a nawet zwalniają za działalność związkową. I w zasadzie uchodzi im to bezkarnie. Jak to zmienić? O tym z udziałem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry będziemy dyskutować 16 marca w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej” - pisze przewodniczący „S”.
Odradzam działania na szkodę związków
– Naruszenie uprawnień związków zawodowych odbierzemy za wypowiedzenie wojny. Uprawnienia związków oparte są nie tylko na Konstytucji RP, ale także na prawie międzynarodowym – mówi Henryk Nakonieczny pytany o pracę Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Z członkiem prezydium „S” do spraw dialogu społecznego rozmawia Andrzej Berezowski.
Dziś do kieszeni 9 tysięcy, na emeryturze – 854 zł Kierowcy tirów dostają miesięcznie od 7 do 9 tys. Ale jako podstawę zarabiają najniższą krajową. Reszta to diety, premia za przejechane kilometry, od frachtu. Od lat sekcja transportowców „S” domaga się zmian w systemie pracy kierowców, w tym wprowadzenia branżowej płacy minimalnej i świadczenia kompensacyjnego. O tym z przewodniczącym sekcji Tadeuszem Kucharskim rozmawia Andrzej Berezowski.
Nie jesteśmy sportową potęgą
Nie mówmy o porażce, bo nie wróciliśmy z Pjongjang z pustymi rękami. Tak, zdobyliśmy tylko dwa medale, ale w Korei nikt z naszych zawodników się nie skompromitował. Czy był to dobry występ naszej reprezentacji? Ani dobry, ani
zły – po prostu taki, na jaki obecnie nas stać – mówi Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.
Tygodnika Solidarność od wtorku szukajcie w TYCH salonach prasowych lub pobierzcie wersję mobilną w wygodnej aplikacji dostępnej TUTAJ już w poniedziałkowy wieczór!