[RELACJA] III Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W dniach 15–16 października w Bydgoszczy i Włocławku odbyła się trzecia już edycja Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wydarzenie upamiętniające życie i nauki patrona Solidarności jest miejscem licznych debat i spotkań inspirowanych słowami księdza Jerzego. Nie mogło tam zabraknąć ludzi związanych z NSZZ „Solidarność”.
Debata podczas III Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki [RELACJA] III Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Debata podczas III Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki / fot. Marcin Żegliński

W tym roku w organizację kongresu niezwykle mocno zaangażowały się struktury oraz media Solidarności. Partnerami strategicznymi wydarzenia zostały Region Bydgoski NSZZ „Solidarność” oraz Region Toruńsko-Włocławki. „Tygodnik Solidarność” oraz portal Tysol.pl w naturalny sposób objęły kongres patronatem medialnym, by na miejscu relacjonować przebieg debat, które przyciągnęły setki uczestników.

Uniwersalizm księdza Jerzego

Pierwszy dzień kongresu odbywał się w Bydgoszczy w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej. Punktem wyjścia każdej z debat były słowa kazań Jerzego Popiełuszki, które wygłaszał w latach 70. i 80. Pierwsza taka dyskusja odbyła się w doborowym towarzystwie, w panelu pt. „Chrześcijanin musi pamiętać, że bać się trzeba tylko zdrady Chrystusa za parę srebrników jałowego spokoju”. Udział w niej wzięli m.in. Jan Krzysztof Ardanowski, Przemysław Czarnek czy Grzegorz Adamowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Zaproszeni goście często odnosili się do obecnej rzeczywistości i sytuacji politycznej. Była mowa o wolności słowa i byciu wiernym swoim przekonaniom i wartościom w czasach łatwego koniunkturalizmu i demokracji walczącej.

W kolejnej debacie prowadzonej przez autora niniejszej relacji paneliści interpretowali znaczenie słów: „Przy Komunii Świętej częściej widzimy tych, których świat odepchnął od swoich stołów”. Wspólną konkluzją rozmówców była refleksja, że w dzisiejszym świecie tymi odsuwanymi przez świat, system od stołu są często chrześcijanie, patrioci, którzy są kimś niepożądanym w mainstreamowym świecie bez religii i narodów.

Kolejnym panelem z Solidarnością w tle był ten prowadzony przez Mateusza Kosińskiego, w której brał udział Adam Chmielecki, obecnie związany z „Tygodnikiem Solidarność”.

Ksiądz Jerzy miał umiejętność, by w prostych słowach zawrzeć najbardziej podstawowe prawdy. On nie mówił ani jednego słowa za dużo. Jego słynne kazania podczas Mszy Świętych za Ojczyznę przeszły do historii, ale bywało też tak, że tylko jako celebrujący Mszę Świętą, witając i żegnając wiernych, wygłaszał kilka słów, które robiły różnicę i przyciągały tysiące osób na Żoliborz

– mówił Adam Chmielecki.

„Nie potępiam nikogo, nie piętnuję nikogo, potępiam i piętnuję zło i system zła” – te słowa Księdza Jerzego były punktem wyjścia do dyskusji, w której wziął udział zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność” Rafał Woś. W panelu dyskusyjnym co rusz przewijały się stwierdzenia, że faktycznie bł. Jerzy Popiełuszko nigdy nie krytykował ludzi, nie czynił żadnej nagonki ani nie politykował. On po prostu zło nazywał złem i z nim chciał walczyć, nie z ludźmi. Walczyć dobrem, co też warte podkreślenia. Debata była wielkim przypomnieniem, jak pacyfistycznym, a jednocześnie niezłomnym człowiekiem stał się Ksiądz Jerzy w latach swojej posługi kapłańskiej.

Na zakończenie pierwszego dnia kongresu mogliśmy wysłuchać debaty z mocnym zabarwieniem narodowym, w której brał udział gospodarz regionu, czyli Sebastian Gawronek, przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”. Dyskusja pt. „Ale pamiętaj o tym i módl się o to, aby wytrzymałość narodu była większa od wewnątrz”. Paneliści zwracali szczególną uwagę na grzech zaniechania, na bierność. Dlatego w tym kontekście podkreślono, jak ważna jest aktywność społeczna, zawodowa, że warto się organizować w stowarzyszenia czy związki zawodowe, by mieć wpływ na otaczającą nas rzeczywistość i by budować wspólnotę.

Najpierw Bydgoszcz, potem Włocławek

Drugiego dnia kongres przeniósł się do Włocławka, idąc śladem ostatniej drogi księdza Jerzego, która zakończyła się jego męczeńską śmiercią pomiędzy Bydgoszczą a właśnie Włocławkiem.

W inauguracyjnym panelu Konrad Wernicki poprowadził dyskusję, która odnosiła się do krzyża, który wieszamy w naszych domach jako „znak Chrystusowej wiary i jego zwycięstwa nad cierpieniem i śmiercią” – cytując za bł. ks. Jerzym Popiełuszko. Debata nieuchronnie prowadziła do teraźniejszej polityki, presji zdejmowania krzyża w urzędach czy szkołach. Przy okazji zastanawiano się, czy każde miejsce jest odpowiednie dla krzyża, jak np. sala operacyjna, gdzie przeprowadza się aborcje, czy sala Sejmu RP, gdzie dochodzi do dantejskich scen. Ciekawą puentą debaty było to, że nawet w miejscu ogromnego zła, czyli na Golgocie, krzyż w końcu był obecny i stał się znakiem zwycięstwa nad śmiercią.

W niezwykle emocjonalnej debacie pt. „Wszystkie wysiłki techniki czy medycyny przedłużające życie nie potrafią uspokoić ludzkiego lęku przed śmiercią i pragnieniem dobrego życia” brał udział Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, który przez długie lata był strażakiem i ratownikiem medycznym.

Zobaczyłem śmierć, naoglądałem się cierpienia. Mam teraz taki obraz przed oczami, bo gdy mamy osobę umierającą, podchodzimy do niej i pytamy, czy jest osobą wierzącą. Jeśli tak, to modlimy się i próbujemy pomóc mu w przejściu na drugą stronę

– mówił Maciej Kłosiński.

Chyba najbardziej „solidarnościowym” panelem dyskusyjnym był ten dotyczący bezpośrednio fenomenu „S”, w którym wzięli udział m.in. Krzysztof Wyszkowski, żywa legenda związku, oraz Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”.

Właśnie o fenomenie ruchu społecznego Solidarności, który uformował się w związek zawodowy, mówił redaktor naczelny „TS”:

Solidarność rodziła się pod krzyżem, temu nie da się zaprzeczyć. Udało się dokonać czegoś niemożliwego, a w moim osobistym przekonaniu było to spowodowane pielgrzymką Jana Pawła II i jego słynnymi słowami. Potem mamy działalność ks. Jerzego od roku 1980 do jego tragicznej śmierci. Bez tej Bożej łaski nie dokonałoby się tak wielkie przedsięwzięcie, i to w sposób pokojowy

– mówił Michał Ossowski.

Na zakończenie kongresu Barbara Michałowska, kierująca biurem prasowym NSZZ „Solidarność”, poprowadziła debatę pt. „My nie potrzebujemy żadnych transparentów, bo najwspanialszymi transparentem jesteśmy my sami”. Dyskusja orbitowała wokół wartości, które każdy z nas nosi w sobie i które może prezentować swoimi czynami i postawą.

Nagrody Społeczne im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W ramach kongresu wyłoniono laureatów Nagród Społecznych im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, których wybrano w drodze internetowego głosowania. W specjalnej kategorii „Tygodnika Solidarność” czytelnicy większością głosów wybrali mec. Bartosza Lewandowskiego.

Ta nagroda będzie mi z całą pewnością przypominała, że jestem po tej dobrej stronie

– dziękował ze sceny mecenas Lewandowski, któremu nagrodę wręczył Michał Ossowski.


 

POLECANE
Trump zapowiada 30-procentowe cła na towary z UE i Meksyku. Jest odpowiedź KE z ostatniej chwili
Trump zapowiada 30-procentowe cła na towary z UE i Meksyku. Jest odpowiedź KE

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w sobotę na swojej platformie społecznościowej Truth Social, że 1 sierpnia nałoży 30-procentowe cła na dobra importowane z Unii Europejskiej i Meksyku.

Minister Leszczyna pochwaliła się inwestycją z czasów PiS. Odpowiedź przyszła szybko Wiadomości
Minister Leszczyna pochwaliła się inwestycją z czasów PiS. Odpowiedź przyszła szybko

Minister zdrowia Izabela Leszczyna odwiedziła plac budowy nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Zdjęcia z tej wizyty zostały udostępnione w mediach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia. Wydarzenie nie pozostało bez echa - na Twitterze/X zareagował poseł PiS Janusz Cieszyński, zarzucając szefowej resortu zdrowia próbę przypisania sobie zasług. Nie zabrakło również komentarzy ze strony innych użytkowników, którzy nie jej krytyki. "Jak zwykle dzięki PiS" - zauważają.

IMGW wydał pilne ostrzeżenie z ostatniej chwili
IMGW wydał pilne ostrzeżenie

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne I i II stopnia przed wzrostem stanów wody , które obowiązywać będą na terenie województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego i części woj. wielkopolskiego.

Zginęli ojciec i 13-letni syn. Są zarzuty dla podejrzanych ws. wypadku na Wisłostradzie pilne
Zginęli ojciec i 13-letni syn. Są zarzuty dla podejrzanych ws. wypadku na Wisłostradzie

23-latek i 37-latek usłyszeli zarzuty w związku ze śmiertelnym wypadkiem na Wisłostradzie. Prokurator zdecydował o złożeniu wniosków o ich tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące – poinformował rzecznik warszawskiej Prokuratury Okręgowej, Piotr Antoni Skiba.

Ważny komunikat dla mieszkańców Łodzi z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Łodzi

Już od poniedziałku, 14 lipca, mieszkańców Łodzi – szczególnie Julianowa – czekają poważne zmiany w ruchu drogowym. Rozpoczyna się remont ul. Biegańskiego, a niebawem ruszą również prace na ul. Kniaziewicza. Sprawdź, czego się spodziewać i jak się przygotować.

Była ze mnie dumna. Michał Koterski pożegnał ukochaną osobę Wiadomości
"Była ze mnie dumna". Michał Koterski pożegnał ukochaną osobę

Michał Koterski przekazał smutną wiadomość. W emocjonalnym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych poinformował o śmierci swojej babci, którą nazywał pieszczotliwie „Dzidką”. Seniorka zmarła we śnie w wieku 95 lat.

Andrzej Duda: Obława augustowska była planową eksterminacją tych, którzy nie złożyli broni z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Obława augustowska była planową eksterminacją tych, którzy nie złożyli broni

Prezydent Andrzej Duda podkreślił w sobotę, że obława augustowska była „planową eksterminacją tych, którzy nie złożyli broni, bo nie uznali zniewolenia za wyzwolenie”. Dodał, że jedyną winą ofiar była „wierność wolnej Polsce – niezależnej także od Moskwy”.

Nastolatek wykopał dół na plaży. Zginął zasypany piaskiem Wiadomości
Nastolatek wykopał dół na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Do tragicznego wypadku doszło we Włoszech w stołecznym regionie Lacjum. Nastolatek z Rzymu zginął na plaży w Montalto di Castro, uduszony przez osuwający się piasek.

Polski himalaista utknął na Broad Peaku po zejściu lawiny. Czeka na ewakuację Wiadomości
Polski himalaista utknął na Broad Peaku po zejściu lawiny. Czeka na ewakuację

W rejonie Broad Peaku doszło do niebezpiecznego wypadku. Po zejściu lawiny poważnie ucierpiał polski himalaista Waldemar Kowalewski. Mężczyzna złamał nogę i od kilku dni czeka na ratunek w namiocie na wysokości około 6500 m n.p.m.

O włos od tragedii na polskiej kolei. Dwa pociągi naprzeciw siebie z ostatniej chwili
O włos od tragedii na polskiej kolei. Dwa pociągi naprzeciw siebie

O niebezpiecznym zdarzeniu w Małopolsce, jako pierwsze, poinformowało radio RMF FM. O mało nie doszło tam do zderzenia dwóch pociągów Intercity - oba składy zostały skierowane na jeden tor z dwóch różnych stron.

REKLAMA

[RELACJA] III Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W dniach 15–16 października w Bydgoszczy i Włocławku odbyła się trzecia już edycja Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wydarzenie upamiętniające życie i nauki patrona Solidarności jest miejscem licznych debat i spotkań inspirowanych słowami księdza Jerzego. Nie mogło tam zabraknąć ludzi związanych z NSZZ „Solidarność”.
Debata podczas III Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki [RELACJA] III Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Debata podczas III Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki / fot. Marcin Żegliński

W tym roku w organizację kongresu niezwykle mocno zaangażowały się struktury oraz media Solidarności. Partnerami strategicznymi wydarzenia zostały Region Bydgoski NSZZ „Solidarność” oraz Region Toruńsko-Włocławki. „Tygodnik Solidarność” oraz portal Tysol.pl w naturalny sposób objęły kongres patronatem medialnym, by na miejscu relacjonować przebieg debat, które przyciągnęły setki uczestników.

Uniwersalizm księdza Jerzego

Pierwszy dzień kongresu odbywał się w Bydgoszczy w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej. Punktem wyjścia każdej z debat były słowa kazań Jerzego Popiełuszki, które wygłaszał w latach 70. i 80. Pierwsza taka dyskusja odbyła się w doborowym towarzystwie, w panelu pt. „Chrześcijanin musi pamiętać, że bać się trzeba tylko zdrady Chrystusa za parę srebrników jałowego spokoju”. Udział w niej wzięli m.in. Jan Krzysztof Ardanowski, Przemysław Czarnek czy Grzegorz Adamowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Zaproszeni goście często odnosili się do obecnej rzeczywistości i sytuacji politycznej. Była mowa o wolności słowa i byciu wiernym swoim przekonaniom i wartościom w czasach łatwego koniunkturalizmu i demokracji walczącej.

W kolejnej debacie prowadzonej przez autora niniejszej relacji paneliści interpretowali znaczenie słów: „Przy Komunii Świętej częściej widzimy tych, których świat odepchnął od swoich stołów”. Wspólną konkluzją rozmówców była refleksja, że w dzisiejszym świecie tymi odsuwanymi przez świat, system od stołu są często chrześcijanie, patrioci, którzy są kimś niepożądanym w mainstreamowym świecie bez religii i narodów.

Kolejnym panelem z Solidarnością w tle był ten prowadzony przez Mateusza Kosińskiego, w której brał udział Adam Chmielecki, obecnie związany z „Tygodnikiem Solidarność”.

Ksiądz Jerzy miał umiejętność, by w prostych słowach zawrzeć najbardziej podstawowe prawdy. On nie mówił ani jednego słowa za dużo. Jego słynne kazania podczas Mszy Świętych za Ojczyznę przeszły do historii, ale bywało też tak, że tylko jako celebrujący Mszę Świętą, witając i żegnając wiernych, wygłaszał kilka słów, które robiły różnicę i przyciągały tysiące osób na Żoliborz

– mówił Adam Chmielecki.

„Nie potępiam nikogo, nie piętnuję nikogo, potępiam i piętnuję zło i system zła” – te słowa Księdza Jerzego były punktem wyjścia do dyskusji, w której wziął udział zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność” Rafał Woś. W panelu dyskusyjnym co rusz przewijały się stwierdzenia, że faktycznie bł. Jerzy Popiełuszko nigdy nie krytykował ludzi, nie czynił żadnej nagonki ani nie politykował. On po prostu zło nazywał złem i z nim chciał walczyć, nie z ludźmi. Walczyć dobrem, co też warte podkreślenia. Debata była wielkim przypomnieniem, jak pacyfistycznym, a jednocześnie niezłomnym człowiekiem stał się Ksiądz Jerzy w latach swojej posługi kapłańskiej.

Na zakończenie pierwszego dnia kongresu mogliśmy wysłuchać debaty z mocnym zabarwieniem narodowym, w której brał udział gospodarz regionu, czyli Sebastian Gawronek, przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”. Dyskusja pt. „Ale pamiętaj o tym i módl się o to, aby wytrzymałość narodu była większa od wewnątrz”. Paneliści zwracali szczególną uwagę na grzech zaniechania, na bierność. Dlatego w tym kontekście podkreślono, jak ważna jest aktywność społeczna, zawodowa, że warto się organizować w stowarzyszenia czy związki zawodowe, by mieć wpływ na otaczającą nas rzeczywistość i by budować wspólnotę.

Najpierw Bydgoszcz, potem Włocławek

Drugiego dnia kongres przeniósł się do Włocławka, idąc śladem ostatniej drogi księdza Jerzego, która zakończyła się jego męczeńską śmiercią pomiędzy Bydgoszczą a właśnie Włocławkiem.

W inauguracyjnym panelu Konrad Wernicki poprowadził dyskusję, która odnosiła się do krzyża, który wieszamy w naszych domach jako „znak Chrystusowej wiary i jego zwycięstwa nad cierpieniem i śmiercią” – cytując za bł. ks. Jerzym Popiełuszko. Debata nieuchronnie prowadziła do teraźniejszej polityki, presji zdejmowania krzyża w urzędach czy szkołach. Przy okazji zastanawiano się, czy każde miejsce jest odpowiednie dla krzyża, jak np. sala operacyjna, gdzie przeprowadza się aborcje, czy sala Sejmu RP, gdzie dochodzi do dantejskich scen. Ciekawą puentą debaty było to, że nawet w miejscu ogromnego zła, czyli na Golgocie, krzyż w końcu był obecny i stał się znakiem zwycięstwa nad śmiercią.

W niezwykle emocjonalnej debacie pt. „Wszystkie wysiłki techniki czy medycyny przedłużające życie nie potrafią uspokoić ludzkiego lęku przed śmiercią i pragnieniem dobrego życia” brał udział Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, który przez długie lata był strażakiem i ratownikiem medycznym.

Zobaczyłem śmierć, naoglądałem się cierpienia. Mam teraz taki obraz przed oczami, bo gdy mamy osobę umierającą, podchodzimy do niej i pytamy, czy jest osobą wierzącą. Jeśli tak, to modlimy się i próbujemy pomóc mu w przejściu na drugą stronę

– mówił Maciej Kłosiński.

Chyba najbardziej „solidarnościowym” panelem dyskusyjnym był ten dotyczący bezpośrednio fenomenu „S”, w którym wzięli udział m.in. Krzysztof Wyszkowski, żywa legenda związku, oraz Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”.

Właśnie o fenomenie ruchu społecznego Solidarności, który uformował się w związek zawodowy, mówił redaktor naczelny „TS”:

Solidarność rodziła się pod krzyżem, temu nie da się zaprzeczyć. Udało się dokonać czegoś niemożliwego, a w moim osobistym przekonaniu było to spowodowane pielgrzymką Jana Pawła II i jego słynnymi słowami. Potem mamy działalność ks. Jerzego od roku 1980 do jego tragicznej śmierci. Bez tej Bożej łaski nie dokonałoby się tak wielkie przedsięwzięcie, i to w sposób pokojowy

– mówił Michał Ossowski.

Na zakończenie kongresu Barbara Michałowska, kierująca biurem prasowym NSZZ „Solidarność”, poprowadziła debatę pt. „My nie potrzebujemy żadnych transparentów, bo najwspanialszymi transparentem jesteśmy my sami”. Dyskusja orbitowała wokół wartości, które każdy z nas nosi w sobie i które może prezentować swoimi czynami i postawą.

Nagrody Społeczne im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W ramach kongresu wyłoniono laureatów Nagród Społecznych im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, których wybrano w drodze internetowego głosowania. W specjalnej kategorii „Tygodnika Solidarność” czytelnicy większością głosów wybrali mec. Bartosza Lewandowskiego.

Ta nagroda będzie mi z całą pewnością przypominała, że jestem po tej dobrej stronie

– dziękował ze sceny mecenas Lewandowski, któremu nagrodę wręczył Michał Ossowski.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe