"Ręce precz od układów zbiorowych pracy". Spotkanie szefowej EKZZ z Piotrem Dudą

Esther Lynch, przewodnicząca Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, spotkała się w siedzibie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" z jej przewodniczącym Piotrem Dudą.
Wizyta szefowej EKZZ Esther Lynch u przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ
Wizyta szefowej EKZZ Esther Lynch u przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy / Konrad Wernicki

Rada Dialogu Społecznego

Esther Lynch, przewodnicząca Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, spotkała się w siedzibie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" z jej przewodniczącym Piotrem Dudą. Przedmiotem rozmowy były m.in. kwestie związane z Radą Dialogu Społecznego, zbiorowymi układami pracy oraz implementacją dyrektywy o adekwatnych minimalnych wynagrodzeniach.

Witam cię także jako przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, bardzo ważnej platformy dialogu w naszym kraju, w skład której wchodzą pracodawcy, reprezentatywne związki zawodowe oraz strona rządowa. Po raz drugi sprawuję tę funkcję i jest to dla mnie bardzo ważne, że mogę stać na czele RDS jako przedstawiciel strony związkowej

– podkreślił Piotr Duda.

Szef Solidarności wskazał, iż chociaż za chwilę będziemy obchodzić 10-lecie powstania Rady Dialogu Społecznego, to ostatnie posiedzenie rady plenarnej, które miało się odbyć pod koniec października, odbyło się niestety jedynie jako autonomiczne posiedzenie związków zawodowych i pracodawców, ponieważ na to spotkanie nie przyszedł żaden przedstawiciel rządu, czyli minister konstytucyjny – a jest ich aż piętnastu.

Interweniowałem w tej sprawie u pana premiera Tuska, mam nadzieję, że strona rządowa, czyli ministrowie konstytucyjni się – mówiąc po związkowemu – „samozdyscyplinują”

– zaznaczył przewodniczący Związku.

Duda wskazał, iż kolejne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego odbędzie się w przyszłym tygodniu w Pałacu Prezydenckim u prezydenta Andrzeja Dudy i oprócz warstwy merytorycznej spotkanie będzie zarazem okazją, aby podziękować prezydentowi za dziesięć lat współpracy.

Te dziesięć lat współpracy z prezydentem, który nadzoruje dialog społeczny w naszym kraju, jest jego patronem, było bardzo dobre. Dlatego też chcemy podziękować panu prezydentowi jako Rada Dialogu Społecznego. Mam nadzieję, że na to spotkanie przyjdą członkowie rządu, ministrowie, którzy zostali powołani przez pana prezydenta w skład Rady Dialogu Społecznego

– podkreślił Piotr Duda.

Dyrektywa o minimalnych wynagrodzeniach

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" przypomniał, że na ostatnim spotkaniu członkowie RDS rozmawiali o bardzo ważnym dokumencie, jakim jest dyrektywa o adekwatnych minimalnych wynagrodzeniach i rokowaniach zbiorowych.

Jesteśmy jako związkowcy zaniepokojeni. Pracodawcom najprawdopodobniej nie przeszkadza fakt, że implementacja tej dyrektywy jest opóźniona. 15 listopada upłynął termin jej implementacji, tymczasem nie wiemy, na jakim etapie wdrażania jest ta dyrektywa w naszym kraju. Nie możemy doprosić się stosownej informacji od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Rząd mówi, że nasze konsultacje się już skończyły, nie wiemy, jaki kształt będzie miał końcowy dokument dotyczący tej implementacji. 15 listopada dawno za nami, a w tej bardzo ważnej dla polskich pracowników sprawie wszystko stoi w miejscu, a nawet pogarsza się – dochodzi do sytuacji, kiedy spółki Skarbu Państwa wypowiadają układy zbiorowe pracy – patrz chociażby Poczta Polska

– wskazał Piotr Duda.

Szef "S" zaznaczył, że związkowcy bardzo liczą na implementację tej dyrektywy.

Pracodawcy nam tutaj nie pomagają, siedzą cicho, kibicują, żeby to się jak najbardziej opóźniało, i zacierają ręce, kiedy słyszą z TSUE, że dyrektywa może być niezgodna z traktatami Unii Europejskiej. Ostatnia wizyta na Giełdzie Papierów Wartościowych pana premiera, który wskazał, że oto jeden z najbardziej prominentnych polskich biznesmenów będzie zajmował się deregulacją gospodarczą w naszym kraju. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jednym z pierwszych punktów, jakie zostaną zrealizowane, będzie "deregulacja" praw pracowniczych, czyli wprowadzenie tzw. umów śmieciowych

– stwierdził przewodniczący Związku.

Jestem przekonany także o tym, że układy zbiorowe pracy będą niemile widziane, ponieważ pracodawcy w naszym kraju są do nich bardzo negatywnie nastawieni – zarówno do układów sektorowych, jak i zakładowych, o układach ponadnarodowych już nawet nie wspominając

– dodał.

Piotr Duda wyraził wdzięczność Esther Lynch za stanowczą reakcję dotyczącą informacji w sprawie rzecznika generalnego TSUE, który wypowiedział się w negatywny sposób, jeśli chodzi o dyrektywę o minimalnych adekwatnych wynagrodzeniach i rokowaniach zbiorowych.

– Jest to bardzo ważne dla wszystkich związkowców w EKZZ, a szczególnie dla nas, związkowców z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jeżeli chcemy ruszyć z układami zbiorowymi pracy, które są szczątkowe w krajach takich jak Polska, Czechy czy Słowacja, musimy obronić tę dyrektywę i udowodnić, że jest ona zgodna z traktatami Unii Europejskiej. W mojej opinii działania przeciwko tej dyrektywie mają charakter zmowy, ponieważ rzecznik TSUE nie udowodnił, że druga część układów zbiorowych nie jest zgodna z traktatami, a mimo to chce unieważnienia całej dyrektywy

– wskazał przewodniczący Związku.

Ręce precz od układów zbiorowych!

– podkreśliła z kolei Esther Lynch.

CZYTAJ TAKŻE: [TYLKO U NAS] Esther Lynch [EKZZ]: Dekarbonizacja nie powinna prowadzić do dezindustrializacji

CZYTAJ TAKŻE: Trójmorze, geopolityka, sztuczna inteligencja – ważna debata w czwartek w Sali BHP w Gdańsku


 

POLECANE
Rosja prowadzi dialog nt. wojny tylko z jednym państwem. I nie jest to Ukraina z ostatniej chwili
Rosja prowadzi dialog nt. wojny tylko z jednym państwem. I nie jest to Ukraina

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił w środę, że jest „:wiele niuansów” odnośnie zakończenia wojny na Ukrainie i konieczne jest jeszcze zbliżenie stanowisk stron uczestniczących w negocjacjach.

Dariusz Matecki opuści areszt za poręczeniem majątkowym z ostatniej chwili
Dariusz Matecki opuści areszt za poręczeniem majątkowym

Warszawski Sąd Okręgowy podjął decyzję: poseł Dariusz Matecki może opuścić areszt, jeśli do 6 maja zostanie wpłacone poręczenie majątkowe w wysokości 500 tys. zł. Informację potwierdzili jego pełnomocnicy.

Andrzej Duda dosadnie o wystąpieniu Sikorskiego. Nie umiał wznieść się ponad partyjne połajanki Wiadomości
Andrzej Duda dosadnie o wystąpieniu Sikorskiego. "Nie umiał wznieść się ponad partyjne połajanki"

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że w swym sejmowym wystąpieniu szef MSZ Radosław Sikorski nie umiał wznieść się ponad "partyjne spory i połajanki wewnątrz polskiej polityki". Wyraził też żal, że Sikorski nie uwzględnił w swoim exposé kwestii Inicjatywy Trójmorza, a o współpracy z USA "nie było praktycznie nic".

Nie żyje dziecięca gwiazda kina Wiadomości
Nie żyje dziecięca gwiazda kina

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje młoda aktorka, gwiazda takich filmów, jak: "Bella", "Prawo i porządek" czy "Mamut".

Sky News: Kijów odrzucił plan USA ws. Ukrainy. Rozmowy w Londynie odwołane z ostatniej chwili
Sky News: Kijów odrzucił plan USA ws. Ukrainy. Rozmowy w Londynie odwołane

Brytyjski serwis Sky News informuje, że Kijów odrzucił plan Stanów Zjednoczonych ws. uznania Krymu za rosyjski. W Waszyngtonie nie spodobała się ta decyzja; w efekcie sekretarz stanu USA Marco Rubio nie weźmie udziału w szczycie w Londynie, jak było pierwotnie planowane.

Wizja podporządkowana Berlinowi. Komentarze po exposé Sikorskiego pilne
"Wizja podporządkowana Berlinowi". Komentarze po exposé Sikorskiego

Szef polskiej dyplomacji wygłosił w Sejmie coroczne exposé na temat sytuacji międzynarodowej. Zaznaczył, że jego wystąpienie przypada na "najtrudniejszą sytuację międzynarodową od kilku dekad". Niektórzy politycy i obserwatorzy życia politycznego stwierdzili, że obecny szef MSZ przyczynił się do niej. 

Exposé Sikorskiego w Sejmie. Sytuacja międzynarodowa najtrudniejsza od dekad z ostatniej chwili
Exposé Sikorskiego w Sejmie. "Sytuacja międzynarodowa najtrudniejsza od dekad"

– Sytuacja międzynarodowa jest najtrudniejsza od dekad – oświadczył w środę szef MSZ Radosław Sikorski, który po godzinie 10 rozpoczął w Sejmie wygłaszanie swojego corocznego exposé.

Komunikat policji dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat policji dla mieszkańców Lublina

Lubelscy policjanci poszukują mężczyzny, który w piątek (18.04), jadąc hulajnogą elektryczną, potrącił dziecko i nie udzielił mu pomocy. Dziewczynka trafiła do szpitala. Mężczyznę uchwyciła kamera miejskiego monitoringu.

Poraża ich tępota. Burza po emisji popularnego programu TVN z ostatniej chwili
"Poraża ich tępota". Burza po emisji popularnego programu TVN

Po jednym z ostatnich programów popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Komunikat dla mieszkańców Gdańska z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Gdańska

Już od środy, 23 kwietnia, kierowcy w Gdańsku muszą przygotować się na zmiany na al. Armii Krajowej. W związku z budową nowej trasy rowerowej, tzw. ekostrady, zamknięty zostanie lewy pas ruchu na odcinku od ul. 3 Maja do al. Sikorskiego.

REKLAMA

"Ręce precz od układów zbiorowych pracy". Spotkanie szefowej EKZZ z Piotrem Dudą

Esther Lynch, przewodnicząca Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, spotkała się w siedzibie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" z jej przewodniczącym Piotrem Dudą.
Wizyta szefowej EKZZ Esther Lynch u przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ
Wizyta szefowej EKZZ Esther Lynch u przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy / Konrad Wernicki

Rada Dialogu Społecznego

Esther Lynch, przewodnicząca Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, spotkała się w siedzibie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" z jej przewodniczącym Piotrem Dudą. Przedmiotem rozmowy były m.in. kwestie związane z Radą Dialogu Społecznego, zbiorowymi układami pracy oraz implementacją dyrektywy o adekwatnych minimalnych wynagrodzeniach.

Witam cię także jako przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, bardzo ważnej platformy dialogu w naszym kraju, w skład której wchodzą pracodawcy, reprezentatywne związki zawodowe oraz strona rządowa. Po raz drugi sprawuję tę funkcję i jest to dla mnie bardzo ważne, że mogę stać na czele RDS jako przedstawiciel strony związkowej

– podkreślił Piotr Duda.

Szef Solidarności wskazał, iż chociaż za chwilę będziemy obchodzić 10-lecie powstania Rady Dialogu Społecznego, to ostatnie posiedzenie rady plenarnej, które miało się odbyć pod koniec października, odbyło się niestety jedynie jako autonomiczne posiedzenie związków zawodowych i pracodawców, ponieważ na to spotkanie nie przyszedł żaden przedstawiciel rządu, czyli minister konstytucyjny – a jest ich aż piętnastu.

Interweniowałem w tej sprawie u pana premiera Tuska, mam nadzieję, że strona rządowa, czyli ministrowie konstytucyjni się – mówiąc po związkowemu – „samozdyscyplinują”

– zaznaczył przewodniczący Związku.

Duda wskazał, iż kolejne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego odbędzie się w przyszłym tygodniu w Pałacu Prezydenckim u prezydenta Andrzeja Dudy i oprócz warstwy merytorycznej spotkanie będzie zarazem okazją, aby podziękować prezydentowi za dziesięć lat współpracy.

Te dziesięć lat współpracy z prezydentem, który nadzoruje dialog społeczny w naszym kraju, jest jego patronem, było bardzo dobre. Dlatego też chcemy podziękować panu prezydentowi jako Rada Dialogu Społecznego. Mam nadzieję, że na to spotkanie przyjdą członkowie rządu, ministrowie, którzy zostali powołani przez pana prezydenta w skład Rady Dialogu Społecznego

– podkreślił Piotr Duda.

Dyrektywa o minimalnych wynagrodzeniach

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" przypomniał, że na ostatnim spotkaniu członkowie RDS rozmawiali o bardzo ważnym dokumencie, jakim jest dyrektywa o adekwatnych minimalnych wynagrodzeniach i rokowaniach zbiorowych.

Jesteśmy jako związkowcy zaniepokojeni. Pracodawcom najprawdopodobniej nie przeszkadza fakt, że implementacja tej dyrektywy jest opóźniona. 15 listopada upłynął termin jej implementacji, tymczasem nie wiemy, na jakim etapie wdrażania jest ta dyrektywa w naszym kraju. Nie możemy doprosić się stosownej informacji od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Rząd mówi, że nasze konsultacje się już skończyły, nie wiemy, jaki kształt będzie miał końcowy dokument dotyczący tej implementacji. 15 listopada dawno za nami, a w tej bardzo ważnej dla polskich pracowników sprawie wszystko stoi w miejscu, a nawet pogarsza się – dochodzi do sytuacji, kiedy spółki Skarbu Państwa wypowiadają układy zbiorowe pracy – patrz chociażby Poczta Polska

– wskazał Piotr Duda.

Szef "S" zaznaczył, że związkowcy bardzo liczą na implementację tej dyrektywy.

Pracodawcy nam tutaj nie pomagają, siedzą cicho, kibicują, żeby to się jak najbardziej opóźniało, i zacierają ręce, kiedy słyszą z TSUE, że dyrektywa może być niezgodna z traktatami Unii Europejskiej. Ostatnia wizyta na Giełdzie Papierów Wartościowych pana premiera, który wskazał, że oto jeden z najbardziej prominentnych polskich biznesmenów będzie zajmował się deregulacją gospodarczą w naszym kraju. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jednym z pierwszych punktów, jakie zostaną zrealizowane, będzie "deregulacja" praw pracowniczych, czyli wprowadzenie tzw. umów śmieciowych

– stwierdził przewodniczący Związku.

Jestem przekonany także o tym, że układy zbiorowe pracy będą niemile widziane, ponieważ pracodawcy w naszym kraju są do nich bardzo negatywnie nastawieni – zarówno do układów sektorowych, jak i zakładowych, o układach ponadnarodowych już nawet nie wspominając

– dodał.

Piotr Duda wyraził wdzięczność Esther Lynch za stanowczą reakcję dotyczącą informacji w sprawie rzecznika generalnego TSUE, który wypowiedział się w negatywny sposób, jeśli chodzi o dyrektywę o minimalnych adekwatnych wynagrodzeniach i rokowaniach zbiorowych.

– Jest to bardzo ważne dla wszystkich związkowców w EKZZ, a szczególnie dla nas, związkowców z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jeżeli chcemy ruszyć z układami zbiorowymi pracy, które są szczątkowe w krajach takich jak Polska, Czechy czy Słowacja, musimy obronić tę dyrektywę i udowodnić, że jest ona zgodna z traktatami Unii Europejskiej. W mojej opinii działania przeciwko tej dyrektywie mają charakter zmowy, ponieważ rzecznik TSUE nie udowodnił, że druga część układów zbiorowych nie jest zgodna z traktatami, a mimo to chce unieważnienia całej dyrektywy

– wskazał przewodniczący Związku.

Ręce precz od układów zbiorowych!

– podkreśliła z kolei Esther Lynch.

CZYTAJ TAKŻE: [TYLKO U NAS] Esther Lynch [EKZZ]: Dekarbonizacja nie powinna prowadzić do dezindustrializacji

CZYTAJ TAKŻE: Trójmorze, geopolityka, sztuczna inteligencja – ważna debata w czwartek w Sali BHP w Gdańsku



 

Polecane
Emerytury
Stażowe