To my kupujący. Kto chce kupić nieruchomość w 2025 roku?

Obecnie dużo się mówi o słabnącym popycie i stagnacji na rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że mieszkań nie kupuje nikt. Analiza „To my. Kupujący 2025” skupia się na osobach, które chcą nabyć własną nieruchomość w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Opracowanie powstało dzięki portalowi ogłoszeniowemu Nieruchomosci-online.pl we współpracy z agencją badawczą Inquiry na bazie danych YouGov. W badaniu wzięło udział 600 osób z planami nabywczymi w segmencie mieszkań. Jacy to ludzie? Kto dziś kupuje?
To my kupujący 2025 To my kupujący. Kto chce kupić nieruchomość w 2025 roku?
To my kupujący 2025 / grafika: materiał partnera

Rynek nieruchomości to ludzie

Czasem w gąszczu ofert i analiz łatwo zapomnieć o człowieku, który stoi zarówno w pozycji sprzedającego, jak i kupującego. Zadaniem pośrednika jest jak najlepiej zaopiekować się każdą ze stron transakcji, trafiając w ich potrzeby. W tym kontekście bardzo ważne jest pytanie, kim są ludzie, którzy aktualnie chcą kupić własne lokum. W jakim są wieku? Jakie są ich zwyczaje? Właśnie te kwestie analizuje wspomniane opracowanie. Jego twórcy starają się jak najlepiej poznać grupę kupców. W ramach projektu portalu Nieruchomosci-online.pl we współpracy z agencją badawczą Inquiry na bazie danych YouGov powstał raport To my. Kupujący 2025. Jest on cenną charakterystyką tej grupy.

Aktywność w sektorze mieszkaniowym zależy od wielu czynników nie zawsze związanych z samą nieruchomością. Należą do nich między innymi plany, decyzje życiowe czy status rodzinny. Większość z tych kwestii ma niewiele wspólnego z czynnikami ekonomicznymi czy posiadanym budżetem. To czy w danym momencie chcemy kupić mieszkanie, jest wypadkową naszych poznaw, przyzwyczajeń i doświadczeń, a przede wszystkim celów. Z pewnością w Polsce żyją ludzie, którzy własnego lokum nie chcą i do niego nie dążą. Czy coś łączy tych, którzy jednak się na te inwestycje decydują?

Co warto wiedzieć o aktywnych kupujących?

Wydaje się, że duże inwestycje to domena przede wszystkim osób w wieku produkcyjnym. Omawiane badanie pokazuje, że to nie takie oczywiste. Co trzeci kupujący to osoba powyżej 55 roku życia. Ludzie tacy często mają już dorosłe dzieci i chętnie przenoszą się do innej dzielnicy lub zmieniają mieszkanie na takie, które bardziej odpowiada ich potrzebom. Etap życiowy i stosunek do rodziny to niektóre z ważniejszych czynników kształtujących naszą aktywność na rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że własne mieszkanie chcą kupić tylko ludzie posiadający rodzinę.

Co ważne aż 28% badanej grupy to osoby od 35 do 44 roku życia. I u nich bywa, że dzieci są już starsze, a potrzeby rodziny się zmieniają. Może to dotyczyć wygodnego metrażu, lokalizacji czy kosztów utrzymania nieruchomości. Nie dziwi przy tym fakt, że osoby naprawdę młode, czyli w przedziale wiekowym 18-24 to jedynie 6% grupy aktywnych kupców. Ta grupa wiekowa dopiero wchodzi w życie, rzadko planuje tak poważne inwestycje. Głównie dlatego, że brakuje im odpowiedniego budżetu lub zdolności kredytowej.

Co ciekawe ponad połowa potencjalnych kupców z badanej grupy nie wierzy w poprawę swojej sytuacji finansowej w najbliższym czasie. Mimo to aż 6 na 10 osób poddanych analizie uważa swoją sytuację materialną za stabilną. Co drugi ankietowany przyznaje przy tym, że wiedzie mu się lepiej niż jeszcze rok temu. Inwestycja w mieszkanie to poważna decyzja i niepewność finansowa z pewnością znacząco ją utrudnia.

Zakup nieruchomości a rodzina

W 2025 roku wśród potencjalnych kupujących niemal połowa to osoby mieszkające z potomstwem. Dużo częściej mają oni przynajmniej jedno starsze dziecko, które ma powyżej 7 lat. Gospodarstwa domowe z małymi dziećmi to mniejszy odsetek tej grupy. Jedno dziecko wychowuje 22% kupujących a dwoje 16%. Jednak analiza wykazuje, że w grupie aktywnych kupców nieznacznie przeważają osoby bezdzietne. To aż 53% całej grupy biorącej udział w badaniu. Równocześnie ponad połowa to małżeństwa. Tylko 20% par aktywnych na rynku nieruchomości w 2025 żyje w związkach nieformalnych.

Przyjaciele, czyli rodzina z wyboru to coraz ważniejsza grupa dla aktywnych kupujących. Aż 20% badanych deklaruje, że przyjaźń jest dla nich cenniejsza niż więzi rodzinne. Co trzeci ankietowany uważa przy tym, że małżeństwo za przestarzałe rozwiązanie i nie planuje ślubu. Takie poglądy popularne są wśród najmłodszych pokoleń, które wchodzą właśnie w dorosłość. Same więzy krwi niewiele dla nich znaczą.

Za rodzinę coraz częściej uważane są też zwierzęta. Psy ma niemal połowa osób, które zostały objęte badaniem. Koty posiada niemal 40% osób biorących udział w tegorocznej charakterystyce. Aż 67% tej grupy uważa zwierzęta za członków swojej rodziny. Pogląd taki z pewnością może wpływać na wybór nieruchomości. Osoby, które dbają o swoich czworonogów, będą szukały dla nich bezpiecznej okolicy z wygodną infrastrukturą.

Najwięcej osób objętych badaniem, które planują kupno własnego lokum mieszka na Mazowszu. Średnie zarobki w tym regionie są wysokie, a stołeczny rynek pracy jest bardzo bogaty. Jednak większość ankietowanych z tego regionu mieszka poza Warszawą. I choć w badanej grupie dominują mieszkańcy miast, osoby na stałe mieszkające na wsi też są aktywne na rynku nieruchomości.


 

POLECANE
Niech spie.dala. Silni Razem wściekli na Donalda Tuska gorące
"Niech spie.dala". "Silni Razem" wściekli na Donalda Tuska

Hasztag #SilniRazem po wielokrotnej kompromitacji nie jest już tak popularny na "X". Jednak stał się symbolem najbardziej zajadłej postawy "antypis". I potocznie tak są dziś nazywani najbardziej zajadli zwolennicy Donalda Tuska, Platformy Obywatelskiej, czy Romana Giertycha. A dzisiaj nie są z Donalda Tuska, mówić bardzo oględnie, zadowoleni.

Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów Wiadomości
Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów

Polskie marki kamperów zdobywają coraz większe uznanie na niemieckim rynku. Affinity, Freedo, Masuria i Vannado nie tylko przekonują klientów wysoką jakością, ale także zyskują lojalność dealerów.

„Zaraz zemdleję”. Dramatyczne wyznanie Nataszy Urbańskiej Wiadomości
„Zaraz zemdleję”. Dramatyczne wyznanie Nataszy Urbańskiej

Podróż powrotna z Czarnogóry do Polski okazała się dla Nataszy Urbańskiej jednym z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu. Artystka opisała na Instagramie sytuację, do której doszło na pokładzie samolotu LOT lecącego z Podgoricy do Warszawy. Zemdlała, a - jak twierdzi - personel pokładowy zignorował nie tylko jej stan, ale i potrzeby pozostałych pasażerów.

Sukces tym razem nie dla Polek. Włoszki zbyt mocne w półfinale LN Wiadomości
Sukces tym razem nie dla Polek. Włoszki zbyt mocne w półfinale LN

Polskie siatkarki przegrały z Włoszkami 0:3 (18:25, 16:25, 14:25) w półfinale rozgrywanego w Łodzi turnieju finałowego Ligi Narodów. W niedzielę zagrają w meczu o trzecie miejsce z przegranym drugiego sobotniego półfinału, w którym Brazylia zmierzy się z Japonią.

Nowy model AI uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście gorące
Nowy model AI uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście

Nowy Claude Opus 4 firmy Anthropic często uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście. Model groził ujawnieniem prywatnych informacji o inżynierach, którzy mieli planować jego wyłączenie.

Awaryjne lądowanie samolotu LOT w Warszawie z ostatniej chwili
Awaryjne lądowanie samolotu LOT w Warszawie

Z powodu sygnału o możliwej usterce lecący z Warszawy do Sofii samolot linii LOT musiał awaryjnie lądować na Lotnisku Chopina. - Lądowanie odbyło się w asyście służb. Maszyna wylądowała bezpiecznie - poinformował rzecznik prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT Krzysztof Moczulski.

Wielki słup dymu nad Katowicami. Trwa dogaszanie Wiadomości
Wielki słup dymu nad Katowicami. Trwa dogaszanie

W sobotnie popołudnie, 26 lipca, w Katowicach doszło do pożaru w rejonie ul. Sądowej i Raciborskiej. Paliły się podkłady kolejowe składowane w pobliżu torowiska, w bezpośrednim sąsiedztwie budowy przy dworcu głównym PKP.

Niebezpieczny incydent w Krakowie. Kilkanaście osób poszkodowanych Wiadomości
Niebezpieczny incydent w Krakowie. Kilkanaście osób poszkodowanych

W piątkowy wieczór doszło do niebezpiecznego incydentu na przystanku tramwajowym przy ul. Bronowickiej w Krakowie. Z okna przejeżdżającego tramwaju ktoś rozpylił gaz pieprzowy w stronę grupy osób czekających na peronie. Jak informują poszkodowani, sytuacja miała miejsce około godziny 19:30.

Komunikat dla mieszkańców Rzeszowa z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Rzeszowa

Prawie 250 tys. zł kosztować będzie dokumentacja projektowa nowego domu kultury, który powstanie w Rzeszowie na osiedlu Krakowska Południe przy ul. Stojałowskiego. Dokumentacja gotowa ma być w ciągu 10 miesięcy.

Czerwona flaga na Pomorzu i w Zachodniopomorskiem. GIS zakazuje kąpieli Wiadomości
Czerwona flaga na Pomorzu i w Zachodniopomorskiem. GIS zakazuje kąpieli

Czerwone flagi zakazujące wejścia do wody wiszą w sobotę w dwunastu kąpieliskach w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Powodem jest zakwit sinic.

REKLAMA

To my kupujący. Kto chce kupić nieruchomość w 2025 roku?

Obecnie dużo się mówi o słabnącym popycie i stagnacji na rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że mieszkań nie kupuje nikt. Analiza „To my. Kupujący 2025” skupia się na osobach, które chcą nabyć własną nieruchomość w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Opracowanie powstało dzięki portalowi ogłoszeniowemu Nieruchomosci-online.pl we współpracy z agencją badawczą Inquiry na bazie danych YouGov. W badaniu wzięło udział 600 osób z planami nabywczymi w segmencie mieszkań. Jacy to ludzie? Kto dziś kupuje?
To my kupujący 2025 To my kupujący. Kto chce kupić nieruchomość w 2025 roku?
To my kupujący 2025 / grafika: materiał partnera

Rynek nieruchomości to ludzie

Czasem w gąszczu ofert i analiz łatwo zapomnieć o człowieku, który stoi zarówno w pozycji sprzedającego, jak i kupującego. Zadaniem pośrednika jest jak najlepiej zaopiekować się każdą ze stron transakcji, trafiając w ich potrzeby. W tym kontekście bardzo ważne jest pytanie, kim są ludzie, którzy aktualnie chcą kupić własne lokum. W jakim są wieku? Jakie są ich zwyczaje? Właśnie te kwestie analizuje wspomniane opracowanie. Jego twórcy starają się jak najlepiej poznać grupę kupców. W ramach projektu portalu Nieruchomosci-online.pl we współpracy z agencją badawczą Inquiry na bazie danych YouGov powstał raport To my. Kupujący 2025. Jest on cenną charakterystyką tej grupy.

Aktywność w sektorze mieszkaniowym zależy od wielu czynników nie zawsze związanych z samą nieruchomością. Należą do nich między innymi plany, decyzje życiowe czy status rodzinny. Większość z tych kwestii ma niewiele wspólnego z czynnikami ekonomicznymi czy posiadanym budżetem. To czy w danym momencie chcemy kupić mieszkanie, jest wypadkową naszych poznaw, przyzwyczajeń i doświadczeń, a przede wszystkim celów. Z pewnością w Polsce żyją ludzie, którzy własnego lokum nie chcą i do niego nie dążą. Czy coś łączy tych, którzy jednak się na te inwestycje decydują?

Co warto wiedzieć o aktywnych kupujących?

Wydaje się, że duże inwestycje to domena przede wszystkim osób w wieku produkcyjnym. Omawiane badanie pokazuje, że to nie takie oczywiste. Co trzeci kupujący to osoba powyżej 55 roku życia. Ludzie tacy często mają już dorosłe dzieci i chętnie przenoszą się do innej dzielnicy lub zmieniają mieszkanie na takie, które bardziej odpowiada ich potrzebom. Etap życiowy i stosunek do rodziny to niektóre z ważniejszych czynników kształtujących naszą aktywność na rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że własne mieszkanie chcą kupić tylko ludzie posiadający rodzinę.

Co ważne aż 28% badanej grupy to osoby od 35 do 44 roku życia. I u nich bywa, że dzieci są już starsze, a potrzeby rodziny się zmieniają. Może to dotyczyć wygodnego metrażu, lokalizacji czy kosztów utrzymania nieruchomości. Nie dziwi przy tym fakt, że osoby naprawdę młode, czyli w przedziale wiekowym 18-24 to jedynie 6% grupy aktywnych kupców. Ta grupa wiekowa dopiero wchodzi w życie, rzadko planuje tak poważne inwestycje. Głównie dlatego, że brakuje im odpowiedniego budżetu lub zdolności kredytowej.

Co ciekawe ponad połowa potencjalnych kupców z badanej grupy nie wierzy w poprawę swojej sytuacji finansowej w najbliższym czasie. Mimo to aż 6 na 10 osób poddanych analizie uważa swoją sytuację materialną za stabilną. Co drugi ankietowany przyznaje przy tym, że wiedzie mu się lepiej niż jeszcze rok temu. Inwestycja w mieszkanie to poważna decyzja i niepewność finansowa z pewnością znacząco ją utrudnia.

Zakup nieruchomości a rodzina

W 2025 roku wśród potencjalnych kupujących niemal połowa to osoby mieszkające z potomstwem. Dużo częściej mają oni przynajmniej jedno starsze dziecko, które ma powyżej 7 lat. Gospodarstwa domowe z małymi dziećmi to mniejszy odsetek tej grupy. Jedno dziecko wychowuje 22% kupujących a dwoje 16%. Jednak analiza wykazuje, że w grupie aktywnych kupców nieznacznie przeważają osoby bezdzietne. To aż 53% całej grupy biorącej udział w badaniu. Równocześnie ponad połowa to małżeństwa. Tylko 20% par aktywnych na rynku nieruchomości w 2025 żyje w związkach nieformalnych.

Przyjaciele, czyli rodzina z wyboru to coraz ważniejsza grupa dla aktywnych kupujących. Aż 20% badanych deklaruje, że przyjaźń jest dla nich cenniejsza niż więzi rodzinne. Co trzeci ankietowany uważa przy tym, że małżeństwo za przestarzałe rozwiązanie i nie planuje ślubu. Takie poglądy popularne są wśród najmłodszych pokoleń, które wchodzą właśnie w dorosłość. Same więzy krwi niewiele dla nich znaczą.

Za rodzinę coraz częściej uważane są też zwierzęta. Psy ma niemal połowa osób, które zostały objęte badaniem. Koty posiada niemal 40% osób biorących udział w tegorocznej charakterystyce. Aż 67% tej grupy uważa zwierzęta za członków swojej rodziny. Pogląd taki z pewnością może wpływać na wybór nieruchomości. Osoby, które dbają o swoich czworonogów, będą szukały dla nich bezpiecznej okolicy z wygodną infrastrukturą.

Najwięcej osób objętych badaniem, które planują kupno własnego lokum mieszka na Mazowszu. Średnie zarobki w tym regionie są wysokie, a stołeczny rynek pracy jest bardzo bogaty. Jednak większość ankietowanych z tego regionu mieszka poza Warszawą. I choć w badanej grupie dominują mieszkańcy miast, osoby na stałe mieszkające na wsi też są aktywne na rynku nieruchomości.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe