Najnowszy Tygodnik Solidarność: Obrona Cywilna czyli Obywatelu ratuj się sam
„Ostatni protest lekarzy rezydentów pokazał, że utworzenie niezależnej instytucji dialogu w kraju służyłoby koordynacji prac w sytuacji, gdy dochodzi do niepokojów społecznych, takich jak np. strajki określonych grup zawodowych. Takiej koordynacji ostatnio zabrakło, co wprowadziło chaos organizacyjny. A nie leży on w interesie ani organizacji, ani rządu” - mówi Piotr Duda.
Tematem numeru jest Obrona Cywilna.
„Z wielu opracowywanych przez ostatnie lata dokumentów wynika, że obrona cywilna działa w Polsce tylko na papierze. W sytuacji zagrożenia prawdopodobnie będziemy mogli liczyć głównie na siebie. Czy nowa ustawa wprowadzi porządek i sprawi, że Polacy będą chronieni lepiej?” - pyta Barbara Michałowska w artykule Obywatelu Ratuj się sam.
– Dyskusja o obronie cywilnej powinna dotyczyć całego systemu koordynacji oraz zadań państwa w sytuacji zagrożeń i kompetencji poszczególnych służb – podkreśla dr Wojciech Szewko, ekspert narodowego Centrum Studiów Strategicznych, analityk ds. stosunków międzynarodowych, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.
Ponadto w numerze:
Pomiędzy realnością a polityką
„Żądanie reparacji od Berlina i jego nagłośnienie przywraca w świadomości międzynarodowej opinii publicznej prawdę o odpowiedzialności Niemców, nie zaś bezpaństwowych i pozbawionych narodowych korzeni nazistów, za wybuch i barbarzyński przebieg wojny. Przywraca prawdę o Polsce jako ofierze wojny. Paraliżuje próby fałszowania historii, których symbolem stały się „Polish Death Camps” - pisze Przemysław Waingertner.
Przybyli, zobaczyli, nic nie zrozumieli
„Pracodawcy w Polsce nie chcą układów branżowych, nie widzą potrzeby ich negocjowania, nie dostrzegają korzyści wynikających z istnienia PUZP. Symbolem tej postawy było ich niemal gremialne wyjście z konferencji „Układy zbiorowe
pracy – drogą do społecznej gospodarki rynkowej” przed rozpoczęciem merytorycznej części obrad” - pisze Mirosław Miara.
W tej sprawie utraciliśmy zaufanie do rządu
W kampanii wyborczej strony PiS padały liczne deklaracje na temat reformy ochrony zdrowia, ale z tych zapewnień niewiele zostało. Dlatego trudno dziś założyć wiarygodność dialogu z rządem w tej sprawie – mówiła na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego przewodnicząca Sekretariatu Zdrowia NSZZ Solidarność Maria Ochman. Relacja z posiedzenia w artykule Anny Grabowskiej.
Specjaliści od ziemi i nieba
Dwóch ludzi, zafascynowanych czasami odkryć i wynalazków. Ojciec – malarz i protoplasta polskiego lotnictwa, syn natomiast – jeden z najlepszych inżynierów mechaników w całej historii naszego przemysłu. Czesław i Tadeusz Tańscy z pewnością zasłużyli na to, aby ich przypominać. Więcej w artykule Leszka Masieraka. n
Tygodnika Solidarność szukajcie w salonach prasowych lub pobierzcie wersję mobilną w wygodnej aplikacji dostępnej TUTAJ