Rosja oskarża Ukrainę o atak na infrastrukturę energetyczną. Jest reakcja Kijowa

"Ukraińcy stanowczo dementują informacje o atakach na rosyjskie obiekty energetyczne" – poinformował ukraiński Sztab Generalny. Wcześniej Rosjanie oskarżyli Kijów o rzekome łamanie porozumienia dotyczącego wstrzymania uderzeń na tego typu infrastrukturę.
Prezydent Rosji Władimir Putin Rosja oskarża Ukrainę o atak na infrastrukturę energetyczną. Jest reakcja Kijowa
Prezydent Rosji Władimir Putin / PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

W środę administracja prezydenta Rosji Władimira Putina oskarżyła Ukraińców o przeprowadzenie ataków na infrastrukturę energetyczną, zarzucając Kijowowi, że w ten sposób mają łamać warunki zawieszenia broni na tego typu obiekty.

Pomimo publicznego oświadczenia Zełenskiego, akceptującego rosyjsko-amerykańskie porozumienia osiągnięte 24 marca w Rijadzie w sprawie zaprzestania ataków na cywilne obiekty energetyczne, władze w Kijowie kontynuują ataki na infrastrukturę energetyczną

– napisał rosyjski resort obrony.

Jak podaje Interia.pl, Instytut Studiów nad Wojną podkreślał, że "szczegóły uzgodnień stron pozostają niejasne, bo nie opublikowano treści podpisanych oficjalnych wspólnych porozumień".

 

Ukraina odpowiada na oskarżenia Rosji

Na oskarżenia Rosjan ws. rzekomych ataków na infrastrukturę energetyczną odpowiedział ukraiński Sztab Generalny.

Rosja rozsiewa fałszywe i bezpodstawne oskarżenia w celu przedłużenia wojny

– napisano w oświadczeniu ukraińskiego Sztabu Generalnego.

Robią wszystko, by zakłócić porozumienia rosyjsko-amerykańskie 

– podkreślono w komunikacie.

W komunikacie Ukraińcy stwierdzili, że przekaz Moskwy "nie ma nic wspólnego z rzeczywistością". Podkreślono, że ani 25, ani 26 marca ukraińskie siły nie przeprowadziły żadnych ataków na rosyjskie obiekty energetyczne. Zdaniem Sztabu Generalnego Ukrainy Rosjanie podejmują w ten sposób "typowe dla Moskwy próby oszukiwania i manipulowania światem".

Głos w sprawie zabrał także prezydent Wołodymyr Zełenski, który odniósł się do kolejnego zmasowanego ataku rosyjskich bezzałogowców na Ukrainę. 

Wczoraj wieczorem na naszym niebie pojawiło się 117 kolejnych dowodów na to, jak Rosja nadal przeciąga tę wojnę – 117 dronów uderzeniowych, większość z nich to Shahed. Znaczna liczba została zestrzelona przez naszych obrońców powietrznych.

Dniepr, Sumy, Czerkasy i inne regiony znalazły się pod ostrzałem Rosji. Na Krzywy Róg przeprowadzono potężny atak dronów – wymierzony w lokalne przedsiębiorstwo i infrastrukturę cywilną. W Ochtyrce, w obwodzie sumskim, uszkodzone zostały domy, sklepy i infrastruktura cywilna. Społeczności w regionach donieckim, charkowskim i zaporoskim również znalazły się pod ostrzałem.

Każdemu, kto został dotknięty, należy udzielić pomocy. Ale musi być też wyraźna presja i zdecydowane działanie ze strony świata na Rosję – więcej presji, więcej sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych – aby powstrzymać rosyjskie ataki.

Rozpoczęcie tak szeroko zakrojonych ataków po negocjacjach o zawieszeniu broni jest jasnym sygnałem dla całego świata, że ​​Moskwa nie zamierza dążyć do prawdziwego pokoju. Od 11 marca USA zaproponowały całkowite zawieszenie broni, całkowite zaprzestanie ataków. I dosłownie każdej nocy, poprzez swoje ataki, Rosja mówi „nie” pokojowym propozycjom naszych partnerów

– napisał na platformie X prezydent Ukrainy.

 

Wołodymyr Zełenski o porozumieniu z Rosją

Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek, że według USA wdrażanie porozumień o zawieszeniu broni między Rosją a Ukrainą na morzu oraz tych dotyczących obiektów infrastruktury energetycznej powinno rozpocząć się niezwłocznie po opublikowaniu wspólnych oświadczeń ukraińsko-amerykańskiego i amerykańsko-rosyjskiego.

Oni uważają, że po oficjalnym oświadczeniu strony amerykańskiej można rozpocząć wdrażanie decyzji zawartych w tym dokumencie. Nie ma tutaj zaufania do Rosjan, ale uważam, że będziemy konstruktywni. Jeśli tak jest – a minister obrony potwierdzi mi to jeszcze telefonicznie – to będziemy wykonywać swoją pracę nad wdrażaniem ustaleń z ukraińsko-amerykańskiego spotkania

– powiedział dziennikarzom Zełenski. Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow przekazał, że w Rijadzie wszystkie strony zgodziły się wdrożyć zakaz ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy i Rosji.

 

Zawieszenie broni na Morzu

Wcześniej Departament Stanu USA ogłosił w komunikacie z rozmów USA–Rosja i USA–Ukraina w Arabii Saudyjskiej, że Rosja i Ukraina zgodziły się ze Stanami Zjednoczonymi, by zapewnić bezpieczną żeglugę, wyeliminować użycie siły i zapobiec używaniu statków handlowych do celów wojskowych na Morzu Czarnym. 

Z kolei z oświadczenia Kremla wynika, że w zamian za zapewnienie bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym USA mają pomóc przywrócić Rosji dostęp do globalnego rynku dla rosyjskiego eksportu produktów rolnych i nawozów. Decyzję tę skrytykował ukraiński prezydent.

Uważamy, że jest to osłabienie naszej pozycji i sankcji na Rosję 

– skomentował Zełenski. 

 

 


 

POLECANE
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: Halt Polen! gorące
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: "Halt Polen!"

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski.

Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

REKLAMA

Rosja oskarża Ukrainę o atak na infrastrukturę energetyczną. Jest reakcja Kijowa

"Ukraińcy stanowczo dementują informacje o atakach na rosyjskie obiekty energetyczne" – poinformował ukraiński Sztab Generalny. Wcześniej Rosjanie oskarżyli Kijów o rzekome łamanie porozumienia dotyczącego wstrzymania uderzeń na tego typu infrastrukturę.
Prezydent Rosji Władimir Putin Rosja oskarża Ukrainę o atak na infrastrukturę energetyczną. Jest reakcja Kijowa
Prezydent Rosji Władimir Putin / PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

W środę administracja prezydenta Rosji Władimira Putina oskarżyła Ukraińców o przeprowadzenie ataków na infrastrukturę energetyczną, zarzucając Kijowowi, że w ten sposób mają łamać warunki zawieszenia broni na tego typu obiekty.

Pomimo publicznego oświadczenia Zełenskiego, akceptującego rosyjsko-amerykańskie porozumienia osiągnięte 24 marca w Rijadzie w sprawie zaprzestania ataków na cywilne obiekty energetyczne, władze w Kijowie kontynuują ataki na infrastrukturę energetyczną

– napisał rosyjski resort obrony.

Jak podaje Interia.pl, Instytut Studiów nad Wojną podkreślał, że "szczegóły uzgodnień stron pozostają niejasne, bo nie opublikowano treści podpisanych oficjalnych wspólnych porozumień".

 

Ukraina odpowiada na oskarżenia Rosji

Na oskarżenia Rosjan ws. rzekomych ataków na infrastrukturę energetyczną odpowiedział ukraiński Sztab Generalny.

Rosja rozsiewa fałszywe i bezpodstawne oskarżenia w celu przedłużenia wojny

– napisano w oświadczeniu ukraińskiego Sztabu Generalnego.

Robią wszystko, by zakłócić porozumienia rosyjsko-amerykańskie 

– podkreślono w komunikacie.

W komunikacie Ukraińcy stwierdzili, że przekaz Moskwy "nie ma nic wspólnego z rzeczywistością". Podkreślono, że ani 25, ani 26 marca ukraińskie siły nie przeprowadziły żadnych ataków na rosyjskie obiekty energetyczne. Zdaniem Sztabu Generalnego Ukrainy Rosjanie podejmują w ten sposób "typowe dla Moskwy próby oszukiwania i manipulowania światem".

Głos w sprawie zabrał także prezydent Wołodymyr Zełenski, który odniósł się do kolejnego zmasowanego ataku rosyjskich bezzałogowców na Ukrainę. 

Wczoraj wieczorem na naszym niebie pojawiło się 117 kolejnych dowodów na to, jak Rosja nadal przeciąga tę wojnę – 117 dronów uderzeniowych, większość z nich to Shahed. Znaczna liczba została zestrzelona przez naszych obrońców powietrznych.

Dniepr, Sumy, Czerkasy i inne regiony znalazły się pod ostrzałem Rosji. Na Krzywy Róg przeprowadzono potężny atak dronów – wymierzony w lokalne przedsiębiorstwo i infrastrukturę cywilną. W Ochtyrce, w obwodzie sumskim, uszkodzone zostały domy, sklepy i infrastruktura cywilna. Społeczności w regionach donieckim, charkowskim i zaporoskim również znalazły się pod ostrzałem.

Każdemu, kto został dotknięty, należy udzielić pomocy. Ale musi być też wyraźna presja i zdecydowane działanie ze strony świata na Rosję – więcej presji, więcej sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych – aby powstrzymać rosyjskie ataki.

Rozpoczęcie tak szeroko zakrojonych ataków po negocjacjach o zawieszeniu broni jest jasnym sygnałem dla całego świata, że ​​Moskwa nie zamierza dążyć do prawdziwego pokoju. Od 11 marca USA zaproponowały całkowite zawieszenie broni, całkowite zaprzestanie ataków. I dosłownie każdej nocy, poprzez swoje ataki, Rosja mówi „nie” pokojowym propozycjom naszych partnerów

– napisał na platformie X prezydent Ukrainy.

 

Wołodymyr Zełenski o porozumieniu z Rosją

Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek, że według USA wdrażanie porozumień o zawieszeniu broni między Rosją a Ukrainą na morzu oraz tych dotyczących obiektów infrastruktury energetycznej powinno rozpocząć się niezwłocznie po opublikowaniu wspólnych oświadczeń ukraińsko-amerykańskiego i amerykańsko-rosyjskiego.

Oni uważają, że po oficjalnym oświadczeniu strony amerykańskiej można rozpocząć wdrażanie decyzji zawartych w tym dokumencie. Nie ma tutaj zaufania do Rosjan, ale uważam, że będziemy konstruktywni. Jeśli tak jest – a minister obrony potwierdzi mi to jeszcze telefonicznie – to będziemy wykonywać swoją pracę nad wdrażaniem ustaleń z ukraińsko-amerykańskiego spotkania

– powiedział dziennikarzom Zełenski. Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow przekazał, że w Rijadzie wszystkie strony zgodziły się wdrożyć zakaz ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy i Rosji.

 

Zawieszenie broni na Morzu

Wcześniej Departament Stanu USA ogłosił w komunikacie z rozmów USA–Rosja i USA–Ukraina w Arabii Saudyjskiej, że Rosja i Ukraina zgodziły się ze Stanami Zjednoczonymi, by zapewnić bezpieczną żeglugę, wyeliminować użycie siły i zapobiec używaniu statków handlowych do celów wojskowych na Morzu Czarnym. 

Z kolei z oświadczenia Kremla wynika, że w zamian za zapewnienie bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym USA mają pomóc przywrócić Rosji dostęp do globalnego rynku dla rosyjskiego eksportu produktów rolnych i nawozów. Decyzję tę skrytykował ukraiński prezydent.

Uważamy, że jest to osłabienie naszej pozycji i sankcji na Rosję 

– skomentował Zełenski. 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe