To my kupujący. Kto chce kupić nieruchomość w 2025 roku?

Obecnie dużo się mówi o słabnącym popycie i stagnacji na rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że mieszkań nie kupuje nikt. Analiza „To my. Kupujący 2025” skupia się na osobach, które chcą nabyć własną nieruchomość w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Opracowanie powstało dzięki portalowi ogłoszeniowemu Nieruchomosci-online.pl we współpracy z agencją badawczą Inquiry na bazie danych YouGov. W badaniu wzięło udział 600 osób z planami nabywczymi w segmencie mieszkań. Jacy to ludzie? Kto dziś kupuje?
To my kupujący 2025 To my kupujący. Kto chce kupić nieruchomość w 2025 roku?
To my kupujący 2025 / grafika: materiał partnera

Rynek nieruchomości to ludzie

Czasem w gąszczu ofert i analiz łatwo zapomnieć o człowieku, który stoi zarówno w pozycji sprzedającego, jak i kupującego. Zadaniem pośrednika jest jak najlepiej zaopiekować się każdą ze stron transakcji, trafiając w ich potrzeby. W tym kontekście bardzo ważne jest pytanie, kim są ludzie, którzy aktualnie chcą kupić własne lokum. W jakim są wieku? Jakie są ich zwyczaje? Właśnie te kwestie analizuje wspomniane opracowanie. Jego twórcy starają się jak najlepiej poznać grupę kupców. W ramach projektu portalu Nieruchomosci-online.pl we współpracy z agencją badawczą Inquiry na bazie danych YouGov powstał raport To my. Kupujący 2025. Jest on cenną charakterystyką tej grupy.

Aktywność w sektorze mieszkaniowym zależy od wielu czynników nie zawsze związanych z samą nieruchomością. Należą do nich między innymi plany, decyzje życiowe czy status rodzinny. Większość z tych kwestii ma niewiele wspólnego z czynnikami ekonomicznymi czy posiadanym budżetem. To czy w danym momencie chcemy kupić mieszkanie, jest wypadkową naszych poznaw, przyzwyczajeń i doświadczeń, a przede wszystkim celów. Z pewnością w Polsce żyją ludzie, którzy własnego lokum nie chcą i do niego nie dążą. Czy coś łączy tych, którzy jednak się na te inwestycje decydują?

Co warto wiedzieć o aktywnych kupujących?

Wydaje się, że duże inwestycje to domena przede wszystkim osób w wieku produkcyjnym. Omawiane badanie pokazuje, że to nie takie oczywiste. Co trzeci kupujący to osoba powyżej 55 roku życia. Ludzie tacy często mają już dorosłe dzieci i chętnie przenoszą się do innej dzielnicy lub zmieniają mieszkanie na takie, które bardziej odpowiada ich potrzebom. Etap życiowy i stosunek do rodziny to niektóre z ważniejszych czynników kształtujących naszą aktywność na rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że własne mieszkanie chcą kupić tylko ludzie posiadający rodzinę.

Co ważne aż 28% badanej grupy to osoby od 35 do 44 roku życia. I u nich bywa, że dzieci są już starsze, a potrzeby rodziny się zmieniają. Może to dotyczyć wygodnego metrażu, lokalizacji czy kosztów utrzymania nieruchomości. Nie dziwi przy tym fakt, że osoby naprawdę młode, czyli w przedziale wiekowym 18-24 to jedynie 6% grupy aktywnych kupców. Ta grupa wiekowa dopiero wchodzi w życie, rzadko planuje tak poważne inwestycje. Głównie dlatego, że brakuje im odpowiedniego budżetu lub zdolności kredytowej.

Co ciekawe ponad połowa potencjalnych kupców z badanej grupy nie wierzy w poprawę swojej sytuacji finansowej w najbliższym czasie. Mimo to aż 6 na 10 osób poddanych analizie uważa swoją sytuację materialną za stabilną. Co drugi ankietowany przyznaje przy tym, że wiedzie mu się lepiej niż jeszcze rok temu. Inwestycja w mieszkanie to poważna decyzja i niepewność finansowa z pewnością znacząco ją utrudnia.

Zakup nieruchomości a rodzina

W 2025 roku wśród potencjalnych kupujących niemal połowa to osoby mieszkające z potomstwem. Dużo częściej mają oni przynajmniej jedno starsze dziecko, które ma powyżej 7 lat. Gospodarstwa domowe z małymi dziećmi to mniejszy odsetek tej grupy. Jedno dziecko wychowuje 22% kupujących a dwoje 16%. Jednak analiza wykazuje, że w grupie aktywnych kupców nieznacznie przeważają osoby bezdzietne. To aż 53% całej grupy biorącej udział w badaniu. Równocześnie ponad połowa to małżeństwa. Tylko 20% par aktywnych na rynku nieruchomości w 2025 żyje w związkach nieformalnych.

Przyjaciele, czyli rodzina z wyboru to coraz ważniejsza grupa dla aktywnych kupujących. Aż 20% badanych deklaruje, że przyjaźń jest dla nich cenniejsza niż więzi rodzinne. Co trzeci ankietowany uważa przy tym, że małżeństwo za przestarzałe rozwiązanie i nie planuje ślubu. Takie poglądy popularne są wśród najmłodszych pokoleń, które wchodzą właśnie w dorosłość. Same więzy krwi niewiele dla nich znaczą.

Za rodzinę coraz częściej uważane są też zwierzęta. Psy ma niemal połowa osób, które zostały objęte badaniem. Koty posiada niemal 40% osób biorących udział w tegorocznej charakterystyce. Aż 67% tej grupy uważa zwierzęta za członków swojej rodziny. Pogląd taki z pewnością może wpływać na wybór nieruchomości. Osoby, które dbają o swoich czworonogów, będą szukały dla nich bezpiecznej okolicy z wygodną infrastrukturą.

Najwięcej osób objętych badaniem, które planują kupno własnego lokum mieszka na Mazowszu. Średnie zarobki w tym regionie są wysokie, a stołeczny rynek pracy jest bardzo bogaty. Jednak większość ankietowanych z tego regionu mieszka poza Warszawą. I choć w badanej grupie dominują mieszkańcy miast, osoby na stałe mieszkające na wsi też są aktywne na rynku nieruchomości.


 

POLECANE
Kaczyński: Mamy trudny czas, życzę by ten czas się skończył Wiadomości
Kaczyński: Mamy trudny czas, życzę by ten czas się skończył

Wesołych świąt, wielkiego szczęścia, wszystkiego co dobre - życzył w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że obecnie nad Polską mamy ciemne chmury i trudny czas, dlatego życzy każdemu z osobna i wszystkim naraz, by ten czas się skończył.

Tragiczny wypadek. Nie żyje znany piłkarz Wiadomości
Tragiczny wypadek. Nie żyje znany piłkarz

Smutne wieści dotarły z Chorwacji. W wieku 39 lat zginął Nikola Pokrivač, były piłkarz Dinama Zagrzeb, AS Monaco, Salzburga i reprezentacji Chorwacji. O jego śmierci poinformował Chorwacki Związek Piłki Nożnej (HNS).

Pogoda na Wielkanoc. IMGW wydał komunikat Wiadomości
Pogoda na Wielkanoc. IMGW wydał komunikat

Wielkanoc pogodna prawie w całym kraju, w sobotę, niedzielę i poniedziałek do 24 st. C, jedynie na Pomorzu temperatura niższa do 13 st. C. - powiedział PAP Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dodał, że deszcz możliwy na Mazowszu, Suwalszczyźnie i w rejonach górskich.

Noworodek znaleziony w łódzkim pustostanie - co mówią lekarze? Wiadomości
Noworodek znaleziony w łódzkim pustostanie - co mówią lekarze?

Żywego noworodka zapakowanego w reklamówkę wraz z pępowiną i łożyskiem przypadkowy przechodzień znalazł we wtorek (15 kwietnia) wieczorem w pustostanie przy ul. Zgierskiej na Starych Bałutach w Łodzi. Matka usłyszała zarzut usiłowania zabójstwa dziecka.

Zerwane trakcje, powalone drzewa, zalane miasta. Potężne ulewy przeszły w nocy przez Polskę Wiadomości
Zerwane trakcje, powalone drzewa, zalane miasta. Potężne ulewy przeszły w nocy przez Polskę

To była ciężka i pracowita noc dla służb ratunkowych. Strażacy, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej setki razy musieli interweniować, walcząc ze skutkami gwałtownych burz i nawałnic. Jedne z najpoważniejszych zniszczeń odnotowano w Lubelskiem i na Podkarpaciu.

USA uznają Krym za rosyjski? Niepokojące doniesienia z Białego Domu polityka
USA uznają Krym za rosyjski? Niepokojące doniesienia z Białego Domu

Jak donosi Bloomberg, USA są gotowe uznać kontrolę Rosji nad nielegalnie anektowanym przez nią ukraińskim Krymem w ramach szerszego porozumienia pokojowego pomiędzy Moskwą a Kijowem

Ostatni akt tragedii warszawskich Żydów. Dzisiaj mija 82. rocznica powstania w warszawskim gettcie Wiadomości
Ostatni akt tragedii warszawskich Żydów. Dzisiaj mija 82. rocznica powstania w warszawskim gettcie

Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców. Według spisu dokonanego na rozkaz władz niemieckich przez Judenrat w październiku 1939 r. w Warszawie przebywało ok. 360 tys. Żydów.

Meta zacznie wykorzystywać dane użytkowników do trenowania swojego modelu AI Wiadomości
Meta zacznie wykorzystywać dane użytkowników do trenowania swojego modelu AI

Właściciel Facebooka i Instagrama, od 27 maja będzie wykorzystywać posty dorosłych użytkowników w UE, aby rozwijać swój model AI. Meta pobierze dane, chyba że wyrazisz aktywny sprzeciw. – To zupełne odejście od dotychczas rozumianej ochrony danych – powiedziała PAP analityk ds. cyfrowych Aleksandra Wójtowicz.

Policja zatrzymała nietrzeźwego sternika. Rejs mógł zakończyć się katastrofą Wiadomości
Policja zatrzymała nietrzeźwego sternika. Rejs mógł zakończyć się katastrofą

Sezon żeglarski jeszcze się nie rozpoczął, a już doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji na mazurskich jeziorach. 67-letni kapitan statku pasażerskiego został zatrzymany przez policję po tym, jak okazało się, że ma ponad trzy promile alkoholu we krwi.

Tusk zabrał głos: Ostatnia przed świętami polityczna uwaga Wiadomości
Tusk zabrał głos: "Ostatnia przed świętami polityczna uwaga"

"Ostatnia przed świętami polityczna uwaga" – pisze w mediach społecznościowych premier Donald Tusk i odnosi się do nadchodzących wyborów prezydenckich.

REKLAMA

To my kupujący. Kto chce kupić nieruchomość w 2025 roku?

Obecnie dużo się mówi o słabnącym popycie i stagnacji na rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że mieszkań nie kupuje nikt. Analiza „To my. Kupujący 2025” skupia się na osobach, które chcą nabyć własną nieruchomość w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Opracowanie powstało dzięki portalowi ogłoszeniowemu Nieruchomosci-online.pl we współpracy z agencją badawczą Inquiry na bazie danych YouGov. W badaniu wzięło udział 600 osób z planami nabywczymi w segmencie mieszkań. Jacy to ludzie? Kto dziś kupuje?
To my kupujący 2025 To my kupujący. Kto chce kupić nieruchomość w 2025 roku?
To my kupujący 2025 / grafika: materiał partnera

Rynek nieruchomości to ludzie

Czasem w gąszczu ofert i analiz łatwo zapomnieć o człowieku, który stoi zarówno w pozycji sprzedającego, jak i kupującego. Zadaniem pośrednika jest jak najlepiej zaopiekować się każdą ze stron transakcji, trafiając w ich potrzeby. W tym kontekście bardzo ważne jest pytanie, kim są ludzie, którzy aktualnie chcą kupić własne lokum. W jakim są wieku? Jakie są ich zwyczaje? Właśnie te kwestie analizuje wspomniane opracowanie. Jego twórcy starają się jak najlepiej poznać grupę kupców. W ramach projektu portalu Nieruchomosci-online.pl we współpracy z agencją badawczą Inquiry na bazie danych YouGov powstał raport To my. Kupujący 2025. Jest on cenną charakterystyką tej grupy.

Aktywność w sektorze mieszkaniowym zależy od wielu czynników nie zawsze związanych z samą nieruchomością. Należą do nich między innymi plany, decyzje życiowe czy status rodzinny. Większość z tych kwestii ma niewiele wspólnego z czynnikami ekonomicznymi czy posiadanym budżetem. To czy w danym momencie chcemy kupić mieszkanie, jest wypadkową naszych poznaw, przyzwyczajeń i doświadczeń, a przede wszystkim celów. Z pewnością w Polsce żyją ludzie, którzy własnego lokum nie chcą i do niego nie dążą. Czy coś łączy tych, którzy jednak się na te inwestycje decydują?

Co warto wiedzieć o aktywnych kupujących?

Wydaje się, że duże inwestycje to domena przede wszystkim osób w wieku produkcyjnym. Omawiane badanie pokazuje, że to nie takie oczywiste. Co trzeci kupujący to osoba powyżej 55 roku życia. Ludzie tacy często mają już dorosłe dzieci i chętnie przenoszą się do innej dzielnicy lub zmieniają mieszkanie na takie, które bardziej odpowiada ich potrzebom. Etap życiowy i stosunek do rodziny to niektóre z ważniejszych czynników kształtujących naszą aktywność na rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że własne mieszkanie chcą kupić tylko ludzie posiadający rodzinę.

Co ważne aż 28% badanej grupy to osoby od 35 do 44 roku życia. I u nich bywa, że dzieci są już starsze, a potrzeby rodziny się zmieniają. Może to dotyczyć wygodnego metrażu, lokalizacji czy kosztów utrzymania nieruchomości. Nie dziwi przy tym fakt, że osoby naprawdę młode, czyli w przedziale wiekowym 18-24 to jedynie 6% grupy aktywnych kupców. Ta grupa wiekowa dopiero wchodzi w życie, rzadko planuje tak poważne inwestycje. Głównie dlatego, że brakuje im odpowiedniego budżetu lub zdolności kredytowej.

Co ciekawe ponad połowa potencjalnych kupców z badanej grupy nie wierzy w poprawę swojej sytuacji finansowej w najbliższym czasie. Mimo to aż 6 na 10 osób poddanych analizie uważa swoją sytuację materialną za stabilną. Co drugi ankietowany przyznaje przy tym, że wiedzie mu się lepiej niż jeszcze rok temu. Inwestycja w mieszkanie to poważna decyzja i niepewność finansowa z pewnością znacząco ją utrudnia.

Zakup nieruchomości a rodzina

W 2025 roku wśród potencjalnych kupujących niemal połowa to osoby mieszkające z potomstwem. Dużo częściej mają oni przynajmniej jedno starsze dziecko, które ma powyżej 7 lat. Gospodarstwa domowe z małymi dziećmi to mniejszy odsetek tej grupy. Jedno dziecko wychowuje 22% kupujących a dwoje 16%. Jednak analiza wykazuje, że w grupie aktywnych kupców nieznacznie przeważają osoby bezdzietne. To aż 53% całej grupy biorącej udział w badaniu. Równocześnie ponad połowa to małżeństwa. Tylko 20% par aktywnych na rynku nieruchomości w 2025 żyje w związkach nieformalnych.

Przyjaciele, czyli rodzina z wyboru to coraz ważniejsza grupa dla aktywnych kupujących. Aż 20% badanych deklaruje, że przyjaźń jest dla nich cenniejsza niż więzi rodzinne. Co trzeci ankietowany uważa przy tym, że małżeństwo za przestarzałe rozwiązanie i nie planuje ślubu. Takie poglądy popularne są wśród najmłodszych pokoleń, które wchodzą właśnie w dorosłość. Same więzy krwi niewiele dla nich znaczą.

Za rodzinę coraz częściej uważane są też zwierzęta. Psy ma niemal połowa osób, które zostały objęte badaniem. Koty posiada niemal 40% osób biorących udział w tegorocznej charakterystyce. Aż 67% tej grupy uważa zwierzęta za członków swojej rodziny. Pogląd taki z pewnością może wpływać na wybór nieruchomości. Osoby, które dbają o swoich czworonogów, będą szukały dla nich bezpiecznej okolicy z wygodną infrastrukturą.

Najwięcej osób objętych badaniem, które planują kupno własnego lokum mieszka na Mazowszu. Średnie zarobki w tym regionie są wysokie, a stołeczny rynek pracy jest bardzo bogaty. Jednak większość ankietowanych z tego regionu mieszka poza Warszawą. I choć w badanej grupie dominują mieszkańcy miast, osoby na stałe mieszkające na wsi też są aktywne na rynku nieruchomości.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe