Orędzie prezydenta Dudy. Zamiast rozwoju państwa "polowanie na czarownice"

Z okazji rocznicy ostatnich wyborów parlamentarnych prezydent Andrzej Duda wygłosił w Sejmie orędzie, w którym podsumował rok rządów koalicji Tuska.
Prezydent Andrzej Duda w Sejmie, 16 października 2024 roku Orędzie prezydenta Dudy. Zamiast rozwoju państwa
Prezydent Andrzej Duda w Sejmie, 16 października 2024 roku / PAP/Marcin Obara

Z okazji rocznicy wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października 2023 roku, prezydent Andrzej Duda wygłosił dziś w Sejmie orędzie. W swoim prawie godzinnym przemówieniu odniósł się do działań rządu Donalda Tuska. Wśród spraw, które poruszył, były między innymi kwestie ustrojowe, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, sprawy bezpieczeństwa, rozwój państwa, a raczej jego brak, dużo czasu poświęcił też kryzysowi na polskiej granicy. 

Zamiast rozwoju państwa "polowanie na czarownice"

W trakcie orędzia prezydent Duda szczególny nacisk położył na rozwój państwa polskiego, ambitne projekty infrastrukturalne zapoczątkowane przez poprzedników, które teraz są wygaszane. A co gorsza, rząd nic w ich miejsce nie proponuje.

Polskie elektrownie atomowe, Centralny Port Komunikacyjny, rozwój i rozbudowa naszych portów to są inwestycje nie na lata, ale na dekady! Wykraczają daleko poza horyzont czasowy jednego czy drugiego rządu. Będą służyć nam i kolejnym pokoleniom naszych rodaków – ale o ile zostaną zrealizowane!

– podkreślił prezydent Duda.

Trzeba sobie powiedzieć uczciwie, że sprawy wielkich inwestycji nie stały się priorytetem obecnego rządu. Niestety wręcz odwrotnie – zostały zepchnięte na dalszy plan

– mówił.

Energia i zasoby państwa zamiast na realizację ambitnych planów zostały przekierowane na organizowanie polowań na czarownice, zaspokajanie jakichś najniższych instynktów. Zadanie być może łatwiejsze, ale nie wnoszące kompletnie nic do rozwoju Polski. Wprost przeciwnie – dzielące społeczeństwo i utrwalające istniejące podziały

– punktował prezydent obecnie rządzących. 

Prezydent odniósł się też w tym kontekście do komisji śledczych, które w założeniu miały tropić rzekome nieprawidłowości poprzedniej władzy, a które "niczego nie ustaliły".

Politycy rządzącej koalicji marnują swoją energię na medialne spektakle przed komisjami śledczymi, które niczego nie ustaliły, zamiast koncentrować się na tym, co dla Polaków najważniejsze, czyli na budowaniu nowoczesnego państwa, tworzeniu warunków do podnoszenia poziomu życia i zapewniania bezpieczeństwa obywatelom. Przy czym nie chodzi jedynie o bezpieczeństwo militarne, ale również energetyczne, zdrowotne i żywnościowe

– dodał Andrzej Duda.

W kwestiach rozwoju prezydent Duda podkreślił też dokonania rządu PiS w unowocześnianiu polskiej armii, nawołując obecną ekipę do kontynuacji tych działań.

Jako prezydent Rzeczypospolitej i zwierzchnik Sił Zbrojnych uważam za konieczne kontynuowanie wszystkich już rozpoczętych programów modernizujących polską armię – zarówno tych związanych z realizacją kontraktów zawartych z firmami z Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych, jak i programów realizowanych przez nasz rodzimy przemysł. Ich realizacja będzie nie tylko wielkim wzmocnieniem naszej armii, ale także dowodem na to, że Polska jest wiarygodnym partnerem na arenie międzynarodowej. Nie mamy czasu do stracenia, musimy działać!

– podkreślił prezydent Duda.

Wybory parlamentarne 2023 roku

Ostatnie wybory do 460-osobowego Sejmu i 100-osobowego Senatu odbyły się 15 października 2023 roku. W głosowaniu o rekordowej frekwencji wynoszącej 74,38 procent zwyciężyła Zjednoczona Prawica, startująca w wyborach jako komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Zdobyła 35,38 procent głosów, co dało jej 194 mandaty w Sejmie. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 30,70 procent (157 mandatów), podium zamykała Trzecia Droga, która okazała się czarnym koniem wyborów, uzyskując 14,40 procent (65 mandatów). Na kolejnych miejscach uplasowały się Nowa Lewica z wynikiem 8,61 procent (26 mandatów) i Konfederacja, która zdobyła 7,61 procent głosów (18 mandatów).

Ponieważ PiS nie udało się utworzyć większościowej koalicji, a misja utworzenia rządu przez Mateusza Morawieckiego się nie powiodła, zadanie sformowania gabinetu dostał ostatecznie Donald Tusk, który stanął na czele koalicji trzech ugrupowań – KO, TD i Lewicy – grupując w Sejmie 248 mandatów. Rząd Tuska ukonstytuował się 13 grudnia 2023 roku, w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

W wyborach do Senatu również zwyciężył PiS, zdobywając 34,81 procent głosów, co przełożyło się na 34 mandaty, kolejne miejsca zajęły: KO – 28,91 procent (41 mandatów), TD – 11,50 procent (11 mandatów), Nowa Lewica – 5,29 procent (9 mandatów). Po jednym mandacie (z poparciem poniżej 1 procentu) zdobyli: KWW Zygmunt Frankiewicz – Pakt Senacki, KWW Krzysztof Kwiatkowski – Pakt Senacki, KWW Wadim Tyszkiewicz – Pakt Senacki, KWW Andrzej Dziuba – Pakt Senacki, KWW Józefa Zająca. 


 

POLECANE
Wiadomości
iPad mini jako narzędzie edukacyjne dla dzieci – jak tablet może wspierać naukę w domu i szkole?

Nowoczesne technologie odgrywają ogromną rolę w codziennym życiu, a ich zalety są nie do przecenienia. Smartfony, komputery czy tablety są w prawie każdym domu, a ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Co ciekawe, tego typu urządzenia mogą być świetnym wsparciem dla dzieci – nie tylko jako narzędzie do przeglądania Internetu, grania w gry czy oglądania filmów, ale i jako pomoc w nauce. Zarówno w domu, jak i w szkole, nowoczesny sprzęt, taki jak np. iPad mini od Apple, może skutecznie wspierać edukację. Warto przyjrzeć się bliżej, jakie korzyści niesie za sobą wykorzystanie technologii w nauce.

Wiadomości
Dofinansowanie do pieca i inne formy wsparcia – jak obniżyć koszty przy wymianie źródła ciepła?

Wymiana przestarzałego pieca na nowoczesne źródło ciepła nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami. W Polsce sukcesywnie od kilku lat działa wiele atrakcyjnych programów wsparcia finansowego dla osób, które decydują się zrobić krok w stronę czystszego powietrza w swoim domu i otoczeniu. Jakie to programy i ile można na nich zyskać? Oto praktyczny przewodnik po dofinansowaniach i pozostałych formach wsparcia!

Wielki Piątek w Stuttgarcie to Cichy Piątek. Iga Świątek dziś nie zagra z ostatniej chwili
Wielki Piątek w Stuttgarcie to "Cichy Piątek". Iga Świątek dziś nie zagra

Wielki Piątek jest w Niemczech obchodzony jako dzień refleksji i wyciszenia przed Wielkanocną Niedzielą. W całym kraju jest dniem wolnym od pracy, stąd w niektórych landach nazywany jest też "Cichym Piątkiem". tego dnia w regionie Badenii-Wirtembergii, gdzie położony jest Stuttgart, nie można organizować żadnych wydarzeń sportowych.

Czterodniowy tydzień pracy? Ministerstwo pracy zakończyło analizy pilne
Czterodniowy tydzień pracy? Ministerstwo pracy zakończyło analizy

Jak wynika z badań, akceptacja społeczna dla pomysłu 4-dniowego dnia pracy, analizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest duża. Założeniem ma być zachowanie dotychczasowych wynagrodzeń — krótszy czas pracy nie może oznaczać mniejszych pensji.

Drastyczne treści na Instagramie aborterki ze szpitala w Oleśnicy gorące
Drastyczne treści na Instagramie aborterki ze szpitala w Oleśnicy

Fundacja Pro – Prawo do Życia poinformowała na początku kwietnia, że w szpitalu w Oleśnicy dokonano zabójstwa 9-miesięcznego Felka, wykonując mu zastrzyk w serce z chlorku potasu. Aborcji miała dokonać ginekolog, z-ca dyrektora ds. lecznictwa Gizela Jagielska.

Niemcy kłócą się o loty z Afgańczykami. Nie przyjmować nowych, odesłać przestępców Wiadomości
Niemcy kłócą się o loty z Afgańczykami. "Nie przyjmować nowych, odesłać przestępców"

W Niemczech trwa żywiołowa dyskusja na temat przylotu kolejnych grup Afgańczyków, którym w kraju grożą represje. Dalszym samolotom z przybyszami sprzeciwiają się politycy z CDU/CSU. Zieloni nazywają ich stanowisko "podłym". Tymczasem niemieckie media donoszą, że tamtejsza federalna policja już prowadzi śledztwo w sprawie kilku Afgańczyków, którzy w środę przybyli do kraju.

Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Oto co sądzą Polacy [SONDAŻ] Wiadomości
Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Oto co sądzą Polacy [SONDAŻ]

Po tym, jak Wigilia stała się oficjalnie dniem wolnym od pracy, wielu Polaków zastanawia się, czy podobne rozwiązanie nie powinno dotyczyć również Wielkiego Piątku. 

Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

USA grozi: Jeśli nie będzie postępów w rozmowach o pokoju na Ukrainie, przejedziemy do innych spraw z ostatniej chwili
USA grozi: Jeśli nie będzie postępów w rozmowach o pokoju na Ukrainie, przejedziemy do innych spraw

– Stany Zjednoczone w ciągu kilku dni zrezygnują z prób doprowadzenia do pokoju między Rosją i Ukrainą, jeśli nie będzie sygnałów, że porozumienie w tej sprawie jest do osiągnięcia – oświadczył w piątek w Paryżu sekretarz stanu USA Marco Rubio.

Tragedia we Włoszech. Kolejka górska z turystami runęła w dół Wiadomości
Tragedia we Włoszech. Kolejka górska z turystami runęła w dół

Wagonik kolejki łączącej miasto Castellammare di Stabia w prowincji Neapol ze szczytem Faito runął w dół. Jak podała agencja Ansa, powołując się na ekipy ratunkowe, prawdopodobną przyczyną katastrofy był silny wiatr wiejący w tym rejonie.

REKLAMA

Orędzie prezydenta Dudy. Zamiast rozwoju państwa "polowanie na czarownice"

Z okazji rocznicy ostatnich wyborów parlamentarnych prezydent Andrzej Duda wygłosił w Sejmie orędzie, w którym podsumował rok rządów koalicji Tuska.
Prezydent Andrzej Duda w Sejmie, 16 października 2024 roku Orędzie prezydenta Dudy. Zamiast rozwoju państwa
Prezydent Andrzej Duda w Sejmie, 16 października 2024 roku / PAP/Marcin Obara

Z okazji rocznicy wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października 2023 roku, prezydent Andrzej Duda wygłosił dziś w Sejmie orędzie. W swoim prawie godzinnym przemówieniu odniósł się do działań rządu Donalda Tuska. Wśród spraw, które poruszył, były między innymi kwestie ustrojowe, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, sprawy bezpieczeństwa, rozwój państwa, a raczej jego brak, dużo czasu poświęcił też kryzysowi na polskiej granicy. 

Zamiast rozwoju państwa "polowanie na czarownice"

W trakcie orędzia prezydent Duda szczególny nacisk położył na rozwój państwa polskiego, ambitne projekty infrastrukturalne zapoczątkowane przez poprzedników, które teraz są wygaszane. A co gorsza, rząd nic w ich miejsce nie proponuje.

Polskie elektrownie atomowe, Centralny Port Komunikacyjny, rozwój i rozbudowa naszych portów to są inwestycje nie na lata, ale na dekady! Wykraczają daleko poza horyzont czasowy jednego czy drugiego rządu. Będą służyć nam i kolejnym pokoleniom naszych rodaków – ale o ile zostaną zrealizowane!

– podkreślił prezydent Duda.

Trzeba sobie powiedzieć uczciwie, że sprawy wielkich inwestycji nie stały się priorytetem obecnego rządu. Niestety wręcz odwrotnie – zostały zepchnięte na dalszy plan

– mówił.

Energia i zasoby państwa zamiast na realizację ambitnych planów zostały przekierowane na organizowanie polowań na czarownice, zaspokajanie jakichś najniższych instynktów. Zadanie być może łatwiejsze, ale nie wnoszące kompletnie nic do rozwoju Polski. Wprost przeciwnie – dzielące społeczeństwo i utrwalające istniejące podziały

– punktował prezydent obecnie rządzących. 

Prezydent odniósł się też w tym kontekście do komisji śledczych, które w założeniu miały tropić rzekome nieprawidłowości poprzedniej władzy, a które "niczego nie ustaliły".

Politycy rządzącej koalicji marnują swoją energię na medialne spektakle przed komisjami śledczymi, które niczego nie ustaliły, zamiast koncentrować się na tym, co dla Polaków najważniejsze, czyli na budowaniu nowoczesnego państwa, tworzeniu warunków do podnoszenia poziomu życia i zapewniania bezpieczeństwa obywatelom. Przy czym nie chodzi jedynie o bezpieczeństwo militarne, ale również energetyczne, zdrowotne i żywnościowe

– dodał Andrzej Duda.

W kwestiach rozwoju prezydent Duda podkreślił też dokonania rządu PiS w unowocześnianiu polskiej armii, nawołując obecną ekipę do kontynuacji tych działań.

Jako prezydent Rzeczypospolitej i zwierzchnik Sił Zbrojnych uważam za konieczne kontynuowanie wszystkich już rozpoczętych programów modernizujących polską armię – zarówno tych związanych z realizacją kontraktów zawartych z firmami z Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych, jak i programów realizowanych przez nasz rodzimy przemysł. Ich realizacja będzie nie tylko wielkim wzmocnieniem naszej armii, ale także dowodem na to, że Polska jest wiarygodnym partnerem na arenie międzynarodowej. Nie mamy czasu do stracenia, musimy działać!

– podkreślił prezydent Duda.

Wybory parlamentarne 2023 roku

Ostatnie wybory do 460-osobowego Sejmu i 100-osobowego Senatu odbyły się 15 października 2023 roku. W głosowaniu o rekordowej frekwencji wynoszącej 74,38 procent zwyciężyła Zjednoczona Prawica, startująca w wyborach jako komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Zdobyła 35,38 procent głosów, co dało jej 194 mandaty w Sejmie. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 30,70 procent (157 mandatów), podium zamykała Trzecia Droga, która okazała się czarnym koniem wyborów, uzyskując 14,40 procent (65 mandatów). Na kolejnych miejscach uplasowały się Nowa Lewica z wynikiem 8,61 procent (26 mandatów) i Konfederacja, która zdobyła 7,61 procent głosów (18 mandatów).

Ponieważ PiS nie udało się utworzyć większościowej koalicji, a misja utworzenia rządu przez Mateusza Morawieckiego się nie powiodła, zadanie sformowania gabinetu dostał ostatecznie Donald Tusk, który stanął na czele koalicji trzech ugrupowań – KO, TD i Lewicy – grupując w Sejmie 248 mandatów. Rząd Tuska ukonstytuował się 13 grudnia 2023 roku, w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

W wyborach do Senatu również zwyciężył PiS, zdobywając 34,81 procent głosów, co przełożyło się na 34 mandaty, kolejne miejsca zajęły: KO – 28,91 procent (41 mandatów), TD – 11,50 procent (11 mandatów), Nowa Lewica – 5,29 procent (9 mandatów). Po jednym mandacie (z poparciem poniżej 1 procentu) zdobyli: KWW Zygmunt Frankiewicz – Pakt Senacki, KWW Krzysztof Kwiatkowski – Pakt Senacki, KWW Wadim Tyszkiewicz – Pakt Senacki, KWW Andrzej Dziuba – Pakt Senacki, KWW Józefa Zająca. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe