Sochaczewskie obchody 40. rocznicy śmierci bł. ks. Popiełuszki
Wierni zgromadzili się w kościele św. Wawrzyńca, gdzie stanęła wystawa poświęcona Patronowi Solidarności. Z kolei przed świątynią, przy pomniku bł. ks. Jerzego, wartę pełnili harcerze.
W uroczystościach wzięli udział członkowie Solidarności nie tylko z Sochaczewa, ale także z Ursusa, Łowicza i Regionu Mazowsze wraz z przewodniczącym Dariuszem Paczuskim i pocztami sztandarowymi. W nabożeństwie uczestniczyli również lokalni samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież i mieszkańcy miasta.
Wydarzenie ubogacał śpiew Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej i krakowskiego chóru parafialnego, a także występ artystyczny uczniów liceum im. F. Chopina.
Na koniec delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą Patrona Solidarności.
ZOBACZ TAKŻE: Legnicka Solidarność uczciła rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża
ZOBACZ TAKŻE: W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie powstała Solidarność
40. rocznica męczeńskiej śmierci
Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko został zamordowany 19 października 1984 roku. Tego dnia udał się do Bydgoszczy, gdzie odprawił Mszę Świętą dla ludzi pracy w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników. W drodze powrotnej do Warszawy, w pobliżu wioski Górsk, duszpasterz robotników Huty Warszawa został uprowadzony i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Nim jego ciało zostało wrzucone do Wisły, kapłan został dotkliwie pobity i skrępowany sznurem.
Ksiądz Popiełuszko został pochowany przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. W pogrzebie Patrona Solidarności, 3 listopada 1984 roku, wzięło udział ponad 600 tysięcy ludzi.
Proces beatyfikacyjny ks. Jerzego trwał przez 12 lat i zakończył się 19 grudnia 2009 roku papieskim dekretem o męczeństwie.
Msza św. beatyfikacyjna pod przewodnictwem prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych arcybiskupa Angelo Amato odbyła się 6 czerwca 2010 roku i była sprawowana na placu Piłsudskiego w Warszawie. W nabożeństwie wzięło udział około 150 tysięcy wiernych, w tym matka księdza Marianna Popiełuszko.