Trudna sytuacja właściciela TVN Warner Bros. Discovery. Tymczasem wynagrodzenia członków zarządu wzrosły

- Być może żadna firma nie reprezentuje lepiej wszystkich nadziei i zmiażdżonych marzeń branży medialnej w ciągu ostatnich kilku lat niż Warner Bros. Discovery (...) Stworzona, aby wykorzystać przepływy pieniężne większego portfolio sieci kablowych, a następnie przejść na streaming, zamiast tego jej kapitalizacja rynkowa gwałtownie spadła, ponieważ jej wysiłki na rzecz ponownego wymyślenia siebie załamały się (...). Akcje WBD są dalekie od swoich najniższych poziomów z połowy 2024 r. latem, ale nadal nie odzwierciedlają pełnego zaufania inwestorów (...) Trzy lata po zamknięciu fuzji nadszedł czas, aby WBD zaczęło realizować swoje obietnice znaczących zysków (...) Jeśli ta ścieżka nadal będzie odbiegać od oczekiwań, uważamy, że to tylko kwestia czasu, zanim kolekcja cennych aktywów Warner Bros. Discovery trafi w inne ręce.
- komentuje sytuację koncernu analityk grupy analitycznej MoffettNathanson Robert Fishman cytowany przez Hollywood Reporter.
- Decyzja sądu ws. koncesji dla Telewizji Republika i wPolsce24. Jest reakcja KRRiT
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Komunikat dla mieszkańców Szczecina
- Złe wieści dla jednego z kandydatów. Jest nowy sondaż prezydencki
- Szef TV Republika: "Pobity wczoraj nasz dziennikarz trafił do szpitala"
- Debata w Końskich. Krzysztof Stanowski podjął decyzję
- KE chce zakazać importu drobiu z Polski. "Konsekwencje będą straszne"
Plany sprzedaży TVN również wiąże się z sytuacją koncernu.
A tymczasem, pomimo tej sytuacji, pensja jej prezesa Davida Zaslava... wzrosła. Dyrektor generalny Warner Bros. Discovery otrzymał pakiet wynagrodzeń za rok 2024 o wartości 51,9 mln USD, w porównaniu z 49,7 mln USD w 2023 r. i 39,3 mln USD w 2022 r., kiedy sfinalizowano fuzję Discovery-WarnerMedia.
Ujawniono również wynagrodzenia innych czołowych dyrektorów WBD, takich jak dyrektor finansowy Gunnar Wiedenfels, dyrektor ds. przychodów i strategii Bruce Campbell oraz dyrektor ds. transmisji strumieniowej i gier JB Perrette. Pakiet wynagrodzeń Wiedenfelsa w 2024 r. wzrósł minimalnie do prawie 17,1 mln USD, podczas gdy Campbell wzrósł z 18,3 mln USD do 19,8 mln USD. Perrette nieznacznie spadł z 20,1 mln USD do 19,7 mln USD. Gerhard Zeiler, prezes WBD ds. międzynarodowych, otrzymał pakiet wynagrodzeń o wartości 14,8 mln USD w zeszłym roku, w porównaniu z 13,3 mln USD w 2023 r.
A tymczasem w TVN nerwowo
Jakiś czas temu prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji. Odniosła się w nim do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.
WBD rozważa różne opcje i jedną z nich jest potencjalna sprzedaż różnych aktywów. Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu
– napisała w liście Katarzyna Kieli.
Zwróciła również uwagę na to, że w przeszłości TVN kilka razy zmieniał swojego właściciela.
Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi
– stwierdziła prezes TVN Warner Bros. Discovery.
W liście Katarzyna Kieli przekonuje pracowników, że niezależność dziennikarska jest dla nadawcy kluczowa.
Oprócz tego, że jest to fantastyczna firma, z fantastycznymi pracownikami, to wartości którym wszyscy hołdujemy, na czele z niezależnością dziennikarską, są naszym trwałym fundamentem. I to się nigdy nie zmieni
– zapewniła Kieli.
Sprzedaż TVN
Jak podawała Agencja Reutera, cztery osoby zaznajomione ze sprawą sprzedaży Grupy TVN miały potwierdzić rozpoczęcie całego procesu zmiany właściciela. Akcjonariusz Warner Bros. Discovery podjął współpracę z doradcami z JP Morgan, której celem na być sprzedaż TVN.
Bank miał też kontaktować się z potencjalnymi nabywcami aktywów w ostatnich tygodniach, a materiały sprzedażowe mają zostać rozesłane na początku przyszłego roku.
Trwają spekulacje nt. przejęcia TVN przez nowego właściciela, który mógłby wpłynąć na linię redakcyjną stacji.
Mówiło się również o zakupie całego Warner Bros. Discovery przez koncern FOX, do którego należy konserwatywna telewizja informacyjna FOX News. A także o ewentualnym zakupie TVN przez imperium medialne rodziny Berlusconich.
Ostatecznie, według doniesień "Rzeczpospolitej", wpłynęły trzy oferty – funduszu należącego do miliardera Michała Sołowowa, konsorcjum z Wirtualną Polską oraz Media For Europe – grupy należącej do spadkobierców Silvio Berlusconiego, która jednak, według doniesień medialnych, miała się wycofać.
Jak wynika z ustaleń Business Insider Polska, najbogatszy Polak Michał Sołowow również miał się wycofać z planów przejęcia Grupy TVN od koncernu Warner Bros. Discovery. Prawdopodobnie ma to związek z polityką celną Donalda Trumpa, która nie sprzyja klimatowi transakcji.