Rosja oskarża Ukrainę o atak na infrastrukturę energetyczną. Jest reakcja Kijowa

W środę administracja prezydenta Rosji Władimira Putina oskarżyła Ukraińców o przeprowadzenie ataków na infrastrukturę energetyczną, zarzucając Kijowowi, że w ten sposób mają łamać warunki zawieszenia broni na tego typu obiekty.
Pomimo publicznego oświadczenia Zełenskiego, akceptującego rosyjsko-amerykańskie porozumienia osiągnięte 24 marca w Rijadzie w sprawie zaprzestania ataków na cywilne obiekty energetyczne, władze w Kijowie kontynuują ataki na infrastrukturę energetyczną
– napisał rosyjski resort obrony.
Jak podaje Interia.pl, Instytut Studiów nad Wojną podkreślał, że "szczegóły uzgodnień stron pozostają niejasne, bo nie opublikowano treści podpisanych oficjalnych wspólnych porozumień".
- „Police” padną, bo „Berlin musi oddychać”?
- Niemiecka organizacja "Lebensraum Vorpommern" skarży Polskę ws. terminala kontenerowego w Świnoujściu
- Znany dziennikarz TVN z zarzutami. Nowe informacje
- Niespokojnie na wschodniej granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
Ukraina odpowiada na oskarżenia Rosji
Na oskarżenia Rosjan ws. rzekomych ataków na infrastrukturę energetyczną odpowiedział ukraiński Sztab Generalny.
Rosja rozsiewa fałszywe i bezpodstawne oskarżenia w celu przedłużenia wojny
– napisano w oświadczeniu ukraińskiego Sztabu Generalnego.
Robią wszystko, by zakłócić porozumienia rosyjsko-amerykańskie
– podkreślono w komunikacie.
W komunikacie Ukraińcy stwierdzili, że przekaz Moskwy "nie ma nic wspólnego z rzeczywistością". Podkreślono, że ani 25, ani 26 marca ukraińskie siły nie przeprowadziły żadnych ataków na rosyjskie obiekty energetyczne. Zdaniem Sztabu Generalnego Ukrainy Rosjanie podejmują w ten sposób "typowe dla Moskwy próby oszukiwania i manipulowania światem".
Głos w sprawie zabrał także prezydent Wołodymyr Zełenski, który odniósł się do kolejnego zmasowanego ataku rosyjskich bezzałogowców na Ukrainę.
Wczoraj wieczorem na naszym niebie pojawiło się 117 kolejnych dowodów na to, jak Rosja nadal przeciąga tę wojnę – 117 dronów uderzeniowych, większość z nich to Shahed. Znaczna liczba została zestrzelona przez naszych obrońców powietrznych.
Dniepr, Sumy, Czerkasy i inne regiony znalazły się pod ostrzałem Rosji. Na Krzywy Róg przeprowadzono potężny atak dronów – wymierzony w lokalne przedsiębiorstwo i infrastrukturę cywilną. W Ochtyrce, w obwodzie sumskim, uszkodzone zostały domy, sklepy i infrastruktura cywilna. Społeczności w regionach donieckim, charkowskim i zaporoskim również znalazły się pod ostrzałem.
Każdemu, kto został dotknięty, należy udzielić pomocy. Ale musi być też wyraźna presja i zdecydowane działanie ze strony świata na Rosję – więcej presji, więcej sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych – aby powstrzymać rosyjskie ataki.
Rozpoczęcie tak szeroko zakrojonych ataków po negocjacjach o zawieszeniu broni jest jasnym sygnałem dla całego świata, że Moskwa nie zamierza dążyć do prawdziwego pokoju. Od 11 marca USA zaproponowały całkowite zawieszenie broni, całkowite zaprzestanie ataków. I dosłownie każdej nocy, poprzez swoje ataki, Rosja mówi „nie” pokojowym propozycjom naszych partnerów
– napisał na platformie X prezydent Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski o porozumieniu z Rosją
Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek, że według USA wdrażanie porozumień o zawieszeniu broni między Rosją a Ukrainą na morzu oraz tych dotyczących obiektów infrastruktury energetycznej powinno rozpocząć się niezwłocznie po opublikowaniu wspólnych oświadczeń ukraińsko-amerykańskiego i amerykańsko-rosyjskiego.
Oni uważają, że po oficjalnym oświadczeniu strony amerykańskiej można rozpocząć wdrażanie decyzji zawartych w tym dokumencie. Nie ma tutaj zaufania do Rosjan, ale uważam, że będziemy konstruktywni. Jeśli tak jest – a minister obrony potwierdzi mi to jeszcze telefonicznie – to będziemy wykonywać swoją pracę nad wdrażaniem ustaleń z ukraińsko-amerykańskiego spotkania
– powiedział dziennikarzom Zełenski. Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow przekazał, że w Rijadzie wszystkie strony zgodziły się wdrożyć zakaz ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy i Rosji.
- "Fundamentalne zmiany". Właściciel TVN. Warner Bros. Discovery postawił na czystki
- "Odeszła wczoraj". Wrocławskie zoo wydało komunikat
- Polacy chcą, Tusk tonie, a PiS śpi
- "Niech was przejmą całkiem". Burza po emisji popularnego programu TVN
Zawieszenie broni na Morzu
Wcześniej Departament Stanu USA ogłosił w komunikacie z rozmów USA–Rosja i USA–Ukraina w Arabii Saudyjskiej, że Rosja i Ukraina zgodziły się ze Stanami Zjednoczonymi, by zapewnić bezpieczną żeglugę, wyeliminować użycie siły i zapobiec używaniu statków handlowych do celów wojskowych na Morzu Czarnym.
Z kolei z oświadczenia Kremla wynika, że w zamian za zapewnienie bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym USA mają pomóc przywrócić Rosji dostęp do globalnego rynku dla rosyjskiego eksportu produktów rolnych i nawozów. Decyzję tę skrytykował ukraiński prezydent.
Uważamy, że jest to osłabienie naszej pozycji i sankcji na Rosję
– skomentował Zełenski.
Заяви міністерства оборони рф про нібито порушення Україною умов припинення вогню щодо енергетичних обʼєктів не відповідають дійсності. pic.twitter.com/ZKrzEhMFeh
— Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA) March 26, 2025
Last night, there were another 117 proofs in our skies of how Russia continues to drag out this war – 117 strike drones, most of them Shaheds. A significant number were shot down by our air defenders.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 26, 2025
Dnipro, Sumy, Cherkasy, and other regions came under Russian attack. There… pic.twitter.com/q4WTj87IHG